Vprasanje glede izvoza v Srbijo

keba

Pripravnik
6. sep 2007
102
0
16
BG
Zanima me, kaksen je postopek glede izvoza v neko drugo drzavo.
Konkretno. Moj bratranec bi v Srbiji odprl trgovino, jaz pa bi bil njegov dobavitelj, oz. bi jaz izvozil material v Srbijo.
Jaz bi material najverjetneje dobil od slovenskega dobavitelja ki je uvoznik za Slovenijo. Ce bi mi uspelo, bi vzel tudi direktno od proizvajalca, a glede na to da bi zacel z malo manjsimi kolicinami verjetno ne bo slo.

Kaj moram jaz narediti? Odpreti v Sloveniji S.P. ali bolje D.O.O?
Nimam izkusenj s podjetnistvom a nekje je treba zaceti.
Zato me zanima kako poteka glede davkov, jaz verjetno vzamem robo brez ddv na podjetje in potem ce takoj izvozim, placam v Srbiji davek in carino ali kako?


Hvala za nasvete in pomoc,

Lp
 
Nazadnje urejeno:

keba

Pripravnik
6. sep 2007
102
0
16
BG
confused-1.gif
 

Mantara

Pripravnik
6. avg 2007
355
3
18
Mislim da gre nekako tako:
Rajši odpreš s.p., ker za d.o.o. potrebuješ kapital 7500eur.
Če boš davčni zavezanec boš ti od dobavitelja dobil po netto ceni oz. veleprodanji z rabatom + ddv na to.
Za izvoz pa mu ti prodaš po tvoji ceni brez ddv-ja in on potem plača carino in davek v srbiji.
Lahko si prebereš kaj več na tej povezavi:
http://www.carina.gov.si/si/informacije/podjetja/izvoz/postopek_pri_izvozu_blaga/

To je na grobo in lahko da se motim glede izvoza.

lp
 

keba

Pripravnik
6. sep 2007
102
0
16
BG
Gre za to, da bi bila ta trgovina v Srbiji v bistvu moja, a bi bila pisana na bratranca in on bi v njej delal.

Kako bi jaz potem najceneje naredil ta izvoz? .
Ce sem davcni zavezanec, kaj to pomeni oz. zakaj je dobro biti davcni zavezanec ali zakaj ne?
Se pravi odprem s.p. in dobim robo od dobavitelja brez davka. Potem pa si napisal +ddv na to?
Torej, ali v Sloveniji placam ddv ali ne?
Za izvoz pa potem odbijem ddv ( ga dobim nazaj ce ga placam ali kako?) in potem placam v Srbiji davek in carino (oz. ga kao placa bratranec, ker je firma formalno njegova)?


Hvala za pomoc,

lp
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
Sicer ne vem kaj je bolje, lako pa ti napišem za d.o.o.
Tvoj rojak mora pri uvozu najti špediterja, ki ti bo reševal papirje. Ta špediter pa potrebuje tarifne številke (EAN kode) po katerih bo ugotovil kolikšna je stopnja carine. Konkretno za moje artikle s katerimi se ukvarjam znaša carina 10% ter davek 18%. Seveda to varira kaj boš pač uvažal, to se mora tvoj rojak pozanimati.
Pozoren bodi kaj pišeš na fakturo, če je DDU Beograd ali CPT Beograd potem to pomeni, da pošiljatelj nosi stroške transporta.
Če je na fakturi navedeno od kod artikli prihajajo (npr. Munchen, Ljubljana, Maribor) potem moraš pokazati carini tudi papirje za transport.
Če ti nekomu fakturiraš, ki se nahaja v Beogradu, artikle lahko vseeno cariniš npr. v Nišu.

To je na hitro, če te še kaj zanima kar vprašaj.
 

keba

Pripravnik
6. sep 2007
102
0
16
BG
Mislim, da bi za zacetek meni osebno odgovarjal kar s.p., zaradi manjsega obsega posla.

