Predčasno odplačilo kredita

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Pozdrav

Z mojo nameravava predčasno odplačati preostanek hipotekarnega kredita (na s.p.).
Kolikor mi je jasno, se v celoti odplača preostala glavnica ter t.i. penali, ki si jih banka zaračuna (v najinem primeru 2% od glavnice).
Kredit imava pri Sparkasse.

Sedaj pa sem izvedel, da je to želel storit en znanec, ki ima prav tako kredit pri Sparkasse, pa mu je banka hotela zaračunat še vse preostale obresti, ki bi jih po trenutnem amortizacijskem načrtu moral odplačat zraven glavnice in stroškov kredita.

Meni to ni logično oz. se mi zdi, da banka fura neko svojo zakonodajo. Ker najin dolg je glavnica, obresti so pa le strošek dolga. Ne vem, zakaj bi si banka vzela še vse obresti do leta 2026, če npr. od naslednjega meseca dalje ne bova dolžna banki nič več.

Če bo banka komplicirala v tri p*** mat***, a lahko banki nakažem celotno glavnico (ali pa glavnico minus 10€)? Kako se potem preračuna "preostanek" dolga?

Hvala za odgovor, rad bi bil pripravljen na morebiten prepir s Sparkasse...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.337
5.371
113
Tole pa ne verjamem oziroma so se nekaj narobe razumeli... odplaca se glavnica in morebitni penali, ce je fix kreda.
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.353
1.733
113
Huh, ne vem sicer kako pogodbo so ti podturili, ampak sam sem hipotekarni kredit odplačal brez najmanjše težave. Pač zmanjšal se je znesek glavnice in naslednji mesec je bil obrok manjši. Ko sem odplačal vse, so uredili izbris hipoteke in to je bilo to. Mislim da me je to celo nekaj stalo, ampak ne kaj preveč, nekaj 10€ se mi zdi.

Je pa res da sem bil sitn ko sem se dogovarjal, da hočem imet možnost kadarkoli odplačat.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.089
113
Jz sem predčasno odplačal pri NKBM. Ko sem bil tam so mi isto nekaj komplicirali ,da se to ne da kar tako ipd. Sem enostavno preko BankaNET nakazal celoten znesek, ki mi ga je kazalo v statusu kredita in to je bilo vse. Nobenih komplikacij in nobenih stroškov ni bilo na takšen način.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Ključna je kreditna pogodba - dve različni pogodbi, različne pravice, vendar v nobenem primeru, ne moreš imeti manj pravic, kot jih določa zakonodaja.
Kjučna stvar je pa v tem, kdaj si vzel kredit, ker zapadaš pod ustrezen nivo pravic iz tega obdobja.
Zakon o potrošniških kreditih (ZPotK-1) iz 2010 in
Zakon o potrošniških kreditih (ZPotK-2) iz 2016

Ena večjih sprememb v ZPotK-2 je bilo ravno to, da so omejili banke pri predčasnih poplačilih.

Tako da, ko boš iskal "po internetih" pazi na čas, lahko da je nek konkreten primer zate neuporaben, ker so se vmes spremenila pravila, tudi ZPS ima precej na netu, kaj lahko banka zahteva in kaj je nesprejemljivo.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Če ima kredit na s.p. potem ni potrošnik in za njega ne veljajo pravila iz Zakona o potrošnikih kreditih. Ključna v tej zadevi je pogodba in v njej jasno piše kaj se plača v primeru predčasnega odkupa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: johan_blond

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Znanec (oz. če sem natančen, od soseda, ki je računovodja, dober znanec) je imel težave s Sparkasse. Hoteli so mu obračunat še vse preostale obresti. Ne vem, kako je to rešil, vem pa to, da je banka potem potrebovala več kot pol leta, da so mu izbrisali hipoteko iz nepremičnine.
Torej, v nobenem primeru si banka ne sme vzet preostalih obresti (ob 34 k glavnice je po trenutnem amort. načrtu še cca 5 k preostanka obresti).
V kolikor to želi, se lahko potem grem vojno z banko. Bože mili...
Če pa odplačam skoraj celotno glavnico, pa mora banka preračunat kredit za npr. preostalih 10 € glavnice (nov amortizacijski načrt za 10 € preostanka kredita za naslednjih cca 40 mesecev).
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Če ima kredit na s.p. potem ni potrošnik in za njega ne veljajo pravila iz Zakona o potrošnikih kreditih. Ključna v tej zadevi je pogodba in v njej jasno piše kaj se plača v primeru predčasnega odkupa.
Spregledal s.p. :-(, hvala za popravek (kar sem zapisal velja izključno samo za potrošnike)

Drži, kreditna pogodba je ključna.
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Če ima kredit na s.p. potem ni potrošnik in za njega ne veljajo pravila iz Zakona o potrošnikih kreditih. Ključna v tej zadevi je pogodba in v njej jasno piše kaj se plača v primeru predčasnega odkupa.
Kredit je vzet na s.p., ampak po mojem tu ne sme bit razlike. Dolg je glavnica, obresti pa niso dolg, ampak strošek dolga. Če dolga (glavnice) od npr. oktobra ni več, potem tudi tega stroška več ne more bit.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Kaj ti piše v pogodbi glede predčasnega odplačila, samo to je pomembno. Poišči, napiši in potem lahko debatiramo. Banka lahko in bo zahtevala to kar ji pripada.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Ne, ker za pravne osebe veljajo določila OZ in drugih zakonov....V tem primeru veljajo za tebe in banko določila, ki ste jih podpisali v kreditni pogodbi. Nimaš tu nekega maneverskega prostora sedaj.
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83

Priponke

  • slika22.jpg
    slika22.jpg
    82,8 KB · Ogledi: 166

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
2% od 34.000 EUR glavnice je 680 EUR in to je pogodbena kazan, ki jo plačaš za predčasno odplačilo kredita.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Je kje kak zakon o kreditih za pravne osebe? Jaz ga nisem nikjer našel...
Nisem pravnik, ampak takšne stvari pokriva potem Obligacijski zakonik (OZ) (razmerja med dvema pravnima subjektoma).

Tudi npr. potrošnikške pravice veljajo izključno za potrošnika (vzameš artikel na s.p., pravice po Zakon o varstvu potrošnikov (ZVPot-1) ti ne pripadajo)
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
2% od 34.000 EUR glavnice je 680 EUR in to je pogodbena kazan, ki jo plačaš za predčasno odplačilo kredita.
Ja, to mi je jasno in to ni problem. Problem so obresti v višini cca 5.000 €... Ker banka si želi vzet še te obresti (vsaj po informacijah od soseda računovodje)
...
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Pa si ti že bil na banki?

Jaz razumem kot ali plačilo do konca z obrestmi, ali predčasno plačilo glavnice s penali 2%, ker drugače če bi bilo glavnica + vse obresti + 2% ni nobene logike.

A kredit je fiksen obrok?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
V tem členu bi lahko prvi odstavek prebral tudi tako, da bi lahko bilo mišljeno, da ob predčasnem vračilu vrneš glavnico in obresti ter plačaš še stroške predčasnega vračila. To sicer ni logično :(
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Predčasno plačilo glavnice z 2% penali. To mi je logično...
Kredit je z variabilno obrestno mero (6-mesečni Euribor + pribitek).

Ne vem pa, zakaj bi moral plačat še trenutno stanje obresti...