Tako nas imajo nasi sosedje radi

Konec

Guru
Izključen uporabnik
22. avg 2007
1.924
753
113
GO rica
Beres te komentarje in hitro ti postane jasno zakaj natakarji v okoliskih drzavah ne marajo slovencev na terasah...tu vsi enotni proti napitninam nato vsi enotni proti informacijam da smo najslabsi gosti....jebiga razumi sedaj zakompeksanega slovenclna. Tu na Goriskem vam natakarji vedo veliko povedati zakaj imajo Italiani prednost pred slovenci...
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.973
9.085
113
39
MB
Mogoce nebi skodlo da bi vsak na zacetku delovne dobe oddelal nekaj let v strezbi.

bi blo marsikaj bolj jasno marsikomu :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: Konec

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Ne bi škodilo da se primerja hruške s hruškami in zenf z zenfom.....
Žal ne najdem članka (prispevka), pišem na pamet: izjava (nekega kelnarja na Obali) naj bi bila, da Slovenci trošimo manj kot npr. Nemci ali Italijani.
A bejž no? Povprečen Lojze s povprečnim jurjem plače in s povprečnim jurjem regresa (ki gre pogosto za popucat limit) naj zapravi 70€ na dan?
Naj kelnar še pove, koliko zapravijo gostje s Hrvaške ali BiH. Ali Romunije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Wolf

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.317
5.355
113
ne izjava je bila, da so slovenci slabši gostje, ker se obnašajo, kot da bi morali imeti prednost pred ostalimi, ki so pač tudi gostje, vendar z neslovenskim pasušem... denar ni bil v ospredju. obnašajo se janezi očitno po gostilnah kot na cesti. ta glaven in poseben, samo zato ker diha.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.973
9.085
113
39
MB
sej se enako vidi tukaj, vpisi tipa, kaj mu bom jaz plačeval napitnino naj ga šef plača ... :nigladek: brez občutka totalno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Konec

Floki

Guru
6. sep 2007
9.884
3.012
113
ne izjava je bila, da so slovenci slabši gostje, ker se obnašajo, kot da bi morali imeti prednost pred ostalimi, ki so pač tudi gostje, vendar z neslovenskim pasušem... denar ni bil v ospredju. obnašajo se janezi očitno po gostilnah kot na cesti. ta glaven in poseben, samo zato ker diha.

Jaz s tem nisem imel nikoli težav res pa da Ljubljančani/meščani niso zahajali v lokal katerem sem delal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Konec

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Kolk ste eni .... a vam je res škoda dat tistih par €, pa je volk sit in koza cela. Ti ne boš obubožal na ta račun, on pa ne obogatel. To je pač del neke kulture, ki so nam jo že starši "predstavil". Kar se pa tiče jedilnikov na HR v SLO jeziku: tudi pri nas je jedilnik v xx jezikih, v Hrvaščini pa ni.
ga vsaj ogovorimo po hrvaško!
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Če v LA namečeš za 100 $ v voziček boš plačal na blagajni 109,5 $. Vse ceno so neto in šele na blagajni ti obračunajo davek (9,5 %). Tako imajo in tako so pač navajeni.

Kar se pa tiče storitev, to kar imajo američani (tip) ni napitnina, ampak je postrežnina. Če imajo restavracijo tipa take-away in hkrati postrežbo, za take-away plačaš navedeno ceno in to je to, če te pa postrežejo plačaš navedno ceno in +15 % navedene cene (postrežnino) in ta je dejansko cel prihodek natakarja.
Če ne bi hotel plačat postrežnine, moraš utemeljit (v knjigo pritožb napisat, da tisto kar je bilo pravzaprav opravljeno ni potrežba in posledično ne želiš plačat). Je malo čudno, ampak tudi na blagajni v trgovini plačaš več kot si nametal v voziček.

Vse skupaj na nek način bizarno čudno za nas evropejce, na drug način pa tudi razumljivo. Ti je v trgovini jasno, koliko gre trgovini in koliko državi, v restavraciji ti je jasno, koliko si dal za samo hrano in koliko za postrežbo.
Ne manjka veliko, da tole ne kupim - ameriški del. Samo to je ratalo zato, da se opraviči tip/napitnina. Davek plača lastnik lokala na oceni prometa!

