Vse o avtodomih in avtodomarstvu

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Ker je na forumu kar nekaj lastnikov avtodomov oziroma jih najemajo, pa najbrž še koga zanima ta tema, se mi zdi ok, da ima tudi Alter svojo temo o tem. Tukaj bi lahko pisali splošno o avtodomih (cene, nakup, prodaja....),nasvetih, popravilih, težavah, o popotovanjih, kampih, destinacijah ipd. Saj vem, da obstajajo tudi drugi forumi, ki pišejo o tem, ampak pišejo tudi o drugih temah. Zakaj torej ne?
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Do spomladi bi moral naštudirat kam spomladi it. Jaz trenutno pišem potopis o lanskem potovanju po Balkanu. Potem pride na vrsto planiranje kam. Pa če bo res vse po sreči, ampak se mora vse poklopit, še menjava. Spremljam avtonet...
 

Marxon

Majstr
24. feb 2009
702
364
63
Ko smo ravno pri temi....
Kako je kaj z zaneslivostjo avtodomov po 10-20 letih? Pa v mislih imam bolj bivalni del, za motornega mi je jasno.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Ko smo ravno pri temi....
Kako je kaj z zaneslivostjo avtodomov po 10-20 letih? Pa v mislih imam bolj bivalni del, za motornega mi je jasno.
Kaj imaš v mislih z zanesljivostjo? Najbolj zna biti problematično zamakanje, zato je potrebno delati teste prepustnosti. Kar se ostalih zadev tiče ne vem, moj je letnik 1988, menjan je bil samo hladilnik, vse ostalo deluje kot novo. Seveda pa je potrebno sproti vzdrževati, isto kot hišo.
 

Marxon

Majstr
24. feb 2009
702
364
63
Kaj imaš v mislih z zanesljivostjo? Najbolj zna biti problematično zamakanje, zato je potrebno delati teste prepustnosti. Kar se ostalih zadev tiče ne vem, moj je letnik 1988, menjan je bil samo hladilnik, vse ostalo deluje kot novo. Seveda pa je potrebno sproti vzdrževati, isto kot hišo.
Točno to ja: zamakanja, plesen, požrta izolacija, mehek pod,....? Ali je bil 20 let na soncu in snegu / v garaži - kako to prepoznati? Na kaj biti pozoren? Kako se naredi test prepustnosti? (vrjetno velja isto / podobno za prikolice)
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
992
113
Celje
Obišči stran
Evo jst se pofočkam v to temo. Že dalj časa je plan, da se nabavi AD.
Ker "služba" je zaenkrat poštimane tako, da rabim le soliden internet, ni pa potrebe da sem doma.

Se pa nekako ne morem odločiti med vanom in recimo polintegrircem. Van bi raje, ker vseeno se lahko parkiraš kje kjer s klasičnim AD ne gre, klasični AD pa raje zaradi prostornosti, ker načeloma če bi ga že imel, bi ga poskusil (vsaj na začetku) več koristiti.

Vem, vprašanje za milijon, pa vseeno: Kam bodo šle cene AD v tem letu?
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Kaj imaš v mislih z zanesljivostjo? Najbolj zna biti problematično zamakanje, zato je potrebno delati teste prepustnosti.
No tole ti iz prve roke povem, da je britje ovc. Na mojem prejšnjem kamperju kupljenem v starosti tretjega leta, je bil zadaj na podnu gnil, serijska napaka Adrije. AD je imel vse teste vodotesnosti, samo noben ni šel merit podna, in še danes tega ne počnejo. Sem komaj uveljavljal garancijo. Napaka je bila, da AD stranica ni imela odkapa, zato je vodo vleklo direkt v sendvič ploščo. Tudi okrasna letev ni imela tesnenja s stranico in je voda veselo tekla mimo.

Če pušča pri oknu ali stranici, boš kaj kmalu videl in ne rabiš nobenga testa. No eni sveto verjamejo v te teste. Tudi na spojih strehe s stranico se hitro pokažejo vidne sledi zamakanja. Če je AD zaprt par dni in ko stopiš not, če zavohaš fajhtnobo, pol nekje pušča.

Vodna pumpa je potrošni material, peč za ogrevanje načeloma dela, najšibkejši člen je pa hladilnik. Stari 15+ let niti ne, novejši so pa bolečina. Če samo crkne elektronika, je še v redu, če je pa spustil plin, je 2 jurja takoj.:bonk:

Če pozimi vode vestno ne spustiš ven, računaj na zamenjavo kakšne pipe.

