Kupoprodajna pogodba - nepremičnina

brzi

Pripravnik
23. jul 2007
40
0
6
Maribor
Potreboval bi pomoč glede kupoprodajne pogodbe za nepremičnino.

V enem izmed členov imam zapisano, da mora prodajalec overiti pri notarju kupoprodajno pogodbo, jo tam deponirati, kupcu pa izročiti kopijo v treh dneh od overitve.

Sedaj me zanima, če tega ne naredi, jaz seveda mu ne nakažem denarja, ali je potem pogodba razveljavljena in mi pripada dvojna ara, ker prodajalec ni izpolnil pogodbenih obveznosti?
 

Jst10

Pripravnik
1. sep 2008
150
0
16
Nope! (no, razen, če sta tako predvidela v pogodbi, kar dvomim)

Razveljavitev pogodbe je zadnja možnost. Najprej mu moraš dat dodatni primeren rok za izpolnitev, če pa v tem roku ne izpolni se pogodba razveže po samem zakonu.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Pogodba je deponirana pri notarju zaradi varnosti obeh.
Če kupec ne plača kupnine, se ne more knjižiti brez originala.
In obratno, če pogodba ni overjena, kupec ne bo plačal...

Govorimo na pamet.

V pogodbo bi bilo pametno zapisati, kje se bo pogodba overila oziroma pri katerem notarju bo deponirana, tako da jo lahko tudi kupec pogleda.

Izročitev kopije pogodbe je dokaz o izpolnitvi obveznosti, na podlagi katere kupec ve da mora plačati in da bo po plačilu lahko dvignil original pri notarju.

Če je overil pa ni obvestil, je po moje samo opustil dolžnost obveščanja in odgovarja za škodo. Ker namreč kupec misli, da pogodba ni bila overjena in da ni treba plačati.

Samo zaradi tega pogodba ne bo razveljavljena, niti kupec v zamudi, ker čaka na svoj rok izpolnitve.

Odgovornost zaradi opustitve obvestila

---
245. člen
Pogodbena stranka, ki je dolžna obvestiti drugo stranko o dejstvih, ki vplivajo na njuno medsebojno razmerje, je odgovorna za škodo, ki nastane drugi stranki zato, ker ni bila pravočasno obveščena.
---
 

brzi

Pripravnik
23. jul 2007
40
0
6
Maribor
Ali sem sploh dolžan podaljšati rok pogodbe, tudi, če ni overil? Meni bolj odgovarja, da se prekine, pa tudi če dobim samo svojo aro nazaj.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #488

Če je rok izpolnitve=overitve bistvena sestavina v pogodbi, recimo da bi moral overiti najkasneje do nekega datuma ali dogodka, potem je pogodba razvezana že po samem zakonu... (104. člen OZ)

če pa rok ni bil bistvena sestavina pa kot so povedali

Če pravočasna izpolnitev ni bistvena sestavina pogodbe

105. člen


(1) Če izpolnitev obveznosti v določenem roku ni bistvena sestavina pogodbe, obdrži dolžnik pravico, da tudi po izteku roka izpolni svojo obveznost, upnik pa, da zahteva njeno izpolnitev.

(2) Če hoče upnik odstopiti od pogodbe, mora pustiti dolžniku primeren dodatni rok za izpolnitev.

(3) Če dolžnik ne izpolni obveznosti v dodatnem roku, nastanejo enake posledice kot takrat, ko je rok bistvena sestavina pogodbe.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Dolžan nisi nič, sploh če se pogodba ne podaljšuje zaradi tebe (ponavadi se podaljšuje ravno zardi kupcev, ker ne uspejo nabrat kredite pravočasno). Vračilo are je pa druga pesem. Odvisno zakaj naj bi se pogodba podaljševala in odvisno od predpogodbe. Saj jo imaš?
Načeloma pa se da vse zmenit, vprašanje je potem samo koliko stroškov že imata oba s prodajalcem. Predvsem on/a ...

(zakaj vraga si pa šel arat nekaj kar te ne zanima? sploh v teh časih ko ni ravno navala na nepremičnine ...)
 

brzi

Pripravnik
23. jul 2007
40
0
6
Maribor
Hvala za odgovore.

Zadeva je taka, da me je tudi agencija malo "nategnila" glede vrednosti nepremičnine. Pozneje se je izkazalo, da je vrednost nepremičnine precej manjša.

Imam pa že podpisano pogodbo. V njej je točno definirano, da se mi mora dostaviti kopija in deponirati overjena pogodba pri xy notarju, še pred plačilom celotne kupnine, zaradi potreb hipotekarnega kredita. Najpoznejši datum plačila kupnine pa je definiran v drugem členu.

