Teslo v Tesli Y

jezek

Guru
24. jul 2008
2.632
1.245
113
Samo za intermezzo, zdaj sem dan in pol vozil bratovega xc60,… res me je presenetilo, kakšen drug filing je it nazaj na dizla, pa da se ne bo kdo užgal, ja, xc60 je ful bolj udoben od Y ampak sama vožnja,… res se razvadiš z evjem, pa še skoz mi je ključ od avta šel na jetra, določene stvari so res zanimive, kako te potem nekaj moti.
Teslo primerjas z nekimi kitajskimi impotentnimi jajci. Zakaj?
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.056
1.462
113
39
To itak. Glavno vprašanje pa ostaja, ali ima (lahko) zavarovalnica kakšne dodatke na bolj "rizične" avtomobile. Uradno gotovo ne, je pa verjetno možno dobiti manj popusta.

Realno je sicer tako, da ima tudi kak GLC noter že toliko drage tehnike (baterijo, elektromotor, morda tudi toplotno črpalko, aluminijasto havbo, morda tudi blatnike, velike displeje in šipe...), da niso popravila nič cenejša.

BTW, sodelavki šel kompresor klime na e-208. Cena? Sitnica, dva jurja. Ker je električen (običajni kompresor poganja motor preko jermena, tukaj pa tega ni in mora imeti vgrajen še motor).

BTW, glede na videno v zadnjih par mesecih, ne grem več niti blizu kakemu PSA polizdelku.

Zavarovalnica mora zakonsko nuditi AO vsakemu ki pride mimo, ker je to obvezno zavarovanje. Ni omejitve, za kako ceno...če ne želi neke osebe za svojo stranko, lahko tudi ponudi AO za 10.000 eur, glavno, da je ponudila.

Kar pa se kaska tiče je pa to pogodba med zavarovalnico in stranko, "kakor se pač dogovoriš"...kar želim povedati, da seveda lahko zavarovalnica reče, da je neka znamka vozila dražja od druge ali pa da je neka vrsta pogona cenejša.

Spremlja se x različnih statistik in na podlagi tega se prilagaja ceno; starost voznika in vozila, razredi po moči motorja, po znamkah, po vrednostnih razredih, po regijah po državi...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in ales85

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.346
677
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Vsa tehnologija je ze na voljo za placila z lastno kartico ali aplikacijo... Torej to ne bi smelo nic podraziti tega... In seveda je primerljivo s POS terminali v stacunah... Ce ne v navadnih stacunah, pa pac na avtomatskih prodajnih mestih ... kot so recimo crpalke brez osebja, razni avtomati za hrano, pijaco,...
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in Pepe

tony

Guru
23. jul 2007
9.395
1.356
113
Kaj je tako zapletenega? Stranka mora znesek za porabljen štrom plačati in to je vse. Nič kaj dosti drugače od parkirnega avtomata, ki poleg branja kartice jemlje še gotovino in vrača drobiž.

Če je problem kraja se naj zahteva poteg kreditne kartice pred začetkom filanja, da se naredi eno razumno rezervacijo. To je treba nato tudi promptno vrniti, če je treba.

V uporabi aplikacij ne vidim drugega kot fetiš generacije Z v kombinaciji s hoardanjem in prodajo podatkov in navad strank na sivem trgu (pardon, temu se reče datamining in bo pripomoglo k nižjim cenam filanja... :valjamse:).
 

LarryClay

Majstr
10. feb 2023
883
886
93
Problem bi rešil že roaming, pa ne-ciganske cene roaminga. Tako kot imamo pri mobilni telefoniji. Greš v Culukafrijo in si priklopljen na ZumbaTel, račun dobiš pa pri domačem operaterju.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
300€ kompresor pa delo kakšnega 100€.
Pred petimi leti je bil za Mercedesa A 800 eur. 700 + delo ali nekaj takega. Pri Beji, na AC bi bil še več (so me kar tam poslali k Trčku, češ da itak tudi oni vozijo tja). Tako da je lahko tudi več. Dobil bi se lahko seveda tudi neoriginalni, a je šla lastnica (moja žena) raje na ziher.

Crkne pa to menda zato, ker plin počasi izpusti ven, ljudje ne preverjajo in ne delajo servisa klime in potem dela na suho in zariba. Menda, ne vem, nisem strokovnjak.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Zavarovalnica mora zakonsko nuditi AO vsakemu ki pride mimo, ker je to obvezno zavarovanje. Ni omejitve, za kako ceno...če ne želi neke osebe za svojo stranko, lahko tudi ponudi AO za 10.000 eur, glavno, da je ponudila.

