Zavarovanje hipotekarnega/stanovanjskega kredita

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
Vem, da obstaja zavarovanje navadnega kredita, da v primeru, da oseba, ki je vzela kredit umre, dedičem ni potrebno vračati oz. odplačevati obrokov. Ali velja to tudi pri hipotekarnem oz. stanovanjskem kreditu?
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
WienerStadishe ima izredno ugodno zavarovanje za primer smrti ali nezgode. Seveda pa na koncu (če doživiš) ne dobiš nič ven.

Nekaj smo o tem pisali tukaj.
 
Nazadnje urejeno:

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
ne razumem čisto tvojega stavka, da na koncu (če doživiš) ne dobiš nič ven. Kaj če doživiš? Pa ne vem, če me dobro razumeš, tle se nebi oseba zavarovala, ampak bi vzela pač kredit in me je zanimalo, če tudi pri stanovanjskem oz. hipotekarnem kreditu obstaja, da v primeru smrti kreditojemalca, ne plačujejo dolgove dediči.

@nigelM: hvala za odgovor
wink-1.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Razumem v celoti.
Ti vzameš stanovanjski kredit v vrednosti x.
Hkrati lahko skleneš zavarovanje pri WS zavarovalnici (ali kateri drugi) za primer SMRTI ALI NESREČE z zavarovalno vsoto x. Za plačuješ mesečno y, ko poteče zavarovalna doba ne dobiš ven NIČ denarja, ker si plačeval le za storitev zavarovanja. Če vmes umreš ali postaneš invalid, ti WS izplača zavarovalno vsoto (oz. upravičencu), le ta pa z njo potem poplača stanovanjski kredit. Lahko pa jo tudi zapije seveda ali pa potroši za koko.
tongue-1.gif

Druga opcija je, da skleneš življensko zavarovanje (ali kaj že je) in si tudi zavarovan za primer smrti. Tukaj pa, če doživiš (torej ne umreš v zavarovalni dobi), na koncu celo nekaj denarja dobiš ven. S tem da, je tukaj mesečni obrok dvakrat, trikrat ali še celo večkrat večji. Poleg tega je običajno, da za prvih nekaj let NISI zavarovan za CELOTNO vsoto, kar pomeni, če umreš v teh letih dobi upravičenec ven malenkost.

Torej: če želiš, zgolj zagotoviti, da v primeru smrti dedičem ne bo treba plačevati kredita, potem skleni zavarovanje za primer smrti ali nesreče (lahko eno ali oboje skupaj), če pa želiš še vlagat kaj zraven, potem pa skleni drugo, ampak sem prepričan, da te bodo mesečne premije vrgle na rit.
Seveda je pa pri prvem zelo pomembno, da upravičenec res ne spoha denarja ali ga vrže v koko, kredita pa ne poplača. Torej, je tukaj najbolje, da je dedič stanovanja (oz. upravičenec do stanovanja po oporoki) tudi upravičenec pri zavarovanju za primer smrti. In če bo denar spohal, bo pač ostal brez stanovanja oz. bo moral prevzeti odplačevanje kredita.

PS: NLB-ja bi se jaz izogibal za stanovanjski kredit. Se da dobiti tudi kakšno manj oderuško varianto. In to brez, da ti zraven vsiljujejo še NLB-Vita (pa brez zamere...).
 

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
nič od tega ne bo, če bo res stanovanjski oz. hipotekarni kredit bo, če ne pa ne bo nič.

@mtl... zavedam se, da sem kr med spamerji, ampak ko gre za resne stvari, gre za resne stvari, takrat ni šale in verjemi, da tu ne gre za nobeno šalo ampak za resne stvari z zelo dobrim razlogom, morda ti kdaj kaj več povem kako in kaj na PM ali če se kdaj slišiva/vidiva
wink-1.gif
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Dediči niso dolžni plačevati terjatev umrlega.

Dedič podeduje le stvari ki ga ne bremenijo, torej vozila,premoženje,etc....res pa da se lahko banka vsede na to premoženje. Ampak nikakor pa dediči ne plačujejo dolga banki od kredita.

