Stanovanjski kredit kaj in kako??

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
Resolver, v življenju moraš marsikaj reskirat. vraga, že pot na službo je "rizična" saj te lahko nabije cisterna goriva...

recimo da privrčuješ 200.000€, postaviš hišo in se poročiš si prepričan ta te žena ne bo obrala do kosti?


sam sem prepričan samo v to, da bom enkrat umrl. vse ostalo je relativno in treba se je trudit pa delat.

Kupiš hišo preden bejbo začneš "dejtat"
smile-1.gif
.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.838
6.644
113
Dajmo malo vrečt tole v teorijo:

Pri 23 recimo doštudiraš, greš od doma, v najemniško, si zrihtaš šiht. Recimo cca 200€ najem, 150 stroški stanovanja, 100 eur ostali stroški in pa 1000 eur plača. mesečni ti ostaja 500 eur.
Manjša nepremičnina, flat, enosobni, stane nekje 40 jurijov. Za kar rabiš 7 let. Star si že 30 let.
Recimo da napreduješ na šihtu in imaš 1500 plače, ker je flat tvoj imaš samo fiksne stroške, mesečno privarčuješ 1200€.

Torej si star 30 let, samski, brez otrok, v lasti enosobno stanovanje, vredno 40k, sicer imaš dobro plačo in mesečno daš dosti na stran, a še vseeno mora trajati 7 let da našparaš 100.000.

Ne vem...jaz bi rekel da je kredit pri 25 veliko boljša opcija, pa čeprav je tvegan, ker drugače si star že skoraj 40, ko lahko resno "zaživiš" in si ustvariš familijo.

Se pa je dal ta tvoj način realizirat pred 20, 30 leti...ampak zdaj so se časi spremenili.
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Morda, morda imaš prav.

Morda pa pri prvi varianti lažje zadihaš, ko je najhujše za tabo. Potem dobiš bejbo, ki ima ravno tako svoj flet (gliha vkup štriha). Se preseli k tebi (ali ti k njej), eno stanovanje oddajata in je takoj lažje naprej.

Morda je bilo pred 30 leti bolj preprosto, ne vem, tako star pa spet nisem.
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
892
101
43
Citat:
Uporabnik Resolver pravi:

Investicija moja tazadnja. Boš videl, ko bodo naši letniki pri 65, prodajali hiše za rento. Poplava hiš na trgu, kupcev nikjer (generacije se manjšajo), cene pa temu primerne.

Ahaaa, zato je bolje za penzijo varčevati:
- v prvem pokojninskem skladu,
- v grških obveznicah,
- v slovenskih bankah,
...
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik Sulc pravi:
Citat:
Uporabnik Resolver pravi:

Investicija moja tazadnja. Boš videl, ko bodo naši letniki pri 65, prodajali hiše za rento. Poplava hiš na trgu, kupcev nikjer (generacije se manjšajo), cene pa temu primerne.

Ahaaa, zato je bolje za penzijo varčevati:
- v prvem pokojninskem skladu,
- v grških obveznicah,
- v slovenskih bankah,
...

Imaš vsekakor point. Tudi če imaš denar, imaš probleme.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.248
2.483
113
v lokalni ostariji
jao bože

delavska plača je cca 800€ neto.

kdaj boš imel otroke kdaj družino? če gledaš vse tko črno nikoli. in kdaj je "najhuje" mimo? pri 50.? 60.?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.838
6.644
113
Sicer moški ni starostno omejen in lahko ima otroke tui pri 50, 60 letu...

Kaj pa naj naredi ženska?
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
jao bože

delavska plača je cca 800€ neto.

kdaj boš imel otroke kdaj družino? če gledaš vse tko črno nikoli. in kdaj je "najhuje" mimo? pri 50.? 60.?

Ogromno ljudi se šlepa na delu svojih staršev (hiše, mama in ata hotel), mladi brezposelni (ne nujno po svoji krivdi) in vsi srečno živijo od dveh penzij in podobno. Videno velikokrat. Res me zanima, koliko ljudi bi si privoščilo 2+ froca, poroko in podobne stvari, če bi morali na svoje pri 20ih.

Ne jezi se name. Jaz sem samo sel (zahodnega kapitalističnega sistema).

Dodano: govora je o tem, da si nekje pri -40 v zgornjem scenariju.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.816
6.410
113
Citat:
Uporabnik KrNeki99 pravi:
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Ne lej. Mas prav. Hise pod 200k ni. Tudi ce bos kdaj slisal kaj o tem vedi da te nategujejo. Ce bos videl kak oglas za pod 200k ga niti ne glej - ker take hise ni.

Linka do bajte, ki je bila prodana 2 leti nazaj ti pac ne morem dat (men je to logicno). Osnovni zaplet je bil okoli trditve da se za normalen denar v ljubljani ne dobi hise. Pa se jo dobi. In to ne podrtijo. Ce pa za 120k pricakujes novogradnjo pa pac zivis v zablodi.

In kot ti je tomi napisal (pa sicer v zivljenju diametralno nasprotno razmisljava) - zacni hodit na oglede, zacni se pogovarjat o cenah. Za to ne rabis kufra dnarja imet s seboj. Ker kupci z gotovino obstajajo samo v filmih. In ja bajte oglasevane za 150k se komot za 120k prodajo.

Ne oglede hodu cca 2 leti. Teden dni nazaj zaaral parcelo. Bo dost prakse ?

Da pa nekateri nocemo it zivet v nevzdrzevano hiso iz leta 1965 ali pa da imas zemlje okol hise za en vecji atrij pa ti je verjeto dzabe razlagat.

s tem zakljucujem

lp
Ocitno ni dovolj prakse ce se zmeraj ne razumes da se da bajto v LJ dobit tudi za 120k in da se ti ne podira na glavo.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.816
6.410
113
Citat:
Uporabnik Resolver pravi:
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
Citat:
Uporabnik disc pravi:
Skratka, kar se hiš tiče maš cenovni razpon tak,da ti ni nič jasno, a majo nekje notr zlate stopnice al kaj? Kar se pa kreditov tiče je pa treba vedit, da ti banka ne bo dala kredita v 100% vrednosti nepremičnine. V najboljšem primeru sem imal ponudb za 88% vrednosti nepremicnine, drugače si pa na 60-70% (če ma kdo kakšne druge informacije, naj kar napiše).
Torej, rabiš niti ne tako malo tudi svojega denarja.
Tudi to ne drzi vedno. Sam imam hiso, ki je v 100% financirana s strani banke (se aro so mi nakazali nazaj na racun). banka NLB, kreda vzeta 3 leta nazaj.

Car si, da si upaš.

Če kupuješ nekaj za 200 kEUR (in si racionalen, torej nimaš rudnika, tovarne ali tasta tajkuna), moraš imeti vsaj 100 kEUR svojega denarja. Pa še tu so nadaljni predpogoji, plača vsaj 1500+, solidne zaposlitvene možnosti v naslednjih 10 letih, ...

P.S.: če upoštevamo še, da je treba hišo opremiti, smo hitro na tem, da rabiš 160 kEUR v kešu. No ja, vedno lahko hodiš po deskah in ješ iz plastičnih žlic.
Ma ne gre tok za to ali se upam. Stanovanja za tak denar nikoli ne bi kupil. Point te hise je da bo na koncu vec stan ovanj ki se bodo oddajala. Vmes ziviva v njej. sva sama - hise kot take sploh ne potrebujeva. Opremo sva imela tudi ze prej v najemu. In ne - nic nama niso dali starsi. Point mojih prispevkov je samo ta, da se da. Je pa res da ona nima slabe place jaz pa ze vecino zivljenja delam dve sluzbi.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.424
991
113
Obišči stran
No, ti imaš eno ogromno prednost. Imaš državno službo, ki je praktično 100% in na to banke precej gledajo
wink-1.gif


Če bi bil delavec pri kakem gradbincu ti še 50% denarja nebi dal
evil.gif
 

nezanimiv

Zelenc'
26. maj 2008
28
0
1
Nekaj mojih nasvetev :

- vzemi spremenjljivo obrestna mera, saj v kolikor bo začela rast obrestnih mer, bodo zelo verjertno rasle tudi plače (najverjetneje tudi tvoja)
- dobro poglej katere stranske produkte ti bo banka poskušala še prodati in koliko stanejo
- obrestne mere so trenutno nizke in verjetno se bodo v naslednjih 6-12 mesecih še nižale, saj so banke polne denarja in so jih stanovansji krediti najmanj rizična naložba
- zaradi tvoje varnosti ti priporočam, da imaš prihranjenega 70% vrednosti investicije
- za pridobivanje kredita si vzemi čas vsaj 6 mesecov, saj boš le tako lahko dobil najboljše pogoje (banki ne povej, koliko časa imaš)
- zapomni si, da si na koncu vseeeno ti kupec, čeravno te bodo banke poskušale prepričati v nasprotno

Good luck.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.421
1.365
113
Citat:
Uporabnik nezanimiv pravi:
Nekaj mojih nasvetev :

- vzemi spremenjljivo obrestna mera, saj v kolikor bo začela rast obrestnih mer, bodo zelo verjertno rasle tudi plače (najverjetneje tudi tvoja)

aplauz.gif


Citat:
Uporabnik darjan pravi:
No pač, tako sem rekel, če se bo kdo zapičil, dejansko pač ni 30 let starih montažnih hiš, da bi to potrdile ali zavrgle
smile-1.gif


Pač teh...cenejših...saj marles je kul, ampak je spet bogatija
smile-1.gif

Sosed ima montažno bajto iz konca 80ih (pritličje ima betonsko plato in spodaj klet). Čez nekaj let jo greš torej lahko pogledat. Kar je razlike med takrat in danes je v tem, da so domače živali pač pogrizle kar so imele za fentati. To je pa pravzaprav vse...

Aja, če greš danes "zidati" montažno bajto: bodi pameten in vzemi Marles/Jelovica ali eno normalno firmo. Raznih no name firm se na daleč izogni.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.421
1.365
113
Absolutno ni ugodneje, je pa *najbolj* pomembno: narejeno je na ključ.
grims-1.gif
100% veš, da bo bajta za ta denar stala in bo imela narejeno vse, kar boš skeširal vnaprej.

Če greš zidati bajto in daš 100k na stran, pa se prekleto hitro naredi, da jih na koncu porabiš 150k (ali 200k
wink-1.gif
.)

Še glede časovne komponente: pri montažni bajti imaš fiksen rok, ko veš da bo fertik. Kaj pa lahko narediš, če ti zmanjka 50k pri zidani? Ok, denarja v štumfu nimaš več, puf že odplačuješ, kaj boš? Nič, počakal leto ali dve, šparal ko blesav in nato (z milostjo prašiča bankirja...
tongue-1.gif
) naredil preprogram kredita in se zapufal še za 50k. Nein, danke.

Ideja za vse alter poslovneže: pejte delat zidane bajte "na ključ". (Ampak: kolikor sem videl takšnih projektov, so bili večinoma totalen podn.)
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.421
1.365
113
Citat:
Uporabnik nezanimiv pravi:
Nekaj mojih nasvetev :

- vzemi spremenjljivo obrestna mera, saj v kolikor bo začela rast obrestnih mer, bodo zelo verjertno rasle tudi plače (najverjetneje tudi tvoja)

Sedaj, ko sem si obrisal solze iz oči bi še malo elaboriral tele sanjarije nadebudnih ameriških ekonomistov, ki si jih pobral kdo ve kje (morda na spletu, kot naši prfoksi ekonomije).

Torej, naj ti odprem oči: v državi, v kateri (menda) živiš, se zadnjih 7, 8 let večini populacije ni povečala plača nit pod razno. Vsem se je samo jemalo, enim bonuse drugim dele osnovnih plač. Šuti, trpi i pati.

In še: v teh istih letih se je v normalnih firmah (ne, JU to ni) proces višanja plač popolnoma ustavil. Delaš ko budala, podnevi in ponoči? Je6ise, tle maš nižjo plačo. Delaš delo treh ljudi? Je6ise, tle maš nižjo plačo. Delaš stvari, ki jih drugi v firmo ne znajo? Je6ise, tle maš nižjo plačo. Delaš, polovica firme okrog tebe pa gleda v zrak? Je6ise, tle maš nižjo plačo. Pripelješ nov posel v firmo? Je6ise, tle maš nižjo plačo. Firma dela dobiček? Je6ise, tle maš nižjo plačo.
cool-1.gif


Skratka, edini moment, ko v teh letih kdo dobi višjo plačo je:
a) njegov šef vzame knjižico in gre (in se realno njegovo delo v firmi hudičevo rabi)
b) knjižico vzame in gre cel kup njegovih sodelavcev (da ne rečem kar, da je v enem oddelku ostal samo še ta človek)
c) ob enem ali drugem pogoju zgoraj mora firma v tem momentu imeti napeljanih *novih* poslov vsaj za polovico letnega prometa departmenta v katerem ta človek dela.

Če ni vseh teh pogojev, potem: Je6ise, tle maš nižjo plačo.
cheer.gif


Wake up and smeel the sea weed
cool-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.598
6.029
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik tony pravi:

Ideja za vse alter poslovneže: pejte delat zidane bajte "na ključ". (Ampak: kolikor sem videl takšnih projektov, so bili večinoma totalen podn.)
Ko bo projekt pripravljen za kljuc, ko investitor ne bo vsako jutro hodil z novimi idejami in zahtevami, se bodo nasli tudi alter poslovneži. Pa investitor bo moral seveda redno placevati mesecne situacije. še bolje pa da placuje vnaprej. Saj se montažne tudi placajo vnaprej kaine?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.598
6.029
113
pri taščici
Vidim da bi večina rada imela za 50 jurjev novo opremljeno in varovano vilo s 5000m2 zemlje v rožni dolini. Zaenkrat to še ni možno. Iščite kompromise. Ali dodajte eno nulo k investiciji ali pa druge kompromise.
In ja z eno (ne tajkunsko) plačo ne sanjajte o vili v rozni dolini.