Jaz tebe že ne bom vikal, če boš ti mene tikal!

bigMIKE

Majstr
19. mar 2012
1.258
150
63
Še ena cveta - nekje dela ena gospa makedonka in ker nič ne razume in sej tudi nič razumeti ne da, on pove šefici: pa dajte vi govorit vsaj srbsko da vas razumem, saj ste imeli včasih to v šoli
13.gif


smo kjer smo - 1/2 krivi tudi sami
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.467
227
63
Tudi moje mnenje je da je starejše treba vikati, pa s tem ne mislim na kolega, ki je starejši od tebe, ter babice in dedke.
Vsekakor pa odnos učiteljica - učenec bi moral biti osnovan na vikanju. Si niti ne predstavljam v svojih časih, kako bi bilo če bi učiteljico tikal.

Mi pa grejo na k**c ko nekaj prodajaš na bolhi ali pa te kliče kakšna neznana cifra, pa se začne z " Ej, a maš ti še tist ..." nasploh brez uvodnega pozdrava in predstavitve in direktno v tikanje. jih namenoma vikam, čim več, da jim ja dokapči, da nekej ne štima, potem pa preklopijo v vikanje.
 
Nazadnje urejeno:

EmptyHead

Pripravnik
15. apr 2013
889
1
18
Jaz znanca ne vikam, če mi sam reče, da ga ne rabim, pa tudi če je kdo v mojih letih. Ampak neznanca pa vikam. A ni to čudno: Moj kolega ima tasta ki ga tika in se z njim pogovarja kot s kakšnim mulcom. Meni je tudi tast rekel, da ga naj ne vikam, ker da še ni tak star, pa da če piva nočem piti, da nisem pravi ded ipd ... ampak glede tega, še ne pomeni, da ga morem tikati.

Ideolog ... Ti si zrel za politika.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Kje so tisti časi, ko so otroci vikali celo starše...
Takrat je bil vzpostavljen red in spoštovanje do starejših. In starejši so imeli vsaj nekaj avtoritete.

Danes pa hodijo starši na roditeljske sestanke z odvetniki, ker je učitelj mulca "poslal v kot" ali iz razreda ker je motil pouk...

V vrtcu smo takoj razpucali z vzgojitelji. Če moj mulc naredi pi*darijo, ga vzgojitelj mora ozavestit kaj je prav in kaj ne sme!
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.807
4.304
113
tale tvoj post je malo zmeden.... in očitno večina ne zna čisto dešifrirati ali si za vikanje ali proti...

najprej napad na ravnatelja kaj si on misli s tem, potem se strinjaš z utečenimi normativi vikanja,
potem na koncu pa spet sekaš proti
rolleyes-1.gif


Si za vikanje, ampak ne bo pa ravnatelj govoril kako bodo tvoji otroci naučeni vikanja, bi sklepal po tem, ampak z vikanjem je vse super prav, samo oni ne bodo govorili....

ah ti ti EGO ti
evil.gif
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.034
113
za šankom
Citat:
Uporabnik ideolog pravi:
Pa kaj je s tem folkom? A se je vsem zmešalo? Mogoče se je meni?
Iz šole dobim Zapisnik sveta staršev, kjer je ravnatelj zapovedal, da moramo otroke naučiti vikati delavce na šoli in tudi starejše ljudi.
uf-1.gif


Me nič ne briga, da to velja že stoletja in da je to splošni bonton, izkaz spoštovanja in taka jajca.
Zakaj za vraga bi moral jaz nekoga vikati samo zato, ker je starejši od mene (a moram potem kolega, ki ima rojstni dan pol leta pred mano, vikati v oštariji?)?
stupid-1.gif
Ali pa zato, ker sem jaz otrok, on pa odrasla oseba? Medtem, ko on mene lahko mirno tika?

