Vezava menjalnega/križnega stikala

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Pozdravljeni
V sobi imam eno luč, katero prižigata/ugašata dva stikala. Mislim da se temu reče menjalna stikala. Sedaj sem eno stikalo odstranil (žice ostanejo) in sem želel, da bi imel samo eno stikalo, vendar mi sedaj luč NE deluje.
Očitno ni tako enostavno, da bi samo odstranil stikalo. Zato vas prosim, če mi lahko poveste kaj moram narediti? A je treba pri odstranjenem stikalo žice kako zvezati?
lp
 

TRIROG

Pripravnik
10. jul 2011
76
0
6
Počilo ne bo, bo pa ves čas svetilo
wink-1.gif
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Na tistem menjalnem stikalu, ki hočeš da "ne" deluje, povežeš oba vhodna in izhodni fazni vodnik skupaj.
Na drugem stikalu, na tistem, ki hočeš da "preklapla" pa izklopi eno izmed faz, ki gre na drugo menjalno stikalo (pazi le, da ni to dovod, ker potem luč sploh ne bo svetila, ker si izklopil dovod do stikala. Najenostavneje preveriš, če pri izklopljenem menjalnem stikalu preveriš na kateri žici je napetost. Ponavadi je označeno z P ali puščico.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Citat:
Na tistem menjalnem stikalu, ki hočeš da "ne" deluje, povežeš oba vhodna in izhodni fazni vodnik skupaj.
Na tistem stikalu katerega želim onemogočiti so samo 3 žice??
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Aja, sem spregledal, da bi rad izklapljal na prvem u stikalu..
bonk.gif

tako naredi kot je zgoraj en opisal..izklopi en povezovalni vodnik med stikali...na tistem, ki ga zelis uporablati se naprej...na drugem pa povezi odvodnega na luc in zivega s prvega stikala skupaj, lahko pa tudi vce tri konec koncev.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
No, bom popravil predhodnike. Stikalo, ki naj bi ostalo, pusti kot je. Tu, kjer imaš pa sedaj tri žice, dve poveži med seboj, eno pa pusti. Seveda to delaj ob izklopljeni elektriki!

Počilo ne bo in če je murphy na malici, boš lahko s preostalim stikalom luč prižgal in ugasnil. Če se luč ne bo prižgala, potem murphy ni bil na malici in boš eno od povezanih žic odstranil ter povezal z tisto ki je prej ostala sama. Vse skupaj lepo zaklučiš oz. povežeš z sponkami in dozo pokriješ s pokrovčkom.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Citat:
No, bom popravil predhodnike. Stikalo, ki naj bi ostalo, pusti kot je. Tu, kjer imaš pa sedaj tri žice, dve poveži med seboj, eno pa pusti. Seveda to delaj ob izklopljeni elektriki!
In katero žico naj bi pustil? Imam modro, rjavo in zeleno?
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.865
57
63
Imaš možnost treh kombinacij, in od tega v dveh kombinacijah, ti bo drugo stikalo pravilno delovalo.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Kot sem ti napisal in kot si zvedel spodaj. V dveh kombinacijah bo delalo, v eni kombinaciji ne. Če imaš smolo, boš zadel nedelujočo kombinacijo in v tem primeru poljubni dve žici med seboj zamenjaš.
Glede na barve - uporabljen je trižilni kabel in zadeva in povsem po predpisih, ampak če je izvajalec imel vsaj malo logike, potem rumenozelena ni "glavna", zato poskusi skupaj spojiti ostali dve.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.313
2.410
113
še v SLO - ampak komaj
Če boš v stikalu, ki ga ni več, povezal obe "rumeni" = tema, če boš povezal "eno rumeno" in "rjavo" = luč - in vklop/izklop na preostalem stikalu.

Seveda "rumena", "rjava" - so tvoje 3 žice.

Aja - pa dve stikali si imel.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Hvala. Bom probal.
Kakšna pa je razlika med menjalnim in križnim stikalom? Kaj dela eno in kaj drugo?
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Če rabiš na dveh krajih prižgati ugasniti luč, rabiš dva menjalna stikala. Če to želiš na več koncih, rabiš vmes križno stikalo ozirom po želji več njih. Vedno pa sta vsaj dva menjala stikala. Menjalno ima tri žice, križno štiri. Bom poiskal ali narisal skico, pa ti bo mogoče tudi bolj jasno kako rešiti tvoj problem.
 

nacek

Guru
13. okt 2012
2.822
504
113
Med dvema menjalnima pride križno stikalo
Prižigaš ali ugašaš na treh pozicijah
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Evo na hitro narejena skica. S1 in S4 sta menjalna. Vmes lahko sicer odmisliš S2 in S3, ki sta križna, namenoma risana eden v eni poziciji, drug v drugi. Zdaj lahko študiraš na koliko načinov oziroma kako je tokokrog sklenjen, da luč sveti. Če povzamem samo tvoj primer, le da so pri meni barve druge - če bi namesto S4 spojil ob rdeči žici z leve, ne bo luč nikakor svetila. Če pa spojiš rjavo z desne s katerokoli rdečo z leve, bo luč svetila oz ne glede na položaj stikala S1.
2483496-stikala.jpg
 

Priponke

  • 2483496-stikala.jpg
    2483496-stikala.jpg
    17,8 KB · Ogledi: 17.400
Nazadnje urejeno:

gr69

Guru
15. dec 2009
11.313
2.410
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik Samojed pravi:
Če rabiš na dveh krajih prižgati ugasniti luč, rabiš dva menjalna stikala. Če to želiš na več koncih, rabiš vmes križno stikalo ozirom po želji več njih. Vedno pa sta vsaj dva menjala stikala. Menjalno ima tri žice, križno štiri. Bom poiskal ali narisal skico, pa ti bo mogoče tudi bolj jasno kako rešiti tvoj problem.

Hm - jaz sem pa vedno mislil, da rabiš dve stikali!?
rolleyes-1.gif
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Če rabiš na dveh krajih prižgati ugasniti luč, rabiš dve menjalni stikala. Če to želiš na več koncih, rabiš vmes križno stikalo ozirom po želji več njih. Vedno pa sta vsaj dve menjalni stikali. Menjalno ima tri žice, križno štiri. Bom poiskal ali narisal skico, pa ti bo mogoče tudi bolj jasno kako rešiti tvoj problem.

Bo sedaj bolje?
smile-1.gif