Celoletne gume ali zimske celo leto?

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.819
113
Zimsko gumo imaš lahko komot kot rezervo. Z eskimom se pa ne rabiš obremenjevat, ker ne gre na tvoj avto. Najprej kupi feltne potem se boš pa odločal za ustrezne gume. Jaz imam na kodiaku 4 leta hankook zimske in so bile prva 3 leta super, letos so na mokrem začele nagajat.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Zimsko gumo imaš lahko komot kot rezervo. Z eskimom se pa ne rabiš obremenjevat, ker ne gre na tvoj avto. Najprej kupi feltne potem se boš pa odločal za ustrezne gume. Jaz imam na kodiaku 4 leta hankook zimske in so bile prva 3 leta super, letos so na mokrem začele nagajat.
Kater felge (zelezne) pa mi priporocas - najraje bi kupil kar komplet z gumami
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Pri meni so ze 17 colske alu felne težke, kak bi šele bile težke jeklene...V glavnem moje mnenje, raje menjava 2x letno in čakam v vrsti, kot da bi se celo leto vozil z zimskimi gumami. Verjetno pa je zelo podobno s celoletnimi, če delaš veliko km. Sam imam sedaj gor ene 4 leta stare zimske, ki imajo še glih dovolj profila, da so zimske, ampak vozit s tem po mokrem pa je lubi jesus. moram prav pazit in na easy speljevat in pospeševat ker to kar odnaša avto in gre v prazno pri speljevanju. Pa nimam neke zverine, ampak Mondea s 150 KM.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.819
113
Kater felge (zelezne) pa mi priporocas - najraje bi kupil kar komplet z gumami
Železne imaš originalne 17" (dobrih 100€ komad). Prav gotovo ti pri pooblaščencu prodajo tudi ustrezen komplet s solidnimi gumami pa je problem elegantno rešen. Železne feltne neznanmega porekla so pa tam 60 po komadu.

Me pa zanima tole z železnimi feltnami. Že alu 17" so težke. Kakšen je razlog, da bi človek to sploh hotel?
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Železne imaš originalne 17" (dobrih 100€ komad). Prav gotovo ti pri pooblaščencu prodajo tudi ustrezen komplet s solidnimi gumami pa je problem elegantno rešen. Železne feltne neznanmega porekla so pa tam 60 po komadu.

Me pa zanima tole z železnimi feltnami. Že alu 17" so težke. Kakšen je razlog, da bi človek to sploh hotel?
vec razlogov
Alu-felge so bistveno drazje
ne vem ali se vedno velja, da je Alu obcutljiv na sol, vem pa da so Alu felgeobcutljive na robnike in podobne pizdarije, se posebaj pri 19 colskih. Pozimi je pa se precej bolj verjetno, da posekam kje kak robnik pod mehkom snegom.

Kar se pa teze tice - dvakrat na leto bom pa ze dvignil 4 komplete koles in jih peljal do mehankarja

ne bi kupoval otiginalnih za dvojno ceno (dobrih 100 eur), ce so no-name 60 eur in naredim 6.000 km z njimi na leto.

Ali mi lahko da kdo link do kompleta zeleznih felg z gumami vred? lahko tudi v nemciji ali avstriji....
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.322
952
113
Jaz imam slabe izkušnje z Bridgestone Blizzak LM005 (druga sezona). Po suhem in mrzlem trde in zdrsavajo, da je groza. Majkemi, da bi rajši dal Savo S3 gor.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.335
3.430
113
Pa fantje ne mešat eskimo S3 in eskimo HP2 gum med sabo ker je razlika ko dan pa noč.

Vozim jih drugo leto na Golfu pa moram reči da ne vidim nobene razlike napram pirelli gumam ki so bile prej gor.
Te sem pač nabavil ker sem za novo leto eno presekal in za dar dobil te gume, ker drugega ni bilo.

In zaenkrat zadovoljen.

Ni pa guma vidla poletja.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.819
113
ne ene ne druge legalno ne spraviš na kodiaka, kar je bilo osnovno vprašanje pravzaprav
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.819
113
Alu-felge so bistveno drazje
No zame osebno par 10€ razlike med železnimi pa alu feltnami (ne-original) ne igra nobene vloge. Ko dodaš še radkape so železne seveda dražje. Verjamem pa, da ti je popolnoma vseeno kako avto izgleda in da jih bo sol požrla (ja, brez skrbi, sol železne feltne požira za šalo, še toliko hitreje, če nimaš radkap).

ne vem ali se vedno velja, da je Alu obcutljiv na sol, vem pa da so Alu felgeobcutljive na robnike in podobne pizdarije, se posebaj pri 19 colskih. Pozimi je pa se precej bolj verjetno, da posekam kje kak robnik pod mehkom snegom.

Nimam pojma glede soli... meni še nobene feltne sol ni požrla,.. če posekaš robnik se tudi železna feltna preverjeno zvije in zdrajsa in spet ne razumem poante, da se voziš z grdim avtom

Kar se pa teze tice - dvakrat na leto bom pa ze dvignil 4 komplete koles in jih peljal do mehankarja
heh, na to kako se boš ti matral sploh pomislil nisem, ker je čisto vseeno za tistih 2x letno

da večja teža negativno vpliva na performanse avta.... to je pa drugi del zgodbe
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano in novaa

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
No zame osebno par 10€ razlike med železnimi pa alu feltnami (ne-original) ne igra nobene vloge. Ko dodaš še radkape so železne seveda dražje. Verjamem pa, da ti je popolnoma vseeno kako avto izgleda in da jih bo sol požrla (ja, brez skrbi, sol železne feltne požira za šalo, še toliko hitreje, če nimaš radkap).



Nimam pojma glede soli... meni še nobene feltne sol ni požrla,.. če posekaš robnik se tudi železna feltna preverjeno zvije in zdrajsa in spet ne razumem poante, da se voziš z grdim avtom


heh, na to kako se boš ti matral sploh pomislil nisem, ker je čisto vseeno za tistih 2x letno

da večja teža negativno vpliva na performanse avta.... to je pa drugi del zgodbe
Daj mi prosim link (za kodiaka) kjer so ali feltne samo par 10 eur drazje. Meni se je vedno zdelo da so alu felge vsaj 2x drazje…
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici

Ali pa greš pa tole vzameš... pa dobiš še radkape v kompletu. Z gumami se boš pa čez 2 sezoni ubadal.
Če nekdo skrtari ali nima fenarja, res ne vem kaj temu setu manjka. Ker je rabljen je se vecja verjetnost da se da kaj na ceni narediti.
Ker gume "nove" tezko prodas za 3/4 cene, rabljene pa slivenci sploh ne povohamo.
Ce nam res voda v grlo tece, uscemo eno rabljeno v primeru da eno.gumo unicimo.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Če nekdo skrtari ali nima fenarja, res ne vem kaj temu setu manjka. Ker je rabljen je se vecja verjetnost da se da kaj na ceni narediti.
Ker gume "nove" tezko prodas za 3/4 cene, rabljene pa slivenci sploh ne povohamo.
Ce nam res voda v grlo tece, uscemo eno rabljeno v primeru da eno.gumo unicimo.
Sem gledal te gume, ali ni tako, da so M+S gume prepovedane v avstriji kot zimske gume brez verig po 2024?
 
  • Wow
Reactions: motofrik

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.335
3.430
113
Vsak normalen proizvajalec ima še planinico z tremi snežinkami na zimskih in celo letnih gumah.
Tiste letne gume z M+S pa so bolj za USA trg.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Tiste gume iz oglasa so prodane, tako da prosim za link(e) do kasnega konkretnega predloga. Kot napisano: avto bo pozimi vozil vsak mesec 1-2x do Salzburga (600 km) in ne dosti vec.

Pa par 10 Eurov na feltno in na gumo mi pri malo kilometrih kar nekaj pomeni, tako da bi rad poceni prisel skozi. Teza se po mojem ne bo poznala pri teh voznjah in tezi samega avta.