Tako nas imajo nasi sosedje radi

Konec

Guru
Izključen uporabnik
22. avg 2007
1.924
753
113
GO rica
Se nikdar v zivljenju nisem za pivo ki stane 1.80€ vzel nazaj 20 centov drobiza ,ne za espreso k stane 0.90€ 10 centov. Na to se pomislim ne. Ce greva na vecerjo in placam z kartico vedno natakarju dam vsaj dva € v roko. To se mi zdi del kulture in tako bo pri meni in mojih otrocih ostalo. Verjetno nisem pravi slovenski turist z deci mineralne in eno pico za dva na mizi...
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Tkole bom povedal...dokler privatniki in super direktorji sparajo na placah in dajajo manj od minimalca, pa potem razne dodatke v obliki nocnih, nedeljskih do minimalca, sami pa imajo bajne zasluzke, do takrat se ne cudit, da se recimo pa napitnina ne daje. Halo :mad:
Pico in pivo placam posteno po ceniku, kaj bi se radi...? Jaz bi tudi rad napitnino, saj firmo zelo lepo postrezem....aja ne...sej dobim placo za to. Ampak ne, hocem napitnino...uuueeeee, uuueeeee...
 
  • Všeč mi je
Reactions: fonza12

Bishop

Pripravnik
25. jun 2011
70
21
8
Kolk ste eni .... a vam je res škoda dat tistih par €, pa je volk sit in koza cela. Ti ne boš obubožal na ta račun, on pa ne obogatel. To je pač del neke kulture, ki so nam jo že starši "predstavil". Kar se pa tiče jedilnikov na HR v SLO jeziku: tudi pri nas je jedilnik v xx jezikih, v Hrvaščini pa ni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Konec

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Bishop, a ves ti, koliko stane neto hrana sploh...A ves, da pica lastnika ne kosta 10€, ampak morda 2-3€, morda se manj...no, tisto razliko sem dodatno placal za vse ostalo..za place, za sefovega BMW-ja, za bajto. Torej, sem ze dodatno placal ze tako precenjeno pico. Ne rabi noben se dodatne napitnine...
Aja, kdaj bom jaz dobil ze to frdamano napitnino...ker je se vedno ni? Samo placa pride 15 v mescu...ja in napitnina...zahtevam jo...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.515
9.214
113
Ampak vedno bolj prisoten pri nas... Če smo pobrali vse ostale "ameriške stvari" (valentinovo, haloween, Black Friday... pa še kaj), se je pač ogromno delodajalcev (privatnikov) na področju gostinstva odločilo, da da zaposlenemu zdravstveno zavarovanje in ZPIZ, plača pa je "napitnina"... Poznam iz prve roke...
To bo delovalo dokler tudi Hrvati, Bosanci in Filipinci ne bodo več hoteli delat za to. Zato pa je takim “gostincem” že sedaj problem dobit kvalitetno osebje.
Če jim je to normalno, naj potem prodajajo hrano po ceni iz trgovine, pa gor nabijejo za natakarja, kuharja, najemnino in dobiček, ne pa da je cena za deci vina 5 eur, natakar pa si mora prislužit plačo še s prosjačenjem.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.515
9.214
113
res škoda da si toliko neinteligenten, da tvoj edini odgovor v smeri koliko nas hrvati marajo ali ne... res škoda, da ti kreativno reševanje težav ne gre in škoda da ne blestiš problemskih nalogah, šahu... ampak tudi taki morate obstajati, ne morejo biti vsi najpametnejši
Hvala, imaš prav. Tudi taki moramo biti.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.610
245
113
Bishop, a ves ti, koliko stane neto hrana sploh...A ves, da pica lastnika ne kosta 10€, ampak morda 2-3€, morda se manj...no, tisto razliko sem dodatno placal za vse ostalo..za place, za sefovega BMW-ja, za bajto. Torej, sem ze dodatno placal ze tako precenjeno pico. Ne rabi noben se dodatne napitnine...
Aja, kdaj bom jaz dobil ze to frdamano napitnino...ker je se vedno ni? Samo placa pride 15 v mescu...ja in napitnina...zahtevam jo...

ma dej jambrac doma bod pa pozri tiste cente k bi jih lahko dal za tringelt. vse te moti.

sej te noben ne sili da puscas napitnino.

in ce imas ti sluzbo kjer nimas opravka s strankami, potem je to tvoj problem, ne od kelnarja/izvajalca storitve.

ce ne razumes smisla napitnine ga pac ne, ok, gremo naprej, ne pa ze 5 postov jambranja o teh napitninah in kako si ti revcek, ker jo nic ne dobis. uee ueee.

ce dobro delas, in ti sef kdaj stisne kaksno nagrado, si pravtako prejel "napitnino". ce pa nagrade ni, se pa zamisli ce res vse tako dobro opravljas.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Ueee, ueee, vi nekaj jočete, da nimamo za napitnino... Imam za napitinino, ampak raje vsak mesec darujem za ljudi v stiski. Teh € pa mi ni žal dat in mi jih ne bo nikoli.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.515
9.214
113
ma dej jambrac doma bod pa pozri tiste cente k bi jih lahko dal za tringelt. vse te moti.

sej te noben ne sili da puscas napitnino.

in ce imas ti sluzbo kjer nimas opravka s strankami, potem je to tvoj problem, ne od kelnarja/izvajalca storitve.

ce ne razumes smisla napitnine ga pac ne, ok, gremo naprej, ne pa ze 5 postov jambranja o teh napitninah in kako si ti revcek, ker jo nic ne dobis. uee ueee.

ce dobro delas, in ti sef kdaj stisne kaksno nagrado, si pravtako prejel "napitnino". ce pa nagrade ni, se pa zamisli ce res vse tako dobro opravljas.

Jaz delam praktično samo s strankami in ne pričakujem nobene napitnine, ker delam za tako ceno, da stranke z njo plačajo storitev, ki jo dobijo. Se ne rabim prostituirat za plačilo.
To pa ne pomeni, da občasno ne pustim napitnine, še raje pa podpiram z donacijami ljudi, ki nekaj nudijo brezplačno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.108
3.414
113
poldo OK, ti itak
To je skoraj tako kot večina našega javnega sektorja.:valjamse:
Plača se dobi zato, ker se vsakodnevno pojavijo na delovnem mestu.
Če pa hočemo, da še kaj naredijo, so pa potem dodatki za stalno pripravljenost, podjemne pogodbe, dodatno plačilo preko s.p.-ja, "mentorstva", itd...
...sem misli, da gre v teh primerih za navadno pranje denarje (beri: krajo), ampak očitno gre pravzaprav za napitnine za dobro opravljeno delo.:fredi::zmaga:
.
Zdaj bi pa enako še gostinci, saj človek jih razume.:fredi:
Kaj naslednji bodo napitnine pričakovali še frizerji, "pumpađije", erotične maserke-OK te si jih zaslužijo:evil:... ...pa do prodajalcev avtomobilov, ali kako?
Ko pa firma izstavi račun drugi firmi (ali pa posamezniku) pa pri plačilu nobenega tringelta na dodajo - pa če smo bili še tako prijazni.
Ali plačajo čim prej, da ti "vzamejo" še casa sconto ali pa redni plačilni rok potegnejo za kakšen mesec ali dva...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash in sad

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.610
245
113
Ueee, ueee, vi nekaj jočete, da nimamo za napitnino... Imam za napitinino, ampak raje vsak mesec darujem za ljudi v stiski. Teh € pa mi ni žal dat in mi jih ne bo nikoli.

ja uredu. vem da imas za napitnino.

pac jo ne dajes. uredu. zarad tega ne bo noben nic na slabsem. ne pol jambrat kako je vse itak vse predrago. pa ne hodi na pico ali kavo, ker je dobicek 180%.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.610
245
113
Jaz delam praktično samo s strankami in ne pričakujem nobene napitnine, ker delam za tako ceno, da stranke z njo plačajo storitev, ki jo dobijo. Se ne rabim prostituirat za plačilo.
To pa ne pomeni, da občasno ne pustim napitnine, še raje pa podpiram z donacijami ljudi, ki nekaj nudijo brezplačno.

ne pricakujes jo, ce pa pade jo pa ne vrzes v smeti, ane?

kaj zdej napitnine primerjate z donacijami? kaksno vezo ima to?

