Tok, tok! Kdo je? Recesija

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Kako vi vidite celotno zadevo in ali boste kaj ukrepali ter kako, da vas ne bo preveč stolklo na osebnih financah?

Pospešeno bom denar zapravljal, čim prej si bom kupil kar sem načrtoval zadnja leta ter investiral v posel (zaloge) ter privat. Seveda po pameti. Če denarja nimaš ti ga inflacije ne more požret in težave več nimaš. Nov denar pa bomo že zaslužili, to me ne skrbi. Ti verjetno kot zagovornik vrednostnih papirjev slednjih trenutno ne boš kupoval če pričakuješ pogrom?
 
  • Všeč mi je
Reactions: sixpower

Generik

Guru
14. maj 2011
3.858
1.250
113
Pospešeno bom denar zapravljal, čim prej si bom kupil kar sem načrtoval zadnja leta ter investiral v posel (zaloge) ter privat. Seveda po pameti. Če denarja nimaš ti ga inflacije ne more požret in težave več nimaš. Nov denar pa bomo že zaslužili, to me ne skrbi. Ti verjetno kot zagovornik vrednostnih papirjev slednjih trenutno ne boš kupoval če pričakuješ pogrom?
Sem precej v potrosnji tudi sam, tako da bo denar hitro sel, sproti pa cim vec sluzit. To je to.
Malo tuhtam samo kako bo z drugim stebrom za pokojninsko varcevanje.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.858
1.250
113

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Obrestne mere gredo gor, tudi Euribor seveda, danes je že precej nad ničlo - predvidevam, da bo v roku 6m nad 1 :

Vsi, ki ste dolgoročne kredite vzeli fiksne (z ugodno obrestno mero), ste sprejeli dobro odločitev :).
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.858
1.250
113
Obrestne mere gredo gor, tudi Euribor seveda, danes je že precej nad ničlo - predvidevam, da bo v roku 6m nad 1 :

Vsi, ki ste dolgoročne kredite vzeli fiksne (z ugodno obrestno mero), ste sprejeli dobro odločitev :).
A seveda. Po drugi strani pa nagazili na visoke cene materialov. No, ta trenutek pa imaš drag kredit in drag material. :p
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
509
79
28
Res je. Drag material in visoke cene nepremičnin niso toliko problem, ko je poceni kredit, saj te skoraj da ne silijo da ga vzameš, ampak realno gledano niti nimaš druge izbire, če pač moraš. No zdaj se pa krediti dražijo in v prihodnjih mesecih se bojo še bolj, tako da, naj si vsak svoje zaključke naredi kam to pelje. Kam točno bo to pripeljalo itak noben na svetu neve, ampak izgleda se ti divji časi malo ustavljajo in prihajajo drugačni časi. Pa nič takega. Trajalo bo kakšno leto, da se vse skupaj znormalizira, resetira, da se kaj ne zdravega tudi poruši, potem pa spet gas naprej poceni krediti in zapravljanje.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.858
1.250
113
Trajalo bo najbrž kaj več kot kakšno leto, saj imamo na kupu ene par zadev;
- veliko denarja v obtoku
- krizo zaradi covid19
- krizo zaradi vojne v Ukrajini

V kolikor Rusija zapre plinsko pipico EU čez zimo, bodo težave. Ne samo za gospodinjstva, temveč tudi in predvsem za industrijo. Cene bodo posledično šle gor, povpraševanje pa zelo dol, zaradi visokih obrestnih mer. Gospodarstvo se bo ohladilo, recesijski krč bo kar velik.
Nekatera večja podjetja že preventivno uvajajo ukrepe, npr. Tesla - https://www.bloomberg.com/news/arti...ill-lead-to-3-5-headcount-reduction-musk-says
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Kriza bo čez leta. Sedaj se vsi šlepajo na rezerve. Računaj da bo šele čez par let opalilo to da je sedaj prodanih manj novih vozil.
Da o dragem gorivu, vprasanje kaj bo s plinom v jeseni ...kje je še hrana ...
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Obrestne mere gredo gor, tudi Euribor seveda, danes je že precej nad ničlo - predvidevam, da bo v roku 6m nad 1 :

Vsi, ki ste dolgoročne kredite vzeli fiksne (z ugodno obrestno mero), ste sprejeli dobro odločitev :).

A bejži no, glede na to da je bilo par € razlike v obroku, kateri junak pa se je odločil za variabilno? :)