Tok, tok! Kdo je? Recesija

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Verjetno ji energetika dobavlja toploto za ogrevanje sanitarne vode, pa ona tega ne ve ali pa plačujejo delni pavšal preko celega leta, da pozimi ne pride toliko..kar pa spet ona ne ve. Važno da nabija.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandra

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Violeta pač letos ne bo zagreta.... :valjamse:

Drugač pa tole ni več hec. Moja ljuba taščica je naredila raziskavo naokol in ugotovila, da bodo vsi upokojenci v okolici, ki jih še ni srečala pamet in se grejejo s starimi štadlercami v katere je nabit oljni gorilec, ali slabše peletni gorilec, precej tanko piskal. Ona ma srečo, da sva midva z njeno hčerko 11 let nazaj ob hudih solzah vpletenih vrgla to staro štadlerco ven. Že takrat bi dal not vplinjaka na polena, pa je jokala ko mali otrok. No zdej pa tud na to peč ni več hec ole kurt, kaj šele na uno, ki je precej bolj potratna in ma stara spet srečo. Kr naenkrat ji je pogled na polno drvarnico drv precej lep. Tud tastar je naredu svojo raziskavo in ne joka več, no za cisterno je potoču solzico in ji zmolu en očenašek al pa dva, to je blo pa to.
 
  • Všeč mi je
  • Ljubezen
Reactions: sad in sandra

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Drva so zakon!

Najboljš so pa sosedi sedaj že ene 5 na isti trafo postajo z toplotnimi.
Čakam sam na polarni mraz -20⁰ vsaj mesec dni.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Tudi v moji okolici se kar tepejo po glavah, ce so sli na toplotno brez kolektorjev. Velika investicija, bo pa na koncu mesecna poloznica se drazja, kot prej. Brez investicije.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Topla voda spodriva mrzlo. Res da ni isto sam sprobano funcionira. Peč je še oldskul brez elektronike.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Mater smo daleč prišli, a zdaj pa se že peči menjujejo in se dela drama za te 3 mesece top kurilne sezone? Za paniko ste dobri ampak zgolj za paniko.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Mater smo daleč prišli, a zdaj pa se že peči menjujejo in se dela drama za te 3 mesece top kurilne sezone? Za paniko ste dobri ampak zgolj za paniko.
Kaj jaz vem . pri nas grejemo vodo cel let ne na štrom ne na plin. Je pa violeta dobila racun in jokala kako je visok.

Si pa samo predatavljaj kaj ploh dela v lublan če sfali štroma za več kot dan?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
In na kaj se vaša gnada ogreva? Sam tko zanima me.

TČ. V vrhuncu pokurimo tam ene 80€/mesečno za ogrevanje. In ja, čist sem na tleh če gre elektrika gor za 300%. Zraven vsega sranja ki ga moramo plačevati mislim da je to še najmanjši problem. In na kraj pameti mi ne pride da bi še karkoli razbijat in preurejat zaradi tega. Me pa dolgoročno sploh ne skrbi da bi bila elektrika svinjsko draga.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
TČ. V vrhuncu pokurimo tam ene 80€/mesečno za ogrevanje. In ja, čist sem na tleh če gre elektrika gor za 300%. Zraven vsega sranja ki ga moramo plačevati mislim da je to še najmanjši problem. In na kraj pameti mi ne pride da bi še karkoli razbijat in preurejat zaradi tega. Me pa dolgoročno sploh ne skrbi da bi bila elektrika svinjsko draga.
Vidiš, potem si eden tistih, ki živiš v sodobni energetsko učinkoviti hiši in ti do sedaj ogrevanje ni predstavljalo kakega omembe vrednega stroška. Ni pri vseh tako in če bi te kurjava že prej koštala 200+ EUR mesečno bi sigurno razmišljal, da neki ni OK, pri 4+k EUR letno pa sploh nimaš kej razmišljat, tist k je predolg razmišljal in se maja ni obrnil, ma zdele velik problem. Tud pri men je bla TČ v igri konkurence z vplinjakom že zadnjih 15 let, sam pri nas bi mogu premetat celo hišo, narest fasado, pa po možnosti zavrtat vrtine, da bi prišel do TČ ki se dejansko splača, ker živimo v dvostanovanjski hiši, kjer se druge starajoče se polovice pač ne da vedno v pametne zadeve prepričat, pa še iz leta v leto ju bolj zebe, penzije mata pa skup komi da prilezeta na jurja in pol iščeš kompromise, tokrat je pa vrag odnesel šalo in kompromisov ni blo. Oziroma je bla varianta priklopit naš del na TČ, njima pa pustit olje, tak pa nisem, ker bi nakonc še njima tankal solidarnostno. Pa še ena stvar, po žledolomu ni variante, da me greje izključno TČ, bi imel tudi v moderni bajti backup v obliki toplovodnega kamina. Tko da to ni nobena panika, ampak nujni ukrep. 3 leta pa bo investicija not, potem pride na vrsto fasada.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Meni ja je tole s TČ malo smešno. Ne za tiste, ki so v mestih oziroma za tiste, ki nimajo gozdov. Je bilo poceni in so šli v ta toplotni sistem. Saj tko je bilo tudi s kurilcem potem pa cena kurilca v nebo. Smešno mi je, ker jih je v moji bližini nebroj, ki imajo gozdove in so zaradi akamot življenja šli na toplotne. Samo v enem letu recimo 4 poznam. Sedaj pa vik in krik, ker se bo štrom podražil. Nisem prasec in jih budrim, da bo itak not prinesel s prodajo hlodovine po drugi strani pa jih sprašujem, če so res premislili. Očitno niso. No eden je celo elektrarno gor dal. Sam nimam gozda. Nekaj malega naredim drv s čiščenjem "grmovja" kolikor mi fali kupim. Če zmanjka štroma termika naredi svoje in smo še vedno na toplem. Dejstvo pa je, da je potrebno nekaj dni malo švicat, da ti je toplo pozimi. imam ženo, ki na muč bremza in sili, da gremo v drug sistem a se ne dam. Počasa a res počasa tudi moja spoznava, da ni tko hudo se malo potrudit. Da so prednosti tudi v drvah. Da se ne bom finega delal, sam sem zrastel gor na ogrevanje na kurilca. Simpl k pasul. Ena tipka in si rešen. Žal, če pogledaš malo ćez prst bodo drva še nekaj časa v veljavi. Po moje, dokler nas seljake ne pritisnejo s ekologijo. Nisem stručko ali se mi zdi, da bukov dim ne dela neke hude škode naravi. Država bo verjetno slej kot prej drugaće povedala navsezadnje smo EKO Evropa a ne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in sad

