Tok, tok! Kdo je? Recesija

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Ti v novi sodobni hiši nimaš nobene dileme, tukaj so stvari jasne, mene bi matral sam backup za primer izpada.

Drva naročena junija, pripeljana julija skipana na dvorišče, cena 1500 EUR za 20m, narezana in suha, not so bila v dobrih treh urah. To je nekje za dve sezoni cca. Direktni prihranek računan na cene, ki so bile v času odločitve (tist šteje, ker pač nismo Dannyi) 3500 EUR, ta hip je nekje 2800 EUR prihranka, bi pa že mogu naročit, ker smo bli suhi, plus 4000 subvencije, pol investicije je že not, pa še začel nismo. Drva so šla v zadnjih 15 letih gor za inflacijo. Ob tako velikem številu lastnikov gozdov gre cena bolj težko gor za 300%.

Poslušam pa od mimoidočih prijaznih sosedov generaccije naših dveh vse sorte, pol pa še starega po tem, sam na konc noben od njih nima pojma kaj bi naredu.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Pri starših je kamin s katerim se ogreva pol hiše. Do konca meseca bi morali dobit drve, sporočim koliko je šlo gor... Hja, pri večjih, starejših, energetsko potratnih hišah je za razmislit. Pa ti se res bojiš da kdaj ne bo elektrike. Ker?
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Kaj pa te nove peci na drva? Neven tocno, frend ma neko precej drago zadevo, firma se zacne na F, tocno nevem.pa ogromen zalogovnik. Porabi izjemno malo drv. Pogoj pri vsem pa je severa talno in dobra izolacija.
 
  • Haha
Reactions: jonny77 in Hanzi

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Pri nas je bila v času žleda skoz elektrika. Verjamem pa da so tiste šibke točke takrat bile odpravljene. Torej glavni vodi zraven dreves itd..
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Ob izoliranem objekt je trenutno TČ že vedno najboljša možna izbira. Drva so šla prav tako gor, kot vsi ostali energenti (saj smo že velikokrat o tem..point je v tem, da čim manj porabiš...pol je vseeno s kom se ogrevaš..tudi če bo olje).

Je pa dejstvo, da imaš lasten gozd (in si v stanju tudi kaj ven iz njega spravit..ker marsikdo žal ni) in se ogrevaš na karkoli drugega kot drva...se je za vprašat, ja.
Glede kurjenja drv in ekologije..če imaš prigrajen vsaj zalogovnik, je zadeva dokaj v mejah normale (predvsem za sosede..pustimo one v EU), v kolikor cmazdiš drva, je vseeno kaj kuriš...dimiš ko termoelektratna v šoštanju.

Je pa še nekaj..ko nastopi kriza (sploh taka..energetska) so običjno najbolj glasni oni, ki so v povprečju najbolj potratni in, ki so do krize razlagali, da je itak energija poceni in se ne splača investirat v njeno zmanjšanje, kamo li še kaj dregnit v komoditeto. Ni ga čez komot.

(saj smo imeli tule kar nekaj 'članov, ki so propagirali ogrevanje z el.pečmi, sevali in podobnimi direktnimi petvorniki el. energije v toplotno energijo. Takrat je bila investicija poceni (ogrevanje seveda že takrat ne)...kako bo po novem pa...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Sonny_Chiba

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Pri starših je kamin s katerim se ogreva pol hiše. Do konca meseca bi morali dobit drve, sporočim koliko je šlo gor... Hja, pri večjih, starejših, energetsko potratnih hišah je za razmislit. Pa ti se res bojiš da kdaj ne bo elektrike. Ker?
Ker so ve nove bajte na štrom in tč. Ker bodo ti na plin in kurilca imeli za rezervo kaloriferčke in el radiatorje infra.

Ali kdo ima rezervno.ogrevanje na drva ala kamin ?

Saj vsi kuhajo na elektriko, še plinskega so vsi vn vrgli kaj sele sporhete na drva. Ampak kaj čmo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Pa ti se res bojiš da kdaj ne bo elektrike. Ker?
V kolikor pozimi Rus zapre dovod plina imamo (sončni) mrk tudi v el. omrežju. Garantirano.

Drugače pa ja, kdor je bil med žledolomom nekaj dni brez elektrike se je pripravil na morebiten naslednji več dnevni izpad.

