Stanovanjski kredit, kje trenutno naugodnejše?

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
zato se pa reče informativni. in ne obvezujoči. načeloma zdržijo, razen če se potem izkaže, da pogodba za službo ni ravno super ali pa sama firma ni ravno super, ali pa nepremičnina ni toliko vredna, kot bi bilo treba pa takih detajlov je polno... konec koncev tudi referent, ki je mogoče obljubil preveč.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Zanimivo pri tej zgodbi je tudi dejstvo, da nimajo vse banke enakega pogleda na plačilno sposobnost kreditojemalca...meni se to zdi na nek način čudno.
Večina bank gleda o.d goli neto.
NLB gleda Neto + malica
Sparkasse glerda neto + malica + prevoz.

KAr precejšnja razlika je tudi v stroških vodenja kredita Unicredit se mi zdi ne zaračuna stoškov odobritve!

Kakšne izkušnje imate?

Iščem za 20 let, obvezno fiksna obrestna mera.
 

Pisarna

Pripravnik
6. feb 2014
49
0
6
Da še jaz pristavim lonček. Skratka, s partnerko se zanimava za nakup nepremičnine. Glede na ponudbe in reklame bank, kako enostavno so stanovanjski krediti dostopni vsakomur, me zanima če kdo ve oz. če to danes še sploh obstaja: ali katera banka krije 100% kredit na nepremičnino? Da poenostavim: kupuješ nepremičnino v vrednosti 100 jurjev, greš na banko vzameš kredit za 100 jurjev, kritje je ta ista nepremičnina ki jo odplačuješ s kreditom? Glede na trenutne informacije ki jih imam, večina bank krije nekje do 70% ali max 80% kredita na nepremičnino + še kakšno drugo dodatno zavarovanje?
Če je kdo pred kratkim imel podobno izkušnjo pri najemu kredita za nepremičnino bi prosil za pomoč, oz. kakšno bolj podrobno informacijo.

Hvala.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
Načeloma se tudi to da, bodo pa pogoji bistveno slabši oz. bo potreben kak ločen kredit za tistih 15-20% lastnih sredstev. Situacija se spremeni že zato, ker najprej iščeš banko, ki ti bo tak kredit sploh dala, nato pa nimaš nobenih vzvodov za pogajanje glede obrestnih mer in ostalih pogojev.
Če iščeš kredit samo za to da ga dobiš, potem je to slaba popotnica glede odplačila v prihodnosti...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.116
6.484
113
Načeloma nikjer s prve ni tega, vse je potem stvar dogovora. Torej če imaš dovolj kritja, recimo da lahko zastaviš 200k vrednostnih papirjev, bo vsaka z veseljem krila 100% hipoteko :)
 

Pisarna

Pripravnik
6. feb 2014
49
0
6
Ted in darjan, hvala. Torej so stvari načeloma jasne, 15-20% lastnih sredstev + zavarovanje kredita, o 100% kritju kredita na hipoteko če nimaš lastnih sredstev in zavarovanja kredita, pa lahko kar pozabimo ...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.116
6.484
113
Ima mogoče kdo podobno izkušnjo ali pa kak info glede tega?

Situacija; lani se je najel hipotekarni kredit za igradnjo hiše, ker je moja bila na porodniški in imela sva še kredit za stanovanje, sva zaradi nižjih dohodkov prejela lahko le xyz kredita.
Sedaj je stanovanje prodano, moja pa tudi začela normalno delat, pomeni mesečni prihodek je šel konkretno gor.

Da bi hišo dokončala v celoti (ograja, SE, kritina terasa, ipd), pa potrebujeva še. V izogib temu, da bi se hiša "gradil" še x let, razmišljava, da vzameva posojilo. In najugodnejše je pač hipotekarni, potrošniški so ponavadi časovno veliko bolj omejeni.

Torej neke vrste reprogramiranje kredita, s tem, da bi se morala glavnica zvišati. Ponavadi se dela reprogramiranje v kontra smeri, ali? Je pa bilo že takrat rečeno, da bi lahko bil znesek višje, le pač zaradi dohodkov ne.
Ali pa se vzame nov hipotekarni kredit, s katerim se odplača prvega?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Si na Banki že vprašal? :cool:

Seveda se da reprogram naredit v vse smeri, vprašanje je le strošek - boš moral še enkrat k notarju, da se hipoteka poviša,...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.116
6.484
113
Pozabil sem napisati, da seveda mislim do banke, ampak pač me prej zanimajo real life izkušnje, da se pripravim :)

Strošek je že na račun nižje obrestne mere, naprav potrošniškem kreditu, zanemarljiv :)
 

as21

Pripravnik
18. dec 2007
786
21
18
da si malo sposodim temo. starša imata na stanovanju hipotekarni kredit s precej visoko EOM (mislim da je okoli 3,7). kakšen je postopek za prefinanciranje kredita? (poplačilo starega kredita in sklenitev novega pod ugodnejšimi pogoji) v kolikor ostaneta pri isti banki-ali je za sklenitev novega kredita potrebna nova cenitev nepremičnine/izbris hipoteke itd. in nato vpis nove hipoteke.
banka ju prepričuje da se jima bolj splača prekonstruiranje kredita z naslova povišanja obroka in skrajšanja ročnosti, kar se mi zdi malo čudno.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
če povišata obrok in s tem hitreje poplačujeta glavnico, bosta malenkost prišarala na obrestih. jima lahko banka prekalkulira...

kar se tiče pa ostalega, opciji sta dve:
1) nov kredit pri isti ali drugi banki. morebitno poplačilo penalov zaradi predčasnega poplačila krede, novi notarski stroški, nova stroški odobritve kredita, nova cenitev nepremičnine (ni pa nujno, lahko pa - banka določi)... vse kot prvič
2) če ostaneta pri isti banki je možnost znižanja OM. to se lahko naredi samo z aneksom (odokativno 100€), brez notarja, brez vsega zgoraj naštetega...

četudi ima opcija 2 malo višjo OM, pa je lahko še vseeno bistveno ceneje kot opcija 1, ker precej stroškov odpade. sploh če se te stroške poravnava z novim kreditom.
 

as21

Pripravnik
18. dec 2007
786
21
18
verjetno pa je opcija 2 najtežje izvedljiva. dvomim da bi se banka na "lepe oči" odpovedala zaslužku.

ali ni tako,da pri kreditih z spremenljivo OM, da naj ne bi bilo stroška predčasnega poplačila kredita?

se pravi tudi, če bi pri isti banki vzel nov kredit za isto nepremičnino,bi bil postopek enak kot prvič? cenitev, vpis hipoteke itd? (za stroške odobritve sicer zastopim)+ izbris hipoteke za stari kredit?
če je tako,potem nekako skoraj nima smisla vztrajati pri isti banki (beri-v kolikor niso pripravljeni na opcijo 2)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
tako je. pri isti banki ostaneš, če je tudi v prvi točki najcenejša.

Je pa opcija 2 izvedljiva. sem jo jaz izvedla, strošek 100€. znižanje fiksne OM za 0,5%.
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.746
218
63
tako je. pri isti banki ostaneš, če je tudi v prvi točki najcenejša.
Je pa opcija 2 izvedljiva. sem jo jaz izvedla, strošek 100€. znižanje fiksne OM za 0,5%.
Menda ti banka omogoči v celotnem obdobju plačevanja stanovanjskega kredita 1x ali 2x, da zaprosiš za znižanje OM, vsaj tako mi je razložila referentka.
Tega tudi sam nisem vedel, dokler nisem bil enkrat po naključju v banki zaradi enih drugih stvari.

Pogledaš trenutne OM po drugih bankah in greš s tistimi izračuni na svojo matično banko, pa se poizkusiš izpogajat za znižanje OM na tako kot jo imajo druge banke trenutno v svoji ponudbi. Jaz sem jo lani na tak način sorodniku pomagal znižat za 0,7%, stroškov je bilo pa po spominu sodeč nekje 150-200 €.
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.339
447
83
Sem bil pred dnevi iz firbca na intesa sanpaolo malce se pozanimat za stanovanjski kredit. Pa so mi rekli za spremenljivo obrestna mera 1,7, pri fiksni pa 2,4. Za moje pojme zelo ugodno. Pa najbrž se bi dalo še zglihat, ko bi začel resno okol bank hodit. Mene mal jebe premalo lastnih prihrankov :(
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
verjetno pa je opcija 2 najtežje izvedljiva. dvomim da bi se banka na "lepe oči" odpovedala zaslužku.

ali ni tako,da pri kreditih z spremenljivo OM, da naj ne bi bilo stroška predčasnega poplačila kredita?

Tako je. Zapisano v zakonu, banke si ne morejo izmišljevat (razen če imaš kredit še izpred časa zadnjega popravka zakona)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
Banka se vedno lahko kasira polovico stroškov odobritve pa kake pravna jajca za spis aneksa... Ne pa seveda "kazni", ker se ni tok obresti nabralo. Meni je ena banka ubrisala 700€ stroškov odobritve v ponudbi, ni hotela nič slišati o manj. Da prekinem kredo, me takoj 350€ stroškov čaka... Pa je lahko prekinitev krede s spremenljivo OM po zakonu 100x zastonj. Vse pač ne pade pod to.

disc
Napiši še ročnost. Obresti gredo gor vsakih 5let. Če so te OM za 20 let, je to kar fejst ugodno.
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.234
54
48
Tudi jest sem na SKB vprasal kaksni so stroski ce bi zelel zmanjsati kredit z denarnim pologom.... strosek je polovico stroskov odobritve, pri meni 60€