Glede spedicije me zanima, kako potekajo stvari. Imam sicer v druzini avtoprevoznika oz. soferja, zaposlenega v slovenskem podjetju in tedensko vozi s kamionom robo v Srbijo in obratno. Mi potem to podjetje (oz. druzinski clan- sofer)ureja papirje in fakture ali kako?
Kaj pa ce bi za zacetek kar sam odpeljal robo z malo vecjim kombijem, ali je to sploh mozno in kaksen je postopek?

Glede davcne stopnje in carine pa se mora torej v Srbiji pozanimati bratranec. Hvala za informacijo.

Hvala za trud,

lp
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
Huh, ti ne svetujem, da sam voziš, ker je kar komplicirano in moraš imeti živce, še posebej v tej situaciji, ki se sedaj odvija.

Svetujem ti, da si najdeš solidno špedicijsko službo, ki imajo dobre povezave na Balkanu. Zakaj? Če bi ti zadevo urejal gre približno takole, naložiš kombi, greš do svojega špediterja z večimi izvodi fakture na kateri so točno zavedeni kosi s cenami, faktura mora biti žigosana ter podpisana s strani tvojega podjetja. Špedicijska služba preveri tvoj tovor ter ti naredi plombo na kombi. Moraš vedeti, da zlomljena plomba je kazniva ter ne moreš zapustiti države. Pri špediciji dobiš tudi spremni list, ki spremlja tvoj tovor (CMR obrazec, faktura, dobavnica, itd.). V vsaki državi te pregledajo, kjer dobiš novo plombo, kombi odpirajo ter preverjajo tovor po fakturi. Pri vstopu v Srbijo cariniki kontaktira špedicijsko službo v Srbiji (moraš imeti izbrano), da dajo garancijo za tvoj tovor. Ko je to urejeno, dobiš novo plombo ter se voziš do špedicijske sčužbe recimo v Beogradu, kjer odprejo kombi, preverijo tovor ter vse skladno popišejo. Če je vse v redu dobiš štampiljko špedicije in potem lahko odpelješ tovor do končnega kupca. Špedicijska služba izračuna davek ter carino za katero terja tvojega rojaka, ko on to plača potem gre lahko tovor v prodajo, špedicijska služba pa odvede davek ter carino v državno blagajno. Potem pa začneš formirati cene, kjer poplačaš svoje stroške s carino, prevozom, itd.

Moj nasvet je solidna špedicijska slžba, ki ima zbirnike. Kaj to pomeni? To pomeni, da imajo recimo dnevne relacije za Beograd. Več različni strank sestavi en šleper in to se potem odpelje do špedcije, kjer lahko tvoj rojak odpelje tovor. Je pa to dosti poceni, predvsem pa manj živcev.
 

keba

Pripravnik
6. sep 2007
102
0
16
BG
Hvala za izcrpen odgovor.

Ok, saj za spedicijsko sluzbo imam problem ze tako receno resen, ker imam varianto da vsak teden posiljam dol robo.
Kot sem ze omenil mi je blizu spedicijska sluzba, ki ima par let ze non-stop relacije Slovenija-Srbija-Slovenija.
Nisem pa z voznikom se nic govoril, pa me zanima, ce imas kaksno informacijo koliko priblizno bi stal prevoz do BGD, robe za en malo vecji kombi? Torej oni vse te papirje uredijo, moj rojak samo prevzame dol robo in jo carini in placa davek?
Kaj ves morda za s.p. kako je kaj z davki in temi stvarmi? Zelo me zanima, ce moram jaz dobavitelju placati ddv, ce vzamem robo na firmo in gre roba takoj naprej v tujino. Oz. ali moram davek placati, a ga ob carinjenju dobim nazaj ali kako?
Morda kaksna vprasanja zvenijo neumno, a jaz sem se totalen laik na tem podrocju.



ps: Kje se da se pozanimati o teh zadevah kar se tice s.p.-ja, verjetno na gospodarski zbornici?
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Kar se tiče s.p. boš najbolješ informacije dobil na obrtni zbornici. Najbolje, da se obrneš na tisto, ki ti je najbližja.

lp
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
Danes lahko povprašam "vodjo logistike" kakšna je cena. Vendar mi ne delamo s kombiji, najmanjša pošiljka je zbirnik, se pravi od 4 palete naprej, ker rabimo višino. Če mi napišeš koliko je velik kombi, potem ti lahko kaj več napišem.

Da, plača davek in carino.

Ti normalno plačaš DDV, potem pa ga lahko zahtevaš nazaj od države. Se pa pripravi na obisk inšpekcije, ker ko nekaj zahtevaš od održave, potem postanejo zelo natančni.

Ti bi lahko naredil reexport, vendar dvomim, da bi tvoj dobavitelj prevzel odgovornost DDVja nase.

Obrneš se lahko na GZS.
 

keba

Pripravnik
6. sep 2007
102
0
16
BG
Bil bi vesel ce bos lahko dobil kaksno informacijo glede cene. No, saj mislil sem da bi bilo robe v kolicini enega kombija ali dveh, ni pa nujno da bi se roba vozila s kombijem.

Se mi pa poraja vprasanje, ce jaz placam davek ze v Sloveniji in potem se davek v Srbiji in se carino, ali je tukaj sploh se kaksna racunica....
Se pravi ali je sploh obicajno da bi v mojem primeru zahteval davek nazaj, ko ze omenjas inspekcijo...?
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik keba pravi:
Se pravi ali je sploh obicajno da bi v mojem primeru zahteval davek nazaj, ko ze omenjas inspekcijo...?

Zahteva za povračilo davka je nekaj čisto vsakdanjega, inšpekcija pride in vidi, da je vse čisto.
Pristop, ki me pri tvoji ideji zmoti je odprtje podjetja v Sloveniji. Zakaj ga sploh potrebuješ?

Glede na to, kaj načrtuješ je najlažja pot odprtje podjetja v Srbiji in direkten uvoz robe. Tam si lastnik in še vedno lahko svoje delo opravljaš iz Slovenije ter si namesto plače izplačuješ dobiček, ki v Srbiji ni tako obdavčen kot pri nas. Tvoj pristop se mi zdi smiselen le, če bi to isto robo prodajal tudi v Slo (potem bi se DDV poračunaval in ga morda nebi zahteval nazaj) ali še na katere druge trge. V tvojem primeru pa posredniško podjetje v SLO tvori nepotreben člen, ki prinaša le stroške in dodatno delo (računovodstvo, davki, inšpekcije, poročanje, ...).
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
Dobil informacije. Zbirnik nas pride, cca. 4 palete (350-400€).

Imas pa dober nasvet s strani uporabnika tis, da bi vse operiral iz Srbije. Jaz imam pač tako zadevo, da potrebujemo firmo tudi tukaj v Sloveniji.
 

keba

Pripravnik
6. sep 2007
102
0
16
BG
Tocno. Imas prav!
Nisem niti pomislil na to, oz. da je izvedljivo. Zdaj se moram samo se pozanimati, kako je dol s odprtjem teh "s.p.-jev", oz. naziva dol ne poznam. Verjetno obstaja to tudi dol, ne samo ala d.o.o (?).

Torej, kako pa je z davkom in dajatvami, ce podjetje iz Srbije vzema robo v Sloveniji?
Ali lahko za prevoz vzamem slovensko spedicijsko sluzbo?

Hvala za pomoc,


lp
 

keba

Pripravnik
6. sep 2007
102
0
16
BG
Citat:
Uporabnik Davidoff pravi:
Dobil informacije. Zbirnik nas pride, cca. 4 palete (350-400€).

Imas pa dober nasvet s strani uporabnika tis, da bi vse operiral iz Srbije. Jaz imam pač tako zadevo, da potrebujemo firmo tudi tukaj v Sloveniji.

Super. Hvala ti. Se pravi ene 3 palete bi me prisle okrog 300 eu recimo. Ali ti ta spedicijska sluzba potem ureja tudi papirje in fakture ali kako? Jaz samo v Srbiji carinim in placam davek?

Hvala vama obema, res.
Vsi dobite 5 zvezdic.
 
Nazadnje urejeno:

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
Kar se tiče papirjev. Ti mora potem firma (tam, kjer nabavljaš material oz. karkoli drugega) izstaviti fakturo. Potem pa si najdeš podružnico špediterja v Srbiji, ki dobor sodeluje s Slovenijo (tega je malo morje). In potem je isti postopek kot sem ti že zgorja opisal, samo da se s tem ukvarja tvoj špediter, ti pa potem samo plačaš carino, davek ter mogoče še kakšne dodatne stroške.