Kar pa se kaska tiče je pa to pogodba med zavarovalnico in stranko, "kakor se pač dogovoriš"...kar želim povedati, da seveda lahko zavarovalnica reče, da je neka znamka vozila dražja od druge ali pa da je neka vrsta pogona cenejša.

Spremlja se x različnih statistik in na podlagi tega se prilagaja ceno; starost voznika in vozila, razredi po moči motorja, po znamkah, po vrednostnih razredih, po regijah po državi...
Vse drži, poznam te zadeve. AO je itak kar je, se ne plača za zavarovano vozilo. Govorim za kasko. Jasno je, da so določeni razredi, saj se lahko v raznih konfiguratorjih lepo spremlja, kako gre cena gor ali dol. Za elektro pa zaenkrat še nisem videl kljukice, govori pa se, da naj bi nekaj dodajali. Podobno kot se govori, da naj bi tudi za BMW. :)
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Ne, avto je že čez dve leti. Menda bo nekaj kulance. Za podaljšano jamstvo pa ne priznajo, ker je bil avto servisiran drugje (tudi pooblaščen servis Peugeot, samo ne v sklopu te verige). Grdo, če se mene vpraša.

Že 12 let se vozim elektičnim klima kompresorjem (2 avta) in nikoli problemov, če pa bi bil pa gledam da je sam kompresor ca. 700€. Za primerjavo, na Subaruju mi je šel kompresor, mislim da je bil ranga 400€, pa potem še plin, pa kondenzator... naneslo skupaj jurja.

A pri tem Peugeotu je samo kompresor 2k€ ali je to komplet porpavilo z delom, plinom in še čim (kondenzator?)?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.452
9.183
113
v glavnem, smo nekak prišli do tega, da je lahko za avto vrednosti 90kilo, plačaš tudi manj zavarovanje kot nekdo za teslo 3ali Y? odvisno od kreativnosti zavarovalničarja? je to to?
ali sem si vse grdo izmislil...

torej zavarovalniškega davka na električarje še ni...
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.125
452
83
Prišli smo do zaključka, da ni neke razlike v ceni zavarovanja med električarjem in ICE ob predpostavki, da staneta enako. Tako da zavarovanje za tvojo kao 90k "premija" bo še vedno dražje od Y ali 3 (če boš vzel kasko).
 
  • Všeč mi je
Reactions: uncle_sam in Hanzi

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.705
113
Kolikor vem, še nobena zavarovalnica v Sloveniji ni dala na svetlo, da se ukvarja z analizo stroškov preteklih škodnih primerov in izračuna zneska zavarovanja na osnovi tega. Če ne drugega, je pri nas vzorec zelo mali in bi verjetno morali uporabiti še neke podatke z drugih trgov. Za kasko je pri v igri cena po trenutnem ceniku in seznam dodatne opreme. Pri plačilu škode pa vrednost po eurotax-u, ki določa mejo, kdaj je ekonomska totalka.
Nisem v tem poslu, ampak mislim, da bi se kje zasledilo, če bi bilo bistveno drugače.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Sem šel vprašat. 2100 je samo kompresor. Menda zato, ker je večji, ker hladi še baterijo.
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Hm, verjetno ima kakšno 8 letno garancijo na baterijo, a ne bi potem šlo pod to mogoče skozi, saj potem morda baterija ne bi zdržala tako dolgo?
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Ja, nekako v to smer bo šlo naprej. Baterija mora imeti glede na garancijske pogoje ob izteku 8 let še 80% kapacitete.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Guinness

LarryClay

Majstr
10. feb 2023
883
886
93
Ti kar sanjaj. Bodo potegnili to, da je za okvaro baterije kriv pokvarjen kompresor in se boš pobrisal tudi za garancijo na bateriji.

Isto je pri Tesli. Cel kup sklopov vgrajenih v samo ohišje baterije, je kritih samo z osnovno garancijo. Npr. polnilec baterije iz AC (izmeničnega) toka.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.705
113
Mislim, da je kolegu bilo pred leti rečeno, da je samo glava od VW 2.0 dizel cca 2000 €, ventili pa se premontirajo. Potem pa da tovarna malo kulance in s(m)o vsi srečni ...
Tako, da nategatorji so bili že doslej, regulatorjev pa tudi ni bilo že doslej.
 

Podobne teme

I
Odgovori
3
Ogledi
4.573