Talno gretje pri obnovi hiše

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Brat renovira hišo, z željo po talnem gretju. V celoti podkletena, visoko pritličje, izdelana mansarda.
Želja je po talnem gretju in odstranitvi radiatorjev, mansarda in fasada bosta na novo izolirani.
Problem je v pritličju, kjer je vrgel ven stari estrih praktično brez izolacije in ima sedaj od plošče do stropa na voljo le 250cm. Je smiselno iti na talno gretje, glede na to da je nekak za izolacijo+estrih na voljo le maksimalno 10cm?
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
estiha na talno moraš imeti najmanj 4 cm drugače ti bo vse popokalo najtanjše plošče so 3.5 mm ,če pa daš na stiropor ki je v kolutu in pol talno na" tak" sistem boš pridobil kak cm .
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.322
952
113
Jaz menim, da ja. Centimetre se lahko npr. kompenzira z oblogo (npr. lepljena vinilna plošča namesto parketa). Pregleda naj razne sisteme, saj obstajajo. Menim da tudi ni grozno, in da ni bistvene razlike, če bo strop npr. na 238 cm višine.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Standard je 12cm estriha. V tem.ploscice ali parket in klasični estrih. To zamenja z samorazlivnim ki je lahko 1cm tanjši (3cm nad cevmi) in z 3mm vinilom namesto parketom pa nekako za silo gre. Problem je kot vedno kopalnica. Tam ponavadi je keramika in ravno tam so instalacije ki jih je treba nekam skriti. Upam da ni želja po tem da bi bila kopalnica 1cm.nizje od preostalega podna. Pa da se ne vleče kakih odtokov po diagonali dolge kopalnice.

Lahko pa povsod 12cm naredi pa bo v levelu pa je povsem vseeno če je 238cm višine. Problem znajo biti vrata. Kje so zdaj - na kaki višini in ali je kaki malo višji pri bajti?
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in CLIO15

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Vrata so vsa brez preklad, z oknom nad krili do stropa. Tudi okna so z roletami brez preklad do stropa. Tak da tu ne bo problema, vsa okna vrata pridejo nova.
Inštalacij ni po tleh, vse je vertikalno po steni ali skozi ploščo direkt v klet.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Aja, sistemske plošče ... je v teh štoplih stiropor ali so votli? Če so votli, potem je verjetno boljše na mrežo delat? Ali jih estrih dol potlači v primeru da so votli?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
To OK, se dve vprašanji.

Stenge - kake so in kako bo na koncu. Je 10cm toliko kot je sedaj bilo in stenge pasejo. Oziroma se jih da prilagoditi.

Mansarda je izdelana, je tam talno ali radiatorji? Načeloma zadeva, bolj je enostavna, ceneje je in lepše dela. Torej ali povsod radiatorji ali povsod talno. To je direkten odgovor na vprašanje ali je talno smiselno. Mogoče ni, pa ne zaradi višine.

Polaganje na mrežo vseeno pusti nekaj več prostora estrihu in je potem ta večinoma lahko 5cm debel (samorazlivni), saj je tudi tam kjer bi drugače bil čep. Ki ima stiropor v sebi in ni votel...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Uporabi pa za izolacijo pod talnim, nekaj najboljšega in ne stiropor in boš nekaj tudi noter prinesel.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Trenutno je neizdelano neizolirano podstrešje, samo plošča, in bosta v mansardi 2 spalnici, torej vse komplet na novo delano. Tudi stopnišče ne bo problem, ker so trenutno lesene stopnice, bodo pa betonske, ker je pod njimi klet.