Jaz na to gledam takole: na začetku bom vsakega, ki ga na novo spoznam, vikal. Če sem jaz starejši, bom najbrž predlagal tikanje, nikakor pa ne bom nekoga kar na suho začel tikati. Če bo pa mene kak starejši na suho začel tikati, bom pa jaz tudi njega. Precej je že bilo takih, ki so me kaj hitro začeli nazaj vikat.

Prosim za vaša mnenja, preden ravnatelju povem svoje. (če sem slučajno samo jaz na tem svetu čuden, bom pa otroku zabičal , naj učiteljio vika)
Aja, najbrž ste uganili , da učitelji otroke tikajo.

Če si drugače na znaš zagotoviti spoštovanja, si ga tudi z vikanjem ne boš. Moje mnenje.

Kakšno pa je vaše?

ravno zaradi takega razmišljanja je družbeno stanje v sloveniji v ku.rcu.
to da ti nekoga vikaš on pa tebe tika brez da bi se prej dogovorila kako in kaj je samo znak tega da si sam bolj razgledan in izobražen.
da otroci starejše vikajo pa čeprav jih le ti nazaj tikajo pa je nekaj povsem normalnega.tako se otrok vsaj nekako zaveda spoštovanja do starejše osebe pa če si to starejša oseba zasluži ali pa ne.če pogeldam današnjo mladino si ne upam pomisliti kaki imbecili bodo to ko bodo odrasli.vsi mislijo da lahko počenjo kar jim je volja ne glede na posledice.v naši državi nima folk spoštovanja več do nikogar...kam to pelje pa vemo vsi
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.856
113
pri taščici
Ko je nekdo že bolho privlekel
Kaj pa naredite v zs na alterju ali na drugih forumih. Pa recimo da ste prvič v kontaktu s to osebo, pa tudi se pogosto ne pišeta po forumu.
Se tikate? Jaz načeloma ja, čeprav sem imel že nekajrat slabo vest, ker sem spraševal za nasvet človeka ki je o odgovoru na moje vprašanje očitno vedel precej več kot jaz.

Aja, bolhače vikam.
 
Nazadnje urejeno:

mistique

Guru
16. jun 2009
13.130
939
113
Emona / Carnium
Eh, to je zgolj še en poskus, kako "vzgajati" mladino. Problem št. 1 je, da otrok od majhnega ne spoštujejo lastni starši in jih jemljejo za samoumevne. Tako, da ko je*e vikanje starejših, samo zato, ker so starejši, če ne znaš spoštovanja videti drugače, kot le v formi. Jaz bi vpeljal kazanje fakiæa namesto dobro jutro profesor/učitelj.
 

asteliks

Fizikalc
5. mar 2013
1.441
93
48
Splošno je itak znano, da danes imajo otroci preveč privilegijev in premalo odgovornosti.
V našem malem kraju , v osnovni šoli, se je zgodilo da je učenec metal kruh po tleh v razredu. Na opozorilo učiteljice je še kar nadaljeval, zato je pripeljala ravnatelja, ki mu je napisal neki opomin, da doma napodpis staršem. In naslednji dan pride mama z učencem k ravnatelju da umakne opomin, ker v šolskem pravilniku nikjer ne piše , da se ne sme kruha metati po tleh.
stupid-1.gif
 

ideolog

Fizikalc
16. feb 2012
206
25
28
17.325776N, 23.254786E
Citat:
Uporabnik Garfildd pravi:
tale tvoj post je malo zmeden.... in očitno večina ne zna čisto dešifrirati ali si za vikanje ali proti...

Še enkrat za tebe in tebi podobne hitre bralce:
Če že imamo sistem vikanja, potem ga imejmo in naj bazira na vzajemnem spoštovanju: to pomeni, da se bova midva vikala, ali pa se bova tikala. Ne dovolim pa, da ti mene kratkomalo začneš tikat in si potem užaljen, ker te tikam nazaj.
Če pa misliš, da me boš tikal, jaz pa vas ponižno vikal, se motite.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Citat:
Uporabnik ideolog pravi:če sem slučajno samo jaz na tem svetu čuden
Si čuden, diagnozo si postavil prav. Po zdravilo pa le pojdi k usposobljeni osebi.
 

