Križna in izmenična vezava stikal

Someone123

Zelenc'
12. dec 2018
1
0
1
Imam težavo z delovanjem stikal in če se je že kdo srečal, prosim za nasvet.

V enem prostoru imam vezavo dveh menjalnih in enega križnega stikala, v drugem pa enega križnega in enega menjalnega. V obeh prostorih je več let vse delalo ok, potem se mi je samo od sebe v obeh prostorih, vendar ne istočasno, pokvarila opcija, da bi navzkrižno prižigal in ugašal luč. Se pravi tam kjer so tri stikala vezana, je tako, da ko eno menjalno ugasnem, se na drugih dveh luč več ne prižge, menjava med tema drugima dvema pa dela ok, se pravi med tema dvema lahko menjalno prižigam in ugašam luč. V drugem prostoru pa ko enega ugasnem, se drugi več ne prižge, obratno pa je ok. Imel sem električarja, ki je v prvem prostoru zamenjal križnega, v drugem pa menjalno stikalo in še 10 minut po odhodu električarja je vse delalo. Zdaj pa spet ne dela in okvara je enaka kot prej.
 
5. avg 2011
1.041
185
63
Okolica Ormoža
Imam težavo z delovanjem stikal in če se je že kdo srečal, prosim za nasvet.

V enem prostoru imam vezavo dveh menjalnih in enega križnega stikala, v drugem pa enega križnega in enega menjalnega. V obeh prostorih je več let vse delalo ok, potem se mi je samo od sebe v obeh prostorih, vendar ne istočasno, pokvarila opcija, da bi navzkrižno prižigal in ugašal luč. Se pravi tam kjer so tri stikala vezana, je tako, da ko eno menjalno ugasnem, se na drugih dveh luč več ne prižge, menjava med tema drugima dvema pa dela ok, se pravi med tema dvema lahko menjalno prižigam in ugašam luč. V drugem prostoru pa ko enega ugasnem, se drugi več ne prižge, obratno pa je ok. Imel sem električarja, ki je v prvem prostoru zamenjal križnega, v drugem pa menjalno stikalo in še 10 minut po odhodu električarja je vse delalo. Zdaj pa spet ne dela in okvara je enaka kot prej.
Zagotovo ti je električar napačno vezal. Ker najbrž nisi preizkusil stikal v vseh možnih položajih, nisi mogel ugotoviti napake. Deset minut po odhodu električarja se ne more zgoditi takšna napaka sama od sebe. Pokliči električarja nazaj, da ti odpravi napako. Sam se ne spravljaj tega popravljat, če ne poznaš delovanja. Lahko bi ti narisal shemo, ampak kot pravim, sam raje tega ne počni.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Jaz sem pred dvemi dnevi menjaval po dva križna stikala, sem povezal kot je bilo na starih, pa na enem valjda ni delalo - 15 minut poizkušanja pa je bilo, tako da tak bav-bav tudi ni - je pa res, da moraš delat "na živo" in če si malo neroden hitro dobiš "brco v rit".
 
5. avg 2011
1.041
185
63
Okolica Ormoža
Imam težavo z delovanjem stikal in če se je že kdo srečal, prosim za nasvet.

V enem prostoru imam vezavo dveh menjalnih in enega križnega stikala, v drugem pa enega križnega in enega menjalnega. V obeh prostorih je več let vse delalo ok, potem se mi je samo od sebe v obeh prostorih, vendar ne istočasno, pokvarila opcija, da bi navzkrižno prižigal in ugašal luč. Se pravi tam kjer so tri stikala vezana, je tako, da ko eno menjalno ugasnem, se na drugih dveh luč več ne prižge, menjava med tema drugima dvema pa dela ok, se pravi med tema dvema lahko menjalno prižigam in ugašam luč. V drugem prostoru pa ko enega ugasnem, se drugi več ne prižge, obratno pa je ok. Imel sem električarja, ki je v prvem prostoru zamenjal križnega, v drugem pa menjalno stikalo in še 10 minut po odhodu električarja je vse delalo. Zdaj pa spet ne dela in okvara je enaka kot prej.
Tule imaš shemo vezave treh stikal.
Pri samo dveh stikalih ne rabiš križnega, ampak obe menjalni stikali.
Prej še preveri, če imaš vse spoje dovolj privite. Lahko ti problem dela kakšen slabo privit vijak (v dozi, v grlu žarnice).
 

Priponke

  • Vezava stikal.jpg
    Vezava stikal.jpg
    743,8 KB · Ogledi: 10.981
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.811
199
63
Slovenija
#Janez_Krajnski
te lahko še jaz prosim za pomoč?
imam luč, na katero je vezano wifi stikalo Sonoff basic, hkrati pa bi rad to luč vklopil tudi preko navadnega stikala, po ALI-ALI logiki. Imaš kakšno idejo, kako to narediti?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
#Janez_Krajnski
te lahko še jaz prosim za pomoč?
imam luč, na katero je vezano wifi stikalo Sonoff basic, hkrati pa bi rad to luč vklopil tudi preko navadnega stikala, po ALI-ALI logiki. Imaš kakšno idejo, kako to narediti?
Če ti je res dovolj ALI-ALI, potem vežeš vzporedno obe stikali in je to to.

Izmenično pa ne bi šlo, ker to Sonoff stikalo ni izmenično/križno. Lahko edino vežeš fizično stikalo namesto tistega gumba na samem stikalu in poflashas stikalo s Tasmota fw, ki ti potem omogoča izmenično logiko za "gumb".
 
  • Všeč mi je
Reactions: elth

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.592
57
48
@ xside : vzporedna vezava ni ali-ali.

@ mcn : z Wifi stikalom krmili menjalni rele, namesto navadnega stikala daj menjalno.
To izvedi v dozi, kjer imaš sedaj stikalo, drugače nimaš dovolj žic.

LP
 

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.592
57
48
V tem primeru bi moral izklopiti tam, kjer je vklopil.
Če prideš v sobo in vklopiš luč pri vratih na stikalu, potem tam tudi ugasneš.
Nekako mi je logično, da bi potem želel ugasniti z WiFi.
In obratno.

Ali sem kaj narobe razumel ?

LP
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
V tem primeru bi moral izklopiti tam, kjer je vklopil.
Če prideš v sobo in vklopiš luč pri vratih na stikalu, potem tam tudi ugasneš.
Nekako mi je logično, da bi potem želel ugasniti z WiFi.
In obratno.

Ali sem kaj narobe razumel ?

LP
Ampak točno to je ALI logika :) Al sem kaj spregledal?

Zato sem pa napisal, če res hoče ali-ali...
 

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.592
57
48
Res je, imaš prav.
Sem gledal z očmi uporabnosti, ne zahteve.

Se posipam s pepelom ...

LP
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.811
199
63
Slovenija
hvala obema,
ma res, pozabil sem, da lahko navadno stikalo povežem na sonoff tipko, pa ga potem vklapljam preko wifi ali preko stikala :). Bo zadostovalo.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
hvala obema,
ma res, pozabil sem, da lahko navadno stikalo povežem na sonoff tipko, pa ga potem vklapljam preko wifi ali preko stikala :). Bo zadostovalo.
Tista tipka je v osnovi push-button, tako da bi namesto običajnega stikala moral dal tipko (se ponavadi dobi tudi v enaki obliki kot običajno stikalo).
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.811
199
63
Slovenija
Prehitro odgovarjam in prepočasi razmišljam. XSIDE ima prav, ne morem uporabit stikala, ampak tipko, kar pa pri meni ne pride v poštev (jaz tehnika, žena dizajn ;) V osnovi bi rad vklapljal luč s stikalom (žena) ali preko wifi (jaz). Tasmote ne bi flashal, ker mi obstoječi app zadostuje. Imam pa na voljo menjalno stikalo + prostor za kak rele. Bi šlo kako?