Talno gretje pri obnovi hiše

Steve

Guru
13. avg 2007
9.675
1.597
113
Po forumih ugotavljati kako se bi izvedlo in kaj je potrebno je rahla brca v temo, ker vsaka bajta je drugačna, predvsem kar se izolacije tiče, ki je tu še noben ni omenil, je pa odločilnega pomena.
Poznam enega mojstra ki se je lotil zadeve po forumsko, fooknil ven vse tlake, not talno gretje, zalaufa prvo zimo, zeblo jih je ko male cucke. Šele takrat se je lotil zadeve kot je treba in prišel do modre ugotovitve, da ima premalo izolacije in gre vsa toplota direkt ven, tč pa ne folga dogrevat.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
raners
imam znance, ki so podlitrsko hišo (se pravi res pasivo) opremili zgolj z električnim talnim. Imajo za backup kamin, za svaki slučaj. kaj te vem 140-150m2 skeletne bajte, se pravi ne kaj dosti akumulativne. Zdaj so prebili prvo zimo notri, jih bom malo povprašala ob priliki, kako je s tem. Vem samo, da mi je teta tekom zime rekla, da kamina praktično nikdar ne zalaufajo, pa še to zaradi lušta, itak je potem adijo pamet vroče v taki hiši... da stroški tudi niso ne vem kaj, so bili zadovoljni z odločitvijo.

položeno je povsod, kolikor vem in vsaka soba ima nek svoj termostat pa lahko urnike naštimajo pa ne vem kaj še vse. v glavnem regulacija je kar na nivoju...
kako je s toploto/mrzloto tal ne vem. imajo sicer pod parketom, pa fejst izolirano tudi pod temeljno plato, ampak mrbit v vetrolovu se pa kaj pozna...
Ja, daj vpraši mal, kolk nagrejejo čez zimo.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.024
113
A ni imel podatka koliko je prej porabil energije? To je vsakemu jasno in si gre z kalkulatorjem preračunavat.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.711
366
83
Uhh, včeraj/danes pa ste se kar razpisali... ;) Hvala še enkrat, spet se mi pomagali...

Do zdaj nisem vedel, da se prodajajo tudi "manjše" (monoblok) toplotne črpalke, vedno sem mislil, da so vse split in da se začnejo toplotne črpalke pri 9kw in da stanejo vsaj 5000 eur... Ta podatek kar precej spremeni situacijo in precej zmanjša strošek izgradnje vodnega talnega s toplotno črpalko... Saj imam zmenjeno z enim majstrom, da mi pride pogledat jutri popoldne situacijo, kaj bi bilo najboljše... ;)

Pa že večkrat sem se s kakim znancem pogovarjal, da škoda, da ne obstajajo kakšne klime, ki bi grele vodo... In te monoblok tplotne črpalke so ravno to, kar sem iskal...

Drugače pa kot sem že rekel, smo se do zdaj greli s klimo (oziroma občasno z dvema), vodo grejemo z električnim bojlerjem in takšne položnice so prihajale zadnja 3 leta:

poraba_el.png


Na leto povprečno plačamo dobrih 700 eur za vso elektriko (gretje, hlajenje in vse ostalo), kar se mi ne zdi veliko za 2 etaži in nekje 90m2 dejanske bivalne površine...

Torej ja, z monoblock toplotno črpalko bi tudi rešil več "malih problemov" in tudi cenovno so bolj dostopne.

Pa imajo monoblock toplotne črpalke podobno dobre izkoriste kot split?

EDIT: Pa kaj pri monoblok toplotnih črpalkah pomeni, da imajo že vgrajeno funkcijo hlajenja?
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
v samih položnicah bistvene razlike ne bo, recimo napovedujem mogoče 100 do 120 € letne razlike. Tako da, invisticija ekonomsko ne bo upravičljiva, bo pa upravičljiva tehnično, če boš imel večje udobje.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Lahko bo pa tudi položnica malenkost večja, ker se kar malo razvadiš, plus tega boš morda dodal kako stopinjo višjo temp. v prostorih itd. Za 90m2 je vrh glave dovolj 4-5kw model TČ tudi če nimaš nobene izolacije. Če jo imaš, boš pač imel malo problemov v prehodnih obdobjih, ko bo TČ na veliko taktirala.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.082
799
113
nimaš kaj razmišljat, LG therma V monioblok 5kw za 2500€ :)


