Stikala in vtičnice

I

Izbrisan uporabnik #9334

Tvoje sklanjatve so pravilne, izrazi tudi, tudi vejice so pravilno postavljene ... nikar mi govort da si tujec. Je slovenščina dovolj težka, da te razkrije kot tujca.

Ni pomembno. Vidim da sedaj že malce lepše pišeš.
V dozi imaš pa, kot kaže, vse. Modra je ponavadi nula - če jo že potrebuješ. Rjava je pa tvoja faza skozi stikalo, za luč, ker luč se veže zaporedno.
Imaš notri še eno fazo, črna, če bi želel v tej dozi imeti kaj več.
 

FCB1986

Pripravnik
1. feb 2020
30
8
8
Tvoje sklanjatve so pravilne, izrazi tudi, tudi vejice so pravilno postavljene ... nikar mi govort da si tujec. Je slovenščina dovolj težka, da te razkrije kot tujca.

Ni pomembno. Vidim da sedaj že malce lepše pišeš.
V dozi imaš pa, kot kaže, vse. Modra je ponavadi nula - če jo že potrebuješ. Rjava je pa tvoja faza skozi stikalo, za luč, ker luč se veže zaporedno.
Imaš notri še eno fazo, črna, če bi želel v tej dozi imeti kaj več.

Ze imam vticnice, samo sem jih prestavlal levo in desno, ja za delovanje led pretvornika potrebujes oboje(faza in nula an), in me je samo zanimal ce ni tezava da nulo zdruzim ki prihaja s pretvornika na nulo od vticnic.
 

Priponke

  • IMG_20200413_120305.jpg
    IMG_20200413_120305.jpg
    3,6 MB · Ogledi: 246

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Komot, lahko pa jo preprosto izoliraš in pustiš tam - če ne prej so VSE nule in VSE ozemljitve združene v elektro omarici.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Od te vtičnice s katere si uporabil fazo, uporabi še nulo in ozemljitev. Brez problema.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Med modro (N) in rjavo (faza) izmeri z voltmetrom napetost, mora pokazati nekih 240V.
V bajti imaš verjetno FID, torej tisto modro pritisni v kratek stik z RuZe (rumeno zelena, ozemljitev). FID bo vrglo ven.
Če imaš ničenje, to ne bo naredilo, toda vsaj veš, da imaš ničenje in ne FID varovanja.

Tako, na hitro. Glede na to da je doza rumena, je zadeva mlada, ni iz tistih časov, ko smo še "po domače vezali". Tako da imaš v tej dozi praktično vse. Celo dve fazi.
 

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
Pozdravljeni, zanima me ali ima se kdo tezave z navoji vijakov za pritrjevanje zic. V eno luknjico sem dal 2,5mm^2 mehko zilo z votlico, v drugo pa 2,5mm^2 trdo zico. Ko sem stisnil vijak je "pojedlo" navoj, pa sem bil relativno nezen. Je problem v razlicnih koncnih premerih vodnika? Ali lahko vezemo 2,5 in 1,5 vodnika skupaj? Lp
 

scmoky

Pripravnik
11. dec 2007
186
10
18
Štajerska metropola
Ne ampak če davaš skupaj dve različni debelini moreš dobro pritrdit da nebi ki 1.5 kabel ven pobegno. Pa pazi varovalko , vedno se gleda po najšibkejšem členu oz premeru vodnika.
 

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
To mi je jasno. 1,5mm^2 vodnik bo samo od razvodne omare do talnega elektro jaška (cca 1m). V jašku bo varovan z 6A varovalko, ker imam na ta vodnik priključenih 5 talnih svetilk (vsaka 1W). Dal bi 2.5mm^2 pa žal v cevi ni dovolj prostora. Bolj me bega to vijačenje, ker sem že sedaj brez pretirane sile uničil vtičnico.
 

janko

Pripravnik
12. nov 2007
165
11
18
Pozdravljeni, zanima me ali ima se kdo tezave z navoji vijakov za pritrjevanje zic. V eno luknjico sem dal 2,5mm^2 mehko zilo z votlico, v drugo pa 2,5mm^2 trdo zico. Ko sem stisnil vijak je "pojedlo" navoj, pa sem bil relativno nezen. Je problem v razlicnih koncnih premerih vodnika? Ali lahko vezemo 2,5 in 1,5 vodnika skupaj? Lp
Na 1,5 votlico daj še 2,5 votlico in stisni.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Ni problema v različni debelini ali materialu vodnikov. Treba je imet občutek za zategnit, uporabit je treba tud kvaliteten izvijač prave velikosti..
 

