Vezava stikala za luč / nadstrešek ?

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
@ Gargy ,hvala.. Če imašvoljo mi naredi to skico z senzorjem še na naæin kot si mi zgornje..

@Retro & co ,umiri se..Ne bom počel ,v kar nisem prepričan da bom pravilno in varno storil...zato pa sprašujem ljudi ki vedo da mi pojasnijo. Oprosti ,ampak ti nisi med njimi ,verjetno je tvoje znanje samo teoretično ,drugače pa malo težiš ker konkretnih rešitev ne znaš razložiti...

In da razširim.
Na začetku sem zapisal vprašanje kako se PRAVILNO poveže ! Kar pomeni da ni problem povezati ,ampak da bo pravilno.

Ko sem jaz hodil v šolo je bila elektrika v dveh smereh. Elektronika in energetika. In ti povem da me energetika nikoli vživljenju ni zanimala dlje od menjave žarnice.

Skozi nasvete @gargy sem nekako vsaj zase dognal da je priklop najbolj pravilen ,smiselen in ekonomičen z uporabo vmesne doze kamor pripelješ v danem primeru z ene strani stikalo ,z druge pa napajanje in porabnik ,luč.

Hvala ,lp

Hja spoštovani, moje znanje ni samo teoretično ampak je kar mnogokrat oddelano v praksi, lotil sem se teh vezav ničkolikorkrat in do sedaj je bilo vse ok.Sem pa črpal znanje od kolego električarja kateremu sem dostikrat priskočil na pomoč.
Večja dela kot so menjava komplet napeljave po hiši sem prepustil stroki, in to iz čistega mira ker sem hotel biti prepričan v pravilnost izvedbe.
Naredi sam če želiš vendarle imaš NIČ znanja in to me skrbi kakor ti dajejo poduk tudi drugi.Lepo je če narediš sam vendarle vsaj osnovo potrebuješ. Lp
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.847
113
pri taščici
Mercedes ima samo ta problem, da mu je bila rešitev lepo na enostaven način razložena in narisana pa je ni razumel. In za takega je potem res bolje da ne menja niti žarnice. Kaj šele da bi vstavljal stikalo vmes.

Mtl ;se mi lepo v avtu pokadilo iz pod armature po priklopu avtoradija. Vse je bilo ok dokler nisem prižgal luči. Ko pa sem prižgal luči, pa se je začelo kaditi iz pod armature.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Izvoli še skico z senzorjem.
Nekateri senzorji imajo oznale z puščicami, nekateri pa imajo oznake Ls (ali L') ter L. V kolikor senzot omogoča priklop tudi ozemljitvenega vodnika (ponavadi senzorji v kovinskih ohišjih, nujno potegni do njega še ozemljitveni vodnik...



Nekaj nasvetov:
- na dozah ne šparaj, vezmi kakšen Gewiss (60 x 60 ali 80 x 80) z IP54 (ali višjo) oznako
- kable položi v kanale ali plastične cevi (v kolikor je vezava nadometna
- tudi pri sponkah ne šparaja, izogibaj se raznim "čokoladica" varaintam
- izogibaj se uporabi modrega in ru/ze vodnika za stikalni vod, na katerm bo faza (na mojih skicah črno, rjavo, viola)
- pri sponkah naj bo izolacija kabla povsem do sponke, če ima sponka še dodaten zaščitni rob, pa mora bit izolacija pod tem robom - nič bakra ne sme biti prosto dostopnega!
- Če pri snemanju izolacije poškoduješ izolacijo previsoko, skrajšaj kabel in ponovi vajo
- če poškoduješ kabel pri polaganju, ga menjaj. Ne flikat/popravljat z izolirnim trakom
- kable v dozi spelji lepo ne pa kar potisnit noter skupaj s sponkami
- NIKOLI NE PREIKLAPALJAJ POD NAPETOSTJO - izključi varovalko in FID
- pri vklopu varovalke nazaj, naj ne bo nobenega v bližini instalacije
- če ob vklopu ostaneta FID in varovalka not, luč pa zasveti, idi na pir

Če se držiš zgornjih napotkov, bo v končni fazi narejeno pravilno in bistveno bolje, kot če bi dal delat kakšnemu "majstru" ali majstru. Verjemi, iz prve roke. Če ti v kateremkoli trenutku vezavi kaj ni jasno, vseeno raje pokliči majstra...
 
  • Všeč mi je
Reactions: valterz

Focus

Pripravnik
27. okt 2007
867
12
18
Luna
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
Izvoli še skico z senzorjem.
Nekateri senzorji imajo oznale z puščicami, nekateri pa imajo oznake Ls (ali L') ter L. V kolikor senzot omogoča priklop tudi ozemljitvenega vodnika (ponavadi senzorji v kovinskih ohišjih, nujno potegni do njega še ozemljitveni vodnik...



Nekaj nasvetov:
- na dozah ne šparaj, vezmi kakšen Gewiss (60 x 60 ali 80 x 80) z IP54 (ali višjo) oznako
- kable položi v kanale ali plastične cevi (v kolikor je vezava nadometna
- tudi pri sponkah ne šparaja, izogibaj se raznim "čokoladica" varaintam
- izogibaj se uporabi modrega in ru/ze vodnika za stikalni vod, na katerm bo faza (na mojih skicah črno, rjavo, viola)
- pri sponkah naj bo izolacija kabla povsem do sponke, če ima sponka še dodaten zaščitni rob, pa mora bit izolacija pod tem robom - nič bakra ne sme biti prosto dostopnega!
- Če pri snemanju izolacije poškoduješ izolacijo previsoko, skrajšaj kabel in ponovi vajo
- če poškoduješ kabel pri polaganju, ga menjaj. Ne flikat/popravljat z izolirnim trakom
- kable v dozi spelji lepo ne pa kar potisnit noter skupaj s sponkami
- NIKOLI NE PREIKLAPALJAJ POD NAPETOSTJO - izključi varovalko in FID
- pri vklopu varovalke nazaj, naj ne bo nobenega v bližini instalacije
- če ob vklopu ostaneta FID in varovalka not, luč pa zasveti, idi na pir

Če se držiš zgornjih napotkov, bo v končni fazi narejeno pravilno in bistveno bolje, kot če bi dal delat kakšnemu "majstru" ali majstru. Verjemi, iz prve roke. Če ti v kateremkoli trenutku vezavi kaj ni jasno, vseeno raje pokliči majstra...

Dobro ste že rešili sem ravno misli skice gor popat. Se mi včeraj ni več dalo zdaj pa ste že opravili to delo in to z odliko kolikor vidim
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Pa od kod ideja nekaterim da sem totaln butelj ?

Zdaj če bi tu pisal kaj vem ,kaj znam in kaj ne ,bi bili odgovori povsem drugačni.

Tako mi je pa sedaj en človek brez poniževanja lepo iz nule razložil kako in kaj, in mi je sedaj stvar kristalnno jasna.
In to je bilo bistvo teme. kako PRAVILNO povezati !!

Nobena težava ni povezati. Želel sem pa informacijo glede vezave da bo narejeno po nekih normativih. Kar tako po domače pa res ni problem eno žico prekiniti in vmes priklopiti stikalo.

In @Gargy je vsaj zame dojel bistvo mojega vprašanja. In na takšen način bo narejeno tako kot mora biti.

Ja in še eno podrobnost prosim...Pri menjalnem stikalu ,kjer prideta v isto luknjo dve žici. Ali sta na stikalu na istemn priključku dve luknji ali pač v eno luknjo porineš skupaj dve žici ?

In to si štejem v prednost da raje vprašam kot pa da bi kar nekaj po svoje sprčkal . Takrat je pa res velika možnost da kaj za**beš..


In vsi extra pametni ,bojim se za vaša življenja ker ste tako prekleto prepričani vase da nikoli ne povprašate po kakšnih mnenjih...
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63


[/QUOTE]
Dej ti tole enmu narest, resno, ker take sprašuješ, da me kar mrazi.

Do stikala pelješ en kabel, iz stikala ven do luči drugega. V dozi za stikalo skleneš rumenozeleni žici s spojko, in enako modri žici, eno črno na en pol stikala, drugo na drugega.

[/QUOTE]
@Kalbo

E vidiš ti ki si najbolj pameten... Ravno tej opciji sem se želel izogniti.

Da gre po stebru dol do stikal samo en kabel !! Po tvoji opciji bi prišel dol po stebru en kabel in potem iz stikal po stebru nazaj gor drugi kabel. Če imaš ti tako narejeno kar imej..

Jaz bi se vprašal kako imaš ti zvezano vse skupaj ?? Pri meni v hiši niti v eni dozi za stikala ni nobenih sponk in podobnih tvojih rešitev. Sponke so v dozah pod stropom. V doze za stikal gre po en trožilni kabel ,uporabljene so pa večinoma dve žili za vklop izklop. Vse vezave so tako verjetno narejene po načinu ki ga je skiciral @Gargy. Se pravi razvodi v dozi pod stropom.

lp
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Citat:
Uporabnik CLIO15 pravi:
Si že slišal za 5 žilni kabel ???

A res ?? A obstaja.?

Spet je odvisno od razporeda. Konkretno pri meni bo stikalo na povsem drugem koncu kot pa pride napajanje. In je enostavneje napetost peljati direkt proti luči , iz stikala pa dve žici.

Lp
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
Dej ti tole enmu narest, resno, ker take sprašuješ, da me kar mrazi.

Do stikala pelješ en kabel, iz stikala ven do luči drugega. V dozi za stikalo skleneš rumenozeleni žici s spojko, in enako modri žici, eno črno na en pol stikala, drugo na drugega.

[/QUOTE]
@Kalbo

E vidiš ti ki si najbolj pameten... Ravno tej opciji sem se želel izogniti.

Da gre po stebru dol do stikal samo en kabel !! Po tvoji opciji bi prišel dol po stebru en kabel in potem iz stikal po stebru nazaj gor drugi kabel. Če imaš ti tako narejeno kar imej..

Jaz bi se vprašal kako imaš ti zvezano vse skupaj ?? Pri meni v hiši niti v eni dozi za stikala ni nobenih sponk in podobnih tvojih rešitev. Sponke so v dozah pod stropom. V doze za stikal gre po en trožilni kabel ,uporabljene so pa večinoma dve žili za vklop izklop. Vse vezave so tako verjetno narejene po načinu ki ga je skiciral @Gargy. Se pravi razvodi v dozi pod stropom.

lp

[/QUOTE]
Nimaš pojma o čem govoriš, žal. Če sheme ne znaš brat ti pa nisem kriv in bolje da ne pipaš, pa si lahko užaljen do neba in nazaj. Vse moje križne vezave tako na sistem razvodnih doz ali brez pa delajo pa jih ni malo.
Ja pol pa razvod naredi pod stropom. Kot ti paše, pravilno je oboje. Sam pazi da te ne skuri, glede na tvoja vprašanja, pa še vedno mislim, da pusti v miru, štrom ni zate.
 
Nazadnje urejeno:

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
En nasvet pokliči enga električarja da ne bo jutri v Slovenskih novicah ali 24 ur Alter ubil Mercedesa. Pa brez zamere, folk ni normalen v ka se vse spušča pol pa ko se zgodi, tak ko pri uni bogi ženski v domžalah, pa se vsi delajo nevedne. Ne rečem da si neumen, nesposoben, nevem kaj drugega, vendar za voljo dobre volje daj tistih 20 eur človeku naj ti vse skup zveže pa je.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
Citat:
Uporabnik CLIO15 pravi:
Si že slišal za 5 žilni kabel ???

A res ?? A obstaja.?

Spet je odvisno od razporeda. Konkretno pri meni bo stikalo na povsem drugem koncu kot pa pride napajanje. In je enostavneje napetost peljati direkt proti luči , iz stikala pa dve žici.

Lp
Še vprašat ne znaš prav, pol pa jokaš.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
Citat:
Uporabnik CLIO15 pravi:
Si že slišal za 5 žilni kabel ???

A res ?? A obstaja.?

Spet je odvisno od razporeda. Konkretno pri meni bo stikalo na povsem drugem koncu kot pa pride napajanje. In je enostavneje napetost peljati direkt proti luči , iz stikala pa dve žici.

Lp
Še vprašat ne znaš prav, pol pa jokaš.


Ti samo da nekaj pišeš...

Katerega dela vprašanja nisi razumel ?

Lp
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Citat:
Uporabnik baldrick pravi:
En nasvet pokliči enga električarja da ne bo jutri v Slovenskih novicah ali 24 ur Alter ubil Mercedesa. Pa brez zamere, folk ni normalen v ka se vse spušča pol pa ko se zgodi, tak ko pri uni bogi ženski v domžalah, pa se vsi delajo nevedne. Ne rečem da si neumen, nesposoben, nevem kaj drugega, vendar za voljo dobre volje daj tistih 20 eur človeku naj ti vse skup zveže pa je.


Pa kaj to pišeš ?

Si sploh prebral vse ?

A sem morda želel uporabiti kakšne svoje pogruntavščine da bi lahko s tem kogarkoli ogrozil ?
Pokaži mi en stavek kje sem imel kake svoje ideje.

Ali pa sem samo lepo vprašal v izogib nepravilnostim, kako se PRAVILNO zveže ?

Eni pa res ,samo da nekaj bluzite...

Lp
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.395
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
...
- če ob vklopu ostaneta FID in varovalka not, luč pa zasveti, ter po izklopu in vklopu na stikalu še vedno sveti, idi na pir

Fixed
grin1.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Brez zamere, ampak res upam, da ti gre elektrika bolj, kot pa spletna pismenost. Namreč odgovarjal si meni, ki nisem niti z besedo te imel za neumnega, temveč sem le opisal moje mnenje na podlagi tega, kar sem prebral tukaj gor. In to je, da ti najbolj osnovne stvari niso jasne in sem ti želel le dobro. Dostikrat kaj v hecu napišem, ampak pri teh zadevah ni heca, ker se lahko končajo tragično. Isto so ti hoteli tudi drugi, le da so bili morda malo bolj direktni.
Upam, da boš zadevo ustrezno speljal brez trial/error. Vprašaj pa Hanzija, kako to gre tudi na 12v, tam imaš čas, da se rešiš, pri 220V boš pa povedal, če bo šlo kaj narobe. Ali pa tudi ne.

