Jaz tebe že ne bom vikal, če boš ti mene tikal!

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
pravilno je, da se otroci naučijo Vikat in spoštovat starejše! pa čeprav jih oni tikajo. to je odraz kulture...

kar se pa bifejev tiče: pri nas te zna celo postrežt s " sta æete popit";)
jaz bi rekel, da je v vikanju in spoštovanju velika razlika. načeloma bom vsakega človeka ki je dovolj starejši od mene vikal (ko bom enkrat še starejši bom vrjetnovikal tudi take enake starosti in take malo mlajše - mislim to v neformalnih situacijah, drugače je tako ali tako vedno vikanje). se mi zdi čudno ko ti potem nekdo reče ne me vikat in mi gre tisti ti kar težko iz jezika. glede spoštovanja pa kaj bi spoštoval človeka ki ga prvič vidim. ga vikam sem vljuden nimam pa o njem nikakršnega mnenja - če ni mnenja ne more biti spoštovanja.

če bi meni v nekdo v lokalu rekel: sta æete popit bi jim pač obrazložil, da ne razumem. če nebi slišal slovenščine bi šel v sosednji lokal. sicer sem opazil da na SLOVENSKIH železnicah slovenščina ni uradni jezik - čeprav to nima nič s to temo.

aja pripis. v fabrikah (kar jih je še ostalo) se ponavadi ljudje tikajo - vsaj časih so se. v pisarnah pa se delajo fine (večkrat zabadajo kake nože v hrbet) in se zato vikajo
evil.gif
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Vikanje ni izraz spoštovanja ampak je nevtralna oblika v slovnici oz. temu se reče "formalna oblika naslavljanja". Tikanje je pa neformalna oblika.

Torej predpogoj da se tika je da gre za neformalno obliko komunikacije, vse drugo spada pod vikanje.

Zakaj tikanje v vrtcu in osnovni šoli? Po mojem mnenju je to ok ker se otroci najprej srečajo z NEFORMALNO obliko komunikacije, bodisi med sabo, bodisi med starejšimi. Tako se tudi v vrtcu otroke tika in oni tikajo vzgojitelje. V osnovni šoli se pa potem počasi prehaja na vikanje, seveda vzporedno z podanim znanjem slovnice in pa situacijskih formalnosti.

Od kdaj bi učitelji vikali je pa precej zahtevna materija.

Mogoče za vzporednico, enak pomen ima tudi naslavlanje po imenu ali priimku. Formalno je pravilno naslavlanje po priimku (oz. v kombinaciji ime+priimek), medtem ko je neformalna oblika po imenu. Tako da če se želi vikanje od učiteljev bi to moralo sovpadat s klicanjem "priimka". Pri nas to v OŠ ni navada (je pa bila pri starejših učiteljih, enako kot vikanje), v SŠ je pa že dosti pogosto (kot tudi vikanje). Tako da mislim da je tu tudi potrebno vleči zaključke.

Glede spoštovanja, slovenščina pozna tudi onikanje kot ultraformalno slovnično obliko, tako da če nekoga vikamo še ne pomeni da je apriori spoštovan in nad vami (v smislu ni se potrebno počutiti manjvrednega če nekoga [slabšega/nižjega od vas] vikate)!
grin1.gif


Pa kakšno bi lahko rekli tudi o pozdravljanju, tiste srednjeveške ideje da pozdravi vedno mlajši/nižji po "činu" je treba izbrisat iz glave in v vsakdanjih potrebah se pozdravi takoj ko je prilika ne glede na to kdo in kaj si. S tem ko se vbija take bedarije in snobovski bonton otrokom v glavo se doseže ravno obraten učinek, tako da je na koncu res da ima pravico mularija od prfoxov zahtevat malcev večji nivo "kulture".
467716-post_slo.gif