(jaz sem ravno ta vikend pritrogal na plano agregat (test)..ki je kresni v prvo po več kot enem letu mirovanja :fredi: , drv imam verjetno za kak mesec gretja, tako da..če bo panika, bomo na toplem).
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandra

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Ob izoliranem objekt je trenutno TČ že vedno najboljša možna izbira. Drva so šla prav tako gor, kot vsi ostali energenti (saj smo že velikokrat o tem..point je v tem, da čim manj porabiš...pol je vseeno s kom se ogrevaš..tudi če bo olje).

Je pa dejstvo, da imaš lasten gozd (in si v stanju tudi kaj ven iz njega spravit..ker marsikdo žal ni) in se ogrevaš na karkoli drugega kot drva...se je za vprašat, ja.
Glede kurjenja drv in ekologije..če imaš prigrajen vsaj zalogovnik, je zadeva dokaj v mejah normale (predvsem za sosede..pustimo one v EU), v kolikor cmazdiš drva, je vseeno kaj kuriš...dimiš ko termoelektratna v šoštanju.

Je pa še nekaj..ko nastopi kriza (sploh taka..energetska) so običjno najbolj glasni oni, ki so v povprečju najbolj potratni in, ki so do krize razlagali, da je itak energija poceni in se ne splača investirat v njeno zmanjšanje, kamo li še kaj dregnit v komoditeto. Ni ga čez komot.

(saj smo imeli tule kar nekaj 'članov, ki so propagirali ogrevanje z el.pečmi, sevali in podobnimi direktnimi petvorniki el. energije v toplotno energijo. Takrat je bila investicija poceni (ogrevanje seveda že takrat ne)...kako bo po novem pa...
No kle te moram mal popravit. Tole mantro "drva so šla tud gor" poslušam že od maja, če pa pogledaš ceno v zadnjih 15 letih je pa to energent, ki je najmanj nihal. Poglej olje, da o peletih ne govorim, pa tud elektrika ni glih sam za inflacijo skočila. Se pa seveda strinjam, da je v sodobnem izoliranem objektu TČ najboljša izbira, z back upom seveda.
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.160
1.184
113
A ima kdo težave z sosedi zaradi toplotne črpalke?
Ene spuščajo čudne frekvence od katerih se sosedom meša?
A obstaja kak sistem toplotne črpalke, ki bi jo lahko v stanovanje v bloku namontiral?
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
No kle te moram mal popravit. Tole mantro "drva so šla tud gor" poslušam že od maja, če pa pogledaš ceno v zadnjih 15 letih je pa to energent, ki je najmanj nihal. Poglej olje, da o peletih ne govorim, pa tud elektrika ni glih sam za inflacijo skočila. Se pa seveda strinjam, da je v sodobnem izoliranem objektu TČ najboljša izbira, z back upom seveda.
Drva so bila dosedaj praktično zastonj.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Se še spomnim, ko so nam v blok v Šiški v LJ iz leta 61 pripeljal toplovod iz toplarne, pozim se je dan naredu. Prej je imela vsaka od dveh sob svoj kamin na drva, premog, stare palete, stare železniške tramove, kuril se je tist kar se je dobil. Lohk si predstavljate, kako je zgledala povprečna ulica v višku kurilne sezone. Pomoje si tisti rojeni po letu 90 težko predstavljajo sceno, ko je bil v vsaki sobi kamin kurjen na premog (naš blok v 4 štuke je mel 32 kurišč). Zunaj se ni dal dihat. Tko da ne bo fajn dan, ko bodo ljudje spet zalaufal ta stara kurišča. V Nemčiji so zelo bliz tega.

Jaz sem bil sredi najhujše grške krize v Atenah. Če si se sprehodil po centru nisi opazil krize, mladi in stari so bili bili zunaj, mlade punce so bile lepe, fantje so se delali frajerje, za oboje ne rabiš pravzaprav denarja. Koliko miz je bilo zasedenih v fancy restavarcijah pa nisem preverjal (verjetno niti ne toliko).

Ko sem se potem pogovarjal z ljudmi, zaradi katerih sem bil v Atenah, sem jih vprašal. "Na ulici ni videti krize, ampak na ulici sredi dneva je niti ne opaziš. Kje se najbolj vidi ta kriza?"
In me je odgovor tako presenetil, da si ga bom za vedno zapomnil. Odgovor je bil, da je v Atenah pozimi nemogoče dihat, ker je tako slab zrak (in Atene so ob morju, so prepihane). Ljudje brez službe, brez denarja še vedno imajo stanovanje, še vedno imajo oblačila (ne iz te zadnje kolekcije, iz tiste prejšnje), še vedno se sprehodijo po ulici (sicer na zapravijo nič, ker nimajo, sprehodijo se pa lahko). Niso pa imeli denarja za ogrevanje in so se ogrevali dobesedno s vsem kar so našli, mnogo ljudi je dobesedno kurilo smeti, da so imeli vsaj malo toplo. Karton, papir, plastika, iverka, ... vse to je šlo za ogrevanje. Tega nisem doživel, ker sem bil dol maja, ampak verjamem da je bilo tako.

