Tako nas imajo nasi sosedje radi

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.107
3.402
113
Hrvati imajo tak odnos do nas samo zaradi tega, ker so nam neznansko fous, da smo v Eu ze tolko casa, Euro imamo, vedno smo pred njimi in se malo politike in evo, prezirljivost na vrhuncu. Lahko so zelo, zelo srecni, da imajo cel jadran obale, ker brez tega bi bili Somalija. U glavnem, bili bi pozabljeni od sveta. In vsak, ki trdi drugace, si laze sam sebi.
To je vse res.
Samo vseeno ni za spregledati, da nas kot država, na področju dvostranskih in mednarodnih diplomatskih odnosov, žal že skoraj 30 let "vozijo kot otroke".:zavijazocmi:
Na tem področju so za nas profesorji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Cash
I

Izbrisan uporabnik 474

Tudi ni za spregledat, da si veliko EU pujčekov v Bruslju lasti vsaj kakšno nepremičnino v Hamsterlandu, mnogi izmed njih tudi kaj na črno zgrajeno/dograjeno. Ali če se vrnemo nazaj - brez morja bi bili Hrvati zadnja rupa na Balkanu skupaj z njihovimi mednorodnimi odnosi. Več kot ima kakšna država ponudit EU, boljši bodo njihovi diplomatski/mednarodni odnosi, pa ne glede, kdo jih vodi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash in map

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Aja, se to moram povedati...ko govorijo, ja kaj hodis dol k hrckom na morje...
Jaz hodim dol na morje, ker sem zemljan, rodil sem se na tem planetu in njihova obala je nekako v navednicah tudi moja, ce zanemarimo meje...sej jo ne bom vzel. Samo tja grem in se vrnem. Da je pa tam slucajno po nekih nakljucjih Hrvaska, pa ne morem pomagat in ni moj problem. Ce bi bil Zimbabve ali pa Guatemala, bi ravno tako sel. Ali pa, da bi mi imeli Istro, torej, da bi bila Istra slovenska...me pac Hrvaska ne bi videla, ker je ze Istra dovolj lepa in bi se zadovoljil s tem. Zal pa pred Bistrico ni morja in moram pac pod nujno zlo it cez mejo v drugo drzavo, da koristim morje. Zal ali ne zal je to Hrvaska.
Glede tega imajo res veliko sreco...obale toliko, kot nasa drzavna luknja od vrece za denar...so pa imeli manj srece od Slovenije slabih 20 let nazaj, ko je divjala vojna. Tega jim pa ne zavidam...
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.329
2.273
113
To je vse res.
Samo vseeno ni za spregledati, da nas kot država, na področju dvostranskih in mednarodnih diplomatskih odnosov, žal že skoraj 30 let "vozijo kot otroke".:zavijazocmi:
Na tem področju so za nas profesorji.
NOPE.
To izhaja še iz rajnke Jugoslavije. Osamosvojitvena vojna, atomska elektrarna in odlagališče, avtoceste,...
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.329
2.273
113
Kaj je napitnina?
Zakaj je napitnina?
Odkod institut napitnina?
Je za kelnarja, se razdeli med kelnarje, je za tistega, ki mi je pripravil hrano, se razdeli med ve zaposlene?
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.107
3.402
113
Cash Jaz tudi ne štekam najbolj teh "obveznih napitnin", ki jih pri nas kar nekaj časa že poizkušajo vsiliti.
Naj lastnik restavracije plača svojo ekipo tako, kot je treba, napitnine se pa daje res samo za presežke, ki pa se redko doživijo.
.
Se mi zdi, da v ZDA so napitnine edini prihodek natakarjev.
Tak sistem res ni za nikamor...
 

B81

22. jul 2007
34.522
8.965
113
Zakaj so napitnine...

Screenshot_20200730_123229.jpg
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.329
2.273
113
Napitnina naj bi bila za postrežbo. In to po postrežbi - s katero nisem bil zadovoljen!
ZDA: delodajalec oceni tak promet, napitnina glede na promet 10-20%. Od tega plača delodajalec obeznosti do države na osnovi ocenjene dobljene napitnine.
od 2:00 naprej

 
19. jul 2007
2.765
1.495
113
Cash Jaz tudi ne štekam najbolj teh "obveznih napitnin", ki jih pri nas kar nekaj časa že poizkušajo vsiliti.
Naj lastnik restavracije plača svojo ekipo tako, kot je treba, napitnine se pa daje res samo za presežke, ki pa se redko doživijo.
.
Se mi zdi, da v ZDA so napitnine edini prihodek natakarjev.
Tak sistem res ni za nikamor...
Če v LA namečeš za 100 $ v voziček boš plačal na blagajni 109,5 $. Vse ceno so neto in šele na blagajni ti obračunajo davek (9,5 %). Tako imajo in tako so pač navajeni.

Kar se pa tiče storitev, to kar imajo američani (tip) ni napitnina, ampak je postrežnina. Če imajo restavracijo tipa take-away in hkrati postrežbo, za take-away plačaš navedeno ceno in to je to, če te pa postrežejo plačaš navedno ceno in +15 % navedene cene (postrežnino) in ta je dejansko cel prihodek natakarja.
Če ne bi hotel plačat postrežnine, moraš utemeljit (v knjigo pritožb napisat, da tisto kar je bilo pravzaprav opravljeno ni potrežba in posledično ne želiš plačat). Je malo čudno, ampak tudi na blagajni v trgovini plačaš več kot si nametal v voziček.

Vse skupaj na nek način bizarno čudno za nas evropejce, na drug način pa tudi razumljivo. Ti je v trgovini jasno, koliko gre trgovini in koliko državi, v restavraciji ti je jasno, koliko si dal za samo hrano in koliko za postrežbo.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Cash Jaz tudi ne štekam najbolj teh "obveznih napitnin", ki jih pri nas kar nekaj časa že poizkušajo vsiliti.
Naj lastnik restavracije plača svojo ekipo tako, kot je treba, napitnine se pa daje res samo za presežke, ki pa se redko doživijo.
.
Se mi zdi, da v ZDA so napitnine edini prihodek natakarjev.
Tak sistem res ni za nikamor...

Ampak vedno bolj prisoten pri nas... Če smo pobrali vse ostale "ameriške stvari" (valentinovo, haloween, Black Friday... pa še kaj), se je pač ogromno delodajalcev (privatnikov) na področju gostinstva odločilo, da da zaposlenemu zdravstveno zavarovanje in ZPIZ, plača pa je "napitnina"... Poznam iz prve roke...
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.107
3.402
113
Ampak vedno bolj prisoten pri nas... Če smo pobrali vse ostale "ameriške stvari" (valentinovo, haloween, Black Friday... pa še kaj), se je pač ogromno delodajalcev (privatnikov) na področju gostinstva odločilo, da da zaposlenemu zdravstveno zavarovanje in ZPIZ, plača pa je "napitnina"... Poznam iz prve roke...
Kako gre pa to davčno skozi?
 

B81

22. jul 2007
34.522
8.965
113
Ja, gostinci torej ne rabijo place dajat (verjetno ze kaj placajo) in kelnari so prepusceni sami sebi...