v končni fazi tisti ki ste tako za vikanje in vikanje enačite s spoštovanjem bi se vam zdelo, da vas nekdo zalo spoštuje če bi vam rekel: jebem VAM vse (pač vašo najljubšo osebo)
vikanje je daleč od spoštovanja. in spoštovanje ni kar avtomatično. se da tudi skozi vikanje nekoga poniževati. včasih še huje. torej tudi če bi učitelji na sš ali celi na oš otroke vikali še vedno nebi bili enakovredni ali spoštovani. ne eni ne drugi - vsaj ne avtomatsko.
vika na fakulteti se zaradi vljudnosti - vsi naj bi bili odrasli - matura naj bi bil nek relostni izpit. ne vika se zaradi spoštovanja profesorjev do študentov ampak je to samo kot je utiševalec rekel formalna oblika naslavljanja. obsedenost z vikanjem je neracionalna - me kdaj zgrabi tudi mene - sem tudi jaz včasih neracionalen.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik EmptyHead pravi:
Ampak tako če gledate vsi po eni strani ... Mi se zdaj tu kregamo za vikanje in tikanje ... kaj pa angleščina, ki nima vikanja ... Tikajo vse po vrsti. You-ti ali vi. Ampak mislim, da angleži, američani in ostali angleško govoreči ljudje ne vedo nič o tikanju in vikanju, vedo samo, da z you misliš na tebe in ne na vas. You je tudi mišljen kot množina, tako da ...

Ampak vseeno ... Še vedno sem pri tem, da se vika ljudi.
kolikor je meni znano je v angleščini samo vikanje. you je vikanje tikanje pa je izumrlo ene 200 let nazaj.
sicer pa je francoščina še vedno jezik diplomacija prav zato ker je angleščina tak beden jezik in ne pozna dveh oblik naslavljanja kot veliki jeziki - slovenščina, nemščina, francoščina...
 

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.783
1.460
113
42
Vikanje je velikokrt uporabljeno tudi kot zaničevanje nekoga oz. se delaš norca z nekoga ko ag vikaš tako da jaz nebi lihk rekel da je vikanje izraz spoštovanja.
Meni osebno je vseen če me prodajalc al pa natakar tika ali kdorkoli. Vsi smo ljudje. Jaz vikam samo zaradi vljudnosti ne pa spoštovanja. Ko sem preklel učiteljico na gimnaziji se je slišal nekako tako VI ste taka *****.
 

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.370
270
83
34
V srednji šoli so nas vsi profesorji tikali in klicali po imenih, le pri poslovanju nas je vikala in po priimku. Moram priznati, da mi je bilo bolj všeč. Sedaj pri 24ih (danes
grin1.gif
), ko nisem več fant, dec pa tudi še ne me v službi vsi tikajo (trgovina). Res, da so skoraj vsi kupci starejši, ampak moram priznati, čeprav seveda tega ne pokažem, mi to ni všeč. Ko me nekdo tika, ga skušam tikati nazaj, ob tem pa se počutim sila neumno. Po pojem bi se mogli tikati samo v familiji in prijatelji. Z nekom, ki ga prvič vidiš pa se nimaš kaj tikati, pa četudi je mlajši od tebe, ajde pustimo šolarje..
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
thou, thee...
evil.gif
zakaj se sploh trudis na alterju? ce grem po kmecko, v slovenscini poznamo sedanjih, prihodnjik, preteklik in pogojno pred preteklik (past tense). V anglescini imamo teh nebodigatreba 13 (!), da ostale slovnice ne omenjam. lahko je biti pameten ob mcdonalds anglescini in to be or not to be literaturi, ze edgar alan poe dela probleme visji anglescini na faksu.
da strnimo zadeve v en stavek, anglescina je lahka do konca srednje sole, zakomplicira se na visjem nivoju, pri nemscini je ravno obratno. maturitetni nivo je prakticno konec.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.972
3.264
113
Eni včasih res mislijo da so bog i batina že če so dosegli naprimer 40 leti.
10.gif

Pridejo v lokal, trgoino, ustanovo ... in prodajalki "ej, ti... a maš kej v številki tej pa tej" .... pa natakarju "ti, dej mi prines dva piva, pa glej da boš pico dobr razrezu"... pa delavcu, ki ga prvič vid... "ti, poglej kaj je narobe s to mašino, pa glej da je še bolj ne za*ebeš"

A zato ker maš ti men plačuješ sem pa na "ti", če bom jaz tebe tiku boš pa znoru, da nimamo kulture do strank.
 

vandrovec

Pripravnik
19. jan 2014
672
11
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:


Glede spoštovanja, slovenščina pozna tudi onikanje kot ultraformalno slovnično obliko, tako da če nekoga vikamo še ne pomeni da je apriori spoštovan in nad vami (v smislu ni se potrebno počutiti manjvrednega če nekoga [slabšega/nižjega od vas] vikate)!
grin1.gif

