Zimska oprema

der_Alte

Fizikalc
21. jul 2007
2.063
10
38
Zemlja
alte.aufbix.org
Potem pa, če že imaš nekaj pojma, razloži, kako to, da letne pnevmatike omogočajo boljši oprijem suhega in mokrega cestišča, pa čeprav je temperatura pod lediščem. Po tvoje so neuporabno trde, vendar v praksi niso.

Nekaj ne gre v račun.press
evil.gif


PS. Ni vse samo v materijalu.
grims-1.gif
 

der_Alte

Fizikalc
21. jul 2007
2.063
10
38
Zemlja
alte.aufbix.org
Gospod Kozarec
evil.gif
. Pnevmatike so testirali hkrati. Lepo je tudi prikazano, kako slab oprijem ima letna guma na snegu. Kar si videl, je kako slabši oprijem in zavorno pot ima zimska guma na mokri cesti pozimi od letne gume na isti cesti na isti dan.

PS. Mogoče pa sneg na cestah obstaja tudi pri 20 stopinjah nad ničlo.
shocked-1.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik der_Alte pravi:

Gospod Kozarec
evil.gif
. Pnevmatike so testirali hkrati. Lepo je tudi prikazano, kako slab oprijem ima letna guma na snegu. Kar si videl, je kako slabši oprijem in zavorno pot ima zimska guma na mokri cesti pozimi od letne gume na isti cesti na isti dan.




Aha.
rolleyes-1.gif




Torej je test "z' en jebeštrga", ker - ko so testirali - sploh niso opazili, s katero "letno gumo" so se vozili po snegu.

Pa so pač modro zaključili, da je to bila "letna guma".
hysterical-1.gif




Citat:
Uporabnik der_Alte pravi:

PS. Mogoče pa sneg na cestah obstaja tudi pri 20 stopinjah nad ničlo.
shocked-1.gif




Gospa Alte je pravkar demonstrirala, da nima pojma o fiziki.



(Sneg nima 20 stopinj. Če je zrak ogret na 20, sneg ni, ker se bo najprej stalil in šele potem se bo VODA segrevala na dvajset. Zenkrat pa gume vozijo po tleh - torej po snegu - in ne po zraku. In tu je vsa "znanost", zakaj se Ališič dere, kolikšna je temperatura asfalta. Da boste vedeli gospa Alte, ko boste kvačkali s prijateljicami na kavi...
evil.gif
).
 
Nazadnje urejeno:

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.637
145
63
Testi so delani v skandinaviji
grin1.gif
če tam ni minusa oktobra, ne vem kje je..
Ampak spet boste neki najdl, 90% vas itak še prebrat ne zna testa (pa brez zamere)..

Vsakemu svoje, vsak pr seb ve kje in kako pelje in se lahkos am odloči kaj bo mel na avtu..
Pa vendar v debati zimska vs letna v takem vremenu kot je sedaj: mamo samo en dokaz in ta preferira letno. Ostalo je govorenje na pamet..
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.398
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Res je ni nikoli ne gre samo za material. Pri tovrstnih razpravah je potrebno upoštevati material in temperaturo, to sta samo dva parametra. Potem je še profil.

Ne trdim, da so letne gume pozimi neuporabne na suhi cesti, trdim pa da jih je škoda za zimske temperature. Pa še nekaj je trdota gume se spreminja s temperaturo in to zvezno, tako da guma ne postane kar pri neki temperaturi trda.

Pa še ena zadeva je. Poškodbe letnih pnevmatik zaradi uporabe pri nizkih temperaturah večinoma niso vidne na zunaj, medtem ko je obraba zimskih gum poleti dobro vidna na zunaj.

Upam si trditi, da ob normalni vožnji zimske gume pozimi niso nič slabše od letnih.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.966
1.110
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Torej je bolje imeti letne gume in odleteti v križišče, ker se v snegu ne moreš pravočasno ustavit?
wink-1.gif

(ne mi prodajat, da se takrat pa menjajo gume, ker se ne - to vsi vemo, ki smo kdaj koli doživeli zimo v LJ).
Stvar je preprosta: če si pripravljen ob snegu avto pustit na parkirišču, je boljša rešitev letna guma. Če ne, je edina pravilna rešitev zimska.
Letne so ne glede na temperaturo boljše na asfaltu. Ampak ker ne moreš bit 100%, da bo vedno asfalt, pač potrpiš in natakneš zimske. Vsaj če imaš kaj pameti v glavi.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.966
1.110
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik SoulMan pravi:
Trdim, da letne gume pri temperaturah okoli nule po mokrem slabše opravljajo svoje delo, kot dobre in uravnotežene zimske gume.
Meritve, ki smo jih izvedli pri Avto magazinu (in ki jim pri razvojniki pri Godyearu, recimo, niso oporekali), kažejo nasprotno.
Na asfaltu (suhem ali mokrem) so letne pač boljše (poišči so pdtke, koliko gume je na tleh pri enaki dimenziji zimske ali letne gume) ...
Z drugim delom se pa strinjam.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Ne samo, da ne znate fizike in matematike, tudi logično sklepanje vam hudo šepa, gospodična der Alte.

(mogoče je tebi vseeno, ali tiščiš roko v vodo, ki ima pol stopinje ali pa 99 stopinj C, meni npr. ni).



BTW - Razlike v temperaturi, ki jo prenese suha cesta, so pa še bolj drastične.



Tako, da si ne begajte svoje natupirane glavice s stvarmi, ki jih ne razumete.

(na primer to, da če so vsi tekmovalci plavali v vodi, še ne pomeni, da so vsi imeli enake pogoje tekmovanja).



(PS - Test na snegu pa itak ni problem - jasno kaže, da so letne gume nikakve
evil.gif
).
 
Nazadnje urejeno:

tomi

Guru
1. sep 2007
18.014
9.163
113
40
MB
ksz

se kr malo krivega počutim da posegam v vašo kregarijo ..

mene že ustavli danes in preverli gume, se mi zdi da bom v prihodnjih dneh še parkrat to doživel
tongue-1.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Sorry, ampak nikjer ne vidim robnih pogojev testiranja; predvsem temperature v mokrem in suhem vremenu (če že za sneg lahko predvidevam da je do +2 celzija.
Torej v mokrem in suhem do +2 stopinji maksimum (tak test bo objektiven). Bo šlo? Verjamem da pri +10 je zimska že slabša...
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.637
145
63
bonk.gif
kot sm reku iščete nekaj za brezveze.
Gor vam človek, ki živi od takih testov napiše dejstva pa še vedno ne vrjamete
hysterical-1.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Brihte, tko bom reku
BMK, sam bom zadostil zakonu in potrebi po lastni varnosti in nataknil gor zimske pnevmatike. To pač sodi v strošek lastništva vozila.

Tisti ki pa si niste sposobni privoščiti takšnega strošak pa raje, kot je bilo že omenjeno, prodajte vozilo (ker si verjetno poleg gum ne morete privoščiti tudi drugih nujnih izdatkov povezanih z lastništvom vozila).

Pa prosim potem nikar ne jokcat po forumih in medijih v smislu je.be.na golazen cestarska, ki ni osušila cest in sem z letnimi gumami obtičal, sedaj pa mi moroni hočejo reševanje še zaračunati... ali pa WTF, cesta je bila suha, prikrivil sem v ovinek v senčni legi, tam pa mastna cesta in me je odšmirglal iz ovinka, avto pa skoraj totalka. Retardirana zavarovalnica mi noče izplačati kaska (jo bom takoj zamenjal) in se sklicuje na neprimerno opremljenost vozila, kar je pa še huje, zadaj vozeči retard je poklical smrkce in ti so me obtožili neprimerne hitrosti in meprimerno opremljenost vozila... koji nepravičen svet...
Samo tega ne, pa čeprav ste carji in boste s svojimi letnimi pnevmatikami sredi zime (ali pa sedajle= preplezali Grossglockner, Katchberg, Obertaueren, Vršič, Semering in ostale visokogorske prelaze. E, vsa čast vam!

BTW, prio sosedih ne pali jokcanje na neučinkovitost cestarjev... Če tam žandar reče "šne keten" jih boš nataknil ali pa se ne boš peljal naprej, ne pomaga prepričevanje o super-duper zmogljivih pnevmatikah in carjem vožnje za volanom...
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Sam, če bi živel v Lj ali nekje kjer ni klancev bi zdajle imel na avtu letne gume in verige v prtljažniku.

Enako. Ker živim v hribih (in prosm wannabe-je, da se vzdržijo komentarjev) so zimske gume še kako priporočljive, ker takrat, ko grem jst od doma, ceste niso splužene, če pa so, so pa slabo. In ker sem z letnimi že letela s ceste, ni variante, da ne bi zamenjala gum.
 

imperator

Pripravnik
27. jul 2007
436
0
16
cviček'land
Citat:
to ne drži čisto ker se da vodo ohladit tudi pod 0 st. C ..... lep primer je na primer tekoča reka

hysterical-1.gif

Morje je edina voda, ker zaradi soli zmrzne šele, ko se ohladi na -4°C
Daj pojdi po eno šolsko knjgo iz kemije za 7. razred oš.