Noro. Zastonj. Ko sem se pred leti odločal za kurilnico so bile cca. 1.000€ dražje. Pa so se mi že takrat zdele poceni. Sem pa dobil jasna navodila večih monterjev, da se iz tega razreda vzame nekaj 10€ dražjo 7kW izvedbo, da imajo boljše komponente vgrajene in da delajo z nižjim COP v vseh temp. območjih.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
ja, dobil takrat enake informacije, ampak v praksi, ne spraviš dražje noter nikoli,
Z nas bi bila eno štengo jača cca 2000€ dražja. Kar pomeni če bi recimo potem rečmo 50 do 100 prišparal na sezono je do 20 let plus...ni logike...če smo že pri tem.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Noro. Zastonj. Ko sem se pred leti odločal za kurilnico so bile cca. 1.000€ dražje. Pa so se mi že takrat zdele poceni. Sem pa dobil jasna navodila večih monterjev, da se iz tega razreda vzame nekaj 10€ dražjo 7kW izvedbo, da imajo boljše komponente vgrajene in da delajo z nižjim COP v vseh temp. območjih.

Manjka še zalogovnik - boljer za STV in tripotni ventil in nekaj cevi. Če računaš še delo si na 3000€, ker se potem še DDV obračuna po 9.5%. In pa na voljo je tudi nov model s plinom R32... Boljša in nekaj cenejša.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.383
5.415
113
če tole ponudbo prav razumem je montaža monobloka (osnovna, kar itak nikdar ni ampak dobro) in povezava z bojlerjem za SV 3100 evrov, ampak bojler za SV je pa treba še kupiti?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.711
366
83
Drugače imamo naslednjo izolacijo:
Na hiši je bila "termoputz" fasada, 2 leti nazaj smo dodali 10cm stiropora (pač na novo naredili fasado). Pred tem vgradili 3 slojna okna (z 8cm profilom)... Še pred tem pa na obstoječo streho (kar na obstoječo tegolo) naredili zračni most z Gerard pločevino... Podi so mrzli, ker je večji del hiše podkleten (klet neogrevana), pod nekje 10m2 pa je zemlja (oz pač šoder)...;)

Kot sem napisal v sosednji temi, mi je ta LG tč postala ZELO zanimiva, ker bi res pasala na našo hišo ko ata na mamo... :)
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.082
799
113
Jabe 7kW - DDV = 2.100€, montaža na betonski podstavek, vodna povezava, vremenska ni nujna, bojler 300l okoli 450€ (brez DDV), delo kakšne 200€ in na koncu 9,5 DDV = 3 jurje + kolikor te stane betonski podstavek z drenažo, povezave in drobni material.

Skratka, zastonj za takšen način ogrevanja.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.082
799
113
raners Dobro sanirano. Na strop kleti se vam izplača prilepiti še vsaj 5cm stiroporja, če vam višina dopušča. Drugače pa ja, tlake ven in novo talno ogrevanje notri, dolgoročno dobro, staro ogrevanje pustiti za backup, osebno ne bi šel v eko sklad, ker TČ enkrat na drag način crkne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.082
799
113
Ja kaj si pa mislil? TČ ZV kupuješ za do 10 let. Ko bo kaj odpovedalo, bo pri teh cenah in cenovnem rangu, bolje cel monoblok zamenjat, kot popravljat. Dobro, če odpove obtočna črpalka zamenjaš, če pa odpove matična plošča, kompresor, spusti plin ipd., jaz ne bi imel več zaupanja v staro škatlo, to so stroški jurja +.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.711
366
83
Ja, samo še vedno ne razumem, zakaj zaradi okvar ne koristit EKO sklada? Pač kakšno povezavo ima EKO sklad in morebitne okvare?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Verjetno namiguje, da določen čas ne smeš zamenjat, oz. koristit novih razpisov sklada. Kar je načelno res, vendar s potrdilom "o totalki" lahko menjaš kadarkoli (enako kot avto oproščen plačila DMV), na sklad se pač ne smeš prijavit dokler ne poteče čas, ki ga določijo.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.082
799
113
Če boste koristili eko sklad, moraš staro ogrevanje ven dati, če prav razumem. Tega jaz pri teh "nizkih" investicijah ne bi delal. Plinsko peč imate? Jaz bi jo obdržal. LG TČ monoblok bi dodal.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
? ne, jaz sem novo kupil v novo gradnji,
Kolikor razumem on stare tako nima, klime ima? ali?
Eko sklad ti da prst v rit, če so kakšni občinski odloki da moraš imet plin.