Celoletne gume...

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
KSZ, odvisno od terena, za resne zimske razmere niso.

Sem imel na Pathfinderju Conti Cross LX, ki so za naš zakon zimske (M+S oznaka). Proizvajalec Continental pa jih uvršča v celoletne.. Vendar nimajo oznake snežinke. Ni bilo zaupanja vredno že na prvem ne-posutem ledu. Nekoč sem moral 20-30kmh/uro po klančini navzdol, ker bi drugače avto odneslo.
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Citat:
Uporabnik klemen_ pravi:
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Res ne vem, zakaj bi imel slabše gume na zadnjih kolesih???

Priporočam obisk Vranskega, pa boš potem ti povedal zakaj.
smile-1.gif

Haha.
bonk.gif
Pa ravno odkar sem bil na Vranskem imam raje slabše gume spredaj - kar je tudi bilo priporočilo tamkajšnjega inštruktorja čisto vsem! Njegova logika in razlaga, da povprečen voznik lažje obvlada understeer (spredaj slabše gume), kot oversteer (zadek odnese, ker so gume slabše). Po vsem videnem sodeč na oni platformi, ki odnese zadek, temu pritrjujem. Večina jih ni znala obvladat.
 

SomeoneElse

Zelenc'
19. jun 2012
26
0
1
Pa še moj prispevek, vozim zimske že več kot 10 let, ne isti komplet, hehe.

Meni osebno odgovarjajo zimske, z letnimi sem prevečkrat drsel poleti, kot pa zimskimi (kadarkoli).

Na vsake 2 leti menjava prednje/zadnje in na 4 leta novi komplet, vem okolju neprijazno, vendar zame dovolj varno.

Zgoraj je nekdo nalimal graf, ki še kako drži. Zimske gume so nekoliko slabše od letnih v suhem, v ostalih razmerah so pa zmagovalne.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Cel kup traparij na enem mestu. Letne celo leto po mojih izkušnjah no go, ker zna bit v mokrem blizu ledišča na našem zlizanem asvaltu drsalnica. Zimske poleti še slabše, ker jih zažgeš in so potem na mokrem drsalnica. Celoletne ja, pod pogojem, da v trenutku, ko vidiš sneg ustaviš in greš peš. Juhu potem, ker večina pametnjakovičev itak ne bo pustila avta na cesti.
Kar se pa Michelina tiče.....te katastrofe od gum ne dam niti na šajtrgo. Prvo sezono so ok, pol pa sam drsalnca.
 
Nazadnje urejeno:

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
In ti daš ceno obskurne dimenzije... ajajaj... že 215/65x16 ki je standardna za SUVe je 107€, 205/55x16, katere pa tangira večina je pa dobrih 70€.
Sedaj pa bodi priden pa povej koliko pride Nexen ali Nankang letna in zimska v tej dimenziji in koliko recimo GY ali Michelin, Nokian?
Soet ropotaš zato da izpadeš pameten...
Nismo mi krivi če imaš popolnoma nestandardne pnevmatike na temperamentu...
 

Reaper85

Pripravnik
7. nov 2014
237
0
16
In to kar si napisal je očitno nekaterim ok za 7k km. Sam delam 7k km, ne vem kaj ima to veze, že če greš 1km od doma te lahko doleti vse kar si napisal. Vem, ker sem edinokrat zadel avto, oz. samo PD feltno in roko, ko sem šel čez poledenelo krožno samo 1km od doma, pa sem imel prvo sezono Conti TS830, nekateri bi se pa kar z letnimi vozili po ledu.
Kako boš vedel če je in kje je led?

Drugače pa meni letnih ni problem zlizat v 4 letih s 5k km na sezono, sprednje se zližejo -2,5mm na sezono, zadnje pa -0,5mm, to si po štirih sezonah pri vseh štirih točno na 2mm.
Ok, to je 185KM, 60KM mi je porabil 1mm spredaj, zadaj pa 0,5mm na dve sezoni. To imaš pa po štirih sezonah še 5,5mm, ampak s tako majhno konjažo komot preživiš še dve leti.

Zimskih je pa res škoda, pri meni so šli naprej z avtom že 3 praktično še novi kompleti, dva s 7-7,5mm, eden celo z 8+mm.
Ampak pomoje so nuja če se voziš vsakodnevno, pa četudi je to samo 2,5k km na sezono.
 
Nazadnje urejeno:

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Bom malo priklopil...

Razmišljam da bi dal spredaj celoletne ," http://www.giga-gume.si/rshop/Pnevmatike/Star-Performer-SPTS/AS/195-55-R15-89V-XL/R-282661 " ??

Zadaj bi pustil zimske Sava eskimo hp ,ker imajo še cca 6,5-7mm.


Prednje so nekje na 5mm pa bi jih menjal s tistimi maxxis.

Drugače pa vozim ves čas zimske ,poleti ,pozimi, ponavadi jih menjam potem na četrto zimo .

Ima kdo izkušnje z maxxis ?

Tule na tem testu mislim da niti ni tako napačna guma ?
http://www.carlander.ba/testovi/test-guma-ljeto-zima-all-season/

Naj poudarim da sneg ,vsaj glede na snežne razmere v Sloveniji zadnja leta mi ni prioriteta.

lp
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik hermann pravi:
zadnjič sem bral test, kjer je bila na ledu prepričljivo boljša od zimskih

cel žur a ne.

No tole si si prepričljivo izmislil...
Crossclimatke so znane po tem,da so odlične na suhem in mokrem,na snegu in ledu so sicer solidne za celoletno gumo,ampak zelo težko prekašajo tudi najcenejše kitajske zimske gume,kaj šele neko povprečno zimsko gumo!
Prilepi link do tega tvojega testa,kjer naj bi bile prepričljivo boljše od zimskih na ledu!?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
Bom malo priklopil...

