Talno gretje pri obnovi hiše

luka51

Guru
16. avg 2007
13.882
5.160
113
Kolk pa pride samo materjal? Ker bom jaz tudi rabil nekaj rešit kjer je problem visina.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.276
1.946
113
Zelo podobno zadevo , kot je od kalcerja variotherm, se dobi tudi v pipelife v Trzinu. Ne vem sicer kakšno je komercialno ime, so pa to plošče z utori, debeline 2 cm. Vanje se položi klasična cev fi 16 mm. Vse skupaj je 3* ceneje kot variotherm.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.711
366
83
Da spet malo obudim temo... ;)

ŠE ENKRAT VPRAŠAM, ČE IMA KDO ELEKTRIČNO TALNO GRETJE PO CELI HIŠI IN SE CELO ZIMO GREJE SAMO S TEM? Ker bi res rad vedel, kakšen je dejanski občutek pri električnem talnem gretju in tudi kakšni so približni mesečni stroški...

No, sedaj sem malo premeril našo hišo in imamo nekje 40m2 bivalne površine v spodnji etaži. In po raznih pogovorih z znanci sem malo začel računat, kako bi rešil zadevo s talnim gretjem... In prišel do naslednjega izračuna...

Talno vodno gretje za 40m2:
-toplotna črpalka: po mojem nekje 8000 eur (z montažo, priklopom in zagonom)
-novi estrihi in material za talno (cevi, omarica, spojke itd): po mojem nekje 1500 eur
Izvedba torej vse skupaj torej nekje 10000 eur.
Letna poraba
toplotne čez celo zimo: pomojem nekje 600 eur. (kurilni meseci (6 mesecev) povprečno nekje 100 eur)

Električno talno gretje za 40m2:

Izvedba (mreža in termostati): po mojem nekje 1500 eur.
Letna poraba teh mrež čez celo zimo: pomojem nekje 1800 eur. (kurilni meseci (6 mesecev) povprečno nekje 300 eur) (za mesečni izračun sem vzel 40m2 * 120W = slabih 5kw/h; 5*18h (če dnevno grejejo vse mreže kakih 18h na dan) = 90kw/dan; 1 mesec = 2700 kw je nekje 300 eur/mesec.

Kaj mislite, sem se fejst zmotil pri cenah?

Sedaj grejemo s klimo (včasih vklopimo še drugo klimo v zgornji etaži) in imamo letne stroške elektrike med 900 - 1000 eur (vsa elektrika (gretje, hlajenje, itd) na leto) - mislim, da bi podobno porabili tudi, če bi imeli toplotno črpalko in vodno talno gretje...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Z elektro talnim toliko grej, da bo mal toplo spodaj. Grej še vedno s klimami. Jeba je edino slce spodaj nimaš nič izolacije in bo talno lepo grelo zemljo spodaj
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
Naša TČ je stala pod 5kilo€ za 150 m2. ogrevanja... Talno pa estrih te pride cca 30-50€/m2 ce sam kaj postoriš ustrezno manj.

Letna poraba toplotne pa te bo stala rečmo 200€ ..ne vem pa kako imaš izolirano.
Grel boš fakin 40m2....

Na alterju ogrevamo cele hiše v rangu letne porabe 400€ (s sanitarno vodo)
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
Da spet malo obudim temo... ;)

ŠE ENKRAT VPRAŠAM, ČE IMA KDO ELEKTRIČNO TALNO GRETJE PO CELI HIŠI IN SE CELO ZIMO GREJE SAMO S TEM? Ker bi res rad vedel, kakšen je dejanski občutek pri električnem talnem gretju in tudi kakšni so približni mesečni stroški...