Se pa nekako ne morem odločiti med vanom in recimo polintegrircem. Van bi raje, ker vseeno se lahko parkiraš kje kjer s klasičnim AD ne gre, klasični AD pa raje zaradi prostornosti, ker načeloma če bi ga že imel, bi ga poskusil (vsaj na začetku) več koristiti.
Van je en velik kompromis. Jaz ga nikoli nebi imel. Samo zato, da lahko parkiraš nekje v centru je meni totalno mimo. Parkiraš na obrobju mesta, parkirišča so frej, ceneje/zastojn in greš s kolesom ali drugim prevozom v mesto. Pa še dolgoprstneži se ne pasejo na obrobju.
AD kupuješ zaradi udobja in ne zaradi tega, da ga parkiraš kot avto. No poznam tudi take, ko jim je to izredno pomembno. Vsak po svoje.

Vem, vprašanje za milijon, pa vseeno: Kam bodo šle cene AD v tem letu?
Definitivno navzgor. Poglej na Avtonet. :bonk:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Palcek

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
992
113
Celje
Obišči stran
Van je en velik kompromis. Jaz ga nikoli nebi imel. Samo zato, da lahko parkiraš nekje v centru je meni totalno mimo. Parkiraš na obrobju mesta, parkirišča so frej, ceneje/zastojn in greš s kolesom ali drugim prevozom v mesto. Pa še dolgoprstneži se ne pasejo na obrobju.
AD kupuješ zaradi udobja in ne zaradi tega, da ga parkiraš kot avto. No poznam tudi take, ko jim je to izredno pomembno. Vsak po svoje.

Hja imam še eno "težavo". Žena zaradi bolezni, na relacije daljše od par 10m, mobilna le z električnim skuterjem. Zato mi je "bližina" lokacije dokaj pomemben faktor.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Hja imam še eno "težavo". Žena zaradi bolezni, na relacije daljše od par 10m, mobilna le z električnim skuterjem. Zato mi je "bližina" lokacije dokaj pomemben faktor.
Potem ti glede na velikost prostora za shranjevanje vseeno priporočam večji AD, bi lahko električni skuter peljal s sabo, kar bo z vanom nemogoče. Saj so kampi tudi v centrih mest ali vsaj v bližini.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
992
113
Celje
Obišči stran
Potem ti glede na velikost prostora za shranjevanje vseeno priporočam večji AD, bi lahko električni skuter peljal s sabo, kar bo z vanom nemogoče. Saj so kampi tudi v centrih mest ali vsaj v bližini.
ima en tak "specialni" skuter, ki je malce večji od letalskega kovčka., ko ga zložiš.



Ne delam reklame, je pa fino, da veš za takšno zadevo, če jo slučajno kdaj rabiš... Nama se obnese res dobro, ker enostavno spakiraš v prtljažnik avta.
 

Priponke

  • atto.jpg
    atto.jpg
    72,6 KB · Ogledi: 77
  • Všeč mi je
Reactions: Car

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Van ima izredno malo prostora za prtljago.
Vsekakor pred nakupom probaj rentat enega in drugega. Tako točno veš, kaj ja in kaj ne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Car

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Ima kdo izkušnje z nakupom AD v tujini? Malo gledam na mobile.de, me mika kupit preko kakšnega našega dilerja, ampak preko kataloga kupit AD mi je kar malo..... Menda ni problema sicer, je celo bolje z ene strani, ker ti ga pregledajo preden ga uvozijo, ampak vseeno ni to poceni stvar.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
4X zase pa še enkrat toliko za kolege.

PS: ne razumem tvojega zapisa. Kaki katalog, pa kak pregled,...? Če ti je 500€ proč vržt za "izlet" v Nemčijo problem se tega ne lotevaj.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Sam zase in prijatle. Kaka agencija lepo te prosim, večina jih nima pojma o avtih, kaj šele avtodomih. Poleg tega, tak kot ga iščeš so trije razmetani po celi D in se prodajo v treh dnevih, ostalo je krš ali pa predrago.
Zdaj si že malo pozen, sezona se začenja.

Par dni nazaj je minilo 4 leta kar sem zadnjega mojega "zaaral" povsem na severu Nemčije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Cene so pa ta hip take, da me mika, da bi svojega peljal na poliranje in počil na Avtonet in udaril eno bolano ceno, recmo 39 jurjev...... Glede na to, kva se prodaja, se lohk najde kak as, ki bi ga celo kupil. To bi bil pa že znesek za katerega si naredim van, ki je v planu. Sam mi nekak ni bit pol leta brez ravno zdaj ko ga najbolj rabim. Še mal grejo cene gor, pa ne bo več za razmišljat. :rolleyes:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla