Zimske gume

forplan

Pripravnik
24. apr 2017
32
1
8
Katere gume priporočate to zimo? (Vem ja ni trivialnega odgovora)

Gledam za brata dimenzijo 215/60/17 96H (Je nekam čudna dimenzija so drage in pa ni tako velike izbire. Gre za Opel Mokko. Ni mi jasno zakaj ima v homologaciji samo to dimenzijo... recimo manj opremljen avto (brez navigacije, ogrevanja sedežev, senzorjev) ima dimenzijo 215/65/16 in je izbira gum večja in cenejša. Če bi lahko obul te bi verjetno vzel to dimenzijo.

Glede gum, pa sem sedaj nagledal Nokian, Goodyear. Ali pa kakšen srednji razred Fulda, Yokohoma ker so ponavadi cenejše za 20€, medtem ko SAVE sploh ni. V glavnem ko gledam teste (za to dimenzijo jih ni) ne gre potegnit črte katere so dobre, recimo dražje so ponavadi na vrhu.
V glavnem nagibam se za nekatere ki so dobre v snegu. ( 100m klanec od doma, kar pomeni kidanje zjutraj če zapade sneg, zato je luksuz če gre avto črez :)

Recimo ima kdo gume FULDA in pa Yokohoma, kako se peljejo v sneg?

Pa še to. Ko gledam gume jih je večina s oznako SUV. Pod to zastopim, da so za težji avto in tako se najbolje obnesejo na težjem avtu na lažjem pa slabše recimo? V tem primeru ima avto 1400kg kar je manj kot recimo kakšna limuzina... bodo SUV gume s tem slabše?

Pozna kdo kaj vse moraš imeti za homologacijo druge dimenzije in pa koliko stane?

Ker ima ta avto tudi senzorje za tlak. Do kašnih težav lahko pride, če bi gor dal lite felgne in brez senzorjev? Policaji?(ker gori ti notri lučka), prometna nesreča?, Za tehničnega vem da je problem, ampak tisto je poleti...

lp
sorry za daljši text :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Za homologacijo rabiš izjavo proizvajalca/zastopnika, da je na tem avtu lahko še druga dimenzija gume, vendar pozor - mi na pižoju nismo dobili za 3008, ker so rekli, da za hibrida je samo ena dovoljena, čeprav jih ima navaden 3008 več vpisanih.

Glede senzorjev - po eni sezoni svetenja na armaturki in piskanja vsake kvatre, smo komplet gum prodali in kupili take za menjavo na original platišča.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Če kupuješ nova platišča imaš (moraš imeti) zraven papirje (TUV...) v katerih piše katere dimenzije lahko daš gor, s temi papirji in gumami na vozilu greš na tehničnega homologirat (okrog 50€). Za senzorje tlaka, pač kupiš dodatne senzorje.

Imaš dve opciji,
- dati nekih 500€ za nova 16" platišča, senzorje in homologacijo in gume po ceni od 80-100 €
- ostaneš na tej dimenziji in imaš gume po 100-120 €

Za iskanje testov vseh možnih revij je najbolje uporabit: http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/

Če tu ne dobiš testa ga verjetno ni, ostanejo ti samo še subjektivne ocene uporabnikov na https://www.testipnevmatik.com/ (veliko google translate napač)
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
16 col mogoče ni homologirano, ker ima avto s to opremo večje diske in bi bile težave.
Sicer pa hvala, da si me opozoril na izredno pomembno dejstvo, ko se menja avto.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če kupuješ nova platišča imaš (moraš imeti) zraven papirje (TUV...) v katerih piše katere dimenzije lahko daš gor, s temi papirji in gumami na vozilu greš na tehničnega homologirat (okrog 50€). Za senzorje tlaka, pač kupiš dodatne senzorje.
Ti verjetno govoriš o homologiranih platiščih on išče sploh dovoljeno (homologirano) dimenzijo - to ti da proizvajalec vozila in vpišejo v homologacijski kartonček.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Dimenzija pride vpisana z novimi platišči, če hoče iti na 16" mora kupit nova platišča. Ali sploh lahko gre na 16" je pa odvisno točno od modela avta in papirjev, ki pridejo zraven platišč.

Original 16" platišča so pa verjetno no-go zaradi tega kar ti razlagaš, ker dimenzije nima vpisane. Čeprav tudi tu še vedno obstaja možnost, da dobiš papirje od Opla in se dimenzija dopiše, seveda tako storitev bo Opel lahko mastno zaračunal.

Obstaja še ena varianta ki je malo tako "siva" ampak pred 3 leti je meni uspelo. Na original feltne sem uspel homologirati novo dimenzijo, dobil sem "reifenfreigabe" od Michelina in s tem papirjem šel homologirat novo dimenzijo, tam so sicer malo cincali, ampak se na koncu niso branili, češ če ne bomo mi zrihtali bo pa konkurenca :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Malo sem trmast in mislim, da mešaš dovoljeno dimenzijo platišč in/ali gum za avto in "nadomestna" platišča.

Po moji izkušnji in informacijah ti mora proizvajalec vozila/zastopnik izdat dokumenta, katera je za tvoje vozilo (model, letnik, motorizacija,...) dovoljena dimenzija (večinoma že itak v osnovni homologaciji to vpišejo - no eni pač ne) platišč in pripadajočih gum - ja za vsako velikost platišč (15", 16", 17",...) so navedena platišča po specifikaciji in na njih pripadajoče gume (teh dimenzij je lahko na posamezno platišče tudi več - tvoj primer spremembe homologacije).
Ko pa kupuješ "nadomestna" platišča pa morajo le-ta ustrezati tako dimenzijsko kakor tudi po homologaciji (TUV) tistim, ki so dovoljena v homologaciji vozila.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Se ne strinjam.

Proizvajalec platišč ima dokument v katerem piše kombinacija avta in možne dimenzije gum, s tem dokumentom greš na tehničnega in ti vpiše vse možne dimenzije za to platišče, evo en tak dokument za OXXO 16" platišča za Mokko:
https://cdn.tiresleader.com/static/img/auto/certificates/ga/P09/55068213-3N-35-3-001.pdf

Kako pa misliš da bi preživel aftermarket trg platišč, če bi moral hodit do proizvajalca po "žegn" za vsako dimenzijo? Na Mokko lahko daš tudi 20" platišča (225/35R20):
https://cdn.tiresleader.com/static/img/auto/certificates/ga/B04/RZ-064764-015-A0-1-1-001.pdf
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zamenjuješ vzrok in posledico. Ker je Opel dovolil za Mokko tako dimenzijo je lahko proizvajalec pridobil homologacijo PLATIŠČA za konkreten avto. In glede na mojo izkušnjo ti taka homologacija platišča nič ne pripomore k vpisu dimenzije v homologacijo vozila, če proizvajalec vozila ne predvidi te dimenzije.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Je to kakšna novost po WLTP? Kot pravim, pred 3 leti je bilo možnosti več, če ti nekdo ni hotel vpisat dimenzije si pač denar nesel drugam...

Folk se vozi okrog z Rangerji z 275/70R18 in 3 cm distančniki, na eno Mokko pa naj nebi mogel dati 16" platišč, to je čisti absurd.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Predvsem se jih večina (vsaj po mojem) na velikih avtih s homologacijo sploh ne obremenjuje.
 

forplan

Pripravnik
24. apr 2017
32
1
8
Ja tako je v homologacijskem listku je samo :215/60/17 96H

Avto je star 3 mesece, tako da se še spomnem da je bilo tako da je vsak paket opreme imel serijsko drugačno dimenzijo. Nižji paket je imel 215/65 /16 (moj ima samo več parkirne senzorje, ogrevanje itd... nič posebnega). Višji paket pa je imel 18-colske gume serijsko, dimenzije pa se ne spomnem.

Sem danes klical na Opel in pravijo da mi oni ne morejo dati kakšne dokumentacije, da morajo imeti platišča zraven certifikat. Se pozanimam v trgovino če imajo ta platišča zraven pa pravijo da imajo nekakšen certifikat zraven, moram pa se spet pozanimati na Opel če štikajo velikosti zavor, čeprav po merah se mi zdi da gre za isto velikost felgne.

MI je pa povedal na Oplu da imajo po novem samo eno dimenzijo, ker kao za to jamčijo porabo, izpuste... Čeprav ne razumem zakaj avto s manj opreme pa lahko ima.

Sem pa sedaj računal na obdobje 5 let, da me pride kao 20€ razlike če ostanem na istih dimenzijah oz. felnah... V tem računu imam da sam menjam platišča. platišča pa so kovinska s gumami R16.
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.232
2.071
113
SV SLO
Ob nakupu vozila v poletnem času nobeden ne gleda kakšne dimenzije gum so na avtu. Sam da lepo zgleda. Ko pa je treba zamenjati letne za zimske pa večino boli glava. Nekatere znamke prav tekmujejo, katera bo imela bolj nenavadne dimenzije. Ni vrag, da tovarna nebi zmogla zmontirati na avto najbolj običajne dimenzije. raje zakomplicirajo pri prečnem preseku gume za +-5mm in gre cena gume v nebo.... :)
 

forplan

Pripravnik
24. apr 2017
32
1
8
Kaj pa glede oznak SUV se niste razpisali... Mokka ima samo 1400kg bodo tiste gume funkcionirale ali moram gledat za tistimi brez oznake?
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.330
3.427
113
Vseeno, to je komercialna oznaka. Glej da je index nosilnosti isti kot na homologaciji
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.731
2.345
113
Pomurje
Sam sem Homologiral iz letnih 19 na zimskih 18.
Če proizvajalec avta tega ni odobril-omogočil ne boš mogel homologirati, pa lahko imajo felne vse certifikate.
V mojem primeru so samo 3 modeli feln imeli dovoljenje od Lexusa, za vgradnjo. Najlepše sem pač izbral.
Sem pa čakal na novo homologacijo več kot mesec dni. Priložiti je treba vse omenjene dokumente.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
jaz sem dobil od toyote homoogacijo od avta kjer so bile vpisane vse dimenzije gum, testirane na tistem testu in sem homologiral 16" ki so na voljo pri nižji opremi.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Potem naj nekdo piše na LPP naj tole prvo vprašanje na njihovi spletni strani umaknejo dol ker očitno ni pravilno:
http://www.lpp.si/tehnicni-pregledi-homologacije-0
Katere dokumente moram predložiti za odobritev širših pnevmatik in litih platišč na vozilu?
Za odobritev je pri pregledu vozila potrebno predložiti certifikat za platišča s prilogo, v kateri so navedene tudi dimenzije pnevmatik, ki jih je dovoljeno namestiti. Iz certifikata mora biti razvidno, da so platišča odobrena za vaš tip oz. izvedenko vozila. Pri vgradnji je potrebno upoštevati tudi dodatne zahteve, ki so opredeljene v certifikatu, npr. namestitev obrob blatnikov, ...

Johny77, verjamem da za Lexus GS300h nimaš ravno velike izbire, ampak med tistimi tremi, ki si lahko izbiral, si imel certifikat od Lexusa ali certifikat od proizvajalca platišč? Verjamem da proizvajalec platišč mora sodelovati s proizvajalcem avta, ampak na koncu je ta edini dokument od proizvajalca platišč.