Na PSS forumu prebrskaj stare teme. Cca. osem let nazaj se je oglašal vsaj en tak in precej podrobno opisal sestavo in delovanje ter stroške. Po spominu mu je zadeva delovala normalno in z nizkimi stroški. Šlo je seveda za novogradnjo. Glede občutka pa - greješ celo ploskev na željeno temperaturo in to je to. Ni važno s čim.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.711
366
83
Še nekaj me zanima glede električnega talnega...

1. Se električno talno gretje položi po celi površini ali se tam, ko je npr.: pohištvo ali tuš kabina, ne položi? (na youtube je kar nekaj vodičev, ki prikazujejo, da se električno talno položi samo po pohodni povšini in ne pod pohištvom)... Jaz bi po eni strani dal po celem, po drugi strani pa npr.: pod kuhinjskimi elementi brezveze greje tla, ker se po mojem mnenju ta toplota ne pozna v prostoru...
2. Ali so tla dokaj hitro topla, ko se vklopi električno talno? Zanima me toplota tal in ne prostora (za prostor vem, da traja nekaj časa, preden se segreje)...
3. Ali to tla hitro mrzla, če ugasnemo električno talno gretje?
4. Ali se grelne mreže lahko potopijo s samorazlivno maso (ali je bolje, da se najprej izvede poravnava in nato na posušeno izravnalno maso položijo grelne mreže in potem z lepilom za ploščice)?
5. Obstajajo v kakih teh kompletih z grelnimi mrežami tudi kaki bolj pametni termostati, ki omogočajo kake tedenske timerje ali celo vklop na daljavo?
 
Nazadnje urejeno:

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.276
1.946
113
A ne bi ti dobil nekoga ki to dela, pa ti bo z lahkoto odgovoril na vsa vprašanja.

Ker tole po forumih je bolj kot ne brezveze. sto uporabnikov, sto mnenj, ponavadi vse kontradiktorno.

Na elektro talno gretje se ne spoznam, drugače bi ti z veseljem odgovoril.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.330
954
113
Odgovorim samo na 1. točko:
Položi povsod! Pohištvo absorbira toploto in jo tudi konec koncev oddaja. V tuš obvezno, tam boš vedno bos. Poskrbel pa boš tudi za sušenje tal, izognil se boš plesni in poskrbel za kroženje zraka znotraj kabine.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.711
366
83
No, včeraj sem šel v trgovino THS (v MB) in sem malo povprašal glede električnega talnega gretja... In moram rečt, da sem dobil ful neke čudne odgovore... Očitno sem naletel na nekega čudnega prodajalca... Ko smo se med drugim pogovarjali, da bi vgradil samo 1 mrežo v jedilnici in dnevni, mi je npr.: reko, da 10m2 mreža porabi 1500W (kar je vredu trditev), ampak potem mi je reko, da je to full velika poraba in da mi to lahko varovalke vun meče... Pa je*ote, pečica več žere... al pa električni radiator...

Pač neki čudn je bil... Npr.: jaz sem mu vprašanja postavljal, on pa je moji odgovarjal... :valjamse::valjamse::nigladek: Mi je še moja rekla potem, da češ, kaj je te mene gledo, če bi mogo tebi odgovarjat... :nigladek:

dejan_ : Vedno raje najprej vprašam na forumu, kjer imajo uporabniki dejanske izkušnje in lahko povedo iz prve roke (tudi negativne lastnosti), prodajalci pa ponavadi tak vse hvalijo, samo da prodajo... ;) Tak da so mi mnenja na forumih res dosti vredna...

In zato hvala vsem.. :):):) Premalo krat koga pohvalimo v življenju... ;););)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
IKA, Termotehnika, Mavi v MB so pravi za pomoč in svetovanje - priporočam. Tudi sodelujejo med sabo (delavci krožijo med njimi ;) ) ko en kaj nima te pošlje k drugemu.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.082
799
113
Torej, na kratko. El. talno se uporabi v novih ali starih - obnovljenih kopalnicah. To se polaga le pod ploščice, katere v slabi uri postanejo tople, v dveh pa vroče. Imam, uporabljam, skupaj s časovnikom seveda, 2 x v kopalnicah raztegnjeno 4 m2, nikjer pod elementi. Zadeva ima max porabo 150W / m2 in s tem veliko, ogromno porabo. El. talno se potopi v lepilo pod ploščice. Lahko se ga raztegne tudi kot stensko ogrevanje. Lepo dela, če je spodaj od vodnega talnega, topel estrih.

Za 45 m2 flat to ni rešitev oz. čudna rešitev. Če ga raztegneš skupaj 30 m2 (vse bi lahko zap. vezal na eno upravljanje) recimo, imaš dnevno porabo štroma ranga 5€ na hitro izračunano.

Imam dva tale modela, kompleta, tu si lahko pogledaš filmček, kaj komplet vsebuje in to je to. Za kopalnico, ne za celo stanovanje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
No, včeraj sem šel v trgovino THS (v MB) in sem malo povprašal glede električnega talnega gretja... In moram rečt, da sem dobil ful neke čudne odgovore... Očitno sem naletel na nekega čudnega prodajalca... Ko smo se med drugim pogovarjali, da bi vgradil samo 1 mrežo v jedilnici in dnevni, mi je npr.: reko, da 10m2 mreža porabi 1500W (kar je vredu trditev), ampak potem mi je reko, da je to full velika poraba in da mi to lahko varovalke vun meče... Pa je*ote, pečica več žere... al pa električni radiator..
In kaj ti je narobe povedal? Da je pri 10m2 poraba 1,5kW, ti bi imel 2 taki mreži, torej skupna poraba 3kW. Precej za to, da ti bo v enem delu stanovanja toplo v noge. Ko se boš tuširal, se ti bo zraven vklopil še bojler 1,8kW. Ven ti lahko meče glavne varovalke, če ti bo samo zaradi tuširanja poraba narasla na 4,8kW. Če nimaš ustreznih inštalacij in 3-faznega električnega odjema, ne sanjaj ...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Da spet malo obudim temo... ;)

ŠE ENKRAT VPRAŠAM, ČE IMA KDO ELEKTRIČNO TALNO GRETJE PO CELI HIŠI IN SE CELO ZIMO GREJE SAMO S TEM? Ker bi res rad vedel, kakšen je dejanski občutek pri električnem talnem gretju in tudi kakšni so približni mesečni stroški...

No, sedaj sem malo premeril našo hišo in imamo nekje 40m2 bivalne površine v spodnji etaži. In po raznih pogovorih z znanci sem malo začel računat, kako bi rešil zadevo s talnim gretjem... In prišel do naslednjega izračuna...

Talno vodno gretje za 40m2:
-toplotna črpalka: po mojem nekje 8000 eur (z montažo, priklopom in zagonom)
-novi estrihi in material za talno (cevi, omarica, spojke itd): po mojem nekje 1500 eur
Izvedba torej vse skupaj torej nekje 10000 eur.
Letna poraba
toplotne čez celo zimo: pomojem nekje 600 eur. (kurilni meseci (6 mesecev) povprečno nekje 100 eur)

Električno talno gretje za 40m2:
Izvedba (mreža in termostati): po mojem nekje 1500 eur.
Letna poraba teh mrež čez celo zimo: pomojem nekje 1800 eur. (kurilni meseci (6 mesecev) povprečno nekje 300 eur) (za mesečni izračun sem vzel 40m2 * 120W = slabih 5kw/h; 5*18h (če dnevno grejejo vse mreže kakih 18h na dan) = 90kw/dan; 1 mesec = 2700 kw je nekje 300 eur/mesec.

Kaj mislite, sem se fejst zmotil pri cenah?

Sedaj grejemo s klimo (včasih vklopimo še drugo klimo v zgornji etaži) in imamo letne stroške elektrike med 900 - 1000 eur (vsa elektrika (gretje, hlajenje, itd) na leto) - mislim, da bi podobno porabili tudi, če bi imeli toplotno črpalko in vodno talno gretje...