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Mal smo s teme, mogoče bi mogl odpret svojo temo in dat naslov Ogrevanje, al pa tud ne. Ogrevanje bo tokrat velik del krize, ki prihaja. V 90tih je bil kurilc zmaga, saj si za mali denar in zelo malo predelave (gorilc v obstoječo peč, pa cisterna in gasa) dobil sistem, katerega ni blo treba kurit, se ni blo treba drkat kje boš dobil kurjavo in kakšna bo, pa še proti premogu in pečem s pripiranjem zraka je blo izredno čisto, pa kurilc je bil praktično zastonj, beri napredek. Zdej pa prepriči tastare, da je treba kurilca vrečt ven in it "nazaj" na drva. Moj tast je s solznimi učki pobožal cisterno v slovo, ko je šla na prikolico.

Se še spomnim, ko so nam v blok v Šiški v LJ iz leta 61 pripeljal toplovod iz toplarne, pozim se je dan naredu. Prej je imela vsaka od dveh sob svoj kamin na drva, premog, stare palete, stare železniške tramove, kuril se je tist kar se je dobil. Lohk si predstavljate, kako je zgledala povprečna ulica v višku kurilne sezone. Pomoje si tisti rojeni po letu 90 težko predstavljajo sceno, ko je bil v vsaki sobi kamin kurjen na premog (naš blok v 4 štuke je mel 32 kurišč). Zunaj se ni dal dihat. Tko da ne bo fajn dan, ko bodo ljudje spet zalaufal ta stara kurišča. V Nemčiji so zelo bliz tega.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Ok... vse štima. Na drva je seveda možno prihraniti ampak koliko? Jaz npr. po papirjih, ker je hiša nova, niti nimam drugih opcij razen teh novodobnih brez "dima". Mestnega plina nimamo, to je to. Je pa res kot je smouker omenil, z drvami je delo. Treba jih je naročit, bog ne daj da moraš še sam razsekati, treba jih je nekaj zložiti, potem v kontra smeri zopet tovoriti nazaj do peči, treba je gor nalagati ter konec koncev tudi pepel čistit in odnašat. Servis peči, potem te vsako leto napada dimnikar. Zraven tega, elektrika gre gor, plin, kurilc in nihče mi ne bo rekel da deloma ne bo sledila gor tudi cena drv, zagotovo bo če že ni. Ja enih par vas je ki imate lasten gozd ampak san veste, je treba tudi podret in ven spravit.

Sicer pa razvajeni smo, malo kdo od mlajše generacije bi prešaltal na drva. Sandra kar se pa elektrike tiče, ne vem od kje tvoja bojazen da je ne bo?

Aja pa še to, v ulici smo pretežno na TČ-jih, enih par starcev še ima drva ali kakrkoli že kurijo. No, ko zasmradijo ulico nismo prav srečni, dvomim da se bo to masovno dovolilo nazaj...
 
  • Haha
Reactions: sandra