Žal videvam velikokrat, da se folk ne zna ustavit in postavit mejo svoji sposobnosti, potem pa beremo vse živo in se sprašujemo, kako hudiča mu je pa to uspelo. Jaz sem se naučil svoje na svojih izkušnjah, hotel sem ti dobro, ti pač veš kako in kaj. Evo, držim pesti, da ti bo ratalo tako kot je treba.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Brez zamere, ampak res upam, da ti gre elektrika bolj, kot pa spletna pismenost. Namreč odgovarjal si meni, ki nisem niti z besedo te imel za neumnega, temveč sem le opisal moje mnenje na podlagi tega, kar sem prebral tukaj gor. In to je, da ti najbolj osnovne stvari niso jasne in sem ti želel le dobro. Dostikrat kaj v hecu napišem, ampak pri teh zadevah ni heca, ker se lahko končajo tragično. Isto so ti hoteli tudi drugi, le da so bili morda malo bolj direktni.
Upam, da boš zadevo ustrezno speljal brez trial/error. Vprašaj pa Hanzija, kako to gre tudi na 12v, tam imaš čas, da se rešiš, pri 220V boš pa povedal, če bo šlo kaj narobe. Ali pa tudi ne.

Žal videvam velikokrat, da se folk ne zna ustavit in postavit mejo svoji sposobnosti, potem pa beremo vse živo in se sprašujemo, kako hudiča mu je pa to uspelo. Jaz sem se naučil svoje na svojih izkušnjah, hotel sem ti dobro, ti pač veš kako in kaj. Evo, držim pesti, da ti bo ratalo tako kot je treba.


Na splošno ,in ne samo tebi.

A nimaš občutka da je vse skupaj že na meji pretiravanja. ?

Realno spoštujem vsa mnenja. Ampak če nekateri samo pišejo kako me bo ubilo in podobno ,niti malo se pa ne dotakne same teme ,potem pa je res že brezveze.

Nisem se nikoli poglabljal v energetiko (jaki tok) ,kar pa ne pomeni da nimam pojma o šibkem toku..To so lahko dve popolnoma dve veji ,sicer obe električni ,a zelo različni.

In še enkrat . Ni težava zvezati kar tako po domače ,kakor je marsikje navada. Želel in dobil sem navodila o pravilni vezavi ! A je tako težko to razumeti ?

Hvala.lp
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
Citat:
Uporabnik CLIO15 pravi:
Si že slišal za 5 žilni kabel ???

A res ?? A obstaja.?

Spet je odvisno od razporeda. Konkretno pri meni bo stikalo na povsem drugem koncu kot pa pride napajanje. In je enostavneje napetost peljati direkt proti luči , iz stikala pa dve žici.

Lp
Še vprašat ne znaš prav, pol pa jokaš.


Ti samo da nekaj pišeš...

Katerega dela vprašanja nisi razumel ?

Lp
Iz vprašanja sem razumel, da nimaš osnovnih stvari o štromu jasnih. Tvoje kasnejše pisanje to samo potrjuje.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
In kaj je narobe z dovodom direktno v dozo stikala? Povsem običajna zadeva, če pride dovod od spodaj. To me res zanima, če že bluziš.
V osnovnem vprašanju nisi nič rekel od kje gre dovod. In zdaj si že pri menjalnem stikalu. Vidim da ti tud tista shema ni jasna. Če želiš ti napišem točno kako zvezat, če želiš ti pridem tud zvezat za en pir, kable boš pa sam potegnu, sam se boš mogu umirit.
 
Nazadnje urejeno:

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
Citat:
Uporabnik CLIO15 pravi:
Si že slišal za 5 žilni kabel ???

A res ?? A obstaja.?

Spet je odvisno od razporeda. Konkretno pri meni bo stikalo na povsem drugem koncu kot pa pride napajanje. In je enostavneje napetost peljati direkt proti luči , iz stikala pa dve žici.

Lp
Še vprašat ne znaš prav, pol pa jokaš.


Ti samo da nekaj pišeš...

Katerega dela vprašanja nisi razumel ?

Lp
Iz vprašanja sem razumel, da nimaš osnovnih stvari o štromu jasnih. Tvoje kasnejše pisanje to samo potrjuje.

Slabo sklepaš...

Res se pa ne lotim zadeve ,če nisem prej prepričan v pravilnost postopka. In ponavadi je nekaj najbolj razumljivo če začneš od začetka..
lp