Razmišljam da bi dal spredaj celoletne ," http://www.giga-gume.si/rshop/Pnevmatike/Star-Performer-SPTS/AS/195-55-R15-89V-XL/R-282661 " ??

Zadaj bi pustil zimske Sava eskimo hp ,ker imajo še cca 6,5-7mm.


Prednje so nekje na 5mm pa bi jih menjal s tistimi maxxis.

Drugače pa vozim ves čas zimske ,poleti ,pozimi, ponavadi jih menjam potem na četrto zimo .

Ima kdo izkušnje z maxxis ?

Tule na tem testu mislim da niti ni tako napačna guma ?
http://www.carlander.ba/testovi/test-guma-ljeto-zima-all-season/

Naj poudarim da sneg ,vsaj glede na snežne razmere v Sloveniji zadnja leta mi ni prioriteta.

lp

Daj, prosim, prodaj avto.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
In ti daš ceno obskurne dimenzije... ajajaj... že 215/65x16 ki je standardna za SUVe je 107€, 205/55x16, katere pa tangira večina je pa dobrih 70€.
Sedaj pa bodi priden pa povej koliko pride Nexen ali Nankang letna in zimska v tej dimenziji in koliko recimo GY ali Michelin, Nokian?
Soet ropotaš zato da izpadeš pameten...
Nismo mi krivi če imaš popolnoma nestandardne pnevmatike na temperamentu...
Zelo pogost družinski avto ima 215 55 R16. Berlingo. Pa C4 Picasso, pa C5 MK2 ....
 

alexx_

nekaj v tem stilu
11. maj 2007
4.236
44
48
offline
ker je tema o celoletnih gumah in sem ta post ze objavil v napacni temi, zato se c/p tukaj; na avto bi dal celoletne Falken AS200(175/65/R14), kakšne izkušnje z njimi? v ful snegu se ne bo vozilo...
 

Jordan

Fizikalc
5. jun 2009
2.839
-9
38
Ljubljana
Citat:
Uporabnik Romzi pravi:
Citat:
Uporabnik Jordan pravi:
Kje pa kupiš "celoletne gume" ?
V Decathlonu.
Kolikor berem in gledam teste celoletnih gum, so to bolj ali manj letne gume z oznako M+S, toliko da ti policija ne more pizdit.

Ja gre za široko temo, vendar stališče je da M+S nikakor niso celoletne pnevmatike kot to nekateri mislijo; M(blato) + S(sneg).

Še copy/paste iz sosednjega foruma:
Citat:
Simbol snežinke poleg napisa M+S nosijo pnevmatike, ki izpolnjujejo kriterije posebnega testa v zimskih razmerah in tako dosegajo visoko raven oprijema, zavorne poti, vodljivosti in drugih kriterijev, ki so pomembni pri vožnji v zimskih razmerah....
Oznaka M+S se na prvi pogled zdi sicer zelo primerna, a ker ni zakonsko določenih predpisov ali standardov, kakšne lastnosti mora pnevmatika izpolnjevati, lahko praktično to oznako na pnevmatiko vtisne vsak izdelovalec, ki si tako zaželi. Tako je na trgu precej pnevmatik z oznako M+S, a je jasno, da v zimskih razmerah te pnevmatike zaradi svojih konstrukcijskih lastnosti ne bodo dobro opravile svoje vloge. A če imate pri nas na avtu pnevmatiko z oznako M+S, vas policist ne sme kaznovati.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Tole sem že jaz lani objavil, pa so me kregali da mešam hruške in jabolka. Češ, S3 je za en jebeštrga in ni primerljiva saz Intenso.
Čeprav...... velik odstotek ljudi se vozi na zimskih Savah, pa ni neke panike.
V glavnem, jaz sem se preteklo zimo vozil saz letnimi (in ketnami v prtljažniku), problemov nobenih, 2- ali 3-krat sem šel na šiht sas sposojenim avtom na zimskih gumah (pa še to ne bi bilo treba), če tega ni bi imel, je še vedno tukaj LPP saz ogrevanimi avtobusi.
cheer.gif

Jasno pa je, da nimajo vsi take možnosti , tako da je edina prava izbira zimska guma pozimi, poleti pa....
sprasujem se.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Citat:
Uporabnik Romzi pravi:
Tole sem že jaz lani objavil, pa so me kregali da mešam hruške in jabolka. Češ, S3 je za en jebeštrga in ni primerljiva saz Intenso.
Čeprav...... velik odstotek ljudi se vozi na zimskih Savah, pa ni neke panike.
V glavnem, jaz sem se preteklo zimo vozil saz letnimi (in ketnami v prtljažniku), problemov nobenih, 2- ali 3-krat sem šel na šiht sas sposojenim avtom na zimskih gumah (pa še to ne bi bilo treba), če tega ni bi imel, je še vedno tukaj LPP saz ogrevanimi avtobusi.
cheer.gif

Jasno pa je, da nimajo vsi take možnosti , tako da je edina prava izbira zimska guma pozimi, poleti pa....
sprasujem se.gif

....letna ali celoletna, zimska nikakor ne, čeprav se velik procent ljudi dejansko stalno vozi na Eskmo S3.

Treba je omenit, da ko si ti naredil varianto letne+ketne si imel drugi avto pri hiši na zimskih, pa letne so bile precej frišne, če se prav spomnim. Problem so tri štiri leta stare letne gume in temprature pod lediščem in folk se še kar vozi s tem, čeprav se po pol Ljubljane v nizki temperaturah na mokrem na letnih niti speljat ne da brez da bi božal gas. In pol jih sneg preseneti in kar rinejo in rinejo, še nobenega nisem videl, da bi se peljal z nataknjenimi ketnami.