Pravovernik

Pripravnik
17. maj 2013
281
0
16
Citat:
Uporabnik ideolog pravi:Še enkrat za tebe in tebi podobne hitre bralce:
Če že imamo sistem vikanja, potem ga imejmo in naj bazira na vzajemnem spoštovanju: to pomeni, da se bova midva vikala, ali pa se bova tikala. Ne dovolim pa, da ti mene kratkomalo začneš tikat in si potem užaljen, ker te tikam nazaj.
Če pa misliš, da me boš tikal, jaz pa vas ponižno vikal, se motite.

Te grize, da tvojega smrkavca ne nosijo po rokah?
bonk.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Nisem zdravnik. Čuden je vsakdo, ki v svojih prepričanjih odstopa od splošno sprejetih norm.
Vikanje v šolah s strani učencev je ena od takih norm. Druga je, da ovce ne natepavaš v javnosti. Povsem enaki normi. Mogoče sta pa res brezvezni, ampak večina ljudi ju je vzelo za "svoje".
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
V osnovni šoli mislim da ne bi smelo biti dileme... otrok naj vika učitelja, ker je to edino, s čimer mu dopoveš, da MORA starejše spoštovati. Naj se nauči, škodilo mu ne bo... Btw, pri vas ni bilo tega, ko si hodil v oš?
(primer: že tako se dogaja, da mulci v tretjem razredu jeb**o mater učitelju, ker je pač doma slišal, kako se oče pogovarja z mamo in se ne zaveda, kaj je pomen bontona...)

...pred drugo polovico OŠ sploh nimaš kaj otroka kaj vikat, ker spet, naj se zaveda razlike o statusu. Če že, bi bilo vzgojno, da se jih vika v zadnjem razredu v poduk, da bodo "naslednje leto" odrasli. Nas recimo je prof. za fiziko v oš vikal (to imaš 7. in 8. razred če se ne motim?)

Srednja šola je druga pesem. Tu se smatra, da "otrok" že razume, kje mu je mesto in te lahko prof. tudi vika. Za njega je še lažje, ker s tem jasno določi mejo.

lp
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.807
4.304
113
Citat:
Če že imamo sistem vikanja, potem ga imejmo in naj bazira na vzajemnem spoštovanju: to pomeni, da se bova midva vikala, ali pa se bova tikala. Ne dovolim pa, da ti mene kratkomalo začneš tikat in si potem užaljen, ker te tikam nazaj.
Če pa misliš, da me boš tikal, jaz pa vas ponižno vikal, se motite.

Jaz sem vedno vikal starejše, še svoje stare starše sem vikal, teto strica vikam,... stranke, rezen če se dogovorimo drugače,
mlade kelnarce v lokalu ali gostilni itd...

Vedno, ampak vedno, so me pa popravljali, ponavadi starejši v kakšnih klubih, forumih ipd, da mi pa se med sabo ne vikamo...
in tega se še vedno držim, kot tudi večina članov forumov ipd... v živo je pa nekaj drugega, vedno vikam...

bom pa poskrbel da moj naraščaj ne bo pozabil na manire, kot so vikanja pozdravljenje, odpiranje vrat itd...
nekateri to opazijo, nekateri ne bodo, nekateri se bodo razburjali, ampak na koncu je edini pravi odgovor
za vsakogar, ali jaz to prav delam?
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.034
113
za šankom
Citat:
Uporabnik ideolog pravi:
Citat:
Uporabnik Garfildd pravi:
tale tvoj post je malo zmeden.... in očitno večina ne zna čisto dešifrirati ali si za vikanje ali proti...