napitnina je nagrada, donacija je pa pomoc. kje je tukaj povezava ne vem.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Ja pač...vsi kelnarji govorijo o tem, kako smo Slovenci zajebani in največji skrtuhi...e, nekaj mora biti v ozadju, če je večina taka. Samo, ko je pa kak dobrodelni dogodek, pa radi darujemo. Kaj nam to pove? Da ne bomo plačevali dela dodatno, če pa je že plačano. In zaradi teh napitnin lastniki zmanjšujejo plačo kelnarjem, češ, saj jo boš dobil z napitnino. Halo, mi bomo torej plačali siht kelnarja...lastnik pa kaj?
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.610
245
113
to je stvar kelnarja-sefa.

napitnina je nagrada kelnarju, oz. osebju.

to je to.

sicer pa nisem ravno zasledil nekega mnozicnega jambranja, da slovenci ne puscamo napitnin in da smo skrtuhi?
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.108
3.414
113
Ja pač...vsi kelnarji govorijo o tem, kako smo Slovenci zajebani in največji skrtuhi...e, nekaj mora biti v ozadju, če je večina taka. Samo, ko je pa kak dobrodelni dogodek, pa radi darujemo. Kaj nam to pove? Da ne bomo plačevali dela dodatno, če pa je že plačano. In zaradi teh napitnin lastniki zmanjšujejo plačo kelnarjem, češ, saj jo boš dobil z napitnino. Halo, mi bomo torej plačali siht kelnarja...lastnik pa kaj?
That's the point.
In seveda hrana zato, ker naj bi plačati natakarja še posebej, ni nič cenejša.
.
Seveda je razlika, če greš v restavracijo na fancy večerjo z več hodi, pa natakar še kramlja s tabo o izbiri vina, predlaga kaj primernega, predstavi vsak hod posebej... ...naredi neko zgodbo, dogodek itd... ...tu se vidi razlika med odličnim in (pod)povprečnim natakarjem.

Seveda je to vredno napitnine.
.
Ampak, da greš pa v picerijo na "pico št. 6, tavelko na pol, zame eno union nefiltrirano + za 3.14čku sok :valjamse: ", kar vama jo postreže z eno besedo "izvolite", in bi se tudi v takem primeru pričakovala še napitnina... ...c'mon.:zavijazocmi:
Lastniki naj ustrezno plačajo svoj personal.
.
Edit:
Da tega, da je pri nas natakarstvo (na nivoju picerij?) žal(!) večinoma amaterski/študentovski poklic, ki je bil zato zadnja desetletja povsem razvrednoten in zato na splošno nižjem nivoju, niti ne omenjamo.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.515
9.214
113
]
ne pricakujes jo, ce pa pade jo pa ne vrzes v smeti, ane?

kaj zdej napitnine primerjate z donacijami? kaksno vezo ima to?

napitnina je nagrada, donacija je pa pomoc. kje je tukaj povezava ne vem.
Pade morda od vsakega 100tega, se lepo zahvalim in to je to. Si jih pa večinoma zapomnim in stranka, če še pride nazaj, skoraj vedno kaj dobi dodatno.
Jaz ne vem o kakšnih donacijah ti govoriš kot o pomoči, ampak jaz doniram ustvarjalcem, katerih ustvarjanja so na voljo brezplačno (jih delajo brezplačno), če pa doniraš pa bo vesel. In večina teh živi bistveno bolje kot jaz, tako da pomoči sem skoraj ziher ne potrebujejo.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.903
3.024
113
Jaz vsakemu kelnarju ki si zasluži dam napitnino ponavad 2€ lahko pa tudi več. Ampak moram reči da je takih iz leta v leto manj. Čedalje več plačujem s karticami zato da tudi centa ne dobijo. To da pri praznem lokalu čakaš 10 minut da ti postreže pa 3 krat rečeš za račun (kar danes nit ni več neobičajno) si ne zasluži niti centa. Pa da ne bom na pamet govoril v mladil letih sem veliko kelnaril tako da nesposobne in lenuhe hitro opazim. Saj enim ni za zamerit, za minimalca se mu ne da ampak če bi se potrudil bi z napitninami še enega zaslužil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi in Primus
I

Izbrisan uporabnik 474

Vsi, ki s(m)o kdarkoli kelnarili, splph v popularnih lokalih in klubih, vemo, da se je dalo zaslužiti z napitninami še veliko več, kot samo minimalca...
 
  • Všeč mi je
Reactions: CLIO15 in tomi