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
Koliksen pa je dejanski premer votlice 2x2,5mm^2? Verjetno jo ne morem uporabiti pri TEM modul vticnicah.
 

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
Ima. Ampak če imaš en dovod v vtičnico in dva odvoda je potem lukenj premalo. V eni dozi imam vtičnico 2M, vdrugi pa vtičnico 1M in stikalo.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
Še jaz bi nekaj vprašal glede stikal...

In sicer imam 2 luči (od Yeelight), ki jih reguliram z njihovim originalnim dimmerjem, ki deluje preko bluetooth - torej brezžično... To je ta dimmer, ki se prilepi na steno: https://www.banggood.com/Yeelight-Y...-Lamp-Xiaomi-Ecosystem-Product-p-1428204.html

Sedaj (ko smo nekaj renovirali in prestavljali), smo naredili podometne doze, pripravljene za katerokoli podometno stikalo, ki so pripravljene za te luči.

In ker nebi rad imel dveh stikal (eno žično, ki bi bilo vedno prižgano) in poleg ta Yeelight Dimmer (ki se prilepi na steno), katerega bi dejansko uporabljali za vklop/izklop luči, me zanima, če lahko v podometni dozi zaklemam modro in rjavo žico in prek doze nalepim ta Yeelight dimmer?

Nekak se mi zdi to "nevarno", ampak mogoče pa niti ni, ker je to v bistvu enako, kot če bi imel navadno stensko stikalo vedno vkljopljeno...

Kaj menite? Torej, rad bi imel samo to Yeelight stikalo (prilepljeno nad podometno dozo)...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
In ker nebi rad imel dveh stikal (eno žično, ki bi bilo vedno prižgano) in poleg ta Yeelight Dimmer (ki se prilepi na steno), katerega bi dejansko uporabljali za vklop/izklop luči, me zanima, če lahko v podometni dozi zaklemam modro in rjavo žico in prek doze nalepim ta Yeelight dimmer?
Nimaš kratkega stika, če spojiš rjavo in modro?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
V podometni dozi imam normalno 3x1,5mm žice za luč (modro, rjavo in zeleno/rumeno)... Če povežem mordo in rjavo, luč zasveti... ;)

Ko ima luč štrom, pa jo lahko upravljam s tem Yeelight bluetooth stikalom... ;)

Saj zanima me v bistvu samo, če se to kako drugače izvede?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
V podometni dozi imam normalno 3x1,5mm žice za luč (modro, rjavo in zeleno/rumeno)... Če povežem mordo in rjavo, luč zasveti... ;)

Ko ima luč štrom, pa jo lahko upravljam s tem Yeelight bluetooth stikalom... ;)

Saj zanima me v bistvu samo, če se to kako drugače izvede?
Torej nimaš v dozi stikala zvezane luči, ampak imaš pod stropom dozo, dol do stikala pa 3 žilni kabel, da prekinjaš fazo. Potem lahko spojiš, saj kot si že sam napisal, ti potem luč nonstop sveti.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
Ja, sicer je mišljeno, da bi bilo tam neko navadno stikalo (mogoče kdaj v prihodnosti), ampak sedaj bi na tistem mestu imel nalepljen tisti Yeelight dimmer...

Ok, torej bom samo zaklemal modro/rjavo in nad dozo zalepil ta dimmer.. ;)

Pred renovacijo smo imeli eno navadno stikalo, ki je bilo vedno pod napetostjo (vedno prižgan), zraven pa smo imeli zalepljen ta dimmer, s katerim smo dejansko prižigali/ugašali to luč...