Sedaj bom čakal do konca in potem ne bom podaljšal pogodbe. Vzrok za neplačilo bo neoverjena pogodba, verjetno prodajalec ne bo plačal niti davka na promet z nepremičninami, kar mi odgovarja.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Nisem mojster, ampak takole na uč je tole najbolj gotova pot za izgubo are.
Nepremičninarstvo gledam bolj od daleč in me fascinira ravno zaradi primerov kot je tvoj.

A lahko par dodatnih vprašanj in opazk?

1. Agencija zastopa tebe, prodajalca ali oba? Podvprašanje; kako si ti prišel do te nepremičnine? Samo firbec, nič od tega ni zares važno za zadevo o kateri sprašuješ. No, skoraj nič ...
2. Brez overjene pogodbe in kopije v tvojih rokah (no, bančnih) ti ne moreš dobiti kredita, prodajalec brez plačanega davka pogodbe ne more overiti in ti jo dati, ne glede na rok v pogodbi. V njegovem interesu je da zadevo spelje, sploh če je nepremičnina precenjena in si ti na to pristal (zaveden ali ne). Plus ima prodajalec najbrž že račun od agencije (če zastopa njega). Ode ara... Torej, zakaj kupec zadeve ne bi overil in ti dal kopijo? Na overovitvi moraš itak biti prisoten tudi ti, lahko zahtevaš kopijo od notarja (kar boš verjetno plačal posebej
grims-1.gif
)
3. Datumi normalno da so definirani v pogodbi, ne razumem pa kaj boš čakal?! Razen če je prodajalec totalni [censored] in ne bo sprovedel svojega dela pogodbe. Potem ti seveda nisi dolžan podaljšati pogodbe in lahko zahtevaš aro nazaj, ker bo pogodbo kršil prodajalec...
4. Če si bil res zaveden glede cene nepremičnine in to lahko dokažeš (cenitev; pa to bi morala krepko odstopat od postavljene cene, ne par jurjev) pa po moje lahko začneš težit že zdaj. Grožnje s tožbo pa to .... Po moje boš prej prišel do svoje are tako kot pa da čakaš da ga bo prodajalec polomil. Tudi če ga polomi in ne bo prostovoljno vrnil are, ga boš moral tožit ...
5. Katera agencija je vpletena? Samo firbec ...
 

brzi

Pripravnik
23. jul 2007
40
0
6
Maribor
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
Nisem mojster, ampak takole na uč je tole najbolj gotova pot za izgubo are.
Nepremičninarstvo gledam bolj od daleč in me fascinira ravno zaradi primerov kot je tvoj.

A lahko par dodatnih vprašanj in opazk?

1. Agencija zastopa tebe, prodajalca ali oba? Podvprašanje; kako si ti prišel do te nepremičnine? Samo firbec, nič od tega ni zares važno za zadevo o kateri sprašuješ. No, skoraj nič ...

Agencijo sem najel jaz in zastopa mene, on je nima. Nepremičnino prodaja sosed in nima agencije. Sedaj mu je pomagala moja agencija, ki jo plačam jaz. No sedaj sem jim prepovedal, da delajo za njega na moj račun.

2. Brez overjene pogodbe in kopije v tvojih rokah (no, bančnih) ti ne moreš dobiti kredita, prodajalec brez plačanega davka pogodbe ne more overiti in ti jo dati, ne glede na rok v pogodbi. V njegovem interesu je da zadevo spelje, sploh če je nepremičnina precenjena in si ti na to pristal (zaveden ali ne). Plus ima prodajalec najbrž že račun od agencije (če zastopa njega). Ode ara... Torej, zakaj kupec zadeve ne bi overil in ti dal kopijo? Na overovitvi moraš itak biti prisoten tudi ti, lahko zahtevaš kopijo od notarja (kar boš verjetno plačal posebej
grims-1.gif
)

Aro ima agencija in jo prodajalec dobi šele na koncu. Agencijo plačam jaz. Stroške overitve plača prodajalec. Vse originale ima agencija, ki dela za mene. En izvod je bil poslan na davčno.

3. Datumi normalno da so definirani v pogodbi, ne razumem pa kaj boš čakal?! Razen če je prodajalec totalni [censored] in ne bo sprovedel svojega dela pogodbe. Potem ti seveda nisi dolžan podaljšati pogodbe in lahko zahtevaš aro nazaj, ker bo pogodbo kršil prodajalec...

Ker prodajalec nima denarja, predvidevam, da ne bo plačal davka, kaj šele overitev pri notarju. Je pa povedal, da je že večkrat poskušal prodati nepremičnino in je bilo vedno neuspešno. Sumim, da se je zaradi cenitve vedno zalomilo. Sedaj vstraja na pogodbi, ker vidi samo aro.

