Stanovanjski kredit kaj in kako??

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.492
6.589
113
za 50k še vikenda ne moreš postavit, če nimaš parcele + papirjev
wink-1.gif
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.352
458
83
Kukr jaz gledam nepremičnine, se da za manj kot 200 000€ dobiti že kar lepo hiško. Sploh, če se sprijazneš,da se boš vozil v službo (če uzamem,da delaš v LJ) okoli 30min.
Je pa problem, ce kupiš recimo 20-30 let staro hiško, za katero se zakreditiraš + dodaš svoje prihodke in se potem izkaže,da je treba menjat streho. Al pa ugovotiš,da ima slabe instalacije in morš razbijat ven cevi... Takšnih skritih napak se jaz bojim
frown-1.gif


Al si pa uzel kredo, nakar ti ostane od plače (če uzamemo, da odplačuješ kredit+stroške+hrano...) še cca 200€. Pol ti gre pa avto u maline...

Trenutno je pri nama tako,da za najemnino plačujeva 300€, stroškov imava od 150-200€. Za ta denar bi dobila pa že kar lep kredit in si nekje na svojem.

Pa tko, k je en omenil da si lahko cel življenje v najemniškem stanovanju. Tud če si najemnik in ostaneš brez dohodka, si ravno tako v rit-i, kot pri kreditu. Samo,da pri banki se lahko celo kako zmeniš(vsaj meni so tko rekli), z lastnikom stanovanja bo pa najbrž težko,da te bo pustil v stanovanju če mu ne boš plačeval najmenine..
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.615
2.450
113
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Citat:
Uporabnik nezanimiv pravi:
Nekaj mojih nasvetev :

- vzemi spremenjljivo obrestna mera, saj v kolikor bo začela rast obrestnih mer, bodo zelo verjertno rasle tudi plače (najverjetneje tudi tvoja)

aplauz.gif

Post leta :D
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Citat:
Uporabnik tony pravi:

Ideja za vse alter poslovneže: pejte delat zidane bajte "na ključ". (Ampak: kolikor sem videl takšnih projektov, so bili večinoma totalen podn.)
Ko bo projekt pripravljen za kljuc, ko investitor ne bo vsako jutro hodil z novimi idejami in zahtevami, se bodo nasli tudi alter poslovneži. Pa investitor bo moral seveda redno placevati mesecne situacije. še bolje pa da placuje vnaprej. Saj se montažne tudi placajo vnaprej kaine?

Absolutno se strinjam.
zmaga.gif


Meril sem bolj na nemogočo požrtnost novodobnih kvazi-podjetnikov (v vaškem okolju 4 bajte postavijo na parcelo, kjer bi stalo normalno kvečjemu pol bajte; gradijo tik ob cesti kamor normalen človek ne bi postavil niti pasje ute; pred bajto je placa točno za parkirati 1.5 avtomobila; zgradijo celo naselje bajturin, vendar je premer vodovodne cevi zanj pol manjši od predpisane; ves vgrajeni material je najcenejše možne kvalitete, vse od vodnih ventilov in sifonov dalje; noben tlak ni raven in nenazadnje: v bajti oglaševani kot zidani se najde pol sten iz knaufa
stupid-1.gif
).

Cena je pa seveda nadstandardna.
cool-1.gif
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.012
9.157
113
40
MB
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
za 50k še vikenda ne moreš postavit, če nimaš parcele + papirjev
wink-1.gif

ej bi bil presenečen, znancu so v sveti ani postavili do strehe za 35k, je pa res da kot je eden nad mano napisal, bolj na horuk, oz jih je blo treba precej pazit da so naredili tako kot je treba
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.401
5.903
113
pri taščici
Sedaj kot najemnik imas 200 evrov stroškov.
Koliko mislis da jih bos imel kot lastnik hise? Glede na izracun nic?
Pa ne vem zakaj rabite hišo z 200m2 ce pa ste sami.
Ena oseba (ki jambra) ima dovolj 30m2. Tudi sam sem bil na 30m2. Ko smo se gnetli 4, sem prodal in sva kupila hiso.
 
Nazadnje urejeno:

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Hiša je šele strošek, samo nihče ne prizna. Pa časa tudi pobere veliko, vedno je kaj za postoriti.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.458
5.470
113
redni mesečni stroški so pri nas manjši kot prej v stanovanju v najemu (pa zdaj plačujem tudi zavarovanje). Kar se pa tiče tega, da je nonstop treba še neki narediti - pri nas hvala bogu notranjost končana več ali manj, nobeden ne pride več notri, razen kaki mizar. Okolica je pa druga pesem, v bližnji prihodnosti ne vidim konca, torej v bližnji prihodnosti so sami stroški....

Kar se tiče hiše na ključ. Obstaja in pri tem ne mislim hiše za trg. Ampak najem ekipe ki ti postori vse od zidanja do parketa (v bistvu gre seveda za več obrtnikov, ki sodelujejo skupaj, tako kot to delajo montažerji, saj Lumar tudi nima najbrž štromarja zaposlenega, ampak sodeluje z ene par samostojnimi obrtniki). Izkop je pa ponavadi lokalc.
 

nezanimiv

Zelenc'
26. maj 2008
28
0
1
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Citat:
Uporabnik nezanimiv pravi:
Nekaj mojih nasvetev :

- vzemi spremenjljivo obrestna mera, saj v kolikor bo začela rast obrestnih mer, bodo zelo verjertno rasle tudi plače (najverjetneje tudi tvoja)

Sedaj, ko sem si obrisal solze iz oči bi še malo elaboriral tele sanjarije nadebudnih ameriških ekonomistov, ki si jih pobral kdo ve kje (morda na spletu, kot naši prfoksi ekonomije).

Torej, naj ti odprem oči: v državi, v kateri (menda) živiš, se zadnjih 7, 8 let večini populacije ni povečala plača nit pod razno. Vsem se je samo jemalo, enim bonuse drugim dele osnovnih plač. Šuti, trpi i pati.

In še: v teh istih letih se je v normalnih firmah (ne, JU to ni) proces višanja plač popolnoma ustavil. Delaš ko budala, podnevi in ponoči? Je6ise, tle maš nižjo plačo. Delaš delo treh ljudi? Je6ise, tle maš nižjo plačo. Delaš stvari, ki jih drugi v firmo ne znajo? Je6ise, tle maš nižjo plačo. Delaš, polovica firme okrog tebe pa gleda v zrak? Je6ise, tle maš nižjo plačo. Pripelješ nov posel v firmo? Je6ise, tle maš nižjo plačo. Firma dela dobiček? Je6ise, tle maš nižjo plačo.
cool-1.gif


Skratka, edini moment, ko v teh letih kdo dobi višjo plačo je:
a) njegov šef vzame knjižico in gre (in se realno njegovo delo v firmi hudičevo rabi)
b) knjižico vzame in gre cel kup njegovih sodelavcev (da ne rečem kar, da je v enem oddelku ostal samo še ta človek)
c) ob enem ali drugem pogoju zgoraj mora firma v tem momentu imeti napeljanih *novih* poslov vsaj za polovico letnega prometa departmenta v katerem ta človek dela.

Če ni vseh teh pogojev, potem: Je6ise, tle maš nižjo plačo.
cheer.gif


Wake up and smeel the sea weed
cool-1.gif


Tudi pri nas v podjetju imamo nekaj takih negativnežev in ugani kaj : res se jim ne viša plača, kljub boljšim ekonomskim pogojem. Po drugi strani imaš pa ljudi (in ti so v večini), ki jim v taki spremenjeni kllimi tudi prihodki naraščajo (kot so jim v slabših pogojov upadali).

Ne razumem pa, zakaj je bilo potrebno žaliti pisca dobronamernih nasvetov.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.203
2.440
113
v lokalni ostariji
gradnjo na ključ imaš.... imaš tudi t.i. gradnjo za trg.

pri gradnji je pač tako, da določeni gradbinci so dražji ampak naredijo dobro določeni so poceni pa pacajo in delajo po sistemu "bo že omet pa fasada poravnala"... odvisno kaj želiš.

ampa alter znalci bi plačali 1 dobili pa v vrednosti 1000. to pa ne gre. lahko kupiš za 1 ampak dobiš nekaj kar je pač vredno 1 lahko p aplačaš 1000 pa dobiš nekaj kar je toliko vredno.

hiša stara 30 let tudi ni kar apriori za olupit do ceglov...
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Nisi podal nasveta, pač pa revolver z (vsaj) petimi kroglami v bobniču bralcu v roke
zmaga.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Kako je z obnovo 30, 40 let stare bajte ti lahko iz prve roke povem... Pa nisem metal ven predelnih sten, samo obnavljal sem prostore...
V glavnem, obnoviti sem moral celotno kopalnico in WC, zamenjati VSE svinčene odtoke (pred 40 leti še niso slišali za kaj drugega), posledično zamenjati vso keramiko, zbiti ven tlake... Praktično olupiti do gole stene. Isto je z električnimi inštalacijami. Zamenjati sem moral komplet VSO napeljavo, tako v prostorih kot tudi omarico, varovalke... Talne obloge vse zamenjat... Da ne govorim o oknih, kateri so bila zrela za menjavo, pa vsa komplet vrata (iz istega razloga), na koncu še fasada z izolacijo. Ker imam lesene strope sem moral obnoviti še to...
Ti lahko povem, da sem vložil v bajto veeeeliko denarja, hiša sedaj izgleda v redu, prostori so obnovljeni, a v praksi imam še vedno 40 let staro bajto. Ki je postavljena z zelo neumnim razporedom prostorov. Če bi hotel spremeniti še to, bi moral rušiti. Pa med adaptacijo sem moral še živeti v njej.
Če bi imel parcelo s papirji ne vem, če ne bi bilo res ceneje postaviti novogradnjo po lastnih željah...
Tako da so razne bajturine, stare 30 in več let lahko tudi rizik za kupit, razen če imaš namen vse prenoviti in ti odgovarja lokacija, mikrolokacija in cena...
 

nezanimiv

Zelenc'
26. maj 2008
28
0
1
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Nisi podal nasveta, pač pa revolver z (vsaj) petimi kroglami v bobniču bralcu v roke
zmaga.gif

Vidim, da je tvoj edini namen polemiziranje, zato debato s teboj zaključujem.

PS. Si se vprašal, zakaj večini ljudi v zadnjih 7-8 letih prihodki padajo? Je mogoče povezano z ekonomsko situacijo?
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.352
458
83
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Sedaj kot najemnik imas 200 evrov stroškov.
Koliko mislis da jih bos imel kot lastnik hise? Glede na izracun nic?
Pa ne vem zakaj rabite hišo z 200m2 ce pa ste sami.
Ena oseba (ki jambra) ima dovolj 30m2. Tudi sam sem bil na 30m2. Ko smo se gnetli 4, sem prodal in sva kupila hiso.

Jaz računam, da bojo pri hiši stroški podobni oz manjši kot sedaj. Ne bo upravnika, pa skupnih stroškov, pa čiščenja... Pa še večino stvari lahko naredim sam, k ti jih v bloku zaračunajo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.492
6.589
113
Ogrevanje/hlajenje pa bo verjetno dražje, ker bo, predvidevam, večja kvadratura, plus slabša izolacija, ker ne bo sten/stropov, ki se delijo s sosedi?
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.203
2.440
113
v lokalni ostariji
roberto, nisva se razumela...

seveda če se greš obnovo je to hud zalogaj in dejansko ekonomsko ni uporavičeno (Razen če ni taka logacija, ki zelo ustreza nadomestna gradnja pa ni mogoča)... je hitreje, lažje in ceneje ruknt bajto dol, postavit novo...

hotel sem povedat, da niso vse bajte stare 30 let kar takoj za obnovit. da se tudi leto, dve tri... živeti notri...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.492
6.589
113
hm...v čem pa je finta da je bajta stara 30 let označena za "staro"?

To je starost hiše mojih staršev in brez problema bivata v njej, edino kar bi jaz mogoče naredil je dodatna fasada, vse drugo pa ne vem kaj bi se prenavljalo...razen pač osebne preference, barva sten, ipd.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
To ja, to se pa strinjam... Jaz sem tudi najprej 5 let živel...
Glede stroškov... Nova hiša res ne prinaša stroškov (konec koncev so še garancije). Ampak po vsaj 10ih letih (ponavadi še preje) se pa začne...
Že okna zamenjat na bajti je večji zalogaj kot v flatu... Prvo jih je mnogo več, drugo moraš vse sam organizirat... V fletu v bloku imaš dokaj nizek, fiksen mesečni stošek (dejmo brez najemnine ali kredita)... Porabiš za 30EUR elektrike. V hiši sanjaj o tem. Porabiš za 30 EUR plina v mesecu. V hiši sanjaj o tem. Udari te NUSZ, pošteno. Zavarovanje je precej dražje. Imaš vzdrževanje okolice (v bloku se ti gladko žvižga za to). Odvoz smeti je individualen račun.
Pa ne pozabi v t.i. "sklad" plačevati (kot v bloku), v hiši ni upravnika ki bo najel kredo za menjavo strehe ali barvanje fasade in ti potem računal mesečno. Boš kar sam plačal...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Kaj bi obnavljal... Če nimaš ALU oken, so lesena. Načeloma piha... Torej menjava, energetska učinkovitost. Svinčeni odtoki, katere požre. Električna napeljava. Talne obloge...

Odselil sem se iz toliko stare hiše (rojstna) v drugo toliko staro. Zadeva je bila zelo podobna. Enostavno je po 30~40 letih cikel, da se naredi obnova... Jaz sem svoj cikel opravil, novi "gazda" pa kakor mu je ljubo...