Kateri hrvaški ali slovenski ali avstrijski ali češki ali.. živi od napitnine?
 

Bishop

Pripravnik
25. jun 2011
70
21
8
Bishop, a ves ti, koliko stane neto hrana sploh...A ves, da pica lastnika ne kosta 10€, ampak morda 2-3€, morda se manj...no, tisto razliko sem dodatno placal za vse ostalo..za place, za sefovega BMW-ja, za bajto. Torej, sem ze dodatno placal ze tako precenjeno pico. Ne rabi noben se dodatne napitnine...
Aja, kdaj bom jaz dobil ze to frdamano napitnino...ker je se vedno ni? Samo placa pride 15 v mescu...ja in napitnina...zahtevam jo...
Pa sej daš ti napitnino kelnerju in ne lastniku...Kako imajo pa oni zmenjeno, je pa drugo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Konec

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Ja saj...in to so zaceli lastniki izkoriscat, češ..boš dobil minimalca, ker itak dobivaš NAPITNINO :evil:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.610
14.306
113
Se najdejo primeri, kjer je možnost napitnine (pa je ta kar obvezna, to je spet en LOL) dejansko upoštevana pri odmerjanju plače ja.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Torej, lastniki na ta račun dajo manj denarja za plače. ker jim mi sofinanciramo plače uslužbencev. Ma kaj, ma halo, da ne bi res. In zato ta stvar z napitninami vodi v propad...ker na koncu dobijo isto, kot z normalno plačo brez napitinin....lastniki pa mastne brke...cene v ponudbi pa iste...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.317
5.355
113
In če ti ne boš dal napitnine, bo lastnik dal večjo plačo? Ali na kakem temelju se ti zdaj ven vadis? Boljs če kelnar dela na minimalcu, če le obstaja delček možnosti, da lastnik ne bo imel bmwja. Najbrž ne bo imelo nikakršnega vpliva, ampak za vsak slučaj, ob velikem mogoče, pa pol ne bo imel bemfle. Kelnar ali več njih, ki životarijo, je pa res mala cena za to. Brez zamere, ampak izpadeš en navaden bizgec pod pretvezo borbe za pošteno plačilo kelnarjev.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi in Konec

