Talno gretje pri obnovi hiše

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Torej, imam še vgrajeno staro plinsko peč in radiatorje, vendar jih ne koristim že več kot 4 leta - zadnja 4 leta grejem s klimo. Ampak tega na EKO skladu ne vedo... ;) Za backup talnemu ogrevanju bi imel klimo - četudi zmanjka elektrike, smo v preteklosti že preizkušeno z bencinskim generatorjem en dan greli s klimo brez problema (ko je bil žled par let nazaj)...

Sem pogledal malo dokumentacijo za EKO sklad in če prav razumem, bi mi vrnili 50% investicije (občina Pesnica), saj bi padel v skupino:

Višina nepovratne finančne spodbude znaša do 50 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot:
  • 5.000 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa voda/voda ali slanica (kot npr. zemlja)/voda;
  • 3.200 EUR za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda,
pri zamenjavi stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko na območjih občin, ki imajo sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka.

Razumem prav???

Katere stroške pa bi povrnili, glede na naslednjo izjavo:

Priznani stroški vključujejo:
  • nakup in vgradnjo ene ogrevalne toplotne črpalke na stanovanje;
  • nakup in vgradnjo hranilnika, vodnega toplotnega zbiralnika ter povezavo s toplotno črpalko;
  • izvedbo zemeljskega kolektorja ali vrtin;
  • električne in strojne instalacije za potrebe delovanja in krmiljenja sistema ter zagon sistema;
  • ostale stroške, ki so smiselno povezani z izvedbo naložbe.

Ve kdo, kaj bi mi vse povrnili od naslednjih investicij (ker so povezani z izvedbo naložbe):
  • nakup in vgradnja cevi in omarice za talno gretje
  • vgradnja estriha
  • nakup in vgradnjo ene ogrevalne toplotne črpalke na stanovanje
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.154
113
pri menjavi ti dajo toliko, drugače pa manj ali nič. Pokliči na ekosklad in jim pojasni situacijo.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Saj je jasno napisano, da je subvencionirana kurilna naprava. Torej toplotna črpalka in priklop ter zagon črpalke.
O kakšnem estrihu in omaricah se tu sanja. :bonk:
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
Reners a sploh ima občina Pesnica odlok o načrtu za kakovost zraka?
 
Nazadnje urejeno:

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Se spomnim foruma podsvojostreho. Moderator nebomgabiksal in njegova toplotna črpalka. Vse super faj in najcenejše ogrevanje in oh in ah. In bog ne daj kakšno kritiko čez toplotno. In vse dokler ni ta škatla crknila in potem so se podrle vse sanje koliko je to super duper poceni in najcenejše ogrevanje. Se je model kr zakopal v svojo luknjo nategunstva.
No....toliko o tem.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Uporabnik nebomgabiksal je vse lepo na dolgo in široko razložil, v svoje dobro in svoje slabo. Med drugim so bile debate tudi o ravnih strehah ipd. Je kredibilen. Model. Spet kar nekaj. A nimaš življenja?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Evo, odločitev je padla... BOMO na novo delali vodno talno gretje (stari estrih ven) in toplotno črpalko - ob daljšem pogovoru majstra mi je dal na predračun split sistem: nov model Mitsubishi Ecodan SUZ-SWM60VA (6kw, R32 plin) in notranjo enoto EHSD-VM2D (brez sanitarne vode) komplet z montažo za 4500 eur (potem pa še dobim nazaj 40% subvencije), kar se mi zdi odlična zadeva za odlično ceno...

Sem dal zdaj na bojler merilec za porabo elektrike, da vidim, koliko mi približno požre bojler na mesec, da vidim, ali dam še sanitarno vodo na toplotno črpalko ali ne... Ker če bi toplotna grela samo talno gretje, je tudi precej boljši izkoristek kot pa če mora gret tudi SV...

Spet pa me zanima nekaj:

Polaganje cevi:
Kakšne cevi (kakšen fi) se polaga pod estrih?
Verjetno je najbolje, če se uporabijo sistemske plošče, kajne? Sicer mi je en kolega reko, da je položo stiropor, potem talno cev vezal na jekleno mrežo, vendar nevem, če se prišpara toliko denarja kot je potem udobje polaganja...

Estrih:
Kakšen estrih je najbolje uporabit, da je čimprej suh (pripravljen za polaganje ploščic)? Nekaj sem bral o samorazlivnem estrihu (tukaj in tukaj), samo ne vem, kateri način je boljši - samorazlivni ali normalen (pesek in cement, ki ga moraš zaribat)? Kolikor sem zasledil, je samorazlivni tudi dražji (in tudi narediti se mora neprepustna priprava (robni trak s folijo, sistemske plošče zlepit, itd). Naj pa bi bil samorazlivni estri bolje toplotno prevoden, saj bolje "zajame" cevi... Še ena prednost samorazlivnih je, da ne rabijo bit tako debeli kot cementni in bi lahko dal kak cm debelejšo izolacijo ... Kateri estrih je torej najbolje uporabit?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.154
113
fi 16, aluplast ..sistem uporabiš, odvisno od višine. Jaz sem šel s tackerjem..res je da če sam polagaš, se v štartu loviš..ampak pri tebi razumem da imaš 50m2? to si v enem dnevu fertig teoretical. Jaz sem imel eno vejo položeno sam brez pomoči, do cca 10 m2 (do 100m cevi) 1,5h, če ti kdo pomaga pa kakšno uro.

samorazlivni je precej moker, ne vem kdaj ga posušiš..tako da kar navaden, pa bolje kak € več po kvadratu pa da naredijo mojstri tako kot treba.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Evo, odločitev je padla... BOMO na novo delali vodno talno gretje (stari estrih ven) in toplotno črpalko - ob daljšem pogovoru majstra mi je dal na predračun split sistem: nov model Mitsubishi Ecodan SUZ-SWM60VA (6kw, R32 plin) in notranjo enoto EHSD-VM2D (brez sanitarne vode) komplet z montažo za 4500 eur (potem pa še dobim nazaj 40% subvencije), kar se mi zdi odlična zadeva za odlično ceno...

Sem dal zdaj na bojler merilec za porabo elektrike, da vidim, koliko mi približno požre bojler na mesec, da vidim, ali dam še sanitarno vodo na toplotno črpalko ali ne... Ker če bi toplotna grela samo talno gretje, je tudi precej boljši izkoristek kot pa če mora gret tudi SV...

Spet pa me zanima nekaj:

Polaganje cevi:
Kakšne cevi (kakšen fi) se polaga pod estrih?
Verjetno je najbolje, če se uporabijo sistemske plošče, kajne? Sicer mi je en kolega reko, da je položo stiropor, potem talno cev vezal na jekleno mrežo, vendar nevem, če se prišpara toliko denarja kot je potem udobje polaganja...

Estrih:
Kakšen estrih je najbolje uporabit, da je čimprej suh (pripravljen za polaganje ploščic)? Nekaj sem bral o samorazlivnem estrihu (tukaj in tukaj), samo ne vem, kateri način je boljši - samorazlivni ali normalen (pesek in cement, ki ga moraš zaribat)? Kolikor sem zasledil, je samorazlivni tudi dražji (in tudi narediti se mora neprepustna priprava (robni trak s folijo, sistemske plošče zlepit, itd). Naj pa bi bil samorazlivni estri bolje toplotno prevoden, saj bolje "zajame" cevi... Še ena prednost samorazlivnih je, da ne rabijo bit tako debeli kot cementni in bi lahko dal kak cm debelejšo izolacijo ... Kateri estrih je torej najbolje uporabit?

Še dodatno kupovat TČ samo az STV je pa res škoda denarja in kolikor bo nižje izkoristek z eno TČ in investicija 1500€ ali še več za nakup in montažo same TČ za STV ne boš prišel noter niti v 100 letih. Eni ste pa res rojeni za komplicirat.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
damirj , ne, ne kompliciram... ;) Za sanitarno toplo vodo že imamo bojler 80l, ki je montiran pod stopniščem (nevidno) na isti steni kot pipe v kopalnici in nam nikoli ne zmanjka tople vode in dvomim, da bo toplotna črpalka porabila kaj dosti manj elektrike, kot jo porabi ta bojler... Zato bomo ta boljer uporabljali še naprej...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.154
113
no zmeri ti, kolk ti porabi bojler na dan/mesec, pa potem javi podatek. in bo dalje debata stekla.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Nam je klasicen 80l boljer porabil na mesec nekje 10€, sparovno, sicer pa lahko tudi 20€.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
damirj , ne, ne kompliciram... ;) Za sanitarno toplo vodo že imamo bojler 80l, ki je montiran pod stopniščem (nevidno) na isti steni kot pipe v kopalnici in nam nikoli ne zmanjka tople vode in dvomim, da bo toplotna črpalka porabila kaj dosti manj elektrike, kot jo porabi ta bojler... Zato bomo ta boljer uporabljali še naprej...

Tudi sam podobno razmišljam, namesto 300l bojlerja bom v cca. 100l na izmenjevalec napeljal radiatorski krog in dogreval z elektro grelcem pozimi in v celoti poleti.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Včeraj sma se menla s kolegom, ki ima doma Ecodan 12kw na radiatorje in 300l bojler (ne od Ecodan, ampak nekega okroglega) in mu v aplikaciji piše, kolko porabi TČ za gretje vode in je za leto nazaj porabila dobrih 1000 kw za celo leto (samo sanitarna voda)... Je pa jih 5 v družini...

Mi smo trije in dobro shajamo z 80l el. bojlerjem in porabimo na mesec dobrih 100kw (torej na leto dobrih 1200 kw). Kolega mi je reko, da TČ za grejte vode porabi približno 1kw za 2kw tople vode (pač da TČ porabi nekje polovico za isto toploto kot el. bojler)... Torej predvidevam, da bi za 170l Ecodan bojler porabil na leto nekje 600 kw, kar bi mi nekje prepolovilo sedanje stroške za gretje tople vode.

Ima kdo doma podoben sistem (6kw TČ in boljer 170l (ali 200l)) in lahko preveri v aplikaciji, kolko mu na leto TČ porabi za gretje vode?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.154
113
sej a ni logično ? če ima cop med 2 in 3? mi porabimo za gretje 400 litrov vode, porabimo seveda manj ker imam pač podvojen sistem..cca 1000kwh za vodo na leto.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Ima kdo doma podoben sistem (6kw TČ in boljer 170l (ali 200l)) in lahko preveri v aplikaciji, kolko mu na leto TČ porabi za gretje vode?

Imam 5kw TČ, 300L bojler, 5 ljudi v familiji in porabimo malo pod 2000kwh za SV. Pri manjšem bi porabili najbrž več, ker bi mogli ogrevati na višjo temperaturo. TČ ne marajo preveč, če se morajo temperature preveč dvigat...

V praksi to pomeni, da sredi zime TCjka vodo greje tudi po 6h/dan in takrat seveda ne greje hiše. Zdaj nisem šla nazaj brati, kaj imaste za ena ogrevalna telesa... Pri talnem in zidani hiši so to tudi porajta ne, pri radiatorjih brez zalogovnika pa... Ne vem, je pa še za vprašati...
 
Nazadnje urejeno:

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
Tale COP faktor je v odličnih pogojih 3+, v realnih pa bližje 2. Naša micka v osrednji Sloveniji ima celoletni COP za sanitarno in ogreavanje nekje cca. 2.2 (glede na prešnje bolj mrzle zime) Torej 1kw elektrike za 2.2kw toplote. Je pa seveda zelo odvisno kakšne so zime, taškna kot je bila letos je bolj jesen kot zima bo tudi COP višji