Cene bencina pri ........

sad

Guru
24. avg 2007
20.507
9.208
113
Problem pri "EVjih" je, da jih ljudje popravljajo povsod in še kje, potem pa zagori in zastrupijo in ubijejo ljudi in uničijo stvari, temu bi se moralo naredit konec, ker očitno niso dovolj prisebni, da bi vedeli, kako pomembno je kvalitetno popravilo.
Palica tudi ni delovala, saj zdrave pameti ni več.

Tako da pač potrebno prepovedati, pa roka.


:fredi: :fredi: :fredi: :fredi: :fredi: :fredi: :fredi: :fredi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: NekdoK in Pepe

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
Preveč pesimistično gledaš, vseeno so EVji noviteta, oz te baterije (drugo redko zagori) in tehnika se bo samo še izboljševala.

koiko so stare prve baterije...šele dobre 10 let recimo roadster tesla...čez 10 let bo vse drugače. preveč se obremenjuješ s tem, imo
 
  • Haha
Reactions: sad

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.323
944
113
Titograd
Problem pri "pečeh" je, da ljudje not mečejo vsega i svašta, potem pa zasmradijo celotno okolico, temu bi se moralo naredit konec, ker očitno niso dovolj prisebni, da bi sami to storili.
Palica tudi ni delovala, saj dimnikarji ne opravljajo svojega dela.

Tako da pač potrebno prepovedati, pa roka.
Se strinjam da ljudje mečejo v peči vse sorte smeti, tudi sveža drva, ker pač ne vedo da je potrebno drva, ne samo kupiti, ampak tudi posušiti. Ampak spet namesto da bi se izvajala trenutna zakonodaja, ki prepoveduje kurjenje mokrih drv, lesnih derivatov, odpadkov ipd. ter ima predpisane tudi precej visoke kazni za to početje, se raje prepove uporaba naravnega trdega goriva za vse, tudi dobre gospodarje. Jaz imam drva pripravljena leto ali dve vnaprej, tako da so suha. Kurim brezo in bukev, ki so precej kalorične. Tako da se samo delno strinjam s prepovedjo trdih goriv... v prepoved bi dal kvečjemu kakršnikoli premog. Pa strogo izvajanje že obstoječe zakonodaje. Hvalabogu imam vse že narejeno, nikakor si ne morem predstavljati da tako pomembno stvar, kot je ogrevanje prostorov, vode in osvetlitev daš na en sam vir, ki lahko ob vremenskih ekstremih hitro počepne, ponekod pa že ob preobremenitvah, predvsem se to dogaja izven mest, mi je kamin kot primaren vir ogrevanja, poleg prehodnega časa prišel ob obsežnih izpadih elektrike že zelo prav. Rezervni viri so po novem praktično prepovedani. Enostavno tega ne razumem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo in sad

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.934
8.985
113
EU
Nič ne sledi, ker ti slabo bereš in linkaš brezveze.
Peč na drva ne smeš imeti starejšo od dvajset let.
To leto sem montiral novo petnajst kilovatno, na drva. Lahko jo bom imel dvajset let, če prej ne rikne.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
Takšne peči se mora prepovedati v strnjenih naseljiv, to je ideja vlade, ne nekje bogu za hrbtom, kjer kot piše Viper_XxL lahko pride do izpada štroma. V strnjenem naselju to seveda ne bo, oz bo sila redko.

To pa zaradi nemarnih ljudi, ki ne sledijo pravilom in kurijo šrot, in zaradi tega potem celotna vas/naselje ne more zvečer odpreti oken.

Krivda je izključno na plečih nemarnih ljudi in ne tehnologije. Ker pač vsak gleda na lastno rit, zato bodo zdaj morali menjati. In prav je tako.
 
  • Haha
Reactions: Sonny_Chiba in sad

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
Nimajo.

EV z 100kWh baterijo zmore ene 500km. a ima avto z 40l tankom 1000 do 1500km dometa?

EVji imajo manj energije v bateriji, kot ICE v rezervoarju, od tu občutek v razliki.

Ampak govora je o dometu ob isti količini energije.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
751
113
ja, če primerjaš EV z največjo baterijo proti ICE z najmanjšim tankom, potem res ne velja to razmerje.
ampak moje vprašanje je bilo retorično. tipičnega uporabnika vozila zanima predvsem domet vozila in čas polnjenja ter cena/km, medtem ko izkoristki energije, pa energijska gostota pogona in podobne stvari niti ne.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
Ta podatek, koliko energije porabi za isto pot, ne razkriva direktno dometa vozila, ampak o tem nisem pisal.

vprašal sem sad če ve, saj je omenjal, da moramo strmeti k boljši uporabi energije (izolacija hiše, ogrevanje z večjim izkoristkom) in tukaj je EV daleč pred ICE in tudi eden izmed razlogov, zakaj prihaja leto 2035. Bolj efektivnega motorja, kot je EV, trenutno ni in ga verjetno še lep čas ne bo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
Nimajo.

EV z 100kWh baterijo zmore ene 500km. a ima avto z 40l tankom 1000 do 1500km dometa?

EVji imajo manj energije v bateriji, kot ICE v rezervoarju, od tu občutek v razliki.

Ampak govora je o dometu ob isti količini energije.

A lahko v vseh temah težiš s temi offtopici od kurjenja drv do tesle dalje ....

Če smo off: VW Lupo 3l (leta 2000 avto z najnižjo normirano porabo) je imel 35l tank in pri porabi 3l/100km (od kjer oznaka modela) je imel doseg 1150km z enim tankom. 35l dizla ima maso cca 30kg.

Tvoja Tesla z 100kwh packom ima maso packa 650kg. To je 2/3 mase VW Lupota.

Skratka energetska učinnkovitost se začne s tem da se izogneš porabi energije. Kako se s avtom ki ima suho maso čez 2toni izogibaš porabi energije pa ne vem, pa četudi je na elektriko. Enako je BTW s gretjem pa velikostjo (izolacijo, ...) hiše ipd.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
A lahko v vseh temah težiš s temi offtopici od kurjenja drv do tesle dalje ....

Če smo off: VW Lupo 3l (leta 2000 avto z najnižjo normirano porabo) je imel 35l tank in pri porabi 3l/100km (od kjer oznaka modela) je imel doseg 1150km z enim tankom. 35l dizla ima maso cca 30kg.

Tvoja Tesla z 100kwh packom ima maso packa 650kg. To je 2/3 mase VW Lupota.

Skratka energetska učinnkovitost se začne s tem da se izogneš porabi energije. Kako se s avtom ki ima suho maso čez 2toni izogibaš porabi energije pa ne vem, pa četudi je na elektriko. Enako je BTW s gretjem pa velikostjo (izolacijo, ...) hiše ipd.
Čudno da nisi šel primerjat lupota z e-tronom.

Primerjaj recimo VW up vs VW e-UP.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Lahko PROSIM nehate z eko sranjem v čisti matematični temi?

Koliko stane dizl pri seplih in koliko pri hrčkih? Kaj pa pri nas?