Nakup gozda - plačilo stroškov? Kdo plača kaj?

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
491
64
28
širne planjave Dolenjske
Živjo, naj mi nekdo po domače razloži naslednje:
- kupil bom gozd. Nakupni postopek je po "reglcih", objava na oglasni deski, moja ponudba in odgovor, da sem izbran oz. edini kupec. Nihče ni uveljavljal predkupne pravice.
- prodajalec celoten postopek vodi preko notarja (ker je tujec in ureja še za tri brate zraven)
- posel je dogovorjen, moje je samo še to, da pridem do notarja in uredim vse potrebno

Vprašanje:
- jaz plačam sodno takso za vknjižbo lastninske pravice in upravno takso za odobritev pravnega posla (gozdno zemljišče), cca. 30€
- Notarski stroški sestave prodajne pogodbe, ureditve zemljiške knjige, overitev podpisov prodajalcev na njej, cca. 250€ pa plača kdo? Prodajalec vztraja da jaz, jaz sem pripravljen plačati 50%, notar pa pravi - zmenita se sama. Ali je kakšen predpis oz. zakon, kdo to plača? Ker se nočem pregovarjati brez veze (ravno prav pa ne dam vsakemu), me to zanima.
- davek od prodaje gozda pa plača prodajalec

Kaj je potrebno po podpisu kupoprodajne pogodbe, plačilu gozda, še urediti? UE mora še odobriti pravni posel in to je to...notar mi uredi, da se vpišem kot lastnik v ZK. Je še kaj?

hvala za vse informacije
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.538
9.252
113
Ne ni, stvar dogovora. Jaz sem plačal vse skup oziroma je bilo v ceni. Sem rekel, tolk pa tolk sem pripravljen plačat z vsemi dajatvami (davek, posrednik, bla bla bla) in to je to. Vpis v ZK je na kupcu- uredi notar in tudi overitev pogodbe sva plačala midva, vse skupaj je bilo 95€. (saj mi je tudi bilo v interesu). Mislim da ni nič drugega, vsaj pri nas ni bilo. Ko imaš enkrat izpis oz odločbo da si vpisan v ZK, je to tvoje. Fertig.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.208
1.828
113
Načeloma to plača prodajalec. a pravila ni...torejje stvar domene. In če ni bilo domenjeno prej se morate nekako zdaj.