Kavcija za embalažo pijač

KAVCIJA ZA EMBALAŽO PIJAČ?

  • ZA

    Glasovi: 62 62,6%
  • PROTI

    Glasovi: 24 24,2%
  • SAMO ZA PLASTIKO

    Glasovi: 7 7,1%
  • SAMO ZA PLOČEVINKE

    Glasovi: 0 0,0%
  • VSEENO MI JE

    Glasovi: 4 4,0%
  • NE ME GNJAVIT

    Glasovi: 2 2,0%

  • Skupaj glasov
    99

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
Najbolje da takoj neseš zamenjat za dobropis... in to za trgovino v kateri te mogoče nikoli več ne bodo videli.

Jaz sem bil pred 14-dnevi prvič po dveh letih na Hrvaškem, v Lidlu sem kupil pijačo in jo spil na parkirišču, ko sem nesel embalažo nazaj sem dobil dobropis za Lidl .... ki ga sam lahko unovčim verjetno spet nekje 2025 ali še pozneje - ali pa sem tisti ki reče znancem "ej, imam dobropis za hrvaški Lidl, a greste vi kej na morje?" ... pa da me gledajo kot bedaka.

ja, še to... dobropis. pa v mapici mora biti v avtu, da bo 1. maja drugo leto svež, ko bom spet na hrvaškem.

al pa če mal poberem okol pri kolegih, pa mogoče naberem za eno sirovo štručko!
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.630
989
113
Že tako je pijača v IT cenejša in brez kavcije. Če to uvedemo, bomo še manj konkurenčni in bo še več ljudi šlo po nakupih v tujino ter pustilo DDV tam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajn in BuDi

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Ne boš verjel, ampak v marsikateri afriški državi so plastične vrečke prepovedane.
1686730417140.png
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
opažam, da alter skoraj z ustavno večino podpira tole kavcijsko neumnost...
se ni za čudit, zakaj imamo tolk regulacije in cel kup predpisov, z ravnimi kumarami in plastičnimi slamicami na čelu - ker ste vi tako želeli

ni vlada, leva desna, komunistična janšistična kriva, vi ste krivi :(
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.330
3.427
113
Že tako je pijača v IT cenejša in brez kavcije. Če to uvedemo, bomo še manj konkurenčni in bo še več ljudi šlo po nakupih v tujino ter pustilo DDV tam.
No iz Maribora se ne bom ravno po pivo vozil v Italijo.

Bom pa jutri 2 kišti Avguštinrja pripeljal z Bavarske.
Ker stane gajba 17,49€ kavcija pa je 3,80 € za steklenice.
Ob priložnosti pa gredo prazne nazaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.932
2.410
113
Lublana
Obišči stran
Še moje mišlenje. Jaz podpiram uvedbo kavcije ampak izključno na način, da so vse embalaže povratne. Steklo ali kvalitetnejše in obsotojne plastenke. S tem, da je pijača v povratnih embalažah občutno cenejša, kot v nepovratnih. Hkrati bi morali močno zmanjšati proizvodnjo in prodajo v nepovratnih embalažah. Tak sistem bi morda dosegel pravi namen, kar je manj smeti in onesnaževanja. Vse ostalo je v bistvu samo trik za ustvarjanje dodatnega dobička. Onesnaževanje pa ne bo nič manjše. Sicer pa vemo, da to ni cilj. Edini cij je večja potrošnja in večji dobički. Z povratno embalažo pa bi močno padla prodaja.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.411
5.395
113
Na YouTube imaš dokumentarec DW, kako se Coca Cola trudi in lobira v Bruslju, da embalaža ne bi bila povratna in da naj se z zbiranjem embalaže ukvarjajo države na stroške proračunov, ne pa proizvajalci.
 

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.932
2.410
113
Lublana
Obišči stran
Na YouTube imaš dokumentarec DW, kako se Coca Cola trudi in lobira v Bruslju, da embalaža ne bi bila povratna in da naj se z zbiranjem embalaže ukvarjajo države na stroške proračunov, ne pa proizvajalci.