Še enkrat za tebe in tebi podobne hitre bralce:
Če že imamo sistem vikanja, potem ga imejmo in naj bazira na vzajemnem spoštovanju: to pomeni, da se bova midva vikala, ali pa se bova tikala. Ne dovolim pa, da ti mene kratkomalo začneš tikat in si potem užaljen, ker te tikam nazaj.
Če pa misliš, da me boš tikal, jaz pa vas ponižno vikal, se motite.

a ti jemlješ to da t nekdo začne tikati kot ponižnost.s tem da ga nazaj vikaš mu prvo daš vedeti da nista ovc skupaj pasla,da si bolj razgledan in vzgojen od njega ter da držiš neko mejo med odnosom
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.848
3.868
113
Vikanje ni izraz spoštovanja ampak je nevtralna oblika v slovnici oz. temu se reče "formalna oblika naslavljanja". Tikanje je pa neformalna oblika.

Torej predpogoj da se tika je da gre za neformalno obliko komunikacije, vse drugo spada pod vikanje.

Zakaj tikanje v vrtcu in osnovni šoli? Po mojem mnenju je to ok ker se otroci najprej srečajo z NEFORMALNO obliko komunikacije, bodisi med sabo, bodisi med starejšimi. Tako se tudi v vrtcu otroke tika in oni tikajo vzgojitelje. V osnovni šoli se pa potem počasi prehaja na vikanje, seveda vzporedno z podanim znanjem slovnice in pa situacijskih formalnosti.

Od kdaj bi učitelji vikali je pa precej zahtevna materija.

Mogoče za vzporednico, enak pomen ima tudi naslavlanje po imenu ali priimku. Formalno je pravilno naslavlanje po priimku (oz. v kombinaciji ime+priimek), medtem ko je neformalna oblika po imenu. Tako da če se želi vikanje od učiteljev bi to moralo sovpadat s klicanjem "priimka". Pri nas to v OŠ ni navada (je pa bila pri starejših učiteljih, enako kot vikanje), v SŠ je pa že dosti pogosto (kot tudi vikanje). Tako da mislim da je tu tudi potrebno vleči zaključke.

Glede spoštovanja, slovenščina pozna tudi onikanje kot ultraformalno slovnično obliko, tako da če nekoga vikamo še ne pomeni da je apriori spoštovan in nad vami (v smislu ni se potrebno počutiti manjvrednega če nekoga [slabšega/nižjega od vas] vikate)!
grin1.gif


Pa kakšno bi lahko rekli tudi o pozdravljanju, tiste srednjeveške ideje da pozdravi vedno mlajši/nižji po "činu" je treba izbrisat iz glave in v vsakdanjih potrebah se pozdravi takoj ko je prilika ne glede na to kdo in kaj si. S tem ko se vbija take bedarije in snobovski bonton otrokom v glavo se doseže ravno obraten učinek, tako da je na koncu res da ima pravico mularija od prfoxov zahtevat malcev večji nivo "kulture".
 

2CV

Pripravnik
16. avg 2012
505
12
18
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Malo ste zgrešili poanto. Vikanje nima veze s starostjo. Lahko vikaš tudi mlajše od sebe. Si lahko še nevem kak šef in starosta, pa če bo neka mlada stranka prišla z veliko €€€ jo boš z veseljem vikal
wink-1.gif


Na faksu se vsi vikajo, zakaj se ne bi še v OŠ in SŠ? Seveda morajo potem tudi učitelji/profesorji vikati učence/dijake, kot je to navada na faksu. Tudi na faksu je marsikateri študent starejši od asistentov, včasih celo od profesorjev.

Po moje je potrebno vikati vsako stranko ne samo tistih z veliko €€€€. Spoštovanje naj se ne bi kupovalo !!

LP
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.034
113
za šankom
kar se pozdravljanja tiče se strinjam.
v šoli te pa učitelji,prfoksi tikajo samo do konca srednje šole in kot si omenil vikanje ne pomeni avtomatsko da nekoga spoštuješ prav tako tikanje ne pomeni da nekoga ne spoštuješ je pa razlika da nekoga s katerim bi moral imeti neformalno komunikacijo tikaš.na faksu te prfoski vikajo.