Bolj je problem, da za 40m2 rabiš neko toplotno črpalko tam nekje 4kW največ, verjetno niti nima smisla split sistema, pač pa kar monoblok in ta te stane tam 2000-2500€ montiraš pa lahko tudi sam ali pa če je sila ti jo kak vodovodar za kar verjetno ne bi porabil kaj dosti več od 200€. Tko da po mojem si fejst zgrešil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.018
113
Da spet malo obudim temo... ;)

ŠE ENKRAT VPRAŠAM, ČE IMA KDO ELEKTRIČNO TALNO GRETJE PO CELI HIŠI IN SE CELO ZIMO GREJE SAMO S TEM? Ker bi res rad vedel, kakšen je dejanski občutek pri električnem talnem gretju in tudi kakšni so približni mesečni stroški...

No, sedaj sem malo premeril našo hišo in imamo nekje 40m2 bivalne površine v spodnji etaži. In po raznih pogovorih z znanci sem malo začel računat, kako bi rešil zadevo s talnim gretjem... In prišel do naslednjega izračuna...

Talno vodno gretje za 40m2:
-toplotna črpalka: po mojem nekje 8000 eur (z montažo, priklopom in zagonom)
-novi estrihi in material za talno (cevi, omarica, spojke itd): po mojem nekje 1500 eur
Izvedba torej vse skupaj torej nekje 10000 eur.
Letna poraba
toplotne čez celo zimo: pomojem nekje 600 eur. (kurilni meseci (6 mesecev) povprečno nekje 100 eur)

Električno talno gretje za 40m2:
Izvedba (mreža in termostati): po mojem nekje 1500 eur.
Letna poraba teh mrež čez celo zimo: pomojem nekje 1800 eur. (kurilni meseci (6 mesecev) povprečno nekje 300 eur) (za mesečni izračun sem vzel 40m2 * 120W = slabih 5kw/h; 5*18h (če dnevno grejejo vse mreže kakih 18h na dan) = 90kw/dan; 1 mesec = 2700 kw je nekje 300 eur/mesec.

Kaj mislite, sem se fejst zmotil pri cenah?

Sedaj grejemo s klimo (včasih vklopimo še drugo klimo v zgornji etaži) in imamo letne stroške elektrike med 900 - 1000 eur (vsa elektrika (gretje, hlajenje, itd) na leto) - mislim, da bi podobno porabili tudi, če bi imeli toplotno črpalko in vodno talno gretje...

Za 40m2 ne potrebuješ večje toplotne kot 5KW. Taka LG je ranga 5000 eur, mogoče še jurja za montažo. Eko subvencij menda ne moreš dobit, ker jo dobiš ob pogoju da menjuješ staro kurilno napravo. Če bi imel slike kake stare naprave v kurilnici, bi dobil še 2500 eur subvencije. Poraba elektrike v primerjavi z klima ogrevanjem bi v teoriji morala biti enaka, ampak kot je že nekdo pisal ljudje ogravajo 150 do 200m2 površine z stroški med 400 in 600 eur. Tvoj prostor nebi smel porabit več kot 300 eur.
Še za info. 5kw porabi moja micka 11,2KW ko pri minus 10 laufa na polno, pa še to ko zjutraj tašča vklopi termostat (pri meni zgoraj laufa nonstop) čez eno uro ko prostor doseže temperaturo nato pade, pa smo na radiatorskem ogrevanju in ogrevamo 180m2. V premislek koliko dejansko porabi mreža.

Praktičnih izkušenj ne vem če boš tukaj dobil. Probaj forum pod mojo streho.

EDIT: Monoblock LG je 3000 jurje. Se splača še sploh kaj študirat? Kaj boš naredil, če ti kaka špirala pregori? Vodovodne cevi še nisem slišal da bi spustle, v električne špirale pa ne zaupam najbolj.
 
Nazadnje urejeno:

FCB1986

Pripravnik
1. feb 2020
30
8
8
Jaz imam Fujitsu toplotnu in sicer 8kW, talno standardno, grejem spodaj 40m2+zgoraj 20m2(hodnik,otroska sobica), ostale dve sobici ne in kopalnico zgoraj ne ogrevam ker itak toplota gre gor tako da je povsod lepo toplo, spodaj pa 24stopinj. Na leto smo racunali tam nek 300€ pa se man gre na ogrevanje. Drugac use skupaj smo placali 5500€, toplotna in priklop, zalogovnik za sanitarno vodo, raspelano po bajti veje smo pa prej sami zrihtal. Pa se na ta znesek smo dobili povrnjeno od Eko sklada neki cez 800€, tako da toplotna top zadeva, cetrto leto laufa brez eura dodatnega ulaganja ali pa serviserenja.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.378
5.414
113
raners
imam znance, ki so podlitrsko hišo (se pravi res pasivo) opremili zgolj z električnim talnim. Imajo za backup kamin, za svaki slučaj. kaj te vem 140-150m2 skeletne bajte, se pravi ne kaj dosti akumulativne. Zdaj so prebili prvo zimo notri, jih bom malo povprašala ob priliki, kako je s tem. Vem samo, da mi je teta tekom zime rekla, da kamina praktično nikdar ne zalaufajo, pa še to zaradi lušta, itak je potem adijo pamet vroče v taki hiši... da stroški tudi niso ne vem kaj, so bili zadovoljni z odločitvijo.

položeno je povsod, kolikor vem in vsaka soba ima nek svoj termostat pa lahko urnike naštimajo pa ne vem kaj še vse. v glavnem regulacija je kar na nivoju...
kako je s toploto/mrzloto tal ne vem. imajo sicer pod parketom, pa fejst izolirano tudi pod temeljno plato, ampak mrbit v vetrolovu se pa kaj pozna...
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.018
113
Za pasivno bajto, kjer že prdec zaradi pasulja dvigne temperaturo za stopinjo, mogoče res niso smiselne velike investicije v TČ. Tam ni take razlike če daš za ogrevanje hiše 400 namesto 200 eur. Če pa te le to pride letno1500 in več, z TČ pa bi bil na 600, je pa že smiselno razmislit, kaj in kako. Ampak sem vseeno prepričan, da ranersova računica porabe za 1800 eurov je pa malo pretirana za 40m2. Čeprav že z klima gretjem ima blazno letno cifro.
Zanemarit tudi ne gre ogrevanje sanitarne vode. Če je ta na klasični bojler, potem tudi za to smiselna TČ.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.378
5.414
113
Seveda, treba je vedeti da kamot je faktor 3 med električnim gretjem in toplotko, ki pokrije vse potrebe. In to je vse, zdaj je pa treba vedet kaka je poraba. Lahko se pozna 100 evrov na leto lahko pa 1000€. Odločitev v obhe primerih je najbrž drugačna, če je smotrnost v prvem planu.

Pri SV je pa dvorezen meč. Pozimi ko je voda mrzla, defrosti durh na durh je neka klima zrak/voda komaj kaj bolj učinkovita kot električni bojler. Poleti pa ko je tak ali tak poraba energije manjša se pa spet komaj kaj pozna. Pri mali porabi vode se tiki bolj splača na dvomestno število let lahko kot bojler za TČ... SCOP za SV pri klima TČ je kamot pod 2 oziroma je precej verjetno da je. Če porabiš za 700kwh s TČ na leto to pomeni lahko manj kot 70 evrov na leto. Če porabiš 2000kwh kot mi, se pa res že nekje pozna...
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.018
113
Sanitarna mi je padla na pamet, ker tip ima vseeno visoke položnice, če se greje na klime.