zimske gume in hitrostni razred

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Zato, ker imaš na homologacijskem kartončkku napisan hitrostni razred V oziroma celo W, če se ne motim. Pred kaznijo te mogoče reši le tista nalepka, ki naj bi jo po novem imeli v avtih. Smatra se namreč, da se poleti vozimo hitreje kot pozimi (kar za večino velja tudi v praksi), zato je zahtevan hitrostni razred za poletne pneumatike višji.
wink-1.gif


Mogoče se pa motim ...
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
56
28
Sem že v sosednji temi napisal...na avtu morajo biti gume z enako oznako, kot je na homologaciji in ne v navodilih za uporabo avta. Pri zimskih gumah je lahko nižji hitrostni razred, samo treba na armaturki imeti nalepko z največjo dovoljeno hitrostjo na gumah, ki so montirane na avtu. Višji hitrostni razred je lahko. Zako piše v zakonu.
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Ok, kot sem že v sosednji temi napisal, je pri mojih osebnih podatek iz navodil in stebrička identičen vpisu v homologacijo. A če imaš pozimi montirane gume, ki so nižjega hitrostnega razreda, kot je maksimalna hitrost vozila moraš imeti obvezno nalepko, kljub temu da je ta dimenzija za zimske gume predvidena v homologaciji?

Kakšna nalepka pa mora biti, je že kje kakšen vzorec?
 

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
OK, sepravi pozimi lahko imaš kot do sedaj zimske dva razreda nižje ozeroma če je guma za 160 km/h ali več je avtomatično OK. Poleti, pa moraš imeti nalepko kjer piše gor hitrostni indeks gume.
In kje se tele nalepke dobi? Verjetno petrol, AMZS...? Pa je kje kak zakon kako velika more biti? Pa kje mora bit nameščena?
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ksz... Pa brez zamere, ampak ko tole berem je vse v stilu, ja bih jebo a da ne uđem...
Avto je strošek, če si ga ne moreš privoščit, kupi cenejšega. Ja , tudi gume so strošek...
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
56
28
LETNE gume morajo biti s tako oznako, kot piše na homologaciji, ne pa v navodilih za uporabo avta.
ZIMSKE gume morajo imeti nalepko, če so nižji hitrostni razred, kot piše v homologaciji. Ni važno, kateri razred je, mora pa imeti nalepko za tisto hitrost, katera oznaka je na gumi.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Meni je popolnoma jasno. In ko sem kupoval avtomobile, verjemi, sem se pred tem pozanimal tudi glede pnevmatik. Prav patetično pa je tukaj brati debate o tem, ker človek dobi občutek, da so se nekateri stegnili preko meje in jim je nakup ustrezne pnevmatike prevelik strošek...
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.677
829
113
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Meni je popolnoma jasno. In ko sem kupoval avtomobile, verjemi, sem se pred tem pozanimal tudi glede pnevmatik. Prav patetično pa je tukaj brati debate o tem, ker človek dobi občutek, da so se nekateri stegnili preko meje in jim je nakup ustrezne pnevmatike prevelik strošek...


Debata je zaradi nepoznavanja/nerazumevanja zakonodaje, Če bi bilo točno jasno kaj pravi zakonodaja in največji problem $$, bi bilo verjento vprašanje v stilu "KATERE ZIMSKE GUME RAZREDA V SO NAJCENEJŠE"

Za mene je npr. popolnma ustrezna taka ,ki ima oznako T ,zato ker hitreje pač ne vozim, pa čeprav avto lahko gre 250+ , to je eno , drugo pa je kako zadostiti zakonodaji, da ni slabe volje če te ustavijo.
 
Nazadnje urejeno:

corsol

Guru
11. mar 2010
2.677
829
113
pojma nimam,....lahko si jo sprintaš , nalimaš na sred volana....in si rešen do spomladi
smile-1.gif
 

alessio

Pripravnik
4. okt 2008
99
12
8
Citat:
Uporabnik DOMEK pravi:
LETNE gume morajo biti s tako oznako, kot piše na homologaciji, ne pa v navodilih za uporabo avta.
ZIMSKE gume morajo imeti nalepko, če so nižji hitrostni razred, kot piše v homologaciji. Ni važno, kateri razred je, mora pa imeti nalepko za tisto hitrost, katera oznaka je na gumi.

Letno gume morajo biti s tako oznako kot piše v homologaciji. Zimske gume pa morajo imeti nalepko, če so nižji razred kot piše v homologaciji. Vendar to za zimske gume velja samo od 15.11 - 15.3. Če pa voziš zimske gume poleti morajo biti s tako oznako kot piše v homologaciji. V Italiji te že kaznujejo če voziš z zimskimi gumami z nižjim hitrostnim razredom poleti.