Cene notarjev za kupoprodajno pogodbo

disco

Fizikalc
21. jul 2007
1.102
0
36
Sem pred nakupom nepremičnine in me zanima koliko računajo notarji za overitev kupoprodajne pogodbe? A jo lahko sam sestavis in potem neses samo overit ali mora to notar vse opravit? Kdo pa naceloma placa to overitev? Kupec ali prodajalec?

Hvala
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Pravzaprav je bilo tako.
Pogodbo o ari nama je sestavil en znanec in za to overitev sva plačala 120 €. Potem pa smo imeli narok pri notarki (kupec, prodajalec in banka). Za to pa sva plačala 500 €. V tej ceni je bila sestava kupoprodajne pogodbe, predlog za vpis v zemljiško knjigo, AJPES (ne vem več kaj je to) in sodne takse.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik karantanka pravi:
Potem pa smo imeli narok pri notarki (kupec, prodajalec in banka). Za to pa sva plačala 500 €. V tej ceni je bila sestava kupoprodajne pogodbe, predlog za vpis v zemljiško knjigo, AJPES (ne vem več kaj je to) in sodne takse.
To je bilo verjetno za hipotekarni kredit, a ne? Torej to niso stroški kupoprodajne pogodbe, temveč notarskega zapisa za hipoteko.
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
tako ja
smile-1.gif
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Ne overjaš kupoprodajne pogodbe, ampak podpis prodajalca na tej pogodbi. Cena če se prav spomnim je okrog 30 EUR. Pogodbo lahko sestaviš sam ali odvetnik ali notar (kar seveda dodatno stane). Moje mnenje je sicer, da če nisi ravno pravnik, je bolje da ti pogodbo sestavi ali pa vsaj pregleda profesionalec (odvetnik, zaradi mene tudi notar), v igri je namreč preveč denarja, da bi se splačalo šparat pri prodajni pogodbi in spustit kako pomembno podrobnost.
Strošek overitve podpisa prodajalca pa je načeloma od prodajalca, razen če seveda kupec in prodajalec drugače zmenita.
 

pikapoka

Fizikalc
24. avg 2007
2.148
0
36
Domžale
Se strinjam s predhodnikom.

Kadar se gre za nepremičnino, nikoli ne podpisuj pogodbe, ki ni vsaj pregledana s strani odvetnika (ali notarja), še bolje pa je, če ti jo kar sestavi odvetnik. Raje na začetku riskiraš nek strošek, kot pa da imaš kasneje sranje in cel kup nepotrebnih, morda celo sodnih stroškov. Ker v Sloveniji so nepremičnine itak katastrofalno urejene, malo je takih, ki prinesejo papirje za sestavit pogodbo in so 100% urejeni. Tako je vsaj iz mojih izkušenj, kar vidim skozi delo v naši odvetniški pisarni (se ukvarjamo prav s tem nepremičninskim/gospodarskim področjem).
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
odvetniki in notarji so navaden nateg

stanovanje sme prodal na odvetniško pogodbo, potem je bila hramba pri notarju in če ne bi bil fer, model še danes ne bi bil alstnik po paiprjih. kljub odvetniku in notarju.

hišo sem kupil na pogodbo domače izdelave. je bilo vse ok, sma notarka je jokala 3 ure, da je lahko za vse skup pokasirala 1200€. overjanje kreditov, hipotek, pogodbe, zemljiška knjiga...
 

pikec85

Pripravnik
24. jul 2007
840
0
16
38
www.lajsta.si
to se tudi men zdi najboljša poteza ...

sem se mal zanimal ... cca 1% prodajne vrednosti npr. parcele ti vzame nepremičninska agencija, za to, da ti sestavi pogodbo in uredi prepis v zemljiški knjigi, torej vse papirje, ki jih rabiš, da pozneje lahko pokažeš, da si ti zares lastnik ...

sam ne bi nikol pisal kakšne pogodbe, razen, če jo sestaviš na unmu portalu informiran.si al kako je že ....

to bi pomojem pa šlo skozi, s tem, da ti tudi oni nekaj računajo ....

lp
pikc