Slovenski ptiči in človeška ribica

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
6
48
Murska Sobota
Ko misliš, da si že vse "videl". Pri nas imamo neumne ptiče, ki bi se zaletavali v veternice...

Sedaj pa berem, da bi solarni paneli motili človeško ribico...

Kakšen je vpliv sončne elektrarne na okolje?

Kot očitno glede mnogih stvareh v občini Divača, si tudi tukaj mnenja niso enotna. "Prehajamo na zeleno energijo, ampak ne smemo se prepričevati, da ni fosilnih goriv. Solarni paneli so iz fosilnih goriv, po večini iz plastike, noter pa najdemo še težke kovine, kot so kadijev telurid, silicij, kadmij, iridij ... V mejnih količinah so nevarne za človeka in okolico," pojasnjuje Ilišinova. Dodaja, da gre tudi za to, da bi bila sončna elektrarna na kraških prepustnih tleh, kajti v slednjih najdemo človeško ribico, ki je naravni akumulator oziroma nabiralec težkih kovin. Ilišinova je opozorila investitorja, naj postavi konstrukcijo predvsem zaradi sunkov vetra. Ti lahko namreč znatno poškodujejo solarne panele, kar lahko privede do iztekanja težkih kovin v kraška tla. Te težke kovine bi človeška ribica vlekla nase in to bi pomenilo konec njenega razmnoževanja. "Ne trdim, da se to zagotovo lahko zgodi, vendar možnost obstaja." Okoljski vpliv torej je. Poleg naštetega Ilišinova opozarja še na dejstvo, da pod solarnimi paneli nič ne raste, če pa že raste trava, ni zelene barve. Prav tako se nad solarnimi paneli ustvarja območje segretega ozračja, ki lahko v večjih količinah spremeni mikroklimo določenega področja.

Res posebna dežela, podnebje, živali, rastline, hepani.

Ne vem, če je kje še tako pestro.

Poleg naštetega Ilišinova opozarja še na dejstvo, da pod solarnimi paneli nič ne raste, če pa že raste trava, ni zelene barve. Prav tako se nad solarnimi paneli ustvarja območje segretega ozračja, ki lahko v večjih količinah spremeni mikroklimo določenega področja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
Torej se ze avtomatsko predpostavlja, da se bo polomljene panele metalo kar povprek po državi, da bojo škodili človeski ribici?
Tudi me zanima, kako naj bi izgledalo iztekanje težkih kovin iz panela, glede na to, gre v osnovi za steklo, aluminij in izjemno tanko plast silicija.

V končni fazi se lahko sedaj tudi jaz razglasim za okoljevarstvenika in strokovno ugotovim, da bi padec kometa na zemljo škodil človeški ribici. Pač po enakem teoretičnem principu, lahko se zgodi. V končni fazi lahko tudi dihanje škodi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
6
48
Murska Sobota
Torej se ze avtomatsko predpostavlja, da se bo polomljene panele metalo kar povprek po državi, da bojo škodili človeski ribici?
Tudi me zanima, kako naj bi izgledalo iztekanje težkih kovin iz panela, glede na to, gre v osnovi za steklo, aluminij in izjemno tanko plast silicija.

V končni fazi se lahko sedaj tudi jaz razglasim za okoljevarstvenika in strokovno ugotovim, da bi padec kometa na zemljo škodil človeški ribici. Pač po enakem teoretičnem principu, lahko se zgodi. V končni fazi lahko tudi dihanje škodi.
Ribica preživela obe vojni in še kaj, zdaj pa jo bodo paneli odnesli :)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Še en kandidatka za 1x6A priklop stanovanj/hiše. Če rabi več elektrike bo na fitnes bicikel montirala dinamo/alternator. Če slučajno ne bo to vplivalo na kakšnega soseda (v bloku)
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa