V petek stavkajo otroci - za podnebje gre

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
Pismo, še kostanjev si nebom smel več pečt zunaj na vrtu, ker je to tako nevarno. V istem hipu, pa nad menoj trenira že 24 vzlet in pristanek Boeing švicarske letalske družbe. Norci smo postal, res.
 
Nazadnje urejeno:

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
Pravzaprav se reciklaža z energetskega, ekonomskega in tudi ekološkega vidika večinoma ne splača - izjema so kovine in steklo. Tako da zmagali bomo, ko bomo končno začeli zažigati.

Res se ne splača iz ekonomskega vidika, ampak iz ekološkega vidika pa SE splača plastiko zamlet in jo ponovno porabit. Za proizvodnjo plastike je glavna surovina nafta. Te vemo da ni na pretek, gre pa jo velik delež samo za plastiko. Kurjenje plastike, pa proizvaja veliko strupenih plinov. Kar spet ni OK. Torej, čeravno ekonomika malo trpi, je rešitev samo reciklaža plastike.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.954
3.249
113
64692235_aimg_5553_fp-xl.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: endvatri

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
Ah dajte no, za okolje se gre. erikson je tako rekel. Še link ma nekje, sam zdaj ne more linkat ker dela.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Res se ne splača iz ekonomskega vidika, ampak iz ekološkega vidika pa SE splača plastiko zamlet in jo ponovno porabit. Za proizvodnjo plastike je glavna surovina nafta. Te vemo da ni na pretek, gre pa jo velik delež samo za plastiko. Kurjenje plastike, pa proizvaja veliko strupenih plinov. Kar spet ni OK. Torej, čeravno ekonomika malo trpi, je rešitev samo reciklaža plastike.
Za reciklažo plastike porabiš več fosilnih goriv (v obliki energije) kot za proizvodnjo nove. Poleg tega je reciklirana plastika slabe kvalitete in zelo pogojno uporabna. Ne velja pa to za vse vrste plastike.
Sežig je pa treba opravljti v sežigalnicah s state of the art filtri. Prav tako je treba odpadke pred sežigom preparirati, tako da stvar ni poceni, dobiš pa pri sežigu odpadkov toplotno energijo, ki jo potem prodaš in se s tem cena zniža.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Peter Klepec
13. jul 2011
2.677
625
113
Naj bi bilo "pet pred dvanajsto"
O teh pet pred dvanajsto za okolje nam tumbajo že najmanj 30 let.
Ne pravim, da se v življenju ni treba obnašati odgovorno - tudi do okolja, pretiravati pa vseeno ni treba.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
Za reciklažo plastike porabiš več fosilnih goriv (v obliki energije) kot za proizvodnjo nove. Poleg tega je reciklirana plastika slabe kvalitete in zelo pogojno uporabna. Ne velja pa to za vse vrste plastike.
Sežig je pa treba opravljti v sežigalnicah s state of the art filtri. Prav tako je treba odpadke pred sežigom preparirati, tako da stvar ni poceni, dobiš pa pri sežigu odpadkov toplotno energijo, ki jo potem prodaš in se s tem cena zniža.

Google mi pravi da se pri reciklaži porabi 88% manj energije, kot pri proizvodnji nove. Mogoče imaš ti druge podatke, ampak jaz ti nebi verjel. Je pa res da se vsi tipi plastike ne reciklirajo. Tako da deloma tvoja trditev o sežigo še vedno drži. Lahko bi jih tudi sežigali, večino pa še vedno reciklirali.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
kaj pa to, da razviti svet vozi odpadke v nerazviti in ga tam kipajo v morje ali v naravo?

tale ladja ki je zdej potonila, iz FR v Afriko. Cela ladja strupenih odpadkov.

A ni logicno, ce jih kipajo v morje, da to prej ali slej pride okoli nazaj?

mi se kle trudimo biti eko in nas silijo in tezijo, medtem ko nerazviti svet mirno svinja in jih boli john za locevanje. pa nazalost so tud kaksne usa vmes, pa azija, indija,...

to kar mi proizvedemo je malenkost proti enemu kitajskemu mestu z vec 10mio prebivalci, kjer sploh ni mozno tezit z locevanjem.

EU bo verjetno res postala cist otocek v svinjskem svetu, saj se vsem okoli jebe za to. Sicer tud kraji juzno od nas ne slovijo ravno po cistoci.

glede danasnjih demonstracij. nej se mulci zabavajo, ce se pa zraven namen malo v glavo odtisne, pa tud ni nic narobe.
 

Trupl0

Pripravnik
21. sep 2007
211
16
18
Gottschee
je eden na siolnet napisal dobro v komentar in sicer naj nekdo slika stanje po protestu...koliko bodo ti aktivisti pustili nesnagE za seboj.
Obenem zahtevati zaprtje TEŠ itd in premogovnika? Komaj postavili in sedaj zapreti? Kaj pa službe v Velenju? 1235 trenutno zaposlenih po podatkih: http://www.rlv.si/si/dejavnosti/10

zakaj niso organizirani protesti popoldan ali pa med vikendom? Ker ne bi bilo nobenega...
Koliko staršev pripelje svojega otroka v vrtec ali šolo...koliko ene robe naročate preko aliexpresov in podobnih? Je treba pred pragom pomest pa it nato dalje.
mah nima smisla...floskule....hkrati pa v indiji živijo med smetnjaki...

