VW ID.3

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Električno omrežje je nek "hibrid" raznih virov, več kot je OVE virov, manj premoga skurimo v TE in vsaka lopata premoga šteje, ali ne?

Ne, ker:
1. Elektrarna tudi pri porabi in prodaji elektrike 0 se vedno kuri premog
2. Fiksni stroski so enaki ne glede na prodajo, torej manj ko bo proizvedla in prodala, drazja bo elektrika iz nje. Brez TE pa smo brez elektrike...
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.624
766
113
V Angliji očitno ne, če TE ugasneš za daljše obdobje jo lahko kot kaže dejansko ugasneš. Sezonska nihanja OVE tako lahko gladiš tudi z neprilagodljivimi TE, dnevna nihanja bo pa jasno treba gladiti drugače (hidro, plinski generatorji, baterije...).

Nasprotniki pravite da je to drobiž za velike vsote denarja, to razumem. Zato bi bilo zanimivo rezultate OVE kje videti v številkah.

philips, To je odvisno od izvedbe, VW nima preproste tehnične rešitve za hibrida, zato se z njimi ne bodo preveč ukvarjali, kar pa še ne pomeni, da mehansko preprost hibrid, ki je celo bolj preprost od klasičnega pogona, ne obstaja.
 
Nazadnje urejeno:

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.782
6.067
113
Gavran
Jaz sem pa mislil, da ravno z TE se da bolje regulirat izhodno moč, kot napremer iz JE. In če eno obdobje TE dela z 50% močjo, drug del pa z 100%, se meni zdi to izjemen dosežek. Nisem pa ravno 110 procentno prepričan, ker ipak ne delam v omenjenih elektrarnah. Za plniske pa vem, da se jo da lepo izklopit in čez čas ponovno zagnat. Lep primer je TE Brestanica... citat iz njihove strani : Plinske bloke odlikujeta izjemno zanesljiva konstrukcija in hiter zagon, pri katerem je do nazivne moči potrebnih manj kot 15 minut.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
V Angliji očitno ne, če TE ugasneš za daljše obdobje jo lahko kot kaže dejansko ugasneš. Sezonska nihanja OVE tako lahko gladiš tudi z neprilagodljivimi TE, dnevna nihanja bo pa jasno treba gladiti drugače (hidro, plinski generatorji, baterije...).

O katerem izklopu TE v angliji govoriš? Tisti PR ko so nehali kurit na premog je točno to -> PR, pa ne govori nič o izklopu TE. Izključili so TE na premog, istočasno so pa gnali na polno TE na plin. En kup TE na premog so v UK tudi predelali na plin, zato ker nimajo svojega premoga in so odvisni od uvoza.

Recimo pri nas imaš eno malo TE Brestanica, ki daje od sebe na max. mislim da 1/2 toliko kot TEŠ 6 (oz. blizu 1/2 toliko kot NEK) - skratka ogromno. Koliko časa dela TE Brestanica? Čimmanj, ker vsak vklop pomeni metanje denarja v luft. Angleži so točno to delali en teden, metali denar v luft oz. mogoče so imeli viške plina pa so jih morali pokuriti in so se delali "zelene"!
 
  • Všeč mi je
Reactions: Malecky in Gavran

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Gavran
Jaz sem pa mislil, da ravno z TE se da bolje regulirat izhodno moč, kot napremer iz JE. In če eno obdobje TE dela z 50% močjo, drug del pa z 100%, se meni zdi to izjemen dosežek. Nisem pa ravno 110 procentno prepričan, ker ipak ne delam v omenjenih elektrarnah. Za plniske pa vem, da se jo da lepo izklopit in čez čas ponovno zagnat. Lep primer je TE Brestanica... citat iz njihove strani : Plinske bloke odlikujeta izjemno zanesljiva konstrukcija in hiter zagon, pri katerem je do nazivne moči potrebnih manj kot 15 minut.

V bistvu se da jedrsko elektrarno furat na poljubni moči in to nima nobenega vpliva na njeno delovanje. TE na premog pa delujejo optimalno v nekem območju, kot greš iz tega območja se pojavi slabša efektivnost in večje onesnaževanje, skratka ko loviš tiste % dobička je manjše odstopanje od nazivne moči že lahko "izguba" in zato se prav veliko ne regulira oz. se v okviru cene elektrike na trgu (ponoči še vedno lahko zmanjšaša moč, ker tudi če imaš slabšo efektivnost še vedno delaš manj izgube kot pa če prodajaš prepoceni elektriko na polni moči).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Malecky

bev

Fizikalc
25. apr 2017
332
209
43
Ko sem slabe 3 leta nazaj kupoval i3 nisem vzel rexa ravno zaradi tega. Danes ko imam izkušnje z ev na rex sploh pomislil ne bi, ker bi ga v treh letih mogoče rabil trikrat.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Gavran
Jaz sem pa mislil, da ravno z TE se da bolje regulirat izhodno moč, kot napremer iz JE. In če eno obdobje TE dela z 50% močjo, drug del pa z 100%, se meni zdi to izjemen dosežek. Nisem pa ravno 110 procentno prepričan, ker ipak ne delam v omenjenih elektrarnah. Za plniske pa vem, da se jo da lepo izklopit in čez čas ponovno zagnat. Lep primer je TE Brestanica... citat iz njihove strani : Plinske bloke odlikujeta izjemno zanesljiva konstrukcija in hiter zagon, pri katerem je do nazivne moči potrebnih manj kot 15 minut.

Nasa JE je delana za proizvodnjo pasovne energije in se njena moc v praksi ne regulira, vedno dela na polno. Sostanj pa je namenjen (tudi) izravnavi nihanj in ga je mogoce dobro regulirati, tehnoloski minimum pa naj bi bil okrog 40 odstotkov. Je pa vsaka sprememba oziroma manjsanje moci metanje premoga v zrak in manjsanje dohodka oziroma vecanje izgube.
Brestanica je namenjena pokrivanju izpadov, res pa je, da je ceneje, ce stoji kot ce deluje.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.624
766
113
Kaj je ta graf, ali si ga sam narisal, ali naj mi vohamo iz kje si ga potegnil? Kaj naj bi predstavljal? Ves svet? Kdaj? Ti mečeš samo kosti, vrži enkrat za spremembo celo telo.

Saj tudi avto v mestu je metanje energije v zrak, ker mu izkoristek močno pade, pa to še vedno ni tako drastičen padec izkoristka da bi šlo VSE v zrak, avto tudi po mestu redko pokuri enkrat več kot na AC. Tako tudi TE kljub padcu izkoristka sigurno ne pokuri isto premoga kot takrat ko delna na polno, ta prihranek premoga je resničen in ne vem kako ga lahko nekateri tule slepo zanikate.

Solarne elektrarne so zelo mlad vir energije, večina v Sloveniji jih je nastala šele po letu 2011, takrat s subvencioniranim odkupom 2x ali celo 3x cene tistega kar je na položnici. Danes je Net-metering, kar pomeni da je odkupna cena tam pri 0,1 €/kWh, kar pa ni več neko metanje denarja v prazno.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Jaz ga zanikam zato, ker ekofašisti furajo biznis na owcah z OVE, ki požrejo ogromne količine resursov nič pa ne rešujejo "problema".

Npr. Norveški hinavski primer. Njihow OIL fund bogati oz. je bogatel na polno s fosilnimi gorivi, zdaj pa lobira in izkorišča finančno moč za jeb*** celega sveta z ekofašizmom in v imenu save the planet zopet grabijo keš ko si lastijo velik del ekoindustrije. Vseskup je en biznis v katerem se zelo splača ignorirat razum v prid dobičku.

Če misliš da bo konec sveta čez dobrih 11 let če ne znižamo CO2, potem je edina možnost, ki jo imaš na izbiro popolnoma vsa sredstva gredo v razvoj sodobnih nukleark in poceni izgradnjo po celotnem planetu!

Če USA gre na 0!!!!! CO2, zradiraš 18% svetovnega deleža.....a ta drugi večji del hitro raste in če kurijo premog/plin ipd. potem ni storjeno nič v tej smeri. In tukaj v to kalkulacijo pride EV ekofašizem.... 2.5 tonske gmote narudarjenih materialov z omejenim rokom trajanja, ki velik delež energije dobivajo iz fosilnih goriv (vključno s komplet proizvodnjo).

V Sloveniji ne bi smeli prav nič vlagat v OVE, ampak v razvoj le teh. Konkretno plačane znanstvenike, da se jih privabi tudi iz tujine in se razvija sodobne zelene energije tudi npr. molten salt reaktorje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.624
766
113
Samo za vir sem te prosil, nič drugega, do takrat si pač samo dežurni metalec dreka, ki ga ne bo nihče poslušal. Pa prizanesi nam s temi tvojimi pridigami o ekofašistih,
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Kaj sploh želiš iz grafa? Drk*** te v glavo s splošno dostopnim grafom skoraj ni važno kje. Ravno to je problem, da misliš da je teorija zarote, da so OVE pičk*** dim.

Resno misliš da grafe barvam zate? Resno ne veš in ne znaš pogooglat, koliko energije dobimo iz katerega vira in da sta solar in wind zanemarljiva?

Še to kost za glodat....višji, ko imaš procent wind/solar v sestavu porabe energije več te STANE balansiranje porabe. Anglija dobro plača za viške ko jih ima, enako California. Je to tudi nova novica zate? Da morajo PLAČEVAT ko imajo viške?
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.624
766
113
Kaj se vidi? Da trg elektrike deluje? Da jim vetrnice dobro delajo? DA nihanje OVE lovijo s plinskimi elektrarnami? Res ne vem kaj ima ta report z vsem tistim tvojim ekofašističnim nabijanjem in gnevom ki si ga natrosil zgoraj?

Evo še en vir za tebe:
https://ourworldindata.org/energy-production-and-changing-energy-sources
Zanimiv je predvsem graf:
- Renewable Energy Investment - kjer se lepo vidi da v OVE vlagamo manj kot 1% BDP
- Electricity share by fuel source - če izbereš Euro area, se lepo vidi da delež OVE daje svoje rezultate
- Renewable Energy Investment - kjer se lepo vidi da Evropa vedno manj investira v OVE, na drugi strani pa Kitajska šiša vse ostale.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Ok, hvala si potrdil da si funkcionalno nepismen in je to to.

Lep dan še naprej. :)
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
Toliko novih sporočil... potem pa tak bullshit offtopic. Nekdo bi lahko malo spucal to temo.

Sicer pa back on topic. Volkswagen je ponesreči v svojem promocijskem videu leaknil notranjost prototipnega ID.3... sedaj so video že popravili.

IMG_0103.jpeg

IMG_0104.jpeg