Tok, tok! Kdo je? Recesija

Schime

Guru
22. nov 2008
1.828
641
113
"Pogoj" za drva je dovolj velik zalogovnik tople vode. Da kuriš na polno in greješ zalogovnik. Drugače mečes toploto čez raufnk. Seveda izolacija, itd tudi pomaga.
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
... z drvami je delo. Treba jih je naročit, bog ne daj da moraš še sam razsekati, treba jih je nekaj zložiti, potem v kontra smeri zopet tovoriti nazaj do peči, treba je gor nalagati ter konec koncev tudi pepel čistit in odnašat. ...

To je bilo tako tam enkrat v pradavnini. Danes ti drva pripeljejo pripravljena za uporabo. Če si malo razmišljal ob gradnji ali obnovi hiše jih imaš shranjene nekje blizu peči. Če je hiša vsaj približno dobro izolirana in imaš primerno dimenzioniran sistem z vplinjevalnim kotlom v najhujšem mrazu zakuriš enkrat na dan sicer pa enkrat na dva ali več dni. Vse skupaj ti vzame 15 minut max, če si res počasen. Pepel čistiš redko, ker je izgorevanje temeljito. Skratka, s peko na žaru na oglje imaš več dela kot pa s kurjenjem peči.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.939
5.472
113
Se še spomnim, ko so nam v blok v Šiški v LJ iz leta 61 pripeljal toplovod iz toplarne, pozim se je dan naredu. Prej je imela vsaka od dveh sob svoj kamin na drva, premog, stare palete, stare železniške tramove, kuril se je tist kar se je dobil. Lohk si predstavljate, kako je zgledala povprečna ulica v višku kurilne sezone. Pomoje si tisti rojeni po letu 90 težko predstavljajo sceno, ko je bil v vsaki sobi kamin kurjen na premog (naš blok v 4 štuke je mel 32 kurišč). Zunaj se ni dal dihat. Tko da ne bo fajn dan, ko bodo ljudje spet zalaufal ta stara kurišča. V Nemčiji so zelo bliz tega.
Joj kolk sem vesel da sva bla "daljna soseda" in da si očitno hodu na drugo OŠ.... :fredi:

Tolk bitk k smo jih mel po tistih rovih med bloki preden so not cevi dal in jih zasul.....tvoji tamali v lajfu niso dal čez.....

Spomnim se da si imel pozimi na slab dan v 90s lahko žveplen okus v ustih....sam vsaj pri nas nismo več kuril v sobi (nevarnost zastrupitve)...mel smo neko oljno/električno termo peč v dnevni pa elektro radiatorje po sobah

Še nekaj časa nam je blo žal da smo te peči zmetali na kosovca.....bi prav prišla mini kmečka peč na weekendu.....

Če jo daš zdaj delat je takoj 4-5keur....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.387
5.898
113
pri taščici
Ne
Zato ker imas v talnem vec vode s 30C kot v radiatorju s 40-50C.
Energije porabis v obeh primerih enako.
Talno ima samo to prednost, da greje pri tleh enakomerno (toplota se sama dviguje) . Ponavadi te v noge tudi najprej zebe. Zato imas lahko pri talnem gretju lahko za kako C nizjo temperaturo v hisi ob enakem udobju.
TC imajo pa problem, da morajo za proizvodnjo višje temperature vode vloziti vec energije. S tem jim pa izkoristek pada
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.609
8.933
113
To pa res. Mal si mel tipkarskega škratka pa sem te narobe zastopil. ;)

Jest bi dal 2500, pa mi zmanjka par cm prekucne višine, hebiga. Če bi mel pa pogoje za nizko temperaturno TČ, bi bila pa precej bližje po točkah temu, kar se bom šel zdaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.387
5.898
113
pri taščici
Naredis luknjo v poden pod eno nogo.
Jaz ne morem zmontirat odzracevalnega loncka na vrhu.
Sem dal samo koleno,cev do roba zalogovnika pa na koncu ventil.
Zalogovnik sno takrat naredil iz plinske cisterne
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.609
8.933
113
Bo 2000 zadost. Ne bom štemal tlaka in prebijal hidroizolacije zarad 10 obiskov kurilnice več na sezono. Ker pr naš bajt štemat je vsakič projekt, je tastar podstavk za peč s tako marko zabetoniru, da sm mogu it po tanajjačo štemarco v Bauhaus, da smo to beštjo narazen dobil. A veš uno, k se ti iskre izpod špice zakrešejo, pol veš, da si ga nafupm. Še 45 J smo jest, stari pa tamal izmenično gonil dve uri. Baje je tlak v pritličju z isto marko zabetoniran, tko da še dobr, da mi ni kej tazga na um pršlo, da na konc kupljen zalogovnik not ne bi šel..
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.819
113
A ima kdo težave z sosedi zaradi toplotne črpalke?
Ene spuščajo čudne frekvence od katerih se sosedom meša?
A obstaja kak sistem toplotne črpalke, ki bi jo lahko v stanovanje v bloku namontiral?
Običajno je problem v ležaju ventilatorja, ki ga je potrebno zamenjat (npr. LG.jev monoblok ima šrot od ležajen noter..in da moraš to poslušat 24 h/dnevno...ma da se ti zmeša).
Nekatere pa so glasne že same po sebi (kompresor).
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.168
2.265
113
Nekaj glede hrupa lahko verjetno rešiš s tistimi ultra dragimi ohišji, kao dušilci zvoka. A ve kdo kaj o tem?
 

nUUb

Fizikalc
2. jul 2013
771
34
28
"Pogoj" za drva je dovolj velik zalogovnik tople vode. Da kuriš na polno in greješ zalogovnik. Drugače mečes toploto čez raufnk. Seveda izolacija, itd tudi pomaga.
Pri srati mami še kurijo na drva ampak ni zalogovnika. Je tudi še starejša peš, brez neke hude regulacije. Na koga se bi splačalo obnat da bi se dogradil zalogovnik za hišo. Je to možno da sami naredimo?
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Ka peč je zir ene 30 let stara ...ja zalogovnik pa kakšna crpalka pa peč cevi ...al kako si ti tole predstavljaš ?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.387
5.898
113
pri taščici
Posodobitev kurilnice z zalogovnikom z obstojeco pecjo je hitro 5 jurjev, z novo pecjo pa 10(- subvencija, ki sedaj znasa ne vem koliko natancno)