Recimo vrečke v trgovini. Zakaj ne naredijo, da v primeru svoje vrečke imaš 10 centov popusta na nakup? Kot pa da računajo tisto bogo plastiko...

nima smisla
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
kaj pa to, da razviti svet vozi odpadke v nerazviti in ga tam kipajo v morje ali v naravo?

tale ladja ki je zdej potonila, iz FR v Afriko. Cela ladja strupenih odpadkov.

A ni logicno, ce jih kipajo v morje, da to prej ali slej pride okoli nazaj?

mi se kle trudimo biti eko in nas silijo in tezijo, medtem ko nerazviti svet mirno svinja in jih boli john za locevanje. pa nazalost so tud kaksne usa vmes, pa azija, indija,...

to kar mi proizvedemo je malenkost proti enemu kitajskemu mestu z vec 10mio prebivalci, kjer sploh ni mozno tezit z locevanjem.

EU bo verjetno res postala cist otocek v svinjskem svetu, saj se vsem okoli jebe za to. Sicer tud kraji juzno od nas ne slovijo ravno po cistoci.

glede danasnjih demonstracij. nej se mulci zabavajo, ce se pa zraven namen malo v glavo odtisne, pa tud ni nic narobe.
Veš kje in kako so bile pridobljene surovine, iz katere je narejena elektronika in tehnika, ki jo uporabljaš? Veš v kakšnih razmerah je bila pridobljena ruda in kdo jo je kopal? Veš kje in kako je bil pridelan bombaž za oblačila ki jih nosiš, kako in kje je tkano in barvano blago in kdo je obleke sešil? Veš čigava umazana industrija se seli v tretji svet? Veš kje in kako se pridobiva palmino olje in ostale surovine za našo prehrano? Veš kje in kako redijo živali za meso in kje in kako vzgajajo rastline za njihovo krmo?
Nerazviti svet je umazan najprej in predvsem zaradi nas razvitih, ki jih izkoriščamo in zlorabljamo.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.163
3.090
113
Sem se odločil, da skoraj nič več ne kupim iz pocenskega vira. Saj vem pacek sem, ker jih bom zayebal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: muho

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
Veš kje in kako so bile pridobljene surovine, iz katere je narejena elektronika in tehnika, ki jo uporabljaš? Veš v kakšnih razmerah je bila pridobljena ruda in kdo jo je kopal? Veš kje in kako je bil pridelan bombaž za oblačila ki jih nosiš, kako in kje je tkano in barvano blago in kdo je obleke sešil? Veš čigava umazana industrija se seli v tretji svet? Veš kje in kako se pridobiva palmino olje in ostale surovine za našo prehrano? Veš kje in kako redijo živali za meso in kje in kako vzgajajo rastline za njihovo krmo?
Nerazviti svet je umazan najprej in predvsem zaradi nas razvitih, ki jih izkoriščamo in zlorabljamo.

ja vem vse. in kdo je kriv za to? jest ali pohlepni kapitalisti, ki samo iscejo cenejso proizvodnjo?

zarad mene naj bodo stvari drazje, ce takp mora biti.

hocem povedat, da.nam nic dost ne pomaga ce 30% sortira ostali pa ne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: muho

muho

Majstr
6. feb 2019
858
335
63
Veš kje in kako so bile pridobljene surovine, iz katere je narejena elektronika in tehnika, ki jo uporabljaš? Veš v kakšnih razmerah je bila pridobljena ruda in kdo jo je kopal? Veš kje in kako je bil pridelan bombaž za oblačila ki jih nosiš, kako in kje je tkano in barvano blago in kdo je obleke sešil? Veš čigava umazana industrija se seli v tretji svet? Veš kje in kako se pridobiva palmino olje in ostale surovine za našo prehrano? Veš kje in kako redijo živali za meso in kje in kako vzgajajo rastline za njihovo krmo?
Nerazviti svet je umazan najprej in predvsem zaradi nas razvitih, ki jih izkoriščamo in zlorabljamo.
:bonk::bonk::bonk::bonk:a zdej smo pa še zato krivi :obesise: še krivde belcev ne folgam, pa že druga krivda na hrbtu :jok:
 
  • Všeč mi je
Reactions: piagolo in sad

muho

Majstr
6. feb 2019
858
335
63
Google mi pravi da se pri reciklaži porabi 88% manj energije, kot pri proizvodnji nove. Mogoče imaš ti druge podatke, ampak jaz ti nebi verjel. Je pa res da se vsi tipi plastike ne reciklirajo. Tako da deloma tvoja trditev o sežigo še vedno drži. Lahko bi jih tudi sežigali, večino pa še vedno reciklirali.
O reciklaži plastike vem samo to, da za živilske potrebe se reciklirana ne sme uporabljati