Teslo v Tesli Y

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.056
1.462
113
39
Kolikor vem, še nobena zavarovalnica v Sloveniji ni dala na svetlo, da se ukvarja z analizo stroškov preteklih škodnih primerov in izračuna zneska zavarovanja na osnovi tega. Če ne drugega, je pri nas vzorec zelo mali in bi verjetno morali uporabiti še neke podatke z drugih trgov. Za kasko je pri v igri cena po trenutnem ceniku in seznam dodatne opreme. Pri plačilu škode pa vrednost po eurotax-u, ki določa mejo, kdaj je ekonomska totalka.
Nisem v tem poslu, ampak mislim, da bi se kje zasledilo, če bi bilo bistveno drugače.
Tako nekako.

Statisticno je recimo več škod z dizli kot EV ali bencinarji, ker se s takimi avti dela več kilometrov in je to razlog.

Električarji so enaki bencinarjem, prej kot kaki popusti bi pa tukaj znalo it v smeri visanja cen, ker, kot so info iz tujine, prej pride do totalke, če se v trku poskoduje baterija. Po drugi strani je manj manjših škod, ker se vozijo pocasneje..

To je kot med spoloma.. Moski ko udari, vseka orng, a malokrat, pri ženskah je velikokrat podrapano, a so zneski škod nizji :)
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.945
1.099
113
www.adriamedia.si
Vsa tehnologija je ze na voljo za placila z lastno kartico ali aplikacijo... Torej to ne bi smelo nic podraziti tega... In seveda je primerljivo s POS terminali v stacunah... Ce ne v navadnih stacunah, pa pac na avtomatskih prodajnih mestih ... kot so recimo crpalke brez osebja, razni avtomati za hrano, pijaco,...
Ni primerljivo. Na žalost. Ker bi bilo super, če bi bilo.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.945
1.099
113
www.adriamedia.si
Kaj je tako zapletenega? Stranka mora znesek za porabljen štrom plačati in to je vse. Nič kaj dosti drugače od parkirnega avtomata, ki poleg branja kartice jemlje še gotovino in vrača drobiž.

Če je problem kraja se naj zahteva poteg kreditne kartice pred začetkom filanja, da se naredi eno razumno rezervacijo. To je treba nato tudi promptno vrniti, če je treba.

V uporabi aplikacij ne vidim drugega kot fetiš generacije Z v kombinaciji s hoardanjem in prodajo podatkov in navad strank na sivem trgu (pardon, temu se reče datamining in bo pripomoglo k nižjim cenam filanja... :valjamse:).
Uh, daleč od tega, kar si napisal v prvi vrstici.
In tudi druga vrstica ni preprosta, zaradi SLO bank izdajateljic kartic ...
App ni potreben, da plačaš s telefonom.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.396
1.356
113
Uh, daleč od tega, kar si napisal v prvi vrstici.
In tudi druga vrstica ni preprosta, zaradi SLO bank izdajateljic kartic ...
App ni potreben, da plačaš s telefonom.
Ni potrebe biti tako skrivnosten. Z veseljem bi prebral, če napišeš kaj konkretnegam recimo v štirih polnih vrsticah.

Repliciram lahko samo na: "In tudi druga vrstica ni preprosta, zaradi SLO bank izdajateljic kartic ..." Tega ne razumem. V Lj so že 10 let in več tudi parkomati, ki jih prepoznaš tako, da v isto režo kot parkirni listek vtakneš tudi kreditno kartico in ki ne zahtevajo PINa (tako je bilo že dolga leta pred izumom brezstičnih kartic). Kje je problem?

Prav tako nismo niti geografsko vezani na Slo banke in ne na Slo procesne centre kreditnih/plačilnih kartic (v Slo imamo enih in drugih več različnih), poleg tega več Slo firm prejeta kartična plačila procesira v tujini, Mercator npr. na Češkem.

Da v razpravo sploh ne vlečem Fin Tech firm, ki bi za denar šle na Luno, če bo treba.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in CLIO15

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
zdaj pa tudi mene zanima, kako lahko samopostrežne bencnske črpalke tipa Avanti in podobno brez problema sprejmejo mojo plačilno kartico (od slovenske ali tuje banke), vnaprej trgajo denar in mi potem vrnejo preplačilo, nekaj časa so ponujali gorivo celo 2 centa ceneje. ponudniki električnih polninic pa tega ne zmorejo oziroma bi takšna storitev bila vsaj 10% dražja?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.705
113
Saj vemo, da ni realnih razlogov. Ampak gre za koncept, ki so si ga v začetku zamislili narobe, ker so mislili, kako so napredni in da mora biti vse drugače kot pri klasiki. Sedaj pa ego ne pusti iti nazaj. Pa seveda upanje, da se bodo podatki o uporabnikih, ko jih bo enkrat dovolj, dali dobro prodati.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
zdaj pa tudi mene zanima, kako lahko samopostrežne bencnske črpalke tipa Avanti in podobno brez problema sprejmejo mojo plačilno kartico (od slovenske ali tuje banke), vnaprej trgajo denar in mi potem vrnejo preplačilo, nekaj časa so ponujali gorivo celo 2 centa ceneje. ponudniki električnih polninic pa tega ne zmorejo oziroma bi takšna storitev bila vsaj 10% dražja?
Kolikor jaz poznam sistem, ti ne trga denarja, ampak ti naredi rezervacijo za plačilo v večini je bilo cca 100 EUR in potem ko ti do konca natankaš izvede plačilo iz kartice v znesku, ki si ga tankal rezervacijo pa stornira. Tak je približen postopek in s tem se zavarujejo, da ne tankaš brez plačila/kritja na kartici.