In to ti govorim iz izkušenj izpred 10 let nazaj,banka sicer pošilja polžnice,ampak jih lepo vračaš nazaj in to je to.
 

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
kzs..

hvala vsem za info, bomo še malo preštudirali pa se dobro vse pozanimali, pa potem "ukrepali"
 

Gamero

Majstr
13. avg 2007
5.021
118
63
okolica mesta
Citat:
Uporabnik lost1 pravi:
Dediči niso dolžni plačevati terjatev umrlega.

Dedič podeduje le stvari ki ga ne bremenijo, torej vozila,premoženje,etc....res pa da se lahko banka vsede na to premoženje. Ampak nikakor pa dediči ne plačujejo dolga banki od kredita.

In to ti govorim iz izkušenj izpred 10 let nazaj,banka sicer pošilja polžnice,ampak jih lepo vračaš nazaj in to je to.

Pa se je to res zakon spremenil?

Škorpy, parkrat si se že zahvalla, debata pač teče dalje...brez zamere
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik lost1 pravi:
Dediči niso dolžni plačevati terjatev umrlega.

Dedič podeduje le stvari ki ga ne bremenijo, torej vozila,premoženje,etc....res pa da se lahko banka vsede na to premoženje. Ampak nikakor pa dediči ne plačujejo dolga banki od kredita.

In to ti govorim iz izkušenj izpred 10 let nazaj,banka sicer pošilja polžnice,ampak jih lepo vračaš nazaj in to je to.

Če jaz kaj vem tole ni res. Dediči lahko prevzamejo vse premoženje VKLJUČNO s terjatvami. Lahko pa ga v celoti zavrnejo in seveda potem ne odgovarjajo tudi za terjatve. Ampak naj še kakšen pravnik tole potrdi.
Tisti, da pa potegnejo premoženje, terjatve pa ne, pa ni možno.
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik lost1 pravi:
Dediči niso dolžni plačevati terjatev umrlega.

Dedič podeduje le stvari ki ga ne bremenijo, torej vozila,premoženje,etc....res pa da se lahko banka vsede na to premoženje. Ampak nikakor pa dediči ne plačujejo dolga banki od kredita.

In to ti govorim iz izkušenj izpred 10 let nazaj,banka sicer pošilja polžnice,ampak jih lepo vračaš nazaj in to je to.

Če jaz kaj vem tole ni res. Dediči lahko prevzamejo vse premoženje VKLJUČNO s terjatvami. Lahko pa ga v celoti zavrnejo in seveda potem ne odgovarjajo tudi za terjatve. Ampak naj še kakšen pravnik tole potrdi.
Tisti, da pa potegnejo premoženje, terjatve pa ne, pa ni možno.

Glej,s prve roke sem ti povedal kaj in kako.

Dolg je bil 10mio sit, podedovan je bil avto + neke delnice , avto se mi zdi da se je "pobral" , delnice sem pa jaz dobil.
Kako je pa danes,pa nevem in upam da tudi ne zvem .
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Dediči odgovorajajo za terjatve do višine dednega deleža.
Po domače: Dediči si razdelijo, kar ostane po poplačilu dolgov.
Če ne ostane nič (ali celo zmanjka za poplačilo) dediči nič ne dobijo, dolžni pa prav tako niso nič.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Ko sem jaz vzel kredit (stanovanjski) pa moja, sva morala oba skleniti zivljenjsko zavarovanje, ker drugace nama ni hotela zavarovalnica odobriti.

Tako da jaz imam 30EUR mesecno moja pa 20EUR (zavarovalna vsota je pa taka, da izplaca cel kredit v primeru smrti). Saj to ti vse tam razlozijo.

LP
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Upam, da sta vsaj iztržila kakšen popust na ta račun. Namreč to je čisto nategovanje. Obstajajo banke, kjer te ne pogojujejo s takimi bedastimi stvarmi, na katerih potem služijo. Seveda, če dobiš ustrezen popust potem že, sicer pa...
stupid-1.gif