Glede izbire izolacije, spodaj vsekakor mora biti 1cm ali 2cm stiropor, da "pobere" neravnine plošče, gor pa potem verjetno stirodur, ki bi zagotovil trdnost, pa še malo boljši izolator od stiropora.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
1533668336487.png
taker plošča za bočjšo predstavo
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
KSZ

Sem bil skoraj na istem 4 leta nazaj.
Stari tlaki ven, novi not in dodali smo talno ogrevanje.
Plošča je bila ravna kolikor so jo naredili pred 40+leti tako da smo na sredini hiše v hodniku (kjer smo lovili višino obstoječih stopnic) dali samo sistemske plošče z 1cm izolacije, na enem delu celo brez.
V ostalih prostorih pa smo dali se mi zdi 2 ali 3cm izolacije pod sistemskimi ploščami, brez dodatnega stiroporja, se ne spomnim več točno.
Vem da to ni tako kot se dela sedaj (min 5cm stiroporja pa še en tolk izolacije pod sistemskimi ploščami), vendar pri meni dela in če bi delal še enkrat, bi naredil isto, če bi bil tako omejen z višino oz. bi se moral prilagajat na višino obstoječih stopnic.

Edino kar bi spremenil (najbrž) je to, da bi dal samorazlivne tlake, ker bi bili po mojem bolj kompaktni kot so pa klasični tlaki sedaj v tej debelini (3-4cm).
Oziroma bi sistemske plošče v kotih in ob stenah nekako bolj pričvrstil na tla, da jih cev za talno ogrevanje ob polaganju ne bi mogla privzdigniti.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.343
6.535
113
da si sposodim temo...

Obstaja kak namenski "tepih", ki je kompatibilen s talnim gretjem? Verjetno iz neke umetne mase, ki bi zelo dobro prevajala toploto?

Namreč problem je vetrolov, tam skoraj mora biti nekaj na tleh, da zadrži umazanijo, iz ploščic se vse nosi v bajto. Poleg tega pa je fajn, da je tam lepo toplo, ker potem je odprt prostor v dnevno.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
če še ni ploščic, električni tepih spodaj. poceni, trajno, za pucati majka…

ne vem pa kaj misliš, da se vse nosi iz ploščic hišo? čevlje se sezuje, in vse ostane tam?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.343
6.535
113
Ploščice so.

Hja..po ploščicah se "kamenčki" razletijo, potem pa greš "mimo" v nek drug prostor pa odneseš zraven.
Takoj, ko se stopi not, se rabi nek tepih, tampak ta tepih bi moral biti iz "gume", da bi lepo prevajalo toploto in je ne zadrževalo pod sabo, kot je to s klasičnimi tepihi
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
pri nas je bil problem, dokler ni bila okolia zrihtana, zdaj je bolj problem blatni in mokri čevlji, kamenčkov ni več praktično. pa nimam nič, ker mi je lažje s plošicam se ukvarjati, kot tepihi. drugače je pa vseeno kaj daš za tisti kvadrat pred vrati... nobene razlike ne boš občutil ne ti ne denarnica. najbrž je še pa još izolacije pod estrihom, nima kam iti kot gor...

p.s.
svakinja ima nekaj takega kot je Ekokaprica linkala. ona je tudi zadovoljna.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Da obudim temo... ;-)

Tudi mi mislimo drugo leto obnovit kuhinjo, dnevno in hodnik (v bistvu celo spodnjo etažo) in ker to zajema tudi talne obloge, pogledujemo po rešitvi za talno gretje... V dnevni pride parket/lamitat/vinil, kuhinja in hodnik pa ploščice (verjetno granit)...

Vglavnem, zanima me, če obstaja kaka rešitev za talno gretje, pri kateri ne bi rabil odstranit obstoječih estrihov? Zagotovo je to električno talno gretje (ki je debelo le par mm), ampak obstaja kaj podobnega temu in da priklopiš na toplotno črpalko? Pa tudi nevem točno, koliko so sploh debeli trenutni estrihi, ker imamo stopnice in prehod v garažo, tako da ne morem pridobit skoraj nič cm...

Ker imamo majhno hišo (spodnja etaža le kakih 45m2), me celo zanima, če bi bilo električno talno gretje celo boljša rešitev glede na stroške (toplotna črpalka stane par tisoč eur) in dvomim, da se bo strošek sploh kdaj amortiziral... Pa še izvedba bi bila dosti lažja (brez štemanja estrihov)....

Kaj menite?