zimske gume in hitrostni razred

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Tale tvoja računica nekako ne vzdrži.
wink-1.gif
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Varianta 1:

Letne gume:
4x60eur=240eur + menjava 30eur= 270eur

Zimske gume:
4x70eur=280eur + menjava 30eur= 310eur

Skupaj 580eur, menjaš jih na štiri leta, torej je letni strošek 145eur

Varianta 2 (tvoja logika):

Samo zimske: 4x70eur=280eur + menjava=310eur

Ker voziš zimske tudi poleti pri temperaturah +30, se uničijo že v prvem letu, pa vzemimo, da ti vseeno zdržijo dve sezoni (voziš malo in še to v glavnem počasi), pomeni da jih moraš menjati na dve leti, torej je letni strošek 155eur, s tem da se drugo zimo voziš s pnevmatikami, ki imajo v glavnem že pobrane robove in so nevarne.

Ne vem kje ti vidiš prihranek?
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Varianta 1:

Letne gume:
4x60eur=240eur + menjava 30eur= 270eur

Zimske gume:
4x70eur=280eur + menjava 30eur= 310eur

Skupaj 580eur, menjaš jih na štiri leta, torej je letni strošek 145eur

Varianta 2 (tvoja logika):

Samo zimske: 4x70eur=280eur + menjava=310eur

Ker voziš zimske tudi poleti pri temperaturah +30, se uničijo že v prvem letu, pa vzemimo, da ti vseeno zdržijo dve sezoni (voziš malo in še to v glavnem počasi), pomeni da jih moraš menjati na dve leti, torej je letni strošek 155eur, s tem da se drugo zimo voziš s pnevmatikami, ki imajo v glavnem že pobrane robove in so nevarne.

Ne vem kje ti vidiš prihranek?

Zimske imam DOT 08 (montirane 09) pa gredo letos dol, vožene 365 dni/leto ca 15.000 letno...pa računaj...profila cirka 4,2 mm včeraj merjeno, GY ultragrip 7. Pred leti ko sem fural tvojo logiko, sem metal po petih letih gume v kanto z 6 mm profila. Ne hvala. In pa da premontažo plačujem 2x na leto 50 EUR še enkrat ne hvala. Raje se peljem 3x na šnicl.
grims-1.gif
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Oprosti, ampak ne glede na profil, so takšne gume za v smeti. K sreči se ti ni nič zgodilo, na zasneženi cesti pa bi bil prav gotovo ovira, če ne bi celo povzročil zastoj ... btw, kakšen avto pa voziš? ... vidim da greš raje na večerjo kot da bi si kupil primerne zimsko opremo, če še ne veš se na gumah in zavorah ne špara.
evil.gif
 
Nazadnje urejeno:

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Oprosti, ampak ne glede na profil, so takšne gume za v smeti. K sreči se ti ni nič zgodilo, na gumah in zavorah se ne špara.
evil.gif
Vem. Zato pa gredo v kanto letos. Kako leto so res čez rok. Ampak 3-5 sezon je pa fino. Da pa so že drugo leto slabe si pa malo mimo pihnil.
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Oprosti, ampak ne glede na profil, so takšne gume za v smeti. K sreči se ti ni nič zgodilo, na zasneženi cesti pa bi bil prav gotovo ovira, če ne bi celo povzročil zastoj ... btw, kakšen avto pa voziš? ... vidim da greš raje na večerjo kot da bi si kupil primerne zimsko opremo, če še ne veš se na gumah in zavorah ne špara.
evil.gif

Lani sem se pripeljal iz Mežice v LJ po 20 cm snega. Sem prehiteval tudi razne 4x4 na AC. Imam pa vedno ketne v avtu pa jih še nisem uporabil. Nebi pa okleval če bi videl da ne gre.
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
PS: Kolikor vem je zimska oprema že letne gume + ketne? Jaz imam pa zimske z 5 mm profila + ketne pa nimam dobre opreme?
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Citat:
Uporabnik SpidiGonzalez pravi:
PS: Kolikor vem je zimska oprema že letne gume + ketne? Jaz imam pa zimske z 5 mm profila + ketne pa nimam dobre opreme?

Ne, pet let stare zimske gume, ki jih voziš 365 dni na leto definitivno niso dobra zimska oprema.
crazy1.gif
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Pozabljaš, guma se stara tudi če leži v kevdru čez poletje. In še vedno sem mnenja, da pet let stara zimska bo v snegu boljša kot pol leta stara letna. Pika. In pa tudi ne rabim koga da me prepriča, tako da hvala vseeno, zanimalo me je samo kako je s hitrostnim razredom pri zimskih.
grin1.gif
Drugače pa telim našim "zimskim" gumam bi se kje na severu Švedske smejali če bi jim rekel da so to zimske gume. Samo kot zanimivost. Trg in reklame pa delajo svoje, folk misli da če kupi "zimsko" gumo pri nas da to gre po snegu kot šus, a u bistvu je kupil gumo za blato in snežno brozgo. Resnica je da lažje se poleti furaš z zimsko kot pozimi z letno. Za 20 stopinj je zimska še vedno superca. Pa tudi autobahn pri +40 lani in 200 km/h konstantno je šlo brez problema. Saj pravim, to je moje mnenje in veliko folka poznam ki delajo tako, ker pač nikomur se ne daje 100 EUR za vulkanizerja letno in 500 EUR za ekstra gume. Da ne govorim ko potem čez 5 let mečeš gume stran z 6 mm profila...nonsense....
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
56
28
Taki, kot so ti, so smrtno nevarni poleti na vročem asfaltu. Zavorna pot je 10% daljša z zimskimi gumami poleti. Tudi pozimi imaš slabši oprijem, ker je guma pregreta (tako kot se pregrejejo zavore, se tudi guma). Če si pa pozimi najhitrejši, si pa sploh [cenzura]. Ne primerjaj bučk s Švedsko oziroma Skandinavijo, ker so gor razmere na cestah drugačne. Tam je pozimi na cestah sneg in so gume narejene za sneg. Pri nas je pa hladen asfalt in poledica, zato rabimo drugačne gume. Živi svoje življenje, a zavedaj se, da v primeru nesreče z mano, boš kratko peljal...
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
In kok se gume segrejejo pri takem početju? In koliko se smejo zimske gume max segreti, da še ne bodo za v smeti? Ker že ravno vsi omenjajo da je poleti prevroče za zimske.
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Citat:
Uporabnik Romzi pravi:
Citat:
Uporabnik Cash pravi:
Sej je reku, da je šel 200km/h pri 40 st. Celzija
priden.gif
Aha, na to je letelo. Kdo je potem bolj nevaren? Nekdo z zimskimi 200km/h ali nekdo drug z letnimi 220km/h?
Ne ne oni pravijo da zimske so narejene samo do 100, kar je več je samomor, to je kot čigumi. Jaz poleti pri 40 sploh ročno ne zategnem ampak samo gumo naredim kvadratno in avto stoji.
bonk.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.870
113
pri taščici
Jaz bi se raje vozil celo leto z letnimi, v snegu pa ketne nataknil. Po testih gum je to boljša opcija, sploh če lahko vožnjo v snegu odložiš ali da te pelje kdo drug.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Kaj se ti obremenjuješ... Itak nimaš nobene nujne potrebe... Lahko gledaš skozi kako sneg pada, še kidat ti ni nujno potrebno.
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Citat:
Uporabnik SpidiGonzalez pravi:
Pozabljaš, guma se stara tudi če leži v kevdru čez poletje. In še vedno sem mnenja, da pet let stara zimska bo v snegu boljša kot pol leta stara letna. Pika. In pa tudi ne rabim koga da me prepriča, tako da hvala vseeno, zanimalo me je samo kako je s hitrostnim razredom pri zimskih.
grin1.gif
Drugače pa telim našim "zimskim" gumam bi se kje na severu Švedske smejali če bi jim rekel da so to zimske gume. Samo kot zanimivost. Trg in reklame pa delajo svoje, folk misli da če kupi "zimsko" gumo pri nas da to gre po snegu kot šus, a u bistvu je kupil gumo za blato in snežno brozgo. Resnica je da lažje se poleti furaš z zimsko kot pozimi z letno. Za 20 stopinj je zimska še vedno superca. Pa tudi autobahn pri +40 lani in 200 km/h konstantno je šlo brez problema. Saj pravim, to je moje mnenje in veliko folka poznam ki delajo tako, ker pač nikomur se ne daje 100 EUR za vulkanizerja letno in 500 EUR za ekstra gume. Da ne govorim ko potem čez 5 let mečeš gume stran z 6 mm profila...nonsense....

Seveda se guma v vsakem primeru stara, vendar zimske gume ki si jih vozil celo leto, sploh pri hitrostih ki jih omenjaš so samo še za v smeti in se torej ne nikakor ne morejo primerjati s pravilno skladiščenimi, ki jih voziš le pozimi.
Strinjam se sicer, da je vsaka zimska v snegu boljša kot letna in da se b.p. z zimskimi voziš tudi poleti, kot to prakticira veliko lastnikov terencev, vendar zimska poleti ni primerna za vrtoglave hitrosti, zavorna pot je daljša in še bi lahko našteval.

Glede stroška sem ti tudi lepo napisal, vendar si očitno spregledal. Če gume menjaš na štiri leta te oba kompleta, tako letni kot zimski skupaj z menjavami prideta v tvojem hitrosnem razredu cca. 580eur. Voziš pa se dosti bolj varno kot po tvoji logiki.
wink-1.gif


Zimske gume za nordijske države so nekoliko drugačne, pozabljaš tudi da so tam dovoljene t.i. "ježevke" ... kakorkoli, voziš na lastno odgovornost.
priden.gif