ADAC test zimskih pnevmatik 2023

LarryClay

Majstr
10. feb 2023
848
841
93
Nekoč je tudi veljalo, da menjaš avto, ko se pepelnik napolne.
Vmes so se nekateri naučili prilagodit hitrost razmeram na cesti in stanju gum. Ker drugače denarno ne gre.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo in jendomen

LarryClay

Majstr
10. feb 2023
848
841
93
Malo je utipično pričakovat, da bodo penziči, ki naredijo po 5 jurjev km letno, menjavali gume na 4 leta in na 4 mm.
Pobožne želje vulkanizerjev, ki si želijo povečati biznis.
Po drugi strani, pa ta isti, ne vidijo problema prodati gumo z DOT starim 3 leta, kot novo. Pa po normativu tudi trdijo, da je guma OK, če ima več kot 1,6 mm profila, kot je pač normativ.
Resnica je seveda vmes. Samo za umirjene šoferje, praviloma tudi starejša guma ni problem.
Pri dinamikih, ki dinamično vozijo tudi v nalivu, bo pa tudi top nova Michelinka fasala spodrsavanje in fuknila avto s štirikolesnim pogonom v graben.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.878
1.328
113
Malo je utipično pričakovat, da bodo penziči, ki naredijo po 5 jurjev km letno, menjavali gume na 4 leta in na 4 mm.
Pobožne želje vulkanizerjev, ki si želijo povečati biznis.
Po drugi strani, pa ta isti, ne vidijo problema prodati gumo z DOT starim 3 leta, kot novo. Pa po normativu tudi trdijo, da je guma OK, če ima več kot 1,6 mm profila, kot je pač normativ.
Resnica je seveda vmes. Samo za umirjene šoferje, praviloma tudi starejša guma ni problem.
Pri dinamikih, ki dinamično vozijo tudi v nalivu, bo pa tudi top nova Michelinka fasala spodrsavanje in fuknila avto s štirikolesnim pogonom v graben.
Na varni voznji učijo, da nove gume zdržijo tudi do sedem sezon z novimi materiali.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.948
1.259
113

Tole je adac testiral rabljene pnevmatike. Rezultati vam bodo mogoče v pomoč.

Da se ne boste dajali čigav je daljši. Raje se naj vaše žene dobijo na pijači in vas pohvalijo....:;

Včasih je veljalo 3 x 4. To pomeni vse 4 iste gume, min. 4 mm profila in max 4 leta starosti.

Lp


z vožnjo v konvoju v prometu smo pri prvem kompletu pnevmatike obrabili do globine profila 2,5 mm
Pri drugem kompletu pnevmatik smo profil obrabili na posebnem stroju, ki pa je kot vzorec obrabe uporabil podatke, ki smo jih dobili pri vožnji v konvoju - tudi tu je bila obraba do globine 2,5 mm. Tudi tretji komplet pnevmatik je “zvozila” posebna naprava, le ta je šlo tu za enakomerno, “strojno” obrabo do globine profila 2 mm, ki jo uporablja tudi evropsko tehnično združenje za pnevmatike in kolesne obroče (ETRTO). Po takšni obrabi smo vse pnevmatike zvozili še 200 km po cesti, pred preskusom na snegu pa še dodatnih 50 km.


Torej testirali so rabljene pnevmatike z 2mm profila. Koliko mm ima nova 8 ? In 2mm so delno obrabljene ?
Zakonska določitev pa je koliko ? 4mm.
Ne vem kje je bila težava da niso testirali z 4-5mm. Ampak z 2mm, ki je zakonsko ne smeš imeti na avtu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

B81

22. jul 2007
34.484
8.957
113
Tu vprašam, da teme ne odpiram,

torej RFT sem menjal za navadne gume. Moram imeti tisti kit za popravilo in kompresor kot opremo ali ni treba?
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.330
3.427
113
Tu vprašam, da teme ne odpiram,

torej RFT sem menjal za navadne gume. Moram imeti tisti kit za popravilo in kompresor kot opremo ali ni treba?
Čisto po črki zakona, da.
V praksi ti ne bo noben težil, ker itaq nima pojma, ne policaj in ne na tehničnem.

Jaz sem si nabavil za en takšen avto od Slime komplet, ki ga dobiš tudi na mimo vrste.


Če pa je kaj hujšega pa boš na žalost rabil asistenco, ker presekane gume ne pozdravi nobeden paket z peno.
 

LarryClay

Majstr
10. feb 2023
848
841
93
z vožnjo v konvoju v prometu smo pri prvem kompletu pnevmatike obrabili do globine profila 2,5 mm
Pri drugem kompletu pnevmatik smo profil obrabili na posebnem stroju, ki pa je kot vzorec obrabe uporabil podatke, ki smo jih dobili pri vožnji v konvoju - tudi tu je bila obraba do globine 2,5 mm. Tudi tretji komplet pnevmatik je “zvozila” posebna naprava, le ta je šlo tu za enakomerno, “strojno” obrabo do globine profila 2 mm, ki jo uporablja tudi evropsko tehnično združenje za pnevmatike in kolesne obroče (ETRTO). Po takšni obrabi smo vse pnevmatike zvozili še 200 km po cesti, pred preskusom na snegu pa še dodatnih 50 km.


Torej testirali so rabljene pnevmatike z 2mm profila. Koliko mm ima nova 8 ? In 2mm so delno obrabljene ?
Zakonska določitev pa je koliko ? 4mm.
Ne vem kje je bila težava da niso testirali z 4-5mm. Ampak z 2mm, ki je zakonsko ne smeš imeti na avtu.

Za zimske v zimskih razmerah je minimum 3 mm, priporočilo pa 4 mm.
Za letne je pa minimum 1,6 mm, priporočilo pa 3 mm.

Torej zgornje gume so še legalne za ne-zimske razmere.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Neveljavna oz. kontradiktorna navodila.
Žarnice že nekaj časa niso več obvezne; poleg tega piše da je rezervna pnevmatika obvezna, kar ob koncu sami negirajo, češ da je priporočljiva.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
jejhata...pa sem mislil, da so moje nove zimske blizzak dobre....sej ne morem verjeti, da mam drugi najslabši jajc :)