Covid-19 Covid-19 Nacionalna raziskava

Koliko % prekuzenost (test na proti telesa) pricakujete, da bo pokazala raziskava?

  • 1-5%

    Glasovi: 25 42,4%
  • 6-10%

    Glasovi: 12 20,3%
  • 11-15%

    Glasovi: 9 15,3%
  • 16-20%

    Glasovi: 4 6,8%
  • 21-30%

    Glasovi: 9 15,3%

  • Skupaj glasov
    59
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
171
99
28
Mi smo po prvi fazi "epidemije" (sledenje kontaktov) ki je dejansko prva točka načrta za epidemijo začeli preko stroke in planov delat nekaj izven. Skratka odzivi ko se je zapiralo v par dneh vse po vrsti so bili napačni in v nasprotju s planom. NIJZ se je povozilo in upoštevalo nasvete kvazistroke. Ko enkrat zapreš vse je pa malo težko sledit kakšnemu planu. Začeli smo odpravljat napake neplaniranega dela in delali nove napake.

Nemci so samo sledili temu kar je stroka napisala že 10 let nazaj in je vsak vedel kako temu načrtu sledit.
Nemci imajo sredstva, pri nas pa država nima denarja za razglasit epidemijo (100% nadomestilo za bolniško ...). Koliko zdravstvenih delavcev bo dobilo dodatek za obremenitev? Večina upravičenih (ki so dejansko naje..li v tem času), se bo obrisala pod (dolgim) nosom. Podobno z negovalkami v DSO in še marsikateri poklic, zaradi katerega funkcioniramo kot družba.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Sefe oprosti, ampak ta tvoj vencek budalastin je priblizno kot tista tvoja cvetka kako ima Milano samo eno bolnisnico...

Tega nisem nikoli napisal. Napisal sem da ima Milano glavno javno bolnišnico velikosti naše "regionalne" bolnišnice (imajo pa en kup "poliklinik", tako javnih kot privatnih).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Za 10 mio ljudi imajo eno javno bolnisnico? Katero tocno?

A boš še povedal kontekst v katerem sem napisal?

Pa ok naj ti bo, na dolgo in široko ...

Ospedale Niguarda Ca Granda. Največja bolnišnica v Milanu, največja v Lombardiji (tudi uradno regionalna, torej pokriva 10 miljonov ljudi) in tudi ena največjih v vsej Italiji. Premorejo pa 1200 postelj in 4100 zaposlenih (UKC ljubljana 2200 postelj in 8400 zaposlenih).

Sicer pa zdravstvo (ustanove) delujejo primarno lokalno nato pa hierarhično na ravni države/regije in sem tudi napisal da iz nekega Bergama, ki ima bolnišnico kot je pri nas nek večji zdravstveni dom, pošljejo "višek" (bodisi strokovni ali pa količinski) v Milano. Sedaj pa sestavi te podatke v originalni kontekst (da je jasno zakaj v sloveniji za 2 miljona ljudi že z UKC LJ presegamo italjane v zmožnosti zdravstvene oskrbe).
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
A boš še povedal kontekst v katerem sem napisal?

Pa ok naj ti bo, na dolgo in široko ...

Ospedale Niguarda Ca Granda. Največja bolnišnica v Milanu, največja v Lombardiji (tudi uradno regionalna, torej pokriva 10 miljonov ljudi) in tudi ena največjih v vsej Italiji. Premorejo pa 1200 postelj in 4100 zaposlenih (UKC ljubljana 2200 postelj in 8400 zaposlenih).

Sicer pa zdravstvo (ustanove) delujejo primarno lokalno nato pa hierarhično na ravni države/regije in sem tudi napisal da iz nekega Bergama, ki ima bolnišnico kot je pri nas nek večji zdravstveni dom, pošljejo "višek" (bodisi strokovni ali pa količinski) v Milano. Sedaj pa sestavi te podatke v originalni kontekst (da je jasno zakaj v sloveniji za 2 miljona ljudi že z UKC LJ presegamo italjane v zmožnosti zdravstvene oskrbe).

Kontekst je taksen. Da je doticna bolnisnica le ena od javnih bolnisnic v Milanu. Slucajno prva oz druga najvecja. Deklarativno splosna bolnisnica ki pa dela tudi terciar. Zraven ostalih desetin ki oskrbujejo milano in okolico. To kar pises je samo gravitacija bolnisnice, ne pa zadolzitev.

Kapacitete so v SLO 5 bolniskih postelj na 1000 ljudi, italija cca 4.5. Spanija pod 4...
Uradno UKC LJ kot terciar pokriva 1.2 mio, v dolocenih primerih (transplantacija) pa celo drzavo. To delo si v enem milanu deli vsaj 10 bolnisnic. Tako da KC Lj se zdalec nic ne "pokrije"

Torej pavsalno googlanje ne drzi vode..
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Torej kljub temu, da so rekli, da je številka večja od pričakovanj, se meni zdi še vedno izjemno nizka. Kje so zdaj stručkoti, ki so napovedovali 30,50 ali celo večji %...

Jaz sem bil sicer nad številko razočaran, po tihem sem upal, da bo nad 10%...
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.353
2.280
113
Nič več lock down. Saj se še ne bomo pobrali do takrat.
Bo bolj poudarek na samozaščiti. Ker ne bo prisile, bo tudi držasti se bolj prostovoljno. In temu primerno več huje! obolelih.
Več se jih bo zdravilo doma, z zdravili ali lajševalci težav. Zdravstvo bo ojačano - dvig kapacitet in opreme.
Bo težje kot sedaj, z manj lock down.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Če je bil vsak 30-ti okužen, potem pomeni, da je smrtnost pri COVID 100/60.000 = 0,167%, kar je podobno gripi. To je pozitiven način podajanja rezultatov.

Negativen pa. SAMO 3% odstotki so se okužili, možnost za okužbe je še VELIKA, zato bomo do nadaljjega prepovdali....

Pozabil si dodati - pri nas.

V paniji, je recimo umrlo 0,05% populacije. Če so oni recimo 5% prekuženi, to pomeni, da če se okuži 100% populacije umre 1% populacije ali 470000 ljudi. Če so prekuženi 10% (kar niso) pa 235000. I

Da še drugače rečemo - če je globalno gledano smrtnost taka, kot pri nas, torej 0,167% - potem je Belgija 50% prekužena, Švedska pa 16%.

Dejstvo ostaja, da smo mi trenutno v zelo dobri situaciji, in da ob primernih ukrepih (makse, razkuževanja, prireditve samo z določeno gostoto na m2) lahko praktično vse ponovno zalaufamo.

In že od samega začetka se ve, da smrtnost sama po sebi nebo tako velik problem, tudi takrat, ko se je še o 3% govorilo. Problem je bil stalno kaj se zgodi, če ti, zaradi visoke nalezljivosti, zboli 70% populacije “na enkrat”.
 
  • Všeč mi je
Reactions: corsol

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.040
4.049
113
Torej kljub temu, da so rekli, da je številka večja od pričakovanj, se meni zdi še vedno izjemno nizka. Kje so zdaj stručkoti, ki so napovedovali 30,50 ali celo večji %...

Jaz sem bil sicer nad številko razočaran, po tihem sem upal, da bo nad 10%...
Jaz sem glasoval za 11-15%. Sem upal, da bo visja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Pozabil si dodati - pri nas.

V paniji, je recimo umrlo 0,05% populacije. Če so oni recimo 5% prekuženi, to pomeni, da če se okuži 100% populacije umre 1% populacije ali 470000 ljudi. Če so prekuženi 10% (kar niso) pa 235000. I

Da še drugače rečemo - če je globalno gledano smrtnost taka, kot pri nas, torej 0,167% - potem je Belgija 50% prekužena, Švedska pa 16%.

Dejstvo ostaja, da smo mi trenutno v zelo dobri situaciji, in da ob primernih ukrepih (makse, razkuževanja, prireditve samo z določeno gostoto na m2) lahko praktično vse ponovno zalaufamo.

In že od samega začetka se ve, da smrtnost sama po sebi nebo tako velik problem, tudi takrat, ko se je še o 3% govorilo. Problem je bil stalno kaj se zgodi, če ti, zaradi visoke nalezljivosti, zboli 70% populacije “na enkrat”.

Švedska dela občasno analize protiteles na krvodajalcih in so ob zadnji analizi bili nekje na 12% (mislim da so vzeli vzorce iz sredine aprila), tako da čisto možno da je podatek o smrtnosti primerljiv z našim.

Regije ki so imele boom so verjetno na 50%+ prekuženosti. Recimo lombardija bo imela 15000 mrtvih, kar bi pomenilo da je pri smrtnosti 0.15% (10 miljonov) okuženost populacije 100%. Dejansko je verjetno prekuženost precej nižja je pa virus šel zelo enostavno na ranljive skupine in je zato smrtnost večja.

Glede na podatke se kaže tudi to da je R0 faktor dejansko zelo različen je pa v realnosti precej nizek. V bistvu trenutno se kaže samo eno, da tam kje je gostota prebivalstva izredno viskoka je R0 dejansko tak kot se ga omenja, medtem ko je pri nizki gostoti R0 faktor celo nižji od navadne gripe. To pomeni da realni R0 faktor ni večji od neke gripe, virtualni R0 faktor je višji ker je prekuženost populacije 0.

Glede prekuženosti. Čredna imunost je samo zgornja točka ko se epidemija sploh ne more več začet niti v teoriji. V praksi vidimo da se virus omeji že s par ukrepi in pazljivostjo, vsakih 10% višja populacijska imunost (tamponska cona) pomeni vsaj 1x manjšo verjetnost za ponovni nastanek epidemije. Pri 50% prekuženosti realno v praksi ni mogoča več epidemija v večjem obsegu, že ene 30% prekuženost pa da s pravimi ukrepi (normalno življenje) dokaj varno pozicijo za preprečitev novega vala (tudi če se pojavi ima manjšo hitrost in se lažje prilagaja ukrepe oz. ti ni treba da so toliko strogi).
 
  • Všeč mi je
Reactions: bizi in AndY1

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Švedska dela občasno analize protiteles na krvodajalcih in so ob zadnji analizi bili nekje na 12% (mislim da so vzeli vzorce iz sredine aprila), tako da čisto možno da je podatek o smrtnosti primerljiv z našim.

Sem tu nehal brat. Ker si google podatek zapisal nekam brez da bi preveril informacijo.

Njihova “študija” je bila zasnovana tako vrhunsko, da so rezultate preklicali že naslednji dan. Razlog? Ker so z veliko verjetnostjo med zajetimi vzorci bili tisti, ki so jih specifično klicali na darovanje krvi, ker so preboleli Covid-19 in so nameravali njihov serum uporabljati za mogočo terapijo.:bonk:
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.