Stanovanjski kredit kaj in kako??

disc

Majstr
4. feb 2011
2.348
458
83
Nekaj debate je že bilo na to temo, ampak me vseeno zanima kaj menite oz kake so vaše izkušnje.

Okej, treba se bo zakreditirati. Sedaj se postavljajo vprašanja, katera banka? Kakšno obrestno mero izbrati, spremenljivo ali nespremenljivo? Glede a to, da se gre za kar dolgo dobo odplačevanja,ali se bolj splača nespremenljivo obrestno mero in ves čas "veš" pri čem si? Ali vzeti spremenljivo in rizkiraš, da se (lahko) mesečni obrok konkretno poveča?
Kaj bo z evrom v naslednjih 20 letih? (sploh glede na situacijo v grčiji in nasplošno kaj to pomeni za euro in eu v prihodnosti)

Kaj vi menite o tem? Je kdo pred kratkim jemal kredit in kje?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
I'm not an expert and this is not financial advice
tongue-1.gif


Po čisto kmečki logiki bi jaz vzel kredit v evrih in z nespremenljivo obr. mero. Za moje pojme so igrice z obr. merami stvar za velike igralce, ki operirajo z milijardami, za navadne smrtnike z jurjem plače pa je daleč najbolj pomembna zadeva v finančnem svetu predvidljivost.

Pa še tole: OBVEZNO si vzemi čas in pejt za kredit fehtat po vseh mogočih bankah naokoli. Ko boš dobil najugodnejšo ponudbo pa jo nesi pokazat spet banki, kjer si bil na začetku (verjetno v tisto, kamor prejemaš plačo). Morda se bodo zmigali in ti dali enako ponudbo.

Srečno.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Ponudba ponavadi niti ni tako važna, ker tisti evro gor ali dol pri mesečni anuiteti je še najmanjšo problem. Važno je predvsem, kakšne pogoje ti ob sklenitvi kredita postavi banka. Recimo določene banke zahtevajo, da skleneš življenjsko zavarovanje pri njih. In potem takšno zavarovanje preko banke (namesto preko zastopnika direktno) stane 35eur mesečnom namesto 15eur pri isti zavarovalnici.
Na 20 let te potem samo za zavarovanje smrti spičijo za 5000eur, tudi v primeru ko ima stranka že kakšno obstoječo polico in bi se lahko le ta vinkulirala, ampak ne - oni zahtevajo polico prek njih.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.437
859
113
Citat:
Uporabnik tony pravi:
I'm not an expert and this is not financial advice
tongue-1.gif


Po čisto kmečki logiki bi jaz vzel kredit v evrih in z nespremenljivo obr. mero. Za moje pojme so igrice z obr. merami stvar za velike igralce, ki operirajo z milijardami, za navadne smrtnike z jurjem plače pa je daleč najbolj pomembna zadeva v finančnem svetu predvidljivost.

Pa še tole: OBVEZNO si vzemi čas in pejt za kredit fehtat po vseh mogočih bankah naokoli. Ko boš dobil najugodnejšo ponudbo pa jo nesi pokazat spet banki, kjer si bil na začetku (verjetno v tisto, kamor prejemaš plačo). Morda se bodo zmigali in ti dali enako ponudbo.

Srečno.

sem lani iskal kredit, pa je bila fiksna OM precej dražja od variabilne. Če mene vprašaš se v tem trenutku definitivno nebi odločil za fix OM.
Drugo kar si napisal okoli cenkanja za pribitek.
Samo na dve banki sem šel.
Svojo domačo in še na eno.
Sem jim poslal kontra ponudbo na svojo domačo in so samo rekli, da ni šans, da jo izenačijo.
Postopek zaključen, se prestavil na drugo banko in uredil kredit.

pribitek je bil nižji za cel 1% brez kakršnih koli dodatnih pogojev (zavarovanj). Niti katera druga ni prišla blizu...
 

EkoKaprica

Pripravnik
4. mar 2014
388
22
18
www.ogrevanje-hlajenje.net
Obrestne mere sedaj zelo padajo. Aprila so nama na Sperbank ponujali 2,45% za spremenljivo OM. Je pa OM odvisna tudi od same dobe odplačevanja. Na srečo imamo v Kranju skoraj vse možne banke. Je vzelo 3 popoldneve, da sva se okoli vseh bank sprehodila.

Pbutec ima prav, zelo pomembni so "stranski" pogoji. Na eni banki sva gledala fixno za 3 in 3,3 %. Razlike v obroku 15 €, s tem, da je tista cenejša zahtevala sklenitev zavarovanja za 40 €/mesečno. Ali pa moraš vzeti kak super paket za vodenje TRR. Skoraj večina pa jih zahteva življensko zavarovanje. S tem, da imajo ene pogoj, da ga moraš skleniti preko njih, drugje pa lahko uveljavljaš svoje že obstoječe zavarovanje (če ga imaš).

Midva sva na koncu vzela fixno.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.895
3.020
113
To z življenski m je en navaden nateg. Najprej plačaš zavarovanje kredita itak vzmeš na hipoteko potem bi radi pa še življensko zraven. Prokleti nateguni....
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
In kdo bo placal 100.000 kredita ce ti kot nosilec kredita guzneš?

Tvoja brezposlena žena al kaj?
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Prejšnji teden sem slišal od bankirja, da bi bilo pametno da vzamen nespremenljivo, ker naj bi spremenljivi začel rasti. Kako in kaj naj pove kak iz banke. So pa trenutno obrestne mere kr ugodne.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik Floki pravi:
To z življenski m je en navaden nateg. Najprej plačaš zavarovanje kredita itak vzmeš na hipoteko potem bi radi pa še življensko zraven. Prokleti nateguni....
V bistvu je nateg zaračunavanje zavarovanje kredita, kjer v bistvu nimaš ti nič krito iz tega naslova, ampak banke dajejo te zneske v nek sklad iz katerega potem črpajo neplačane kredite, za katere je 100% fiksno, da se neizterljivi.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.895
3.020
113
Citat:
Uporabnik Matej pravi:
In kdo bo placal 100.000 kredita ce ti kot nosilec kredita guzneš?

Tvoja brezposlena žena al kaj?

Zakaj pa misliš da je bajta pod hipoteko poleg tega imam pa še kakšno drugo zavarovanje za take primere.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.852
3.371
113
40
Lj
Banke bi morale itak dajati nezavarovane kredite, kot so dajali tajkunom, ne pa da zahtevajo hipoteke in zavarovanja. Bedne so.
 

dejk0

Pripravnik
25. apr 2009
835
21
18
Ksz
A ni tako, da ti banka noče dat kredita s fiksno obrestno mero za več kot 5 let?
Vsaj tako so meni razložili..
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Kero drugo, tocno pa mas potem?

Kaj je boljse, dat kredo pod hipoteko da tvojim starsem zarubijo streho nad glavo ce ti guznes, al met polico kjer si zavarovan v visini kredita, povej da vemo ane
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
To pa prvic slisim. Se pravi konkreten primer: vzamem kredo pri gorenjski banki in hkrati naredim riziko zavarovanje pri zt ( na banki). In potem to premijo rizika ki mi ga trga zt oni, torej banka, vzame ztju in da teh 20 eur v nek sklad, a tko gre??
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik Matej pravi:
To pa prvic slisim. Se pravi konkreten primer: vzamem kredo pri gorenjski banki in hkrati naredim riziko zavarovanje pri zt ( na banki). In potem to premijo rizika ki mi ga trga zt oni, torej banka, vzame ztju in da teh 20 eur v nek sklad, a tko gre??
Ne gre za nobeno riziko zavarovanje zavarovanca, ampak zavarovanje banke za primer neplačevanja. In folk misli, da je kredit itak zavarovan, če ne bo mogel več plačevati. Denar bo banka dobila, on pa je še naprej dolžnik - novim upnikom.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Kaj pa AT banke, pred časom je bilo govora da so "boljša" izbira?
Boljša izbira so (bile) zato, ker so manj komplicirale pri odobritvah. So pa na račun tega višje obrestne mere in neusmiljene pri deložacijah. Po dražji kredit v AT si itak gre samo tisti, ki ga pri nas ne dobi. Pa ko gledam dražbe na Štajerskem, jih je več polovica zaradi AT banke, kljub temu da sigurno ni polovica vseh kreditov najeta v AT.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.686
3.567
113
Citat:
Uporabnik Matej pravi:
Kero drugo, tocno pa mas potem?

Kaj je boljse, dat kredo pod hipoteko da tvojim starsem zarubijo streho nad glavo ce ti guznes, al met polico kjer si zavarovan v visini kredita, povej da vemo ane

Polica življenjskega zavarovanja ni nadomestilo za zavarovanje s hipoteko. To bo banka zahtevala v vsakem primeru.