tema za ekonomiste

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Citat:
Uporabnik mitja pravi:
Citat:
Uporabnik Don_Corleone pravi:
Citat:
Uporabnik Steve pravi:
spet sereš klamfe na suho, brez kake pametne podlage
bonk.gif


on si kot težki luxus privošči opremo, ki jo ima nekaj let in skijanje vsak vikend, nekdo ki pa se ga nažira v gostilni čisto vsak dan, skadi 2 škatle čikov, med vikendi itak pijanica, zgoni na tem 3x več keša kot naš skijaš na smučanju, pa je kaj? normaln slovenec?
bonk.gif


vsak ma svoje prioritete kam svoj dnar vlaga
smirk-1.gif

sori maš res. 1000€ za opremo + karta vsak vikend, hrana, prevoz... to je res nekaj kar si lahko vsak privošči
bonk.gif


vrjetno je pozabu dopisat, da so mu opremo starši kupil
smirk-1.gif


na drugi del: ne tisto je kronik in ker je večina slovencev pijancev, je skoraj da normalen ja
stupid-1.gif


oprosti....opremo menjam na 5 sezon, ko jo kupim dam res skoraj 1000€ ampak je dokaj profesionalna roba....
dobiš opremo brez oblačil za 200€...samo potem se ne moreš kazat na krvavcu medtem ko čakaš 1 uro v koloni...
prevoz, karta = 22€ topel obrok še 5€.....eno je smučanje ki si ga lahko velika večina privošči, drugo pa je pijančevanje v najvišji koči, katerega pa si res ne more vsak privoščit....

aja res pa da na avtu nimam litih felg, niti nobenih turbo izpuhov, niti gum za 100€....itd....

Glej, čisto iz prve roke ti lahko povem, da sem kot študent vedno imel dovolj denarja. Zdaj pa imam 6x večjo plačo kot takrat štipendijo, pa mi zmanjka denarja 10 dni po plači. Pa sem kot študent bordal 1x po en teden in še vsak vikend najmanj, letošnjo sezono sem 5x....
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
sm že dolg nazaj vedu da nimaš nč pamtnga za povedat.

kot pravijo nekateri, lahko je srat s polno ritjo
priden.gif
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Corleone ti pa enkrat plozaš, da si bil reven (vsaj tko sem razumel tisto iz lastnih izkušenj), drugič pa da se nikakor ne da pridit čez mesec z 10€/dan. Odloč se.
smirk-1.gif
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Citat:
Uporabnik BureKm pravi:
Citat:
Uporabnik Don_Corleone pravi:
nerazvajenost je to, da sicer imaš dovolj €, ampak ga ne zapravljaš za stvari ki jih po parih dneh vržeš v kot k ostali krami...
Ok hvala, vidim, da imaš res vse zbrkano na podstrešju.

Sva zaključila.

Kaj pa je pol razvajenost, če ni to, npr. to da si kupuješ stvari, ki jih sploh ne potrebuješ in ob tem še jamraš, kok je vse skupaj bedno...
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
V bistvu, firmo na letni ravni 30 EUR bruto na mesec za 3300 delavcev stane okoli 1,5mio EUR.

Že uro računam in računam, pa moja pamet, nastala v OŠ, ko smo se učili množenja, vztraja na dejstvu, da je to bolj okoli (če že govorimo o okoli) 1 mio evrov.
(vsaj če še veljajo pravila zaokroževanja, kot smo se jih nekoč učili v OŠ, v svetu jih pa uporabljajo še danes).

Natančna številka je namreč 1.188.000 evrov.

Ali,
Strošek dela se je povečal za 18 centov na uro/delavca (če upoštevamo, da ima mesec 168 ur).

Malo?

Veliko?

Ja, odvisno kako gledaš.

Pa poglejmo par drugih stvari - uprava ima 4 člane.

Dohodki, ki so iz tega naslova odleteli v "stroške dela" pri upravi, so bili v letu 2006 98 mio SIT ali 408.000 evrov.

Poleg tega imajo še kar nekaj delavcev, ki so tudi na individualnih pogodbah (poleg uprave) in oni so leta 2006 stali podjetje 198 mio SIT ali 825.000 evrov.

Ja, seveda upravo in dobre delavce rabimo.

Ampak a se ne bi dalo tudi tam kaj prihraniti, če se že dobesedno v centih "špara" na najnižjih delavcih?

Če je vse, kar šteje, samo to, koliko stroškov ima firma pod črto, potem je tule sigurno en dober vir šparanja, saj gre za kar konkretne zneske. Če so uprava in omenjeni "nekolektivni" delavci res tako dobri, da si take dohodke zaslužijo, potem ni hudič, da bodo uspeli na delovni dan realizirati za tistega slabega 1,5 evrov dodane vrednosti na delavca, da bodo pokrili to enormno podražitev stroškov dela v obliki 18 centov na uro.

(PS: Povprečna (!!!!) bruto plača v Muri je 640 evrov. Da boste nekak razumeli, zakaj je 30 evrov za najnižje delavce tako hudičevo pomembnih.)
 
Nazadnje urejeno:

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
Citat:
Uporabnik kavboj pravi:
Corleone ti pa enkrat plozaš, da si bil reven (vsaj tko sem razumel tisto iz lastnih izkušenj), drugič pa da se nikakor ne da pridit čez mesec z 10€/dan. Odloč se.
smirk-1.gif

ne mislim razlagat svojega življenja na forumu, tako da povem samo to: za dostojno življenje je potrebno veliko več kot samo 400€. 400 ali manj si pa nihče ne zasluži, še posebno ker so samo položnice cca 150-200€ ( če imaš srečo in živiš v neprofitnem stanovanju), kje je šele hrana za 1 oz kaj šele za več oseb
crazy1.gif
 

Tjasa

Fizikalc
10. dec 2007
4.403
0
36
OK, ker sem tud js ekonomska tehnica po izobrazbi in ker sem trenutno študentka družboslovne fakultete z rahlim pridihom po ekonomiji, sem si drznila pogledat semle.

Nisem šla brat postov za nazaj, bom napisala kot mislim... Če je človek sam v nekem stanovanju in ima plače 400 eur (ali, bognedaj celo manj...) mora biti čarovnik da preživi. Kaj si pa lahko privošči? Ko plača položnice, stanarino... Ostane za OSNOVNO PREŽIVETJE, golo preživetje. Noben mi ne bo govoril, da je v današnjem času lahko preživet s tako malo denarja.
Še jaz, ki sem študentka, potrebujem za osnovne zadeve (mesečna za trolejbus, vozovnice za vlak, študijsko gradivo in kakšen sendvič kdaj -kavic po lokalih, oblačil, žuranja zunaj, telefonski račun in mojo obsesijo s kozmetiko štejem med luksuz) vsaj 100 eur/mesečno, če ne celo več.

Ko se zadeva spremeni, in ko nekdo živi v skupnem gospodinjstvu, je pa lažje, jasno -skupni stroški, nekako se se porazdeli, a vseeno se komaj preživi, kje je še strošek za bencin, kaj če se avto pokvari,...
Ampak vseeno, dejansko občudujem tiste, ki pridejo skozi in ne jamrajo. Zadnjič je ena mamica pred mano v Mercatorju (videlo se je, da je še tistih nekaj stvari ki jih je imela na pultu, komaj zbrala..) rekla NE svoji hčerki, ki je hotela čokolado. Malodane ni imela solz v očeh... Pogledala sem kaj ima, same Mercator izdelke, in samo nujne zadeve. Nobene sladkarije, ničesar kar bi se smatralo pod priboljške. Oblečeni sta bili za silo... In na koncu sem sama kupila enako čokolado, kot jo je mala vzela s police in stekla iz trgovine za njima, in dala mali čokolado. Mamica me je kar gledala, ni mogla verjeti, in na koncu mi je rekla 5x hvala.

Evo, samo primer... Bedno, bedno, da more starš svojemu otroku odreč čokoladko zarad takih cen, zarad vsega...
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
in potem zraven pridejo razni mrkaiæi z minimalno 5k € plače in pravijo no pa saj se da preživet. in potem pride še bajuk mimo in reče, kako pa da jaz nisem občutil povišanja cen
bonk.gif
 

vaginko

Fizikalc
2. sep 2007
10.862
33
48
Jaz tut ne bi kaj občutil ob taki plača! Najbolj pametni so pa itak tisti na 4000 ojrov!
 

Tjasa

Fizikalc
10. dec 2007
4.403
0
36
To je tko k tist, k je cesarica nevemkeraže rekla kmetom pred stoletji (govorim napamet) ko niso mel nobene hrane ne nič...
Kmetje: "Nimamo kruha!"
Cesarica: "Ja potem pa potico jejte, če nimate kruha."

Tole je recimo lep primer, kako tisti "visoki" nimajo pojma o tem, kako živi ostal narod.
 

Mitzy

Fizikalc
19. jul 2007
1.079
0
36
Far from here
Citat:
Uporabnik Tjasa pravi:
Kmetje: "Nimamo kruha!"
Cesarica: "Ja potem pa potico jejte, če nimate kruha."

Zaradi te izjave je bila kraljica Maria Antonietta ob glavo
smirk-1.gif


Se pa strinjam, da je s 400€ na mesec v najemniškem stanovanju nemogoče preživeti. G. Mrkaič o tem nima pojma, le čevlje sodi naj kopitar, on s svojo plačo pa naj komu drugemu soli pamet....
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
da je pa stvar še hujša, ima pa gospod bajuk še službeni avto, zastonj bencin, kartico za razna kosila... tako da dvomim da sploh kaj svoje plače zapravi.
crazy1.gif
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Citat:
Uporabnik Don_Corleone pravi:
da je pa stvar še hujša, ima pa gospod bajuk še službeni avto, zastonj bencin, kartico za razna kosila... tako da dvomim da sploh kaj svoje plače zapravi.
crazy1.gif

Bajuk se je izkazu ko ni znal dvignt dnarja ko smo prevzel €.
smirk-1.gif
O teh tko škoda besed. Še boljši so pa sindikalisti z 5k€ bruto plače...
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
V bistvu, firmo na letni ravni 30 EUR bruto na mesec za 3300 delavcev stane okoli 1,5mio EUR.

Že uro računam in računam, pa moja pamet, nastala v OŠ, ko smo se učili množenja, vztraja na dejstvu, da je to bolj okoli (če že govorimo o okoli) 1 mio evrov.
(vsaj če še veljajo pravila zaokroževanja, kot smo se jih nekoč učili v OŠ, v svetu jih pa uporabljajo še danes).

Natančna številka je namreč 1.188.000 evrov.

Ali,
Strošek dela se je povečal za 18 centov na uro/delavca (če upoštevamo, da ima mesec 168 ur).

Malo?

Veliko?

Ja, odvisno kako gledaš.

Pa poglejmo par drugih stvari - uprava ima 4 člane.

Dohodki, ki so iz tega naslova odleteli v "stroške dela" pri upravi, so bili v letu 2006 98 mio SIT ali 408.000 evrov.

Poleg tega imajo še kar nekaj delavcev, ki so tudi na individualnih pogodbah (poleg uprave) in oni so leta 2006 stali podjetje 198 mio SIT ali 825.000 evrov.

Ja, seveda upravo in dobre delavce rabimo.

Ampak a se ne bi dalo tudi tam kaj prihraniti, če se že dobesedno v centih "špara" na najnižjih delavcih?

Če je vse, kar šteje, samo to, koliko stroškov ima firma pod črto, potem je tule sigurno en dober vir šparanja, saj gre za kar konkretne zneske. Če so uprava in omenjeni "nekolektivni" delavci res tako dobri, da si take dohodke zaslužijo, potem ni hudič, da bodo uspeli na delovni dan realizirati za tistega slabega 1,5 evrov dodane vrednosti na delavca, da bodo pokrili to enormno podražitev stroškov dela v obliki 18 centov na uro.

(PS: Povprečna (!!!!) bruto plača v Muri je 640 evrov. Da boste nekak razumeli, zakaj je 30 evrov za najnižje delavce tako hudičevo pomembnih.)

Hvala za izračune, sem že jaz mislil da česa ne znam, ker meni tudi ni bila 1.5mio povsem jasna cifra...
 

Kinimod

Serpico
4. dec 2007
1.839
0
36
45
SV SI
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
V bistvu, firmo na letni ravni 30 EUR bruto na mesec za 3300 delavcev stane okoli 1,5mio EUR.

Že uro računam in računam, pa moja pamet, nastala v OŠ, ko smo se učili množenja, vztraja na dejstvu, da je to bolj okoli (če že govorimo o okoli) 1 mio evrov.
(vsaj če še veljajo pravila zaokroževanja, kot smo se jih nekoč učili v OŠ, v svetu jih pa uporabljajo še danes).

Natančna številka je namreč 1.188.000 evrov.

Še dobro, da nismo vsi končali šolanja po osnovni šoli in lahko take še nekaj malega naučimo. Natančna številka bi pravzaprav bla 1.378.080, kar pa spet lahko prej zaokrožimo na 1,5M, kot pa na 1M, se ti ne zdi?
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
Citat:
Uporabnik Kinimod pravi:
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
V bistvu, firmo na letni ravni 30 EUR bruto na mesec za 3300 delavcev stane okoli 1,5mio EUR.

Že uro računam in računam, pa moja pamet, nastala v OŠ, ko smo se učili množenja, vztraja na dejstvu, da je to bolj okoli (če že govorimo o okoli) 1 mio evrov.
(vsaj če še veljajo pravila zaokroževanja, kot smo se jih nekoč učili v OŠ, v svetu jih pa uporabljajo še danes).

Natančna številka je namreč 1.188.000 evrov.

Še dobro, da nismo vsi končali šolanja po osnovni šoli in lahko take še nekaj malega naučimo. Natančna številka bi pravzaprav bla 1.378.080, kar pa spet lahko prej zaokrožimo na 1,5M, kot pa na 1M, se ti ne zdi?

nevem kaj si ti računal, ampak 30x3300x12= 1.188.000€
confused-1.gif