Cene bencina pri ........

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.352
2.280
113
Tenerife Jug...95 tankal 0.99 eura. Dizel euro.
Cisti sever mogoce 3 4 cente navzgor.
Se malo pa bom verjetno doma tankal obcutno kvalitetno gorivo ( sodec po ceni... )
Tenerife. Ena izmed največjih rafinerij v Evropi.
Tako kot Norveška, ki pa je 'proizvajalka' nafte.

IMG_5134.JPG
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Kje imas placo 1250 eur neto ker to ne drzi za slovenijo. Treba gledati mediano in potem je povprecna neto placa v sloveniji naenkrat 750eur.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Seveda ima. Tam kjer si zadev ne morejo privoščit, tudi ne morejo prodat po teh cenah.
Tako da vse to je tudi tipanje, koliko še gre preden poraba kolapsira. Očitno še gre.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Trupl0

netko

Guru
25. jul 2007
6.743
2.101
113
Preveri kje v Evropi so cene najnižje in njihove povprečne plače. Se ti se zdi, da so plače tiste, ki so diktirajo ceno? Prej davki in trošarine...
 
Nazadnje urejeno:

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Če država dobi v blagajno 0, potem prilagodi tudi davke in trošarine, da nekaj dobi, ali se ti zdi, da ni tako?
Skratka spet smo na istem, če ni povpraševanja, ni nič. Spet tipanje do katere meje gre colnga, tako naftašev, kot države ... Nekdo še vedno kupuje pri teh cenah in davkih, torej je cena čisto OK.

Da dam še podnapis:
Nekoč si nisem mogel privoščit ne avta, ne benza zanj. Država in naftaši so od mene dobili natanko nula koma nula.
So pa nekaj dobile Slovenske železnice.
 
Nazadnje urejeno:
  • Haha
Reactions: sandra

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Če država dobi v blagajno 0, potem prilagodi tudi davke in trošarine, da nekaj dobi, ali se ti zdi, da ni tako?
Skratka spet smo na istem, če ni povpraševanja, ni nič. Spet tipanje do katere meje gre colnga, tako naftašev, kot države ... Nekdo še vedno kupuje pri teh cenah in davkih, torej je cena čisto OK.

Da dam še podnapis:
Nekoč si nisem mogel privoščit ne avta, ne benza zanj. Država in naftaši so od mene dobili natanko nula koma nula.
So pa nekaj dobile Slovenske železnice.
Ljudje so na kamot. Vsepovsod z avtom. On to bo zadnja stvar ki se ji bodo odpovedal. Poraba prakticno nič je bila lani. Meja tam nad 2.5e.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.352
2.280
113
Evropa - klasično - ni omembe vredna 'proizvajalka' nafte. Mora jo kupit, tudi od Norveške.
Tako na oko, cela Evropa jo kupuje. Potem pa spretnost od kupec/prodajalec.
Cela tale debeta je vedno! o ceni nafte/bencina/dizla. Nikoli primerjava z plačo itd. To je namreč druga 'godba'
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
Kakšna Ljubljana in avtobus. Tudi tisto, kar je na voljo je praktično neuporabno. Moj primer, če vzamem avtobus, potrebujem od doma do vhoda v stavbo 45 min. Z avtom se v 15 min parkiran v garaži in pred vhodom v stavbo. A moram omeniti še, da se ne gužvam z ostalimi potniki, kjer nikoli ne dobim sedeža. Hvala lepa za takšno storitev. Sem ter tja grem, na lep dan, ze el. kolesom. Odvisno do dneva, ki je pred mano.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Pa se zavedas, da ni vse Ljubljana in da v veliko krajih niti avtobusa ni? Dajte gledat malo dalje od svojega nosu.
Vem. Sem v takem kraju. Sicer avtobus je, ampak morda dva dnevno.

Pa ne pišem tukaj zgolj radi jebancije radi. Ampak problem je, da je zadnjih 35 let šlo vse v narobe smer.
Tudi 40 let nazaj so ljudje živeli v vukojebinah. Pa so tudi hodilli delat v fabrike v mesta.
So pa bile fabrike bolj enakomerno razporejene. Pa imele so organiziran prevoz na delo in iz njega. Tudi iz vukojebin.

Skratka, če je lastništvo avta in bencin poceni, gre vse v smeri centralizacije in individualizacije. Enako so potem prevozi poceni in se lahko reči delajo na Kitajskem. Če pa prevoz ni več poceni, se pa vse dela lokalno v Postojni, Kopru, Kočevju, ...
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.676
1.600
113
Pripravite se, to kaj zdaj vidimo je šele začetek. Vedno glasnejše so teorije da bo sod čez 1 leto 200 usd. Krivi pa so zblojeni politiki, ki zavirajo financiranje naftne industrije, ker bomo zdaj eko pa to.
Priporočam da kupite pecikle, če vam kje uspe kakšnega dobit :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Kriva je ponudba in povpraševanje - prosti trg.

Ko je bila korona, smo bili vsi doma, nafte na pretek, cena strmoglavi. Določene kapacitete so v tem procesu propadle, ker za tako ceno ne preživijo. Sedaj se je vse štartalo nazaj, ampak samo kapacitete, ki so "preživele", kar pomeni, da je ponudba manjša kot pred korono. Cena gre v višave, za to ceno se bodo spet nekateri propadli začeli spraševat zakaj tudi oni ne črpajo, ponudba se poveča cena se ustali na nekem novem "višjem" nivoju.

Problem je da trg teh nihanj cene ni sposoben sam zgladiti in pride do velike volatilnosti, ker odziv na ponudbo ni instanten.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Seveda je trg sposoben zgladiti. Problem je le v tem, da je marsikaj na tnalu kar te tiče tega tržnega usklajevanja.
Sploh politično, vlade lahko padajo, pride do vojaških državnih udarov. Zato pravega trga tu ni, vedno pride do posega države ali več njih. Na eni strani tisti, ki želijo ceno nabiti in drugih, ki želijo ceno zbiti.

Čisto vsi imajo pa en dolgoročni problem - gre za neobnovljiv vir. Več kot se ga bo črpalo in kurilo, prej ga bo zmanjkalo.
Skratka vsakdo in vsaka vlada, ki dolgoročno stavi na nafto za še nadaljnje kurjenje v nedogled, je navaden bebo.
Tudi če se odmisli CO2 in podobne zadeve, je dejstvo, da poceni nafte zmanjkuje. Vsako leto jo bo manj in bo treba uporabiti dražje metode, da se jo še tisto dobi iz globin.
 
Nazadnje urejeno:

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Čisto vsi imajo pa en dolgoročni problem - gre za neobnovljiv vir. Več kot se ga bo črpalo in kurilo, prej ga bo zmanjkalo.
To foro mi prodajajo točno 50 let - od osnovne šole dalje - čez dve, tri, največ pet let bo nafte zmanjkalo!

Vedno bolj se nagibam k teoriji, da tam spodaj nekje peklenščki "kuhajo" vedno novo in novo nafto.
 
  • Haha
Reactions: Hanzi

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.832
618
113
EU
Koliko sem jaz bral tole, so že en cajt nazaj popravili podatke glede tega, kako nam naj bi zmanjkovalo teh surovin. Po novem naj bi jih imeli dovolj za še en lep čas, vsaj do 2100. Nisem pa jaz stručko za te zadeve:zardelalter:
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver