Stanovanjski kredit kaj in kako??

Floki

Guru
6. sep 2007
9.920
3.033
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Dajmo malo vrečt tole v teorijo:

Pri 23 recimo doštudiraš, greš od doma, v najemniško, si zrihtaš šiht. Recimo cca 200€ najem, 150 stroški stanovanja, 100 eur ostali stroški in pa 1000 eur plača. mesečni ti ostaja 500 eur.
Manjša nepremičnina, flat, enosobni, stane nekje 40 jurijov. Za kar rabiš 7 let. Star si že 30 let.
Recimo da napreduješ na šihtu in imaš 1500 plače, ker je flat tvoj imaš samo fiksne stroške, mesečno privarčuješ 1200€.

Torej si star 30 let, samski, brez otrok, v lasti enosobno stanovanje, vredno 40k, sicer imaš dobro plačo in mesečno daš dosti na stran, a še vseeno mora trajati 7 let da našparaš 100.000.

Ne vem...jaz bi rekel da je kredit pri 25 veliko boljša opcija, pa čeprav je tvegan, ker drugače si star že skoraj 40, ko lahko resno "zaživiš" in si ustvariš familijo.

Se pa je dal ta tvoj način realizirat pred 20, 30 leti...ampak zdaj so se časi spremenili.

Glede na tvoje pisanje dvomim da si kdaj živel v podnajemniškem stanovanju in šparal denar.
Recimo tvoja prva primerjava do tam s 100 € stroškov za kaj ? za stroške čez mesec ja mogoče če živiš v Goričkem in imaš svojo kmetijo. Pojdi v trgovino vsak dan s 3€ pa si kupi hrano. Kaj pa bencin ndp. 100€ pa vsake toliko je potrebno kupit kakšno obleko. Jaz sem imel kredit kjer mi je ostalo 900€ neto. Po plačilu najemnine s tem da nisem cel mesec šel nikamor sem bil vesel da mi je 250€ na koncu meseca ostalo.

O tisti drugi primerjavi da ti ostane 1200€ pa ne bi sploh zgubljal besed. Ja lahko ti s tem da sam plačaš stroške stanovanja za vse ostalo čez mesec te pa starši financirajo.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Citat:
Uporabnik nezanimiv pravi:
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Nisi podal nasveta, pač pa revolver z (vsaj) petimi kroglami v bobniču bralcu v roke
zmaga.gif

Vidim, da je tvoj edini namen polemiziranje, zato debato s teboj zaključujem.

PS. Si se vprašal, zakaj večini ljudi v zadnjih 7-8 letih prihodki padajo? Je mogoče povezano z ekonomsko situacijo?

Povezano je s kreditom, ki smo ga vsi vzeli, da je lahko šla sonda z digitalcem na pot mimo Plutona...
smile-1.gif
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.352
458
83
@Apollo,če sem prav razumel si ti kupu hišo v lj. Kolk staro,pa še za koliko ti je uspelo znižati ceno od oglaševane?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.762
6.361
113
Ja LJ. Ob nakupu je bila stara 46 let vmes je bila obnovljena in dozidana. Oglasevana cena 168k, kupil za 150k.

Sosed - objekt star cca 35 let, pol manj povrsine kot pri meni hkrati pa 1x vec zemljisca pred hiso. Oglasevano 185k, prodano za 125k.

5 let nazaj so prodajali oboje skupaj za (mislim da) 480k pa niso prodali ker niso hotli nic spustit.
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.352
458
83
Citat:
Uporabnik Mr_Wolf pravi:
Stanovanjski kredit???
Ti pa si I.DIOT!
stupid-1.gif


Tako se to dela:
Seznam upravičencev za neprofitna stanovanja

Res si ne zaslužimo svoje NACIONALNE države!!!

Ja, mam napačn priimek
frown-1.gif


@Apollo - potem bo kr držalo, da se nepremičnine nekje po 30% manj prodajo, kukr so bile oglaševane na začetku. Seveda odvisno od tega kolk časa se prodajajo in kje se nahaja.
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Kje se nahajajo pa v kaksnem stanju
Neki je bajta iz leta 1950, nekaj pa novogradnja.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.461
5.470
113
tle ste finančniki... SKB ponuja 3% fiksno obrestno mero na 20 let kredita. Je to dobra obrestna mera za tako dolgo dobo ali je še vedno bolje vzeti spremenljivo? Gledam gibanje euriborja zadnjih 15 let, pa je v predkriznih časih vedno bil vsaj 2%. V tem primeru je fiksna obrestna mera bistveno cenejša, kot euribor + 2% kolikor zdajle ponujajo.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
@Jabe

Upam, da veš, da banka nikoli ne dela v svojo škodo.
Če bo euribor precej zrasel, bo tudi fiksna obrestna mera. Kdaj in pod kakšnimi pogoji, pa preberi v drobnem tisku.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.461
5.470
113
to sem vprašala, baje da tega ni v pogodbi, vsekakor jo bom preverila. Zanima me, če je slučajno tako, da to lahko storijo, ne glede na pogodbo? Z blagoslovom Banke Slovenije ali kaj takega. Npr kot če so v pogodbi penali za predčasno odplačevanje pri spremenljivi obrestni meri, pa to ne vzdrži, ker je zakon tak, da tega ne sme biti.

kar se tiče OB. Vem, da je trenutno to čisto dobra ponudba, zanima pa me dolgoročno. Nikdar nisem spremljala kreditnih pogojev in ne vem ali je 3% tudi na splošno OK. Ali je to samo odraz trenutne situacije, ko se bo pa svet iz krize zvlekel, bo pa 2%. Ali bo takrat bolj verjetno, da bo 4%. Upam da razumete, kaj hočem vprašati...
 

natko45

Fizikalc
1. nov 2010
1.017
3
38
Zelo možno, da bo iz 3% šla prej na 4% kot pa na 2%. In čeprav je fiksna OM, še ni nujno, da se ne spreminja.
In mislim, da se ti v tem času (nizkih spremenljivih OM, mislim, da ima Hypo najnižje) ne splača jemat fiksne, ker na dolgi rok vseeno ne obrne proti fiksnim, čeprav mnogi pravijo, "da bodo lažje spali".
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.507
9.233
113
na 20 let bi jaz vzel 3% fiksno. se mi zdi kar sprejemljivo. Ker verjetno tudi Eurobor + 2% tudi ni nujno da nebi bilo enkrat EB + 3%
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Citat:
Uporabnik natko45 pravi:
Zelo možno, da bo iz 3% šla prej na 4% kot pa na 2%. In čeprav je fiksna OM, še ni nujno, da se ne spreminja.
In mislim, da se ti v tem času (nizkih spremenljivih OM, mislim, da ima Hypo najnižje) ne splača jemat fiksne, ker na dolgi rok vseeno ne obrne proti fiksnim, čeprav mnogi pravijo, "da bodo lažje spali".

Ker če je spremenljiva, še ni nujno, da *se* spreminja?
confused-1.gif


Sem proti.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.461
5.470
113
sem se odločila kar za fiksno obrestno mero... ne gre samo za ziherhajt enakih anuitet, kot ga ponavadi razlagate, da se kredit ne spreminja. Ampak dejansko mislim, da je kar upravičena računica, da bo tako kredit na to dobo najcenejši. Pravijo, bo Euribor prišel na 1% v 5 letih - kaj pa potem? Potem gre najbrž na 2% in se tam lahko zasidra ali gre višje, vsaj če gledamo grafe gibanja euriborja zadnjih 15 let. v tej situaciji plačujem sicer 5 let 0,5% manj, najverjetneje pa naslednjih 15 let 1% več. Torej plačam več. Če pa čez 5 let vzamem nov kredit, pa spet ne morem računati, na boljše pogoje. Ko je bil euribor 1-2%, resda v trendu padanja zaradi krize, so bili krediti s spremenljivo obrestno mero in fiksni vsi nad 3%. Fiksna je bila utopična pod 5,5%. Nekako je optimistično pričakovati, da bi torej čez 5 let dobila kredit, ki bo imel skupno obrestno mero 3%.

Informacije, ki jih imam so sicer bolj tako tako. Gibanje Euriborja že lahko pogledam na uradni strani, trende tako spremenljivih kot fiksnih obrestnih mer pri slovenskih bankah pa sem bolj kot ne povzela s forumov, ko folk sprašuje, kake se kaj zdijo ponudbe... Žal so to več ali manj podatki po nastopu krize, prej so bili tolarji in najbrž spet druga matematika...da ne govorim o kreditih v švicarjih. Sploh človek ne more priti do kake koristne informacije oziroma do informacije, ki bi mi karkoli lahko pomagala.

Razmišljam ali računam narobe?
 
Nazadnje urejeno:

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.007
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
Fiksna obrestna mera se ne mkre spremeniti. Ce bi se, si upravicena brez stroskov prekiniti pogodbo.

3% je po mojem bolje kot s pribitkom, ceprav glede na trenutne razmere, si ECB ne upa dvigniti obrestnih mer.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.092
3.575
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik ferdo pravi:
Fiksna obrestna mera se ne mkre spremeniti. Ce bi se, si upravicena brez stroskov prekiniti pogodbo.
Prekiniti pogodbo med drugim pomeni v enkratnem znesku poravnati preostali dolg ...
bonk.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.461
5.470
113
Citat:
Uporabnik ferdo pravi:
Fiksna obrestna mera se ne mkre spremeniti. Ce bi se, si upravicena brez stroskov prekiniti pogodbo.

Tu notri sta dva odgovora. Se lahko ali se ne sme, če tega ni v pogodbi. Če enostransko dvignejo pa se ne strinjam - kaj potem? Mi rečejo brez penalov lahko prekineš? Dvignejo npr ampak še vedno ne toliko, kot je drugače trenutna ponudba na trgu. Npr čez 10 let oni meni, da od zdaj naprej bo pa FOM 4%, če mi pa kaj ni naj pa prekinem, ampak trenutno je povsod FOM 5%. Moram biti vesela ali grem na sodišče?