Križna in izmenična vezava stikal

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Imam težavo z delovanjem stikal in če se je že kdo srečal, prosim za nasvet.

V enem prostoru imam vezavo dveh menjalnih in enega križnega stikala, v drugem pa enega križnega in enega menjalnega. V obeh prostorih je več let vse delalo ok, potem se mi je samo od sebe v obeh prostorih, vendar ne istočasno, pokvarila opcija, da bi navzkrižno prižigal in ugašal luč. Se pravi tam kjer so tri stikala vezana, je tako, da ko eno menjalno ugasnem, se na drugih dveh luč več ne prižge, menjava med tema drugima dvema pa dela ok, se pravi med tema dvema lahko menjalno prižigam in ugašam luč. V drugem prostoru pa ko enega ugasnem, se drugi več ne prižge, obratno pa je ok. Imel sem električarja, ki je v prvem prostoru zamenjal križnega, v drugem pa menjalno stikalo in še 10 minut po odhodu električarja je vse delalo. Zdaj pa spet ne dela in okvara je enaka kot prej.

Jaz imam (skoraj) identično situacijo. Sem šel prejšnji teden šraufat stikala, da vidim če ni res kaj švoh zategnjeno, kakšna žica fraj in podobno. Vse je bilo v redu. Ko sem probaval stikala pa so vsa čudežno delala; se pravi prižgal na enem, ugasnil na drugem, spet prižgal na tretjem. V glavnem vse kot treba (pa nisem zares nič naredil). Zašraufam stikala nazaj in se malo igramo s prižiganjem in ugašanjem in po par poskusih sem bil spet na starem, torej identična situacija tvoji (no, pri nas je so v obeh štukih trojice oz. četverke). Edini logičen zaključek mi je bil, da so stikala zmatrana in ne preklapljajo več kot je treba. Ko se jih dregne delajo kot treba, potem pa ne več, pziroma samo v dvojicah, ki pa seveda niso vedno enake.
Torej je edina rešitev menjava stikal? Najbrž. Čeprav so originalna stara ne veliko več kot deset let. To se mi zdi malo malo za menjavo.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.317
950
113
Obujam malo staro temo... Vprašanje za štromarje:
- 2x izmenično stikalo eden od teh dveh bi bil dimmer... Bi to kakorkoli šlo?