Je pa še opcija, da postaneš zastopnik za firmo katere izdelke želiš izvoziti.

Hvala za zvezdice.
smile-1.gif
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik keba pravi:
Tocno. Imas prav!
Nisem niti pomislil na to, oz. da je izvedljivo. Zdaj se moram samo se pozanimati, kako je dol s odprtjem teh "s.p.-jev", oz. naziva dol ne poznam. Verjetno obstaja to tudi dol, ne samo ala d.o.o (?).

Dol je najbolje, da odpreš d.o.o.. Je hitro in poceni.
Drugače pa ti pomagajo tule (http://www.mspbg.co.yu/index.php). Sem z njimi sodeloval na določenih projektih in so uporabni. Prejšnje spletne strani so imeli veliko boljše a na teh vseeno najdeš kontakt, par informacij in tudi zakon...
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Brez zamere ampak za svoj posel bi se moral sam malo potruditi. Kako pa misliš, da boš peljal firmo? Če misliš nadaljevati tako potem je bolje, da se sploh ne lotiš.. Dam sem ti kontakte, kjer v Beogradu to urejajo in zakone... Dvigneš telefon, pokličeš (ne kliči direktorice, punce so zelo prijazne), se predstaviš, sporočiš, kaj načrtuješ in boš v trenutku izvedel ta podatek. Seveda obstaja tudi pogodak.co.yu (srbska različica najdi.si).

A na kratko:
Troškovi za osnivanje DOO su sledeæi:

1. Depozit ................................. min. 250 €
(iznos koji se uplaæuje na privremeni račun kod svoje buduæe poslovne banke a nakon osnivanja preduzeæa i dobijanja PIBa, taj se iznos prebacuje na vaš novootvoreni tekuæi račun preduzeæa i služi za početak poslovanja)

2. Taksa za osnivanje DOO .......... 3.600,00 din
Svrha: Taksa za osnivanje preduzeæa,
Primalac: Agencija za privredne registre
Tekuæi račun: 840-969627-83
Poziv na broj: 95 01

3. Taksa za matični broj .............. 1.460,00 din
Svrha: Administrativna taksa
Primalac: Budžet Republike Srbije
Tekuæi račun: 840-742221843-57
Poziv na broj: ovisi od sedišta poduteæa

4. Overa AKTA O OSNIVANJU .......
1.102,50 din (ovo važi za tarifu u Opštinskom sudu Novi Sad bez ograničenja broja kopija)
903,00 din (ovo važi za tarifu u II Opštinskom sudu u Beogradu)


5. Overa OP Obrasca ......................
97,50 din (ovo važi za tarifu u Opštinskom sudu Novi Sad bez ograničenja broja kopija)
162,50 din (ovo važi za tarifu u II Opštinskom sudu u Beogradu)

- Ovo je isto za tačke 4. i 5.
Svrha: Administrativna taksa
Primalac: Opštinski sud Novi Sad/(II opštinski sud u Beogradu)
Tekuæi račun: 840-379845-52 / 840-9845-81
Poziv na broj: ovisi od sedišta poduteæa

6. Izrada pečata .......................... od 500 do 2.000,00 din (zavisno od tipa pečata)

-------------
Stroški (neupoštevajoč 250€ ustanovitvenega kapitala) tako nanesejo manj kot 200€.
 

mitja

Pripravnik
29. jul 2007
430
0
16
uff fantič si vzel malo preveč neresno vse skupaj.....
ti povem da carina je največja jeba.....država služi bajne dnarce od tega...

sem veliko v carinskem skladišču.....veliko šoferjev jeznih, ne poznajo protokola, čakajo na carinjenje blaga par dni, potem pridejo še kake analize blaga (carina ne verjame poreklu, kvaliteti...itd).....sedaj mi čaka en že teden na parkirišču....poslali blago na anlizo, zato da lahko določijo stopnjo davka....
obrni se na špedicijsko firmo, ki ima nek ugled....prideš ceneje s časom skozi......