Pa verjetno Coca-cola ni edina. Je pa nekaj zanimivo, pred leti sem delal v Coca-coli. Nekje med leti 1998 -2000 so se pri Coca coli odločili v Sloveniji uvesti povratne plastenke, kot so jih že uvedli v Nemčiji in drugod. Ampak smiselno bi bilo, če bi država z vzvodi pritisnila na vse proizvajalce in trgovce, da bi vsi uvedli povratno embalažo, sicer nisi konkurenčen. Baje se je takrat zelo resno govorilo, da se bo to storilo. Pri Coca coli smo že dobili ogromno novih stojal in prirejenih hladilnikov za povratno embalažo... Povratne plastenke so namreč mnogo debelejše.. V glavnem so se kar vrgli v strošek in dobro pripravili, ker so bili prepričani, da se bo to resno upeljalo in so hoteli biti prvi, saj bi tako močno prehiteli vso konkurenco. Ampak so domači proizvajalci in trgovci, dva glavna sta bila Union in Mercator, z lobiranjem to preprečili. Enostavno si niso želeli s tem delati stroškov... V glavnem takrat mi je bilo prvič zelo kristalno jasno, da nikomur ampak res čisto nikomur ni do zmanjševanja izpustov, smeti, onesnaževanja...Edino bistvo so izključno večji dobički in nizki stroški. Zato me nihče več ne prepriča, da kdorkoli kaj dela, proizvaja, uvaja ali določa za zmanjševanje odpadkov in izpustov. Vse to je samo dober in priročen marketing za idiote, ki nasedajo.
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.706
139
63
Reciklaza je seveda drazja od izdelave novega izdelka.
Dodatno, plastika ni plastika ampak je mesanica vec plastik. Vecina izdelkov prenese la majhen odstotek reciklirane plastike, da ohrani kakovost.
Zato reciklaza naceloma clovestvu ni v interesu. Morda samo planetu. Morda zato, ker vecina reciklaze povzroci vec smeti kot izdelava novega predmeta. Zvbiranje, sortiranje, pranje, predelava. To vse trosi energijo in resurse.
Edina eko friendly zadeva je veckratna uporaba izdelka. Recimo plastenko pijace ponovno uporabis za naslednji vikend v hribih.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.330
3.427
113
Še moje mišlenje. Jaz podpiram uvedbo kavcije ampak izključno na način, da so vse embalaže povratne. Steklo ali kvalitetnejše in obsotojne plastenke. S tem, da je pijača v povratnih embalažah občutno cenejša, kot v nepovratnih. Hkrati bi morali močno zmanjšati proizvodnjo in prodajo v nepovratnih embalažah. Tak sistem bi morda dosegel pravi namen, kar je manj smeti in onesnaževanja. Vse ostalo je v bistvu samo trik za ustvarjanje dodatnega dobička. Onesnaževanje pa ne bo nič manjše. Sicer pa vemo, da to ni cilj. Edini cij je večja potrošnja in večji dobički. Z povratno embalažo pa bi močno padla prodaja.
Saj zato pa more biti kavcija na povratno embalažo za večkratno uporabo simbolna, recimo 5 centov na steklenico, embalaža za enkratno uporabo pa kavcija 25 do 30 centov.
Poleg tega more biti omogočeno, da recimo plastenko od Hoferjeve vode lahko vrneš tudi v Mercatorju ali Lidlu ter obratno, ker to je največje sranje v Nemčiji, da ne moreš plastenko od neke lokalne pijače vrniti na drugi strani države.

Pa recimo, da za začetek, da država nižji DDV na pijačo ki je v povratni embalaži, da se narod navadi nazaj na uporabo embalaže za večkratno uporabo.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Saj zato pa more biti kavcija na povratno embalažo za večkratno uporabo simbolna, recimo 5 centov na steklenico, embalaža za enkratno uporabo pa kavcija 25 do 30 centov.
Poleg tega more biti omogočeno, da recimo plastenko od Hoferjeve vode lahko vrneš tudi v Mercatorju ali Lidlu ter obratno, ker to je največje sranje v Nemčiji, da ne moreš plastenko od neke lokalne pijače vrniti na drugi strani države.

Pa recimo, da za začetek, da država nižji DDV na pijačo ki je v povratni embalaži, da se narod navadi nazaj na uporabo embalaže za večkratno uporabo.
Se sicer strinjam, ampak če bo kavcija za povratno nižja, jo bo folk odmetaval naokoli. Taki pač smo.
Pa glavna "proizvodnja" plastičnih odpadkov so že omenjene "tri šnite klobase" v plastični embalaži.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
Se sicer strinjam, ampak če bo kavcija za povratno nižja, jo bo folk odmetaval naokoli. Taki pač smo.
Pa glavna "proizvodnja" plastičnih odpadkov so že omenjene "tri šnite klobase" v plastični embalaži.

pa od kje ti to? kdo odmetava naokoli te plastenke?

kok je na hrvaskem? pol kune, kok je to evrov? 7 centov. pa folk pobira.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen