Talno gretje pri obnovi hiše

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.929
4.990
113
Moja micka ima od decembra do danes cop 2,6. Če vzamem samo ta topli februrar, pa je cop 2,9. V poletnih mesecih bo samo za ogrevanje sanitarne vode cop verjetno močno čez 3.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Imam 5kw TČ, 300L bojler, 5 ljudi v familiji in porabimo malo pod 2000kwh za SV. Pri manjšem bi porabili najbrž več, ker bi mogli ogrevati na višjo temperaturo. TČ ne marajo preveč, če se morajo temperature preveč dvigat...

V praksi to pomeni, da sredi zime TCjka vodo greje tudi po 6h/dan in takrat seveda ne greje hiše. Zdaj nisem šla nazaj brati, kaj imaste za ena ogrevalna telesa... Pri talnem in zidani hiši so to tudi porajta ne, pri radiatorjih brez zalogovnika pa... Ne vem, je pa še za vprašati...

Jaz mam idejo, da bi priklopil cca. 150l. bojler na primarni ogrevalni krog za radiatorje in potem z elektro grelcem dogreval na 50-60 stopinj. COP bi bil verjetno podoben, ogreval bi pa bistveno manj vode. Rekel bi, da trenutno za sanitarno vodo letno ne porabimo 2000kw, imamo pa 100l bojler z elektro grelcem.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.335
3.432
113
Jaz mam idejo, da bi priklopil cca. 150l. bojler na primarni ogrevalni krog za radiatorje in potem z elektro grelcem dogreval na 50-60 stopinj. COP bi bil verjetno podoben, ogreval bi pa bistveno manj vode. Rekel bi, da trenutno za sanitarno vodo letno ne porabimo 2000kw, imamo pa 100l bojler z elektro grelcem.
Kako pa misliš rešiti da toplota iz bojlera ne bo ogrevala sistema nazaj.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Ločena veja, termosifonski pretok. Tako imam zdaj, ne vem kake so opcije pri toplotni...
Pri toplotni črpalki je to neumnost, da dogrevaš vodo še z električnim bojlerjem. Najprej moraš imeti toplotno črpalko, ki ima gretje sanitarne vode, potem zaporedno za njo vezano še na bojler , da vodo dogreješ in pošlješ do pipe. Kot bi imel 2 električna bojlerja, s prvim bi vodo segrel do 35°, z drugim pa bi jo dogreval na 60°. Potem raje v osnovi vzameš en veliki bojler, pa je to to ...
Takšna vezava ima logiko samo v času, ko se ne kuri, takrat namesto peči greje vodo samo bojler. Ko pa se kuri, pa se bojler sploh ne vklaplja.

Zakaj pa sploh rabiš 60°???
 
Nazadnje urejeno:

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.929
4.990
113
Jaz mam idejo, da bi priklopil cca. 150l. bojler na primarni ogrevalni krog za radiatorje in potem z elektro grelcem dogreval na 50-60 stopinj. COP bi bil verjetno podoben, ogreval bi pa bistveno manj vode. Rekel bi, da trenutno za sanitarno vodo letno ne porabimo 2000kw, imamo pa 100l bojler z elektro grelcem.

Nikakor ne delaj tega. Grelec ne ve da dogreva krog. Dejansko boš z ogrevalnim krogom hladil bjler, grelec pa bo cel čas dogreval. Ne delat tega!
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Pri 300l vode je vseeno do koliko ogrevas, pri 100l pa potrebuješ višjo temp. da zadostiš dnevnim potrebam družine. Vprašanje je edino kaj je bolj ekonomično - 100l bojler s 55 stopinjami in cop 1ali 300l bojler s 43 stopinjami in cop2 - bi rekel da prva varianta.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Pri 300l vode je vseeno do koliko ogrevas, pri 100l pa potrebuješ višjo temp. da zadostiš dnevnim potrebam družine. Vprašanje je edino kaj je bolj ekonomično - 100l bojler s 55 stopinjami in cop 1ali 300l bojler s 43 stopinjami in cop2 - bi rekel da prva varianta.
Za isto količino porabljene vode enake izhodne temperature je poraba energije z istim grelcem enaka. To pomeni s TČ pri COP2 točno polovico manjša od navadnega bojlerja. Ti imaš pa še hudo omejitev pri svojem 100L bojlerju, ker lahko pri temperaturi 55st pripraviš maksimalno 130L vode s temperaturo 45st.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Saj na koncu bolj ali manj vsi potrebujemo vodo z max. 35-40 stopinjami, z višjo temperaturo v manjšem bojlerju je učinek podoben kot z nižjo temperaturo v večjem. Razlika je tudi v investiciji. Če dodam 300l bojler k toplotni me bo to z vsem delom in dodatnimi posegi stalo skoraj 2 jurja, stroški za sanitarno vodo pa bodo bistveno ali sploh nižji.

V mislih imam spodnji bojler:


Trenutno imam ob peči na drva rešeno tako, da gre v izmenjevalec vroča voda termosifonsko, dokler je vroča se dviga, ko se bojler segreje pa segret tudi ostane. Po potrebi oz. po urniku dogreva elektro grelec v nižjem toku. Zadeva se odlično obnese in razmišljam, da bi recept ponovil ob morebitni vgradnji toplotne črpalke. Kako točno mi glede na vaše komentarje še ni povsem jasno :).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Toplotna črpalka je sposobna upravljati rotodivert, ki upravlja med talnim in bojlerjem. Za talno nižja T, za bojler višja.seveda ne oboje hkrati.
Ne seri ga z termosifonsko, ker efekta pri nekaj stopinjah razlike ne bo.....
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Torej, bojler nam v enem mescu porabi nekje 100kw za STV. In kot sem že večkrat rekel, imamo od bojlera do pip v kopalnici kakih 60cm (kar pomeni, da je topla voda skoraj na pipah) in še bojler je neviden... Res ne vem, če se mi splača kupovat večji bojler in priklop na TČ... Za toplo vodo torej na leto porabimo nekje 1200kw, kar znaša dobrih 130 eur (dobrih 10 eur na mesec). Pač zdi se mi, da če bi imeli 200l bojler, priklopljen na TČ, da bi na leto vseeno TČ za gretje STV porabila slabih 1000kw (ker bi grela več vode), pa še podatki od kolega (in tudi so-forumašev) potrjujejo mojo tezo... ;-) Strošek pa bi bil večji za dobrih 1000 eur in cevi tople vode do pip v kopalnici (in kuhinji) bi bil vsaj za 4m daljši (torej poraba tople vode kar višja (preden priteče topla voda do pipe) in to skoraj vedno, ko odpreš toplo vodo)...

Če kdo misli, da se zelo motim, naj prosim pove... ;-)

Zdaj pa me še zanima glede plošč za talno gretje... V Jagru imajo sedaj za dobro ceno sistemske plošče, in sicer Jub Stirotal silent za 5,59 eur za m2. Ima kdo izkušnje s temi ploščami? So vredu?

Najbolj me skrbi, ker so ful na tanko plastificirane (nimajo plastične plasti na vrhu, ampak je vrh plošče plastificiran s PE folijo). In to me ravno zanima, če je to vredu?

Priporoča kdo kakšne druge (za dobro ceno)?

Pa zdi se mi, da je tudi drugi material za talno gretje kar poceni v jagru:

plosce.png


Je to vredu roba? Ker vseeno nebi rad nekaj preveč šparal, ampak če pa se da kje prišparat, pa sem vedno za... ;-)
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Vsa ta roba je dobra. Točno te Jub, ista debelina, imam po celi hiši. Lepo je bilo delati z njimi, enostavno. Za talno sem izbral nekoliko dražji alumplast.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Nekaj me še zanima... Kaj bi se poznalo v temperaturi neke sobe, če bi skozi 2 radiatorja spustil eno vejo talnega gretja (torej da bi skozi radiatorje spustil isto temperaturo kot v talno)? Sicer bi bil radiator verjetno mlačen ampak zanima me, če bi se kaj poznalo pri temperaturi prostora (če bi bil radiator nenehno mlačen)?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Nima, ker v tem ni nobenega smisla. Na koncu veje talnega gretja je voda mrzla.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Ja saj ta mrzla voda potem zaokroži nazaj v TČ, kajne?

To (glede radiatorjev) pač sprašujem, ker mislimo delat talno samo v spodnji etaži, za zgornjo etažo pa če bo potrebno, bomo imeli klimo. No, in pač radiatorji so še v sobah, nebi pa v nji spustil visoke temperature, ker potem bo prevroče. No, in sem mislil, da bi samo spustil nizko temperaturo v radiatorje (ker pač že so zmontirani, drugače tak nebi)...