davek po pogodbi o dosmrtnem preživljanju

EFX

Pripravnik
13. nov 2007
90
1
8
Pozdravljeni,

mene zanima, kako pravilno izračunam davek, ki ga bom plačala kot 2. dedni red po pogodbi o dosmrtnem preživljanju.

1)
v zakonu sem prebrala, da se davek po tej pogodbi odmeri od 80% ocenjene vrednosti.
Se pravi, če je nepremičnina ocenjena na 230.000€, je 80% 185.000€. Nato gledam razpredelnico od dursa, ki pravi, da znaša davek od (100.000 - 200.000€) 6.400€ plus od vrednosti nad 100.000€ še dodatnih 8%. To je torej od preostalih 85.000€ še 8% kar je 6.800€. Skupaj plačam: 13.200€

2)
Povsod berem, da je davek od 5- 14% od celote, torej od 230.000€, nič se ne govori o 80% vrednosti nepremičnine, ampak bolj o tem, da se za procente cenkaš z davkarji, glede na to koliko si po tej pogodbi vložil v osebo, ki si jo preživljal in nepremičnino.

3)
Gospa pa Dursu je rekla, da od vrednosti nepremičnine odštejejo moj vložek v preživljanca, ki pa jim ga moram čimbolj dokazati. Zavedajo se, da vsega dela ne morem dokazati. Sedaj jim moram na dveh straneh napisati, kako sem preživljancu pomagala, kaj sem mu kupila itd... Recimo račune za položnice in izpis z kartoteke o nepokretnosti jim že lahko prinesem, kako pa naj dokažem, koliko časa sem preživela zanj kot pomoč, ( v začetku je bilo to prinašanje hrane, kuhanje, kasneje previjanje in na koncu bedenje poleg)?
In recimo, da oni na podlagi mojega napisanega ocenijo, da sem vložila npr. 150.000€, a potem to odštejejo od celotne vrednosti ali od 80% in na podlagi skupnega novega zneska ocenijo davek po razpredelnici ali toliko, kolikor ga bom izcenkala? Torej od preostalih 80.000€ 2.900€ plus 7% od 30.000€, ker gledam razpredelnico od 50.000 - 100.000€?

4)
Veliko jih piše, da je davek na to pogodbo lahko tudi 2%. To nikjer v zakonu ne piše, ampak baje, da če si vložil v preživljanca več kot je zapuščina vredna, se upošteva davek, kot da bi delal kupoprodajno pogodbo in je 2%. Spet od katerega zneska se to vzame?

5)
A mogoče kdo ve, a imajo na dursu nek "uradni cenik", koliko stane likanje, pranje, previjanje in ti potem verjamejo, da si res toliko naredil in obračunajo.

V kolikor mi kdo lahko pomaga, se mu res zahvaljujem. Predvidevam, da nisem prvi primer z to pogodbo.
confused-1.gif


Lep pozdrav.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

1. pravilno izračunano
2. 5. člen 2 odstavek
3. poveš koliko let si skrbela in izračunaš povprečje na mesec. Za oskrbo in podobno lahko računaš toliko kolikor bi znašal najem človeka da bi to delal.

Durs nato ugotavlja vrednost DARILA, torej neodplčanega dela in od tega je 80% osnova za odmero tako da prav razmišljaš.

4. Pogodba o dosmrtnem preživljanju spada pač v drug zakon, zato ni davčna osnova 2%, ampak tako kot si videla v tabeli.
Če pa si vložil enako ali več kot znaša prejeto premoženje pa gre za v celoti odplačen posel in lahko pade pogodba pod drug zakon, kot nakup nepremičnine, potem je pa res 2%. Tam se 2% plača od vrednosti nepremičnine
smile-1.gif
torej od 230.000

5. na dursu nimajo takšnih cenikov
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.892
113
pri taščici
Lahko probas sama ovrednotiti tvoje delo in stroske. Ce bos imela obcutek da si drzava hoce prevec vzeti si najemi odvetnika. Sem preprican da bo odvetnik primerno ocenil in znal zagovarjati tvojo pomoc. Jaz imam tako izkusnjo s pomocjo bolniku po prometni. Ocenis koliko ur/dan je oseba ppotrebovala pomoc, najdes nek cenik take sluzbe ki opravlja tako storitev (ne csd kjer je subvencionirana in znasa manj kot 5 evrov) in malo mnozis in imas znesek. Upam pa da imas kake racune, fotke in druge dokaze s katerimi bos podkrepila svoje izracune. Se bojim da bom tudi jaz v prihodnje v nekaj podobnega zabredel("skrbim" za neko zlahtnico ki je brez otrok).
 

EFX

Pripravnik
13. nov 2007
90
1
8
Res hvala za pomoč. Zelo sta mi pomagala.
smile-1.gif


Torej se mi splača preračunat toliko, da bom na pozitivni nuli. Tako da z odštevanjem svojega vložka od celote pridem naprimer na 5.000€ in od tega se vzame 80% delež in po razpredelnici 5% davka od 4000€, kar je zanemarljivih 200€.

Če pa jim prikažem vso delo, ga pomnožim z povprečno ceno, ki bi zanj plačala na tržišču bi to prišlo krepko čez vrednost nepremičnine, pa bi zaračunali od celote 230.000€ 2% torej kar 4.600€.

To je pa velika razlika? če delaš preveč, tudi plačaš več?

A potem oni spodbijajo tisto napisano za kar nimam dokazov?

Drugače se je šlo v našem primeru tudi za teto brez otrok.

LP
 
Nazadnje urejeno:

iskalec

Pripravnik
30. avg 2007
78
1
8
Še eno vprašanje na to temo: ali se pri pogodbi o dosmrtnem preživljanju plača davek tudi, ko gre za 1. red (nepremičnina staršev, pogodba podpisana s sinom in snaho)?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

1. dedni red je oproščen davka, snaha je v tem primeru tudi 1. dedni red.