Ob tem sem se spomnil na sodelavca, ki je bil "v uku" pri enem starejšem, kateri ga je zajebaval. Ko mu je bilo dovolj, je rekel: "Tone, pejte vi u pizdomaterno!"
hysterical-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.231
4.712
113
Meni se zdi logično, da vikam tudi pol mlajše od mene, če sva v poslovnem odnosu. Npr. prideš v trgovino in za pultom študent. Skupaj nisva krav pasla, niti si ne želim, da bi jih. Torej ga vikam in to tudi, če kdo mene nazaj tika. Opraviva posel (ali pa tudi ne) in se nikoli več ne vidiva.
Zasebno življenje je nekoliko drugače. Znancev ne moreš vikati, temveč jih raje odpišeš, če se ne preide na tikanje.
Sosede približno iste starosti in mlajše tikam, starejše pretežno vikam.
 

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
491
64
28
širne planjave Dolenjske
Citat:
Uporabnik vandrovec pravi:
Citat:
Uporabnik ideolog pravi:

Zakaj za vraga bi moral jaz nekoga vikati samo zato, ker je starejši od mene

Priznam, da sem čuden. Jaz učitelje vikam, pa čeprav jih je nekaj mlajših od mene.
redface-1.gif


Trgovke tudi, zdravnike itd...

Mlajše, starejše, whatever...

Čeprav sem s kmetov imam nekaj bontona...

467716-post_slo.gif


Ideolog, lahko ti samo rečem
13.gif
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
v trgovini je že malo čudno, če vprašaš trgovca (pa tud če je še poln mozoljev) ali trgovko (pa tud če je polna šminke) "hej ti, kje imaš pa to in to". Nekak samoumnevno se mi zdi, da se vpraša v množini "kje imate pa to in to". Mišljeno, kje imate kot trgovina tukaj to in to. Če s tem misli "mulo" da sem ga vikal... pa tud prav. Sliši se pa vse skupaj bolj kulturno.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.709
3.590
113
Citat:
Uporabnik Skander pravi:
kam je zašla družba, še ne dolgo nazaj so otroci onikali starše......

Ja. In vsakič ko je naš foter onikal svojo mamo smo mulci zraven pribili "koliko jih pa je".
hysterical-1.gif
Tisto babico, ki jo je bilo treba onikat smo vikali samo zato da je bil mir, spoštovali smo pa tisto drugo s katero smo bili na ti (in kateri si lahko zlezel v naročje ali jo pobruhal pa ni bilo hudega) in se ji ni bilo treba priklanjat že samo zato ker je stara. Ukažeš lahko vikanje, spoštovanja ne moreš. In to velja tudi za zgoraj omenjenega ravnatelja.
 

mobifrik99

Fizikalc
20. nov 2007
1.138
5
38
Žalostno, da avtor teme sam ne vidi, da otrok mora vikati vse delavce v šoli, ampak raje joka po forumu, da mu je ravnatelj poslal dopis in je sedaj užaljen....verjetno je avtor teme bil vzgojen, da je vikal starejše, ne vem v čem je sedaj problem. Mogoče pa misli, da sam ni bil dobro vzgojen...
 

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
Da sesam pristavim loncek. Do mature (zrelostni izpit) ali do zaklucka vajenstva nisi enakopravni clan druzbe. No, tudi z leti kao pridobis status. Ergo, dolzan si vikati, drugi te pa lahko tikajo. Simple as that. Kot bi rekli, na kmetih se poznajo nekaj omike, mescanska druzba pa ocitno pozablja na temeljne principe delovanja druzbe. Ne, nismo vsi enaki. Do 18 leta starosti pri nekaterih stvareh nismo niti enakopravni. Otroci in mladoletniki ne odgovarjajo za svoja dejanja v enaki meri kot odrasli oz. sploh ne odgovarjajo.
Zveni logicno?
Glede slovnice. Francoski jezik pozna 24 glagolskih oblik, 22 se jih uporablja v govornem jeziku. Seveda nekateri drzavljani, najvec jih zivi v Marseillesu za to ne ve.
Nemski jezik pozna navadno nemscino in alt deutch. Enako velja za italijanscino.
Slovenski jezik je, kar se tice slovnice, primerno bogat. Skoda, da 99% Slovencev ne pozna svojega jezika. Branje jim predstsvlja tezave. Seveda, Slovenske novice ne spadajo v tovrstno problematicno literaturo.
Sedaj pa nadaljujmo z debato.
LPM