Bomo videli, kakšna bo ljubljanska kotlina (pa še kakšna) pozimi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Ob izoliranem objekt je trenutno TČ že vedno najboljša možna izbira. Drva so šla prav tako gor, kot vsi ostali energenti (saj smo že velikokrat o tem..point je v tem, da čim manj porabiš...pol je vseeno s kom se ogrevaš..tudi če bo olje).

Je pa dejstvo, da imaš lasten gozd (in si v stanju tudi kaj ven iz njega spravit..ker marsikdo žal ni) in se ogrevaš na karkoli drugega kot drva...se je za vprašat, ja.
Glede kurjenja drv in ekologije..če imaš prigrajen vsaj zalogovnik, je zadeva dokaj v mejah normale (predvsem za sosede..pustimo one v EU), v kolikor cmazdiš drva, je vseeno kaj kuriš...dimiš ko termoelektratna v šoštanju.

Je pa še nekaj..ko nastopi kriza (sploh taka..energetska) so običjno najbolj glasni oni, ki so v povprečju najbolj potratni in, ki so do krize razlagali, da je itak energija poceni in se ne splača investirat v njeno zmanjšanje, kamo li še kaj dregnit v komoditeto. Ni ga čez komot.

(saj smo imeli tule kar nekaj 'članov, ki so propagirali ogrevanje z el.pečmi, sevali in podobnimi direktnimi petvorniki el. energije v toplotno energijo. Takrat je bila investicija poceni (ogrevanje seveda že takrat ne)...kako bo po novem pa...
Ljudje se zgledujejo po tem, kar vidijo. V serijah oddaj o prenovi domov na POP TV, so v vsakem prenovljenem stanovanju montirali IR panele. Pri tem pa delali še reklamo za Petrol, ki jih prodaja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Jaz sem bil sredi najhujše grške krize v Atenah. Če si se sprehodil po centru nisi opazil krize, mladi in stari so bili bili zunaj, mlade punce so bile lepe, fantje so se delali frajerje, za oboje ne rabiš pravzaprav denarja. Koliko miz je bilo zasedenih v fancy restavarcijah pa nisem preverjal (verjetno niti ne toliko).

Ko sem se potem pogovarjal z ljudmi, zaradi katerih sem bil v Atenah, sem jih vprašal. "Na ulici ni videti krize, ampak na ulici sredi dneva je niti ne opaziš. Kje se najbolj vidi ta kriza?"
In me je odgovor tako presenetil, da si ga bom za vedno zapomnil. Odgovor je bil, da je v Atenah pozimi nemogoče dihat, ker je tako slab zrak (in Atene so ob morju, so prepihane). Ljudje brez službe, brez denarja še vedno imajo stanovanje, še vedno imajo oblačila (ne iz te zadnje kolekcije, iz tiste prejšnje), še vedno se sprehodijo po ulici (sicer na zapravijo nič, ker nimajo, sprehodijo se pa lahko). Niso pa imeli denarja za ogrevanje in so se ogrevali dobesedno s vsem kar so našli, mnogo ljudi je dobesedno kurilo smeti, da so imeli vsaj malo toplo. Karton, papir, plastika, iverka, ... vse to je šlo za ogrevanje. Tega nisem doživel, ker sem bil dol maja, ampak verjamem da je bilo tako.

Bomo videli, kakšna bo ljubljanska kotlina (pa še kakšna) pozimi.
Moja stara mati je v 60tih postala vdova z dvema majhnima otrokoma. Kurjavo je leta in leta peš zvlekla z Litostroja, vsak dan dve vrečki trsk iz palet in livarne. To so kuril v kaminih. Še prej ko je bil star foter živ, so pa odslužene tramove z železnice, pa kolm.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.848
113
pri taščici
Kaj pa te nove peci na drva? Neven tocno, frend ma neko precej drago zadevo, firma se zacne na F, tocno nevem.pa ogromen zalogovnik. Porabi izjemno malo drv. Pogoj pri vsem pa je severa talno in dobra izolacija.
Zakaj pa je pogoj talno in izolacija?
Ti vi lahko bil pogoj za NT TC. Ne pa uplinjevalno pec,ki da od sebe vodo 70+C