Covid-19 COVID-19: prebolevniki

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.557
688
113
Iniciativa prebolelih covid-19 je na NIJZ naslovila pobudo za podaljšanje statusa prebolevnikov s šestih na 12 mesecev. NIJZ odgovarja, da zaščita po okužbi s strokovnega vidika najverjetneje traja devet mesecev, o dobi statusa pa odločata EU in vlada.

Malo raziskav zaščite prebolelih​

Imunolog Alojz Ihan je v svoji kolumni v Delu danes zapisal, da je očitno veliko ljudi, ki so preboleli covid-19, razočaranih nad politiko t.i. covidnih prepustnic v EU-ju in še bolj ZDA, "ki ne glede na prebolelost in z njo doseženo imunost, favorizira cepljenje."

"Glede prebolelih in cepljenih pa se količine podatkov in analiz zelo razlikujejo, zelo veliko je znano o učinkih cepljenja, neprimerljivo manj pa o prebolevnikih. Vzroki so po eni strani ekonomski – proizvajalci cepiv sponzorirajo predvsem študije o cepivih, študije prebolevnikov pa morajo praviloma financirati države," je navedel.

Ob tem je opozoril, da je za primerjanje imunosti po prebolevanju okužbe in po cepljenju "po eni strani mogoče uporabiti študije, ki merijo hospitalizacijo, to je zaščito pred hudim potekom bolezni, kar je primarni interes posameznika." "A za politiko »covidnih prepustnic« so pomembnejše študije, ki merijo ponovne okužbe, potrjene s PCR in take študije vsaj približno izražajo epidemiološko tveganje posameznika, da okuži druge ljudi. Za politiko prepustnic torej ni tako pomembno moje tveganje za hospitalizacijo, ampak moje tveganje, da kužim druge ljudi," je opozoril.

Za politiko prepustnic pomembne študije ponovnih okužb, potrjenih s PCR-testi, pa po njegovih navedbah kažejo, da imajo prebolevniki po pol leta okoli 80-odstotno zaščito za ponovno okužbo, starejši od 65 let pa imajo okoli 50-odstotno zaščito za ponovno okužbo.

"Zelo podobni rezultati veljajo za pol leta po cepljenju s cepivi mRNA. Razlika je le v tem, da po cepljenju s cepivi mRNA najprej nastane precej večja koncentracija nevtralizacijskih protiteles kot po preboleli okužbi, količina protiteles med prebolevniki je tudi zelo raznovrstna. To je verjetno vzrok, da nekatere večje študije (CDC) ugotavljajo, da so cepljeni prvega pol leta bolje zaščiteni pred okužbo in njenim prenašanjem kot prebolevniki," je pojasnil.

"Po drugi strani pa koncentracija nevtralizacijskih protiteles, ki najbolj ščitijo pred okužbo in njenim prenosom naprej, pri cepljenih v povprečju hitreje pada kot pri prebolevnikih, kar v drugi polovici leta po okužbi oziroma cepljenju izniči epidemiološko prednost cepljenih pred ponovno okužbo. Na tej točki so razumljivi ugovori glede "epidemiološke diskriminacije" prebolevnikov," je dodal.

za zdravje gre...
 
  • Haha
Reactions: sandra

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.703
2.345
113
Pomurje
Imajo prav.
Moja je prebolela pred pol leta, zdaj se je pa cepila s cepivom proti sevu, kjer je učinkovitost za nadaljnje seve zelo vprašljiva.
Moje laično mnenje je da po nepotrebnem.
Rajši takrat ko bo cepivo za nove seve na voljo.
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen in sandra

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Tvoje laično mnenje pa sloni na konstelaciji planetov? Ko bo novo cepivo, se lahko pač še enkrat cepi. Če sedaj ni imela posledic, jih tudi potem ne bo imela. Tvoje laično mnenje je pa tako, kot pri cagavih kupcih telefona, ki vedno čakajo na novejši model, kupijo pa nič. :obesise:
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.703
2.345
113
Pomurje
Tvoje laično mnenje pa sloni na konstelaciji planetov? Ko bo novo cepivo, se lahko pač še enkrat cepi. Če sedaj ni imela posledic, jih tudi potem ne bo imela. Tvoje laično mnenje je pa tako, kot pri cagavih kupcih telefona, ki vedno čakajo na novejši model, kupijo pa nič. :obesise:
Moje laično mnenje šteje na podlagi nekih protiteles ki jih je 20x več od neke meje.

Mnenje beovičke pa je, da več o tem ve vlada in EU kot strokovnjaki.
 
  • Haha
Reactions: sandra

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
fx1_lrg.jpg




In conclusion, our results add to the emerging evidence that detectable serum antibody may be an incomplete marker of protection against reinfection. This could have implications for public health and policy-making, for example if using seroprevalence data to assess population immunity, or if serum antibody levels were to be taken as official evidence of immunity – a minority of truly immune patients have no detectable antibody and could be disadvantaged as a result. Our findings highlight the need for further studies of immune correlates of protection from infection with SARS-CoV-2, which may in turn enhance development of effective vaccines and treatments. Serum antibody, whilst convenient to measure, is but a small window on the complex world of the human immune system.

 

grunwald

Pripravnik
20. jul 2015
61
8
8
"Še vedno pa meni, da bi morali podaljšati status prebolevnikov na devet mesecev, saj so po bolezni zaščiteni "vsaj devet mesecev, ali celo eno leto".

Pa bodo podaljšali? So kakšne informacije, da se bo to zgodilo?
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.771
-198
113
"Še vedno pa meni, da bi morali podaljšati status prebolevnikov na devet mesecev, saj so po bolezni zaščiteni "vsaj devet mesecev, ali celo eno leto".

Pa bodo podaljšali? So kakšne informacije, da se bo to zgodilo?
Ne, ne bodo podaljšali. Imajo premalo raziskav s tega področja, je nedavno rekla Beovičeva.
Je težko preštet, koliko jih je zbolelo in koliko od teh jih je potem ponovno pristali v bolnici po določenem času.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ytbnd

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.038
4.049
113
"Še vedno pa meni, da bi morali podaljšati status prebolevnikov na devet mesecev, saj so po bolezni zaščiteni "vsaj devet mesecev, ali celo eno leto".

Pa bodo podaljšali? So kakšne informacije, da se bo to zgodilo?
Glede na to, da prebolevniki predstavljajo zanemarljivo število okuženih, hospitaliziranih in na intenzivni:


Bi lahko prebolevniki mirno imeli podaljšan status za nedoločen čas. Ampak cepiva je treba porabiti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ytbnd

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.595
14.277
113
Bom še tule nalepil glede na to, da gre za topic o prebolevnikih:

COVID-19 Post-acute Sequelae Among Adults: 12 Month Mortality Risk
Patients with a COVID-19 hospitalization were at significantly increased risk for future mortality. In a time when nearly all COVID-19 hospitalizations are preventable this study points to an important and under-investigated sequela of COVID-19 and the corresponding need for prevention.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Mene pa zanima, če za pogoj PCT še vedno velja tudi zdravniško potrdilo o prebolelosti?