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
In če ti ne boš dal napitnine, bo lastnik dal večjo plačo? Ali na kakem temelju se ti zdaj ven vadis? Boljs če kelnar dela na minimalcu, če le obstaja delček možnosti, da lastnik ne bo imel bmwja. Najbrž ne bo imelo nikakršnega vpliva, ampak za vsak slučaj, ob velikem mogoče, pa pol ne bo imel bemfle. Kelnar ali več njih, ki životarijo, je pa res mala cena za to. Brez zamere, ampak izpadeš en navaden bizgec pod pretvezo borbe za pošteno plačilo kelnarjev.
Glej, meni dol visi ali ima lastnik Bentleya ali natakar BMWja ali Rolls Royca. Jima obema privošćim. Hočem le to, da kar je na ceniku tudi plačam. Če je napitnina “obvezna” naj se dvigne cenik za napitnino in naj si jo potem razdelijo kakor hočejo. Ne vem zakaj se moram jaz ubadat z napitninami, da bom imel odlično postrežbo, natakar pa prostituirat za plačo. Jebe.. tako družbo.
In ne mi govorit, kako težko je bit natakar. Sem delal od 15ega leta naprej kadarkoli je bilo možno na različnih delovnih mestih in ne mi reč, da je pa natakar bogi in rabi dodatek. Rabijo pošteno plačilo in ker se šlepajo z napitninami jih pač lastniki plačujejo toliko kot je minimalno treba, da jih dobijo. Bo pa kmalu tudi Hrvatov in Bosancev zmanjkalo, bo morda potem lastnikom kanilo, da ni vsak s ceste dober za natakarja za minimalca. Le tako bo poklic dobil spet ugled IN POŠTENO PLAČILO BREZ POTREBE PO PROSTITUIRANJU.
Pa tukaj sploh nismo načeli dela na črno, ker 99.9% napitnin seveda ni obdavčenih. Imam par kolegov, ki so končali z natakarstvom, ker niso dobili niti kredita za par 1000 EUR, keša so pa imeli dovolj. Pač uradno minimalac, potem nekaj na roko, pa še napitnine.
Sedaj naj mi pa nekdo pove, zakaj si natakar zasluži napitnino, nekdo, ki pa dela 8 ur za strojem za plastiko, ki se NE sme ustavit, ker so potem stroški zagona ranga 10 jurjev EUR, za malico in WC mora pa še pokrivat kolega in vse to pri neznosni vročini poleti in v treh izmenah, pa dobi tisti minimalac in je to to. Sam sem se čudil zaposlenim tam, da to delajo.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
napitnina je bila (zame) vedno nagrada kelnarju (oziroma komurkoli je že opravljal kakršnokoli že storitev zame). torej, če se že zna nasmehniti, ko pride do mize, če vmes pride kaj pogledat, povprašat glede kvalitete ipd. ja, to stari kelnarji sedaj mrščite obrvi...češ, to je ja OBVEZNO!?!?! e, jok...kot je že nekdo rekel...nekdo, ki zna računat in je povrh še malo lep (ja, seksizem, sorry) pa gasa za kelnarco. ali kelnarja. ki mu seveda ni jasno ma nič od poklica. sem mel kolega (šefa gostilne). včasih sem samo gledal, kaj mu kelnarji delajo. ampak, so pa vlekli po 500 eur na mesec. samo na tringeltu :) tudi jaz sem imel gostilniške izkušnje. in pri desetih sem odnašal kozarce in krožnike z mize. ja, "ničvredno" delo ane. ampak, za sladoled sem pa dobil napitnin :)
nič ni narobe z napitninami. le v kontekst se jih mora postaviti. to, kar hočejo in delajo šefi...pa spada v drugo tematiko.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.747
2.032
113
za šankom
ne izjava je bila, da so slovenci slabši gostje, ker se obnašajo, kot da bi morali imeti prednost pred ostalimi, ki so pač tudi gostje, vendar z neslovenskim pasušem... denar ni bil v ospredju. obnašajo se janezi očitno po gostilnah kot na cesti. ta glaven in poseben, samo zato ker diha.


meni je vedno fascinantno kako hitro veš kdo so Slovenci v tujini, recimo na letališču, ker so najbolj glasni, in najbolj izstopajo z svojim obnašanjem, ko se nekam usedejo mislijo , da je to njihov drugi dom, med letom na letalu vedno najglasnejši, na končni destinaciji pa tudi ni kaj drugače, tako, da, včasih popolnoma razumem, da nas nekje sploh ne marajo kot gosta
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic in tomi

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
meni je vedno fascinantno kako hitro veš kdo so Slovenci v tujini, recimo na letališču, ker so najbolj glasni, in najbolj izstopajo z svojim obnašanjem, ko se nekam usedejo mislijo , da je to njihov drugi dom, med letom na letalu vedno najglasnejši, na končni destinaciji pa tudi ni kaj drugače, tako, da, včasih popolnoma razumem, da nas nekje sploh ne marajo kot gosta
Zanimivo, da jaz to mislim za Italijane.
Je pa res, da se ne gibljem veliko po kampih v Kvarnerju, kjer so Slovenci že od zdavnaj “domači” in zato mislijo, da se jim morajo vsi klanjat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Jaz ne razumem tega problema. Ce sem zadovoljen s postrezbo, se pravi je natakar prijazen, nasmejan, pokaze da mu ni odvec, da si prisel njemu naloziti dodatno delo, dobi napitnino. Ce je zdolgocasen, neprijazen in nezainteresiran, ne dobi od mene nic. Res ne razumem, kje je problem postreči stranko z nasmehom in prijaznostjo, ki se ti potem velikokrat vrne v obliki napitnine.