4. Če si bil res zaveden glede cene nepremičnine in to lahko dokažeš (cenitev; pa to bi morala krepko odstopat od postavljene cene, ne par jurjev) pa po moje lahko začneš težit že zdaj. Grožnje s tožbo pa to .... Po moje boš prej prišel do svoje are tako kot pa da čakaš da ga bo prodajalec polomil. Tudi če ga polomi in ne bo prostovoljno vrnil are, ga boš moral tožit ...

Cena na pogodbi in cenitev gursa odstopa za 50%, tudi on je kupil to nepremičnino za 50% manjši znesek. Vendar sem papirje videl šele po podpisu pogodbe, ko sem začel urejati kredit. Z aro ne bi smel biti problem, ker je pri agenciji, ki dela zame.

5. Katera agencija je vpletena? Samo firbec ...

Je manjša in nepoznana, bolj kot s.p. Je pa ne bi omenjal, da ne bi delal negativne reklame, ker drugače niso slabi.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Če agencija dela zate sploh ne bi smel biti problem, še posebej potem, ko si jim pokazal da ga lomijo (čeprav oceni gursa ne bi zaupal popolnoma nič; če je to edini argument za precenjenost potem je to bolj švoh, cena za katero je on kupil zadevo tudi ne pomeni veliko).
Če možakar ne bo plačal davka, potem gre pogodba po gobe ...
Mi pa ni jasno kako to da are nima kupec, oz. jo drži agencija ki itak dela zate. Če bi zanj bi to še nakeko razumel ... Jebat ga, vsak dan izvem kaj novega
grin1.gif


Čak mal, da povzamem:
- imaš podpisano pogodbo, ki še ni overovljena
- aro ima agencija, ki itak dela zate in je kupec še ni videl
- nepremičnina ti je bila dovolj všeč in tudi cena je bila v redu, dokler nisi videl gursove ocene in potem še za kakšno ceno jo je prodajalec kupil
- prodajalec je tvoj sosed???
.
.
.
Kolikor jaz vidim (pa se lahko motim) od posla ni še niti p (ali pa čisto majhen), sosed nima v rokah nič, pogodba še ne velja .... Rekel bi, da ti lahko od agencije lepo zahtevaš aro nazaj, njih plačaš glede na dejanske stroške in to je to. Vmes pa še stopiš do soseda (prodajalca) in mu lepo človeško razložiš, da nisi več zainteresiran. Načeloma ti ne more čisto nič ...

Vloga za odmero davka je bila oddana? (predpostavljam da ja, če si rekel da je bila pogodba poslana na davčno. spet "tvoja" agencija?) To ni tvoja stvar, to mora narediti prodajalec...

Imaš pa prav, agencija pravzaprav ni prav hudo kriva, razen da bi te morala opozoriti, da je nepremičnina precenjena. Če je zares precenjena ...
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.304
62
48
Citat:
Uporabnik brzi pravi:
Potreboval bi pomoč glede kupoprodajne pogodbe za nepremičnino.

V enem izmed členov imam zapisano, da mora prodajalec overiti pri notarju kupoprodajno pogodbo, jo tam deponirati, kupcu pa izročiti kopijo v treh dneh od overitve.

Sedaj me zanima, če tega ne naredi, jaz seveda mu ne nakažem denarja, ali je potem pogodba razveljavljena in mi pripada dvojna ara, ker prodajalec ni izpolnil pogodbenih obveznosti?
Pripada ti dvojna ara, če je tako zapisano v pogodbi. Drugače ne.
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.304
62
48
Citat:
Uporabnik brzi pravi:
Hvala za odgovore.

Zadeva je taka, da me je tudi agencija malo "nategnila" glede vrednosti nepremičnine. Pozneje se je izkazalo, da je vrednost nepremičnine precej manjša.

Imam pa že podpisano pogodbo. V njej je točno definirano, da se mi mora dostaviti kopija in deponirati overjena pogodba pri xy notarju, še pred plačilom celotne kupnine, zaradi potreb hipotekarnega kredita. Najpoznejši datum plačila kupnine pa je definiran v drugem členu.

Sedaj bom čakal do konca in potem ne bom podaljšal pogodbe. Vzrok za neplačilo bo neoverjena pogodba, verjetno prodajalec ne bo plačal niti davka na promet z nepremičninami, kar mi odgovarja.
Umiri konje.....

Prvo, zakaj rabiš OVERJENO pogodbo za hipot. kredit?

Ali je banka pregledala kupo. pogodbo pred podpisom?

ALi veš, da on lahko overi pogodbo pri notarju samo takrat, ko bo plačal davek od prometa z nepremičninami?

Jaz bi bil na tvojem mestu bolj previden....
 

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.755
114
63
Ima kdo vzorec kupoprodajne pogodbe za gozd? Da ne bi imeli še stroškov z sestavljalci pogodb.