A to na električnih ne deluje?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.705
113
Praviloma ne deluje na električnih, ker so stručkoti v temi povedali, da je elektrika nekaj čisto drugega. Neprimerljivo. Elektrika je preveč napredna, da bi to šlo.
Mora biti 1000 in ena aplikacija za različne ponudnike polnilnic. Zastarele bencinske črpalke so res čudež, da povsod v naši okolici lahko plačaš z gotovino ali s kartico. Spodobilo bi se, da ima vsaka veriga svojo aplikacijo.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.362
3.447
113
Kolikor jaz poznam sistem, ti ne trga denarja, ampak ti naredi rezervacijo za plačilo v večini je bilo cca 100 EUR in potem ko ti do konca natankaš izvede plačilo iz kartice v znesku, ki si ga tankal rezervacijo pa stornira. Tak je približen postopek in s tem se zavarujejo, da ne tankaš brez plačila/kritja na kartici.

A to na električnih ne deluje?
Če plačaš z debetno ti prvo vtrga pol pa naredi vračilo, saj tak je videti pri N26.

Sicer pa vse gre če je volja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: vogel in Guinness

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
tako je, pri debetnih karticah najprej trga vnaprej izbrani znesek (20, 50, 100 EUR...), potem pa po končanem polnjenju transakcijo stornira in ponovi za pravilni znesek. s tem da je storno včasih trajal tudi kak dan.
no, ker gre polnjenje električarjev malo počasneje, pa bi lahko tudi tudi sproti zaračunaval vsako prodano kWh :evil:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.951
5.028
113
Fora tega dviga in vračila je verjetno da se preveri veljavnost in pozitivnost računa. Drugače pa res. WTF rabiš za polnilnice kartico, aplikacijo, in telefon?
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Ok, vem da je to zdaj mešanje jabolk in hrušk, ampak kako to poteka. Ko polnim na petrolu in ostalih ponudnikih poteka tako, da se s kartice trga znesek in razlika potem po končanem polnjenju vrne. Na Tesla SC pripeljem, vtaknem kabel v avto, ko je konec odklopim in odpeljem in v naslednjem trenutku dobim podatek koliko sem napolnil in koliko so mi trgali z računa. Če si prav predstavljam bi verjetno Teslo lahko nategnil, če ne bi imel dosti sredstev na računu in če bi se tega nabralo več, bi mi verjetno nekako onemogočili polnjenje na njihovih SC oz. ne bi imel servisne podpore ali ne vem kaj.
Moje vprašanje je, zakaj morajo delati rezervacije na kartici pri ostalih ponudnikih, ali res pričakujejo, da jim bo folk polnil in ne plačal, že pri tanku bencina se verjetno to ne dogaja veliko, tukaj gre pa ponavadi za zneske 10-20€
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

damirj

Guru
9. maj 2012
4.841
2.093
113
Fora tega dviga in vračila je verjetno da se preveri veljavnost in pozitivnost računa. Drugače pa res. WTF rabiš za polnilnice kartico, aplikacijo, in telefon?
Niti ne, na kreditni se lahko naredi rezervacijo sredstev, na debetnih pa pač ne (to je tudi razlika med debetno in kreditno kartico). Zato se na debetni kartici naredi plačilo za nek max znesek, kot ima verjetno bencinski servis v nekih svojih pogojih uporabe določeno in nato se naredi dvig za ta znesek, potem pa storno tega zneska na nato plačilo zneska kot je bilo porabljeno. S tem da je lahko ta postopek tudi precej dolg. Pred kratkim danskem je to trajalo 7 dni. Po klicu na banko so mi razložili, da si banka lahko za ta postopek vzame do 14dni. Če uporabiš kreditno kartico gre vse skupaj hitreje.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.841
2.093
113
Seveda ni. Že to, da imamo žnj polnilnih standardov je rahlo mimo. Bi pričakoval, da bi EU posegla na to in uvedla enoten polnilni sistem in kabel, podobno kot to sedaj forsira za Apple z USB-C.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo

Podobne teme